Zavrieť

Porady

upomienka a DPH

prosím vás,
upomienka nie je predmetom dane z DPH, ktorý § zákona o DPH sa opieram?
Dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

    a_je_to
    kacena26 Pozri príspevok
    Dobrý deň, do rúk sa mi dostala Fa od SLOVANETU pravidelné mesačné poplatky + poplatkom za upomienku v sume základ 1 € a DPH na to, spolu 1,20 €.
    môžu vystavovať poplatok za upomienku s DPH???
    upomienka predsa nie je predmetom dane...
    volala som tam a že u nich je všetko v poriadku a je to štandardný postup...
    a ja teraz neviem čo mám sptraviť
    Čo máš urobiť ? Napíš sprievodný list, že :
    V prílohe vám vraciam fa č. xxx pred uplynutím splatnosti, bez zaplatenia. Faktúra obsahuje fakturáciu upomienky s DPH,čo je v rozpore s § 2, zákona o DPH, pretože v tuzemsku možno zdaňovať iba tovar a služby. Upomienka nie je ani tovarom, ani službou a má byť bez DPH. Tak to fakturujú aj iné spoločnosti a ich postup považujem za štandardný, váš nie. Žiadam prerobiť faktúru, inak vám ju neuhradím. S pozdravom .... a prilož ich faktúru .... na tento postup máš právo.

    Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

    ! Stefan2005
    ... ak nezaplatí Slovanetu faktúru, odpoja ho (kvôli 20 centom) od internetu, telefńu - treba si pozrieť aj uzavretú zmluvu; hrozba nezplatenia v prípade opakovaných dodávok služieb nemusí byť zrovna najúčelnejší prostriedok "nátlaku" (aj keď niekedy oprávneného)...

    emgeton je offline (nepripojený) emgeton

    emgeton
    janatonkova Pozri príspevok
    prosím vás,
    upomienka nie je predmetom dane z DPH, ktorý § zákona o DPH sa opieram?
    Dakujem
    Za upomienku vám niekto platí?

    Snáď máte na mysli úrok z omeškania.

    b.breza je offline (nepripojený) b.breza

    b.breza
    Áno, aj za upomineku sa platí. Viď napr. upomienky fi Orange, Slovak telekom...
    Upomienka je bez DPH, nie je predmetom dane.

    kacena26 je offline (nepripojený) kacena26

    katka :-) kacena26
    Dobrý deň, do rúk sa mi dostala Fa od SLOVANETU pravidelné mesačné poplatky + poplatkom za upomienku v sume základ 1 € a DPH na to, spolu 1,20 €.
    môžu vystavovať poplatok za upomienku s DPH???
    upomienka predsa nie je predmetom dane...
    volala som tam a že u nich je všetko v poriadku a je to štandardný postup...
    a ja teraz neviem čo mám sptraviť

    Adiks je offline (nepripojený) Adiks

    účtovník Adiks
    kacena26 Pozri príspevok
    Dobrý deň, do rúk sa mi dostala Fa od SLOVANETU pravidelné mesačné poplatky + poplatkom za upomienku v sume základ 1 € a DPH na to, spolu 1,20 €.
    môžu vystavovať poplatok za upomienku s DPH???
    upomienka predsa nie je predmetom dane...
    volala som tam a že u nich je všetko v poriadku a je to štandardný postup...
    a ja teraz neviem čo mám sptraviť
    Postup zo strany spoločnosti Slovanet nie je v poriadku, upomienka nie je predmetom DPH.

    kacena26 je offline (nepripojený) kacena26

    katka :-) kacena26
    Ďakujem, urobila som tak ako píšete...
    a dostala som od SLOVANETU odpoveď:
    Uvedený poplatok (POPLATOK ZA UPOMIENKU) je definovaný ako administratívny poplatok, nie ako poplatok za omeškanie resp. pokuta, ale vyčísluje náklady na vystavenie upomienky(papier, toner, obálka, práca človeka..) S tohto dôvodu je poplatok fakturovaný s DPH...

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    kacena26 Pozri príspevok
    Ďakujem, urobila som tak ako píšete...
    a dostala som od SLOVANETU odpoveď:
    Uvedený poplatok (POPLATOK ZA UPOMIENKU) je definovaný ako administratívny poplatok, nie ako poplatok za omeškanie resp. pokuta, ale vyčísluje náklady na vystavenie upomienky(papier, toner, obálka, práca človeka..) S tohto dôvodu je poplatok fakturovaný s DPH...
    MAjú pravdu? Myslím si, že nie.

    Administratívne poplatky sú takýmito poplatkami, ale poplatok za upomienku nie je administratívny poplatok. Ide naozaj o malú sumu, a v prípade kontroly dodavateľa, sa ŠR len naplní, a správca si nad týmto môže mávnuť rukou. A odberateľov kontrovať nebudú, kôli týmto minisumám.

    Mojím názorom je, že nárok na odpočítanie DPH v zmysle par. 49 a 51 nie je (v prípade odberateľa), nakoľko ich definícia "administratívneho poplatku"=upomienky, nie je predmetom DPH.

    Tento tzv. poplatok sa vzťahuje k finančnému plneniu, to že použili papier, toner, obálku, nie je adm. poplatkom, oni Vás informujú o výške pohľadávky, kt. voči Vám vykazujú. Hlavnou časťou tohto dokumentu je informácia, že evidujú voči Vám neuhradené finančné plnenie, a bolo by vhodné ho uhradiť , obálka, toner, práca človeka je vedľajšia....

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    kacena26 Pozri príspevok
    Ďakujem, urobila som tak ako píšete...
    a dostala som od SLOVANETU odpoveď:
    Uvedený poplatok (POPLATOK ZA UPOMIENKU) je definovaný ako administratívny poplatok, nie ako poplatok za omeškanie resp. pokuta, ale vyčísluje náklady na vystavenie upomienky(papier, toner, obálka, práca človeka..) S tohto dôvodu je poplatok fakturovaný s DPH...
    kde to maju definovane? vo vseobecnych obchodnych podmienkach, alebo v tarife?

    kacena26 je offline (nepripojený) kacena26

    katka :-) kacena26
    Tak asi majé pravdu, ale aj tak mi to nejde do tej hlavy :-)

    Článok 4. Záverečné ustanovenia
    4.1. Ak účastník neuhradí cenu podľa tejto tarify riadne a včas, Slovanet môže požadovať zaplatenie poplatku za upomienku: Názov poplatku Cena bez DPH Cena s DPH
    Poplatok za upomienku 1,00 € 1,20 €

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.