Zavrieť

Porady

Úhrada fa z osob. účtu – omylom

EFA EFA

EFA je offline (nepripojený) EFA

Živnostník má zriadený podnikateľský účet. Jednu faktúru však uhradil omylom z osobného účtu. Poraďte mi, ako sa dá v jednoduchom účtovníctve táto platba správne zaúčtovať. Alebo sa nedá?
Usporiadat
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Skús si vypýtať platbu z osobného účtu naspäť od dodávateľa na ten osobný účet a ty potom pošli úhradu z podnikateľského účtu.
0 0
accad accad

accad je offline (nepripojený) accad

K danej platbe dolož výpis z osobného účtu. Vždy ide o úhradu od jednej FO. Z výpisu je jednoznančné, že platba odišla na účet dodávateľa. Priložiť kópiu faktúry. V peňažnom denníku by som to dala ako výdaj cez interný doklad.
Naposledy upravil accad : 21.02.05 at 17:40
0 0
jeso jeso

jeso je offline (nepripojený) jeso

accad
K danej platbe dolož výpis z osobného účtu. Vždy ide o úhradu od jednej FO. Z výpisu je jednoznančné, že platba odišla na účet dodávateľa. Priložiť kópiu faktúry. V peňažnom denníku by som to dala ako výdaj cez interný doklad.
úplne súhlasím -robím to tak isto
0 0
babenko1 babenko1

babenko1 je offline (nepripojený) babenko1

Renata :-)
a ako to robíte v podvojnom? ja viem, že toto je téma jednoduché...ale akurát sa mi také dostalo do rúk v PÚ... proste si konateľ pomýlil účet...
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
Vystav si na to interný doklad, prilož prefotený bankový výpis a zaúčtuj ako osobný vklad - nepeňažná operácia voči úhrade - analytické členenie-réžie, alebo tovaru, podľa znenia faktúry taktiež nepeňažnú operáciu. Potom to budeš mať v nákladoch a v osobnom vklade podnikateľa.
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
v podvojnom účtovníctve pri fyzickej osobe to zaúčtujem v prospech účtu 491-vklad podnikateľa, interným dokladom nasledovne : MD 321/analytika/ D 491
0 0
babenko1 babenko1

babenko1 je offline (nepripojený) babenko1

Renata :-)
ondrejvla
v podvojnom účtovníctve pri fyzickej osobe to zaúčtujem v prospech účtu 491-vklad podnikateľa, interným dokladom nasledovne : MD 321/analytika/ D 491
nie je fyzická osoba.. je tam konateľ a spoločník s.r.o...
0 0
Martas Martas

Martas je offline (nepripojený) Martas

EFA
Živnostník má zriadený podnikateľský účet. Jednu faktúru však uhradil omylom z osobného účtu. Poraďte mi, ako sa dá v jednoduchom účtovníctve táto platba správne zaúčtovať. Alebo sa nedá?
V jednoduchom účtovníctve by som to nemotala s internými dokladmi. Jednoducho výpis zo súkromného účtu zaúčtujem cez pokladňu. Priložím výpis k výdavkovému dokladu. A aby ti sedela pokladňa tak si tú sumu najprv vložíš do pokladňe ako vklad vlastníka. Hotovo.
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
tak si na to urob zápis a zaúčtuj napr. MD 321/anal./ D 365/anal., ale rozhodne to konateľovi daj podpísať s odôvodnením, že pri úhrade došlo k omylu a platba bola uskutočnená z jeho osobného účtu. Potom mu vyplať na základe tohoto listu výdavkovým pokladničným dokladom dlžnú čiastku z pokladnice: MD 365/anal./ D 211/anal. a účet 365 sa Ti vynuluje. Ja to takto riešim už roky, nakoľko je ťažké naučiť podnikateľov alebo konateľov, že firemný účet a súkromný - sú ako dve ženy - jedna moja a druhá susedova, tak sa ich spýtaj, že či si ich tiež nemýli. Ja som to vyskúšala, zahanbili sa a už tieto problémy nemám.
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
A prečo v jednoduchom účtovníctve nie interný doklad? Keď má všetky náležitosti podľa zákona o účtovníctve a zákona o daniach z príjmov, nevidím dôvod nepoužívať v JÚ interné doklady.
0 0
babenko1 babenko1

babenko1 je offline (nepripojený) babenko1

Renata :-)
ondrejvla
tak si na to urob zápis a zaúčtuj napr. MD 321/anal./ D 365/anal., ale rozhodne to konateľovi daj podpísať s odôvodnením, že pri úhrade došlo k omylu a platba bola uskutočnená z jeho osobného účtu. Potom mu vyplať na základe tohoto listu výdavkovým pokladničným dokladom dlžnú čiastku z pokladnice: MD 365/anal./ D 211/anal. a účet 365 sa Ti vynuluje. Ja to takto riešim už roky, nakoľko je ťažké naučiť podnikateľov alebo konateľov, že firemný účet a súkromný - sú ako dve ženy - jedna moja a druhá susedova, tak sa ich spýtaj, že či si ich tiež nemýli. Ja som to vyskúšala, zahanbili sa a už tieto problémy nemám.
Vidíš, to ma nenapadlo :-) Ale už som ho na to upozornila, že nech dáva pozor, lebo sa to ťažko účtuje...
0 0
Martas Martas

Martas je offline (nepripojený) Martas

ondrejvla
A prečo v jednoduchom účtovníctve nie interný doklad? Keď má všetky náležitosti podľa zákona o účtovníctve a zákona o daniach z príjmov, nevidím dôvod nepoužívať v JÚ interné doklady.
Nehovorím, že nie. Ale myslím, že v tomto prípade je to cez pokladňu prehľadnejšie. Neviem. Asi vec názoru. Ale ja V JÚ nepoužívam ID vôbec. Nevidím dôvod. Všetko sa dá zvládnuť cez pokladňu. Mám o jednu agendu menej.
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
a ako to zaúčtuješ cez pokladňu, keď to podnikateľ uhradil cez súkromný účet? Možno by to bolo prehľadnejšie, ale ja som sa s tým ešte nestretla, a to už účtujem stráááááášne dlho, som už dôchodkyňa a celý život som bola ekonómkou, ale ak máš prehľadnejší a jednoduchší návrh, rada ho príjmem, aspoň si uľahčím robotu.
0 0
Martas Martas

Martas je offline (nepripojený) Martas

ondrejvla
a ako to zaúčtuješ cez pokladňu, keď to podnikateľ uhradil cez súkromný účet? Možno by to bolo prehľadnejšie, ale ja som sa s tým ešte nestretla, a to už účtujem stráááááášne dlho, som už dôchodkyňa a celý život som bola ekonómkou, ale ak máš prehľadnejší a jednoduchší návrh, rada ho príjmem, aspoň si uľahčím robotu.
Veď už som to raz napísala: K výdavkovému pokladničnému dokladu priložím výpis zo súkromného účtu. A aby ti sedela pokladňa prímeš si najprv tú sumu ako vklad vlastníka. to vsio.
0 0
Mickya Mickya

Mickya je offline (nepripojený) Mickya

Martas
V jednoduchom účtovníctve by som to nemotala s internými dokladmi. Jednoducho výpis zo súkromného účtu zaúčtujem cez pokladňu. Priložím výpis k výdavkovému dokladu. A aby ti sedela pokladňa tak si tú sumu najprv vložíš do pokladňe ako vklad vlastníka. Hotovo.
Aj ja to robím cez pokladňu.
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Keď už takýmto štýlom, tak radšej ako píše Martas a Mickya. Cez pokladňu.
0 0
medulina medulina

medulina je offline (nepripojený) medulina

Aj ja mám tento problém. Faktúru mám na živnostníka, preddavok v hotovosti na živnostníka, ale ďalšie čiastočné platby,úhrady- cez trvalý príkaz 8x z cudzieho súkromného účtu. A to sa jedná o IM. Ako s odpismi? Bol len čiastočne uhradený v 2004, lebo 1 splátka bola v 01/2005.

?????? Dá sa s tým vôbec dačo robiť?
0 0
miladenka miladenka

miladenka je offline (nepripojený) miladenka

podla mna najjedn. riesenie = VPD peniaze do ruk majitela a ten nasledne urobil uhradu zo svojho sukr. uctu
0 0
smajlinka smajlinka

smajlinka je offline (nepripojený) smajlinka

ako spravne zauctovat, ak FO si riadne hradila veci z podnikatelskeho uctu, ale odvody do ZP z osobneho? Ten ucet vsak nepatri jemu, ale je spoludisponovatel?
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

Ja by som to doporučil vyriešiť formou interného dokladu v rámci uzávierkových operácií - zosumarizovať takéto platby za celý rok, doložiť fotokópiu výpisu z nepodnikateľského účtu a zaúčtovať na konci roka do príslušnej kolónky ako nepeňažnú operáciu.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať