Zavrieť

Porady

prikazna zmluva

Som zamestnana, toho casu na rodicovskej dovolenke. Planujem vykonavat pracu na prikaznu zmluvu. Ake su moje povinnosti voci zdravotnej, socialnej poistovni? Aku dan z prijmu musim odviest?
Dakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Danila je offline (nepripojený) Danila

    Vylúčený člen Danila
    alabala Pozri príspevok
    Som zamestnana, toho casu na rodicovskej dovolenke. Planujem vykonavat pracu na prikaznu zmluvu. Ake su moje povinnosti voci zdravotnej, socialnej poistovni? Aku dan z prijmu musim odviest?
    Dakujem.
    O príkaznej zmluve je na Porade takmer všetko, ak nie všetko:

    http://www.porada.sk/t61722-podnikat...na-zmluva.html

    DušanČ je offline (nepripojený) DušanČ

    DušanČ
    Danila Pozri príspevok
    O príkaznej zmluve je na Porade takmer všetko, ak nie všetko:

    http://www.porada.sk/t61722-podnikat...na-zmluva.html
    Súhlasím, jednu novinku by som však vypichol. Už som ju síce v inej téme opísal, ale zadávateľka ju nemusela zachytiť. Od 1.09.2007 sa podľa novely ZP mení pozícia príkazcu, ktorému sa tým uvolnili ruky. Od nadobudnutia platnosti zmienenej novely (§ 1, ods. 3 ZP) sa práca na základe príkaznej zmluvy nepovažuje za závislú prácu. Tým všetka zodpovednosť za správny odvod daní prechádza na príkazníka.

    Pôsobnosť Zákonníka práce
    § 1

    3) Závislá práca môže byť vykonávaná výlučne v pracovnom pomere, v obdobnom pracovnom vzťahu alebo výnimočne za podmienok ustanovených v tomto zákone aj v inom pracovnoprávnom vzťahu. Závislou prácou nie je podnikanie alebo iná zárobková činnosť založená na zmluvnom občianskoprávnom alebo zmluvnom obchodnoprávnom vzťahu podľa osobitných predpisov.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    alabala Pozri príspevok
    Som zamestnana, toho casu na rodicovskej dovolenke. Planujem vykonavat pracu na prikaznu zmluvu. Ake su moje povinnosti voci zdravotnej, socialnej poistovni? Aku dan z prijmu musim odviest?
    Dakujem.
    Príjem z príkaznej zmluvy - pokiaľ sa nejedná o závislú prácu, je príjmom podľa § 8 Zákona o dani z príjmov. Teda musíš podať daňové priznanie typu B, nie je možné uplatniť si paušálne výdavky. Ak tvoj príjem bude do čiastky 95 616 /nezd.časť na daňovníka/ daň platiť nebudeš žiadnu.

    Príjmy z príkaznej zmluvy nepodliehajú odvodom do zdravotnej a sociálnej poisťovne.

    -----
    Veronika

    sta je offline (nepripojený) sta

    sta
    DušanČ Pozri príspevok
    Súhlasím, jednu novinku by som však vypichol. Už som ju síce v inej téme opísal, ale zadávateľka ju nemusela zachytiť. Od 1.09.2007 sa podľa novely ZP mení pozícia príkazcu, ktorému sa tým uvolnili ruky. Od nadobudnutia platnosti zmienenej novely (§ 1, ods. 3 ZP) sa práca na základe príkaznej zmluvy nepovažuje za závislú prácu. Tým všetka zodpovednosť za správny odvod daní prechádza na príkazníka.

    Pôsobnosť Zákonníka práce
    § 1

    3) Závislá práca môže byť vykonávaná výlučne v pracovnom pomere, v obdobnom pracovnom vzťahu alebo výnimočne za podmienok ustanovených v tomto zákone aj v inom pracovnoprávnom vzťahu. Závislou prácou nie je podnikanie alebo iná zárobková činnosť založená na zmluvnom občianskoprávnom alebo zmluvnom obchodnoprávnom vzťahu podľa osobitných predpisov.
    Práve idem robiť výplaty za september a máme dvoch ľudí, ktorí pre nás robia na príkaznú zmluvu. Ak som to správne pochopila, teraz (od 1.9.2007) im už ten príjem nebudem zdaňovať ja, ale si to vysporiadajú v daňovom priznaní sami?

    alabala je offline (nepripojený) alabala

    alabala
    Dakujem za reakcie. Moja praca, ktoru chcem robit na prikaznu zmluvu (aby som nemusela dat vypoved u svojho zamestnavatela) vykazuje prvky zavislosti - kancelaria, material nebudu moje. Mam teda smolu a nemozem na prik. zmluvu pracovat? Resp. musim dat vypoved u terajsieho zamestnavatela aby som mohla vykonavat zavislu prac. cinnost inde?
    Vdaka moc.

    JankaO je offline (nepripojený) JankaO

    JankaO
    DušanČ Pozri príspevok
    Súhlasím, jednu novinku by som však vypichol. Už som ju síce v inej téme opísal, ale zadávateľka ju nemusela zachytiť. Od 1.09.2007 sa podľa novely ZP mení pozícia príkazcu, ktorému sa tým uvolnili ruky. Od nadobudnutia platnosti zmienenej novely (§ 1, ods. 3 ZP) sa práca na základe príkaznej zmluvy nepovažuje za závislú prácu. Tým všetka zodpovednosť za správny odvod daní prechádza na príkazníka.

    Pôsobnosť Zákonníka práce
    § 1

    3) Závislá práca môže byť vykonávaná výlučne v pracovnom pomere, v obdobnom pracovnom vzťahu alebo výnimočne za podmienok ustanovených v tomto zákone aj v inom pracovnoprávnom vzťahu. Závislou prácou nie je podnikanie alebo iná zárobková činnosť založená na zmluvnom občianskoprávnom alebo zmluvnom obchodnoprávnom vzťahu podľa osobitných predpisov.
    Súhlasím s tým, ako je po novele Zákonníka práce definovaná závislá činnosť. No nikde neviem nájsť oporu v zákone, že zodpovednosť za správny odvod daní prechádza na príkazníka. V zákone o dani z príjmov v § 5 odst. 1, kde je samostatne pre daň z príjmov definovaná závislá činnosť, sa nikde neodvoláva na Zákonník práce. Podľa môjho názoru definícia závislej činnosti z pohľadu zákona o DzP je uvedená odlišne ako v ZP a nemožno ju stotožňovať. Alebo sa mýlim??? Ďakujem za názor.

    nanik je offline (nepripojený) nanik

    nanik
    Ja som príkaznú zmluvu nezdaňovala.V nej mám jeden bod,že dańovú povinnosť si musí vysporiadať v dańovom priznaní každý sám,je to v poriadku?

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Samotný takýto bod nestačí.

    olio je offline (nepripojený) olio

    olio
    Prosím o radu:

    SZČO prevádzkuje malý obchodík, kde sama predáva. 1-2 razy do mesiaca ide na tovar do zahraničia. V tom čase ju zastupuje dôchodkyňa, s ktorou má SZČO uzatvorenú dohodu.

    Je možné túto dohodu nahradiť príkaznou zmluvou, nakoľko sa nejedná o pravidelnú činnosť?

    Díky moc za každý názor.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.