Zavrieť

Porady

Zahraničný leasing - DPH

Ahojte poraďáci. Prosím Vás o radu. Slovenská firma (nájomca) uzavrela leasingovú zmluvu s rakúskou firmou. Predmetom leasingu je nový nákladný automobil. Mám 2 dôležité otázky:
1.) Akontácia a fakturované splátky sú uvedené bez rakúskej DPH. Podľa par. 11 ods 3 zák o DPH nadobudnutie nového dopr.prostriedku na základe náj. zmluvy s dojednaným právom kúpy prenajatej veci sa považuje za nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného členského štátu. Ako mám postupovať? Samozdaním akontáciu a jednotlivé splátky každý mesiac? Alebo musím samozdaniť celkovú cenu leasingovaného auta (istinu, úrok aj poistné?) ku dňu uzatvorenia leasingovej zmluvy? Môžem si DPH priznať a zároveň hneď odpočítať, keďže je to nákladné vozidlo?
2.) Ak mám správne info, zahraničný leasing treba účtovať v PÚ rovnako ako tuzemský. Máme asi nepostačujúce doklady: zmluvu o prenájme a splátkový kalendár, PPD na akontáciu, faktúry na jednotlivé splátky a to všetko bez rozpisu istiny a úroku. Po vyžiadaní podrobnejších informácii od leas. firmy sme dostali rozpis jednotlivých splátok na:
- podiel na financovaní (Finanzanteil)
- servis pneumatík
- poistné
- ostatné poplatky
Takže stále neviem kde je tá istina a úrok. Bez výšky istiny neviem auto ani zaradiť, ani odpisovať...Stretol sa s tým niekto?
Vopred ďakujem za odpovede.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    človiečik Vladimír Ozimý
    Môj názor:

    1) zdaňovať to budete presne ako u nás podľa splátkového kalendára to jest ak nepôjde o vozidlo M1 tak si uplatníte dph na vstupe aj výstupe z leasingovej splátky ak pôjde o vozdilo M1 tak uplatníte dph len na výstupe na vstupe nemáte nárok
    2) vychádzajúc z paragrafu 22 ide o to či poistenie je súčasť ceny podľa par. 22 ods 2 pism b) tak by som dph rátal aj z hodnoty poistenia
    3) v prípade ak ide o par. 22 osd 3 to jest leasingovka koná v mene poisťovne na jej účet a v jej mene tak potom by som to do základu dane nezahrňoval...

    podľa všetkého vy moc na výber nemáte keďže to máte v jednej cene ale určite by som žiadal rozdelenie istiny a finančného uroku z dôvodu zaradenia dopravného prostriedku do majetku a jeho následné odpisovanie

    Lindi je offline (nepripojený) Lindi

    Lindi
    ďakujem za odpoveď. Neide o vozidlo M1, uplatňujem si DPH aj na vstupe aj výstupe. Nie je mi však jasné či samozdaňujem celkovú cenu ku dňu podpisu zmluvy (napr. 1mil. Sk x19%) alebo samozdaňujem splátky v jednotlivých mesiacoch (napr. sept.07- splátka 30tis Sk x 19%, okt.07 - splátka 30tis x 19% atď.)?
    človiečik Vladimír Ozimý
    keď vychádzam z par. 20 ods 2 tak by som to zahrňal dodaňového priznania postupne ako na slovensku...podľa splátkového kalendára

    schreiterka je offline (nepripojený) schreiterka

    schreiterka
    Lindi Pozri príspevok
    Ahojte poraďáci. Prosím Vás o radu. Slovenská firma (nájomca) uzavrela leasingovú zmluvu s rakúskou firmou. Predmetom leasingu je nový nákladný automobil. Mám 2 dôležité otázky:
    1.) Akontácia a fakturované splátky sú uvedené bez rakúskej DPH. Podľa par. 11 ods 3 zák o DPH nadobudnutie nového dopr.prostriedku na základe náj. zmluvy s dojednaným právom kúpy prenajatej veci sa považuje za nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného členského štátu. Ako mám postupovať? Samozdaním akontáciu a jednotlivé splátky každý mesiac? Alebo musím samozdaniť celkovú cenu leasingovaného auta (istinu, úrok aj poistné?) ku dňu uzatvorenia leasingovej zmluvy? Môžem si DPH priznať a zároveň hneď odpočítať, keďže je to nákladné vozidlo?
    2.) Ak mám správne info, zahraničný leasing treba účtovať v PÚ rovnako ako tuzemský. Máme asi nepostačujúce doklady: zmluvu o prenájme a splátkový kalendár, PPD na akontáciu, faktúry na jednotlivé splátky a to všetko bez rozpisu istiny a úroku. Po vyžiadaní podrobnejších informácii od leas. firmy sme dostali rozpis jednotlivých splátok na:
    - podiel na financovaní (Finanzanteil)
    - servis pneumatík
    - poistné
    - ostatné poplatky
    Takže stále neviem kde je tá istina a úrok. Bez výšky istiny neviem auto ani zaradiť, ani odpisovať...Stretol sa s tým niekto?
    Vopred ďakujem za odpovede.
    ahoj, ja teraz potrebujem vyriesit ten isty problem ako si mala ty, sa ti podarilo nieco zistit? Ako ste vyriesili prihlasovanie toho auta v SR?
    Dakujem za info

    Zahraničný leasing - DPH

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.