Zavrieť

Porady

DPH pri dovoze stvorkolky FO,nepodnikajucou

Dobry den,
prosim o radu.
Ako obycajny clovek som si kupil v Nemecku nove stvorkolky . Nakolko som sukromna osoba a nie podnikatel nemecky predajca mi vystavil fakturu aj s DPH.
Pri prihlaseni na EC na policii mi bolo povedane , ze musim vykonat ohlasovaciu povinnost na DU. Bez tohto potvrdenia by mi nevedeli pridelit EC.
Na DU mi nevedeli poskytnut ani len formular na ohlasovaciu povinnost a cudovali sa co vobec od nich chcem...
Stvorkolky uz maju EC.
Z DU mi prislo predvolanie ohladom zaplatenia 19%DPH z dovozu noveho motoroveho vozidla.
Ked som sa dostavil na DU a predlozil som doklad , ze nove motorove vozidlo je vlastne stvorkolka kupena obycajnym obcanom, nevedeli mi povedat ci som povinny platit 19% DPH aj tu na Slovensku.
Moze mi niekto poradit ci som povinny zaplatit 19%DPH aj tu na Slovensku ???
Jedno DPH som uz zaplatil aj v Nemecku.
V pripade, ze mam povinnost zaplati aj slovenske DPH, bude mi to vyrubene z celkovej sumy Fa alebo len z ceny bez nemeckej dane??
Dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    človiečik Vladimír Ozimý
    Vo vašom prípade pôjde podľa všetkého o dovoz nového dopravného prostriedku podľa par 3 ods 5 návazne na par 11 ods 12. V takomto prípade Vám vzniká povinnosť odviesť DPH podľa par. 78 ods 4 to jest vy ste povinný podať daňové priznanie do siedmych dní od nadobudnutia takéhohoto dopravného prostriedku a v tejto lehote aj daň zaplatiť, podľa par. 78 ods 5 ste povinný priložiť aj kopiu kúpnej zmluvy k tomuto daňovému priznaniu. DPH vyrubujete zo základu dane podľa par. 22 (vám bol podľa mňa nesprávne vystavený doklad s DPH) to jest DPH by som vypočítaval s ceny bez DPH a v nemecku by som žiadal o vrátenie tejto DPH...

    R.HUDAK je offline (nepripojený) R.HUDAK

    R.HUDAK
    Dakujem za odpoved,
    momentalne na DU riesia ci je vobec stvorkolka (kategoria L )predmetom dane ked je kupena obcanom.Vlastne chvilu im trvalo kym zistili, ze stvorkjolka je kategoria L::: Nemecky predajca sa mi vyjadril, ze nemohol vystavit Fa bez DPH nakolko nie som podnikatel a platca DPH a DPH mi asi nevrati...
    človiečik Vladimír Ozimý
    nemci tento pojem radi používajú a nie len pre občanov ale aj pre podnikateľov keĎ si tam idú kúpiť ojazdené vozidlo na podnikanie...no neviem ak zaplatíte dph v nemecku aj v SR máte pocit že ste nezaplatili dph dvakrát? neviem s tým vrátením dph sa mi to nezdá...prečo by nemala byť možnosť na vrátenie dph? ale teraz je otázne či ho zaradia na účely dph ako príležitostný dovoz nového dopravného prostriedku a ten je presne definovaný v par. 11 ods 11


    (11) Dopravným prostriedkom na účely tohto zákona je

    a) pozemné motorové vozidlo so zdvihovým objemom motora viac ako 48 cm3 alebo s výkonom väčším ako 7, 2 kW určené na prepravu osôb a nákladov,
    b) plavidlo dlhšie ako 7, 5 m určené na prepravu osôb a nákladov s výnimkou námornej lode oslobodenej od dane podľa § 47 ods. 8,
    c) lietadlo, ktorého štartovacia hmotnosť je väčšia ako 1 550 kg, určené na prepravu osôb a nákladov s výnimkou lietadla oslobodeného od dane podľa § 47 ods. 10.

    podľa tohoto mi z toho vychádza ak máte mať na ňom pridelené EČ tak potom je to na prevoz osôb a písmeno a) sa mi na to hodí...no uvidíte ako to posúdia
    človiečik Vladimír Ozimý
    R.HUDAK Pozri príspevok
    ..ved prave ..zaplatim 2x dan, este raz Vam dakujem za odpoved..
    určite by som to riešil zaplatiť dvakrát dph?...a určite to nebude mala čiastka
    Naposledy upravil Vladimír Ozimý : 06.11.07 at 11:55

    R.HUDAK je offline (nepripojený) R.HUDAK

    R.HUDAK
    Vladimír Ozimý Pozri príspevok
    určite by som to riešil zaplatiť dvakrát dph...a určite to nebude mala čiastka

    co by som podla Vas mohol urobit?

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    R.HUDAK Pozri príspevok
    co by som podla Vas mohol urobit?
    Doporučujem požiadať dodávateľa štvorkoliek o opravu uplatnenej dane. Podľa môjho názoru táto chyba zmiatla účastníkov zapojených do riešenia Vášho problému. Domnievam sa totiž, že s vrátením dane v Nemecku by mohol nastať problém, nakoľko ste občan a nie podnikateľský subjekt. Ale to závisí od podmienok nemeckého zákona. Môj názor je v týchto veciach taký, že finančný úrad v Nemecku by nemal byť riešením chybnej fakturácie nemeckého dodávateľa.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    R.HUDAK Pozri príspevok
    Nemecky predajca sa mi vyjadril, ze nemohol vystavit Fa bez DPH nakolko nie som podnikatel a platca DPH a DPH mi asi nevrati...
    V štandardných dodávkach by mal nemecký predajca pravdu. V prípade, že štvorkolku je možné posúdiť ako nové pozemné motorové vozidlo podľa § 11 odsek 11 a 12 zákona o dani z pridanej hodnoty - pravdu nemá.

    R.HUDAK je offline (nepripojený) R.HUDAK

    R.HUDAK
    dakujem za prispevky vsetkym ,kt. reagovali na moju temu. Je super , ze taky portal existuje .
    Dnes som DPH uhradil na DU.
    Druhu taku istu DPH mam zaplatenu v Nemecku, kt. mi uz nikdy nikto nevrati...

    DPH pri dovoze stvorkolky FO,nepodnikajucou

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.