Zavrieť

Porady

Dovolenka

Ahojte, odchádza nám naša pracovníčka toho roku (o mesiac) na materskú dovolenku. Má nárok na plných 20 dní dovolenky alebo len pomernú časť?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Ľuba je offline (nepripojený) Ľuba

    Ľuba
    Ja by som povedala, že pomernú časť - za každých odpracovaných 22 dní 1/12-tinu.

    alušik je offline (nepripojený) alušik

    alušik
    Skus napisat presny termin odchodu. Narok na dovolenku sa stanovuje podla toho, ako ma odpracovane dni. Ak ma odpracovanych v roku 60 dni, co asi teda bude mat, ak odchadza na matersku az v aprili a ak nemala doteraz PN a odpracovala vsetky dni, tak sa berie ze jej vznikol narok na dovolenku za kalendarny rok a nie na pomernu cast dovolenky!!! Ta dovolenka za kalendarny rok sa vsak potom krati, v pripade PN za prvych 100 takto neodpracovanych dni o 1/12 a za kazdych dalsich 22 dni o dalsiu 1/12.

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    Súhlasím s alušik, ale aj materská dovolenka (doba poberania materského) sa považuje za výkon práce. T.j. za neodpracované dni sa budú považovať len dni poberania rodičovského príspevku, príp. dni PN, OČR, neplat.voľno a pod.

    Už som to tu podrobne riešila, skúsim to nájsť a priložiť.
    Neviem urobiť odkaz, tak som to skopírovala z témy PN a krátenie dovolenky (10.3.)
    <TABLE class=tborder cellSpacing=0 cellPadding=6 width="100%" align=center border=0><TBODY><TR vAlign=top><TD class=alt1>Spocitajte neodpracovane dni z dovodu PN prip. OCR, neplateneho volna, rodičovského príspevku a pod. v roku 2005 (za predpokladu, ze pracovny pomer bude trvaťl cely rok). Ak ich je menej ako 100 - dovolenka sa nekrati. Ak ich je viac ako 100, dovolenka sa krati sposobom: za prvych 100 dni o 1/12 a za kazdych dalsich celych 22 dni o jednu dvanastinu (napr. za zameskanych 134 dni (pracovnych) sa dovolenka krati o 2 dvanastiny). Upozornujem, ze doba materskej dovolenky (poberania materskeho) sa povazuje za odpracovany cas. Uplne inak sa postupuje, ak v roku neodpracuje 60 dni. Vtedy je narok na dovolenku za kazdych celych 22 dni 1/12 z rocneho naroku. Kedze materska sa povazuje za odpracovany cas, bude mat odpracovanych viac ako 60 dni.
    <!-- / message --></TD></TR><TR><TD class=alt2> </TD><TD class=alt1 align=right><!-- controls --></TD></TR></TBODY></TABLE>
    Naposledy upravil Jana Motyčková : 22.03.05 at 12:00

    Katka J. je offline (nepripojený) Katka J.

    Katka J.
    Oprava: Od 1.1.05 do 31.3.05 odpracovala 51 dní. Čerpala 11 dní dovolenky, z toho 4 dní z roku 2004. Od 1.4.05 do 17.4.05 nastupuje na PN. Od 18.4.05 je vypísaná na materskú dovolenku. Správne rátam, že má nárok len na 3 dní dovolenky? A čo prečerpaná dovolenka?
    Naposledy upravil Katka J. : 22.03.05 at 12:06

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    Nie. Za výkon práce sa považuje nielen odpracovaný čas ale aj dovolenka a riadna materská dovolenka. To bude viac ako 60 dní. Spočítaj pracovné dni PN a pracovné dni na rodičovskom príspevku, ak je to menej ako 100 dovolenka sa nekráti.

    T.j. výkon práce je 51+11 + materská, to je viac ako 60 dní.
    Materská trvá od 18.4 do 30.10. (ak nie je osamelá a pod.), Od 31.10, do konca roka je 44 neodpracovaných dní + 11 dní PN = 55 neodpracovaných dní, to je menej ako 100 a dovolenka sa nekráti. Má nárok na 20 dní dovolenky. Nedá sa preplatiť, musí si ju vyčerpať, môže čerpať po skončení MD. Aby neprišla o rodičovský, treba, aby ju nečerpala celý mesiac.

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    Keď vykonáva zárobkovú činnosť celý mesiac (myslí sa tým, že má zdaniteľný príjem), má nárok na nižší rodičovský príspevok . Ak má taký príjem len časť mesiaca, má nárok na celý RP. Ale možno sa to po 1.7. ešte zmení.

    Katka J. je offline (nepripojený) Katka J.

    Katka J.
    Ja si to nemyslím, pretože rodičovský príspevok je stanovený zákonom a je to myslím 4 220,- Sk a je pre všetkých rovnaký.

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    Výšku RP tiež presne neviem, ale kto robí počas poberania RP, má nárok iba na nižší RP (asi 1300 Sk).

    Silvuš je offline (nepripojený) Silvuš

    Silvuš
    Katka J.
    Ja si to nemyslím, pretože rodičovský príspevok je stanovený zákonom a je to myslím 4 220,- Sk a je pre všetkých rovnaký.
    To nie je pravda.Pokiaľ matka, ktorá poberá rodičovský príspevok pracuje, tento príspevok sa jej kráti na 1.300,-Sk. Zmena však asi nastane od 1.7.05

    SELEN1 je offline (nepripojený) SELEN1

    SELEN1
    Som studentka externeho studia a nie som evidovana na urade prace, ale stat za mna plati zdravotne. Budem mat narok na prispevom v rodicovstve ak nie som evidivana na urade prace?

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    Budeš mať nárok na rodičovský príspevok (4220 Sk, ak nemáš príjem za prácu) od mesiaca, v ktorom sa Ti narodí dieťa. Rodičovský príspevok je štátna dávka a na rozdiel od materskej nie je podmienený predchádzajúcim nemocenským poistením.

    Velettka je offline (nepripojený) Velettka

    Velettka
    Nie je rovnaký, ked matka popri tom pracuje hoci len na dohodu, alebo pobera iny zdanitelny prijem krati sa na 1.300,-Teraz je rodičovsky 4110,-

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.