Zavrieť

Porady

Prerusenie odpisu

IRA IRA

IRA je offline (nepripojený) IRA

Dobry den,
poradite mi, prosim.
Spolocnost zaradila budovu v 8/2007,
v uctovnictve su odpisy za obdobie 8-12/2008.
Rozhodli sa prerusit odpisovanie pre rok 2007.
Danove odpisy za cely rok su daleko vyssie
ako tie v uct.
Ktoru sumu mam dat ako polozku zvysujucu danovy
zaklad - uctovne alebo tie danove.
Dakujem, Ira
Usporiadat
IRA IRA

IRA je offline (nepripojený) IRA

Nikto mi nechce poradit? Spolieham na Vas, poradaci!
Pekny den vsetkym
0 0
ZDENIELA ZDENIELA

ZDENIELA je offline (nepripojený) ZDENIELA

som kto som
IRA Pozri príspevok
Dobry den,
poradite mi, prosim.
Spolocnost zaradila budovu v 8/2007,
v uctovnictve su odpisy za obdobie 8-12/2008. zrejme 8-12/2007
Rozhodli sa prerusit odpisovanie pre rok 2007.
Danove odpisy za cely rok su daleko vyssie
ako tie v uct.
Ktoru sumu mam dat ako polozku zvysujucu danovy
zaklad - uctovne alebo tie danove. ani jedny
Dakujem, Ira

Pomóóóc ... Tak to som z toho jeleň, tomuto vážne nerozumiem...

Tak po prvé: daňové odpisy sú preto daňové, lebo nám ovplyvňujú základ dane, ale určite nám daňový základ nezvyšujú, ale znižujú
Po druhé: ak sa účtovná jednotka rozhodne prerušiť odpisovanie, nemôžeš predsa dať do nákladov žiadne odpisy.
Po tretie: ak odpisy prerušíš, prerušíš len daňové, čiže v účtovným pokračuješ a tie sa ti zobrazia vo výkaze o majetku a záväzkoch nie v daňovom základe
Po štvrté: darmo budeš čakať na odpoveď na takúto chaotickú otázku, a pevne dúfam, že sa mi z nej podarilo čosi pochopiť
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

IRA Pozri príspevok
Dobry den,
poradite mi, prosim.
Spolocnost zaradila budovu v 8/2007,
v uctovnictve su odpisy za obdobie 8-12/2008.
Rozhodli sa prerusit odpisovanie pre rok 2007.
Danove odpisy za cely rok su daleko vyssie
ako tie v uct.
Ktoru sumu mam dat ako polozku zvysujucu danovy
zaklad - uctovne alebo tie danove.
Dakujem, Ira
Ak spoločnosť učtuje v PU, v účtovníctve sa zobrazia účtovné odpisy za obdobie 8-12/07 na účte 551.
Ak sa spoločnosť sa rozhodla prerušiť pri danom majetku daňové odpisy, tak daňové sa neuplatnia, sú v tomto prípade 0,-
Pri vyplňaní DP sa porovnávajú účtovné odpisy s daňovými, uplatniť sa môžu iba daňové a ak:
UO su vyššie ako daňové = rozdiel je položka pripočitateľná k základu dane
UO sú nižšie ako daňové = rozdiel je položka odpočitateľná od základu dane

Zjednodušene povedané, ak by firma mala iba tú jednú konkrétnu budovu, tak vypočítané účtovné odpisy by boli položkou pripočitateľnou (zvyšujúcou základ dane), lebo daňové odpisy sú prerušené, neuplatňujete si ich a sú nula.
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

IRA Pozri príspevok
Danove odpisy za cely rok su daleko vyssie
ako tie v uct.
Ktoru sumu mam dat ako polozku zvysujucu danovy
zaklad - uctovne alebo tie danove.
Dakujem, Ira
Ak ste sa rozhodli za rok 2007 daňové odpisy neuplatniť, v časti III. DP FO na str. 4 v sekcii B - odpisy hmotného majetku uvedieš do riadku 1 (daňovo uplatnené odpisy) nulu, do r. 2 sumu účtovných odpisov a do r. 3 výšku daňových odpisov neuplatnených z dôvodu prerušenia.
Rozdiel daňových a účtovných odpisov (ak sú daňové nula, tak len výška účtovných odpisov) sa prenesie do r. 150 na 2. strane DP PO a bude priočítateľnou položkou k účtovnému hospodárskemu výsledku.
0 0
ZDENIELA ZDENIELA

ZDENIELA je offline (nepripojený) ZDENIELA

som kto som
ZDENIELA Pozri príspevok

Pomóóóc ... Tak to som z toho jeleň, tomuto vážne nerozumiem...

Tak po prvé: daňové odpisy sú preto daňové, lebo nám ovplyvňujú základ dane, ale určite nám daňový základ nezvyšujú, ale znižujú
Po druhé: ak sa účtovná jednotka rozhodne prerušiť odpisovanie, nemôžeš predsa dať do nákladov žiadne odpisy.
Po tretie: ak odpisy prerušíš, prerušíš len daňové, čiže v účtovným pokračuješ a tie sa ti zobrazia vo výkaze o majetku a záväzkoch nie v daňovom základe
Po štvrté: darmo budeš čakať na odpoveď na takúto chaotickú otázku, a pevne dúfam, že sa mi z nej podarilo čosi pochopiť
Ó pardón, ja som vychádzala len z jednoduchého účta.
Ešteže na nás dozerajú aj tí ostatní
Ďakujem
0 0
IRA IRA

IRA je offline (nepripojený) IRA

dakujem vsetkym, ktori mi radili, potvrdili mi moje rozhodnutie, prajem pekny den
0 0
Alexandra777 Alexandra777

Alexandra777 je offline (nepripojený) Alexandra777

Neviete mi prosím poradiť, či môžem prerušiť aj odpisovanie majetku obstaraného formou finančného leasingu?
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Alexandra777 Pozri príspevok
Neviete mi prosím poradiť, či môžem prerušiť aj odpisovanie majetku obstaraného formou finančného leasingu?
Nie
0 0
Alexandra777 Alexandra777

Alexandra777 je offline (nepripojený) Alexandra777

a môžem neuplatniť daňové odpisy z majetku obstaraného formou finančného prenájmu?
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Alexandra777 Pozri príspevok
a môžem neuplatniť daňové odpisy z majetku obstaraného formou finančného prenájmu?
To je to isté.
0 0
jessica jessica

jessica je offline (nepripojený) jessica

neznášam keď neviem a nerozumiem... ...viac
Alexandra777 Pozri príspevok
a môžem neuplatniť daňové odpisy z majetku obstaraného formou finančného prenájmu?
Otázka: Chcel by som sa opýtať či sa vzťahuje § 22 ods. 9 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov, t.j. prerušenie odpisov a potom pokračovanie v odpisovaní tak, ako by nebolo prerušené, pričom celková doba odpisovania sa predlžuje o dobu prerušenia odpisovania, aj na lízing - odpisy podľa § 26 ods. 8 zákona o dani z príjmov?


Odpoveď: V zmysle § 26 ods.8 zákona č.595/2003 Z. z. o dani z príjmov (ďalej len „ZDP“) hmotný majetok prenajatý formou finančného prenájmu odpíše nájomca počas doby trvania prenájmu do výšky 100 % hodnoty istiny. V prípade predĺženia alebo skrátenia dohodnutej doby finančného prenájmu sa už uplatnené odpisy spätne neupravujú a zvyšná časť odpisovanej hodnoty sa rozpočíta rovnomerne až do novej dohodnutej doby ukončenia finančného prenájmu.
Pri určení spôsobu odpisovania sa nepoužijú § 27 a § 28 ZDP, ale výška odpisu sa určí rovnomerne pomernou časťou pripadajúcou na každý mesiac doby prenájmu.
S prihliadnutím na uvedené na lízing (finančný prenájom) sa nevzťahuje možnosť prerušenia odpisovania.
0 0
Alexandra777 Alexandra777

Alexandra777 je offline (nepripojený) Alexandra777

Konateľ mi tvrdí, že bude na nás hádzať zlý obraz, keď budeme platiť nízku daň, keďže máme dosť majetku obstaraného formou fin. prenájmu, vychádzajú nám veľké daňové odpisy tohto majetku. Myslíš, že analytici berú do úvahy HV v účtovníctve, alebo základ dane v daňovom priznaní?
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Alexandra777 Pozri príspevok
Konateľ mi tvrdí, že bude na nás hádzať zlý obraz, keď budeme platiť nízku daň, keďže máme dosť majetku obstaraného formou fin. prenájmu, vychádzajú nám veľké daňové odpisy tohto majetku. Myslíš, že analytici berú do úvahy HV v účtovníctve, alebo základ dane v daňovom priznaní?
To záleží na banke. Pochopil som, že potrebuješ nahnať základ dane, kvôli úveru, že?
0 0
jessica jessica

jessica je offline (nepripojený) jessica

neznášam keď neviem a nerozumiem... ...viac
Alexandra777 Pozri príspevok
Konateľ mi tvrdí, že bude na nás hádzať zlý obraz, keď budeme platiť nízku daň, keďže máme dosť majetku obstaraného formou fin. prenájmu, vychádzajú nám veľké daňové odpisy tohto majetku. Myslíš, že analytici berú do úvahy HV v účtovníctve, alebo základ dane v daňovom priznaní?
Mali by brať do úvahy účtovný HV.
0 0
Alexandra777 Alexandra777

Alexandra777 je offline (nepripojený) Alexandra777

áno, ale neviem, či to môžem urobiť prostredníctvom neuplatňovania odpisov. Ako by sa to podľa teba ešte dalo?
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Alexandra777 Pozri príspevok
Konateľ mi tvrdí, že bude na nás hádzať zlý obraz, keď budeme platiť nízku daň, keďže máme dosť majetku obstaraného formou fin. prenájmu, vychádzajú nám veľké daňové odpisy tohto majetku. Myslíš, že analytici berú do úvahy HV v účtovníctve, alebo základ dane v daňovom priznaní?
Analytici budú analyzovať celkovú situáciu, teda nielen výšku dane ale aj stav ostatných záväzkov a majetku.
Z účtovného hľadiska by sa mal majetok (bez ohľadu na formu obstarania) odpisovať so zreteľom na predpokladanú dobu jeho používania ... zostavuje sa odpisový plán ... a tento sa môže aj prehodnotiť napríklad podľa zmien v intenzite využitia majetku a v závislosti od jeho skutočného opotrebovania. Pomalšie účtovné odpisovanie sa premietne v súvahe (v hotnote majetku) aj vo výške odpisov vo výkaze ziskov a strát.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Podľa mňa banka bude skúmať disponibilný účtovný výsledok. Teda účt.hosp.výsledok - dane. A tam ti prerušenie odpisov nepomôže, nakoľko účtovné odpisy musíš zaúčtovať. Prerušením odpisov iba základ dane zvyšuješ.
0 0
Alexandra777 Alexandra777

Alexandra777 je offline (nepripojený) Alexandra777

aj podľa mňa berú do úvahy HV, ale možno sa nájde niekto, koho zaujíma výška dane.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Alexandra777 Pozri príspevok
áno, ale neviem, či to môžem urobiť prostredníctvom neuplatňovania odpisov.
Účtovné odpisy by sa uplatniť mali. Ich neuplatnenie by bolo porušením zákona o účtovníctve. Daňové odpisy nie ste povinní uplatniť (je do iba právo daňovníka) ... ale daňový zákon je nekompromisný. Ich prerušenie sa nedá v prípade finančného prenájmu dohnať t.j. pokračovať v uplatňovaní odpisov po prerušení.
0 0
Alexandra777 Alexandra777

Alexandra777 je offline (nepripojený) Alexandra777

ďakujem za odpovede
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať