Zavrieť

Porady

Prerusenie odpisu

IRA IRA

IRA je offline (nepripojený) IRA

Dobry den,
poradite mi, prosim.
Spolocnost zaradila budovu v 8/2007,
v uctovnictve su odpisy za obdobie 8-12/2008.
Rozhodli sa prerusit odpisovanie pre rok 2007.
Danove odpisy za cely rok su daleko vyssie
ako tie v uct.
Ktoru sumu mam dat ako polozku zvysujucu danovy
zaklad - uctovne alebo tie danove.
Dakujem, Ira
Usporiadat
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Presne tak.
0 0
suschi suschi

suschi je offline (nepripojený) suschi

ja by som mala k tejto téme ďalšiu otázku, prerušujem odpisy na rok 2009, ale predavam nejaky majetok, ktorý je nedoodpisovany (má ZC)... čo stym? môžem dať celý odpis (ZC) do nákladov ako 541/08. ??? ďakujeeem, je to surne...
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

suschi Pozri príspevok
ja by som mala k tejto téme ďalšiu otázku, prerušujem odpisy na rok 2009, ale predavam nejaky majetok, ktorý je nedoodpisovany (má ZC)... čo stym? môžem dať celý odpis (ZC) do nákladov ako 541/08. ??? ďakujeeem, je to surne...
Nie odpis, ale zostatkovú cenu dáš na 541. V tom je podstatný rozdiel.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
suschi Pozri príspevok
ja by som mala k tejto téme ďalšiu otázku, prerušujem odpisy na rok 2009, ale predavam nejaky majetok, ktorý je nedoodpisovany (má ZC)... čo stym? môžem dať celý odpis (ZC) do nákladov ako 541/08. ??? ďakujeeem, je to surne...
Ak predávaš, tak zostatková cena ti pôjde do nákladov v roku 2010.
Ak si predala v roku 2009, tak potom pôjde do nákladov v roku 2009.
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

To, že sa prerušujú odpisy - to je dopad na daňové odpisy, daňovú zostatkovú cenu (DZC)

(Potom sa v Dp zohľadňuje rozdiel medzi účtovnými a daňovými odpismi - ak DO<UO - rozdiel je to odpočítateľná položka)

Ak sa predáva majetok nedoodpisovaný, UZC ide na účet 541, prípadný rozdiel medzi UZC a DZC predaného majetku sa sa zohľadňuje v daňovom priznaní.
Ak UZC < DZC .....odpočítateľná položka
Ak UZC > DZC......pripočítateľná položka
0 0
suschi suschi

suschi je offline (nepripojený) suschi

ďakujem všetkýýým.......aj za také odpovede, aj za onaké odpovede, dúúúfam že to nepopletiem, ale hlavne dúfam že to bude po učtovnej a daňovej stranke spravne...

PS: ospravedlnujem sa za neučtovnicke vyjadrovanie, ale hlavne je že ste ma večšina pochopili.... pekny večer prajem..
0 0
Ejo Ejo

Ejo je offline (nepripojený) Ejo

Dobrý deň. Z prevzatého účtovníctva mám nasledovné na karte dlhodobého majetku: budoby
obstaraný v r. 2005 - dańový odpis iba za rok 2005.
Za ostatné roky sa pravdepodobne neuplatńovali, a účtovné vobec nie sú.
Za roky neuplatnenia sa mi predlžuje doba, však? Ak ani za rok 2009 neuplatním, nič sa nedeje, myslím si.
Ale čo s účtovnými odpismi? Mám ich prepočítať od r. 2005?
0 0
DACKO ELEKTRO DACKO ELEKTRO

DACKO ELEKTRO je offline (nepripojený) DACKO ELEKTRO

Ejo Pozri príspevok
Dobrý deň. Z prevzatého účtovníctva mám nasledovné na karte dlhodobého majetku: budoby
obstaraný v r. 2005 - dańový odpis iba za rok 2005.
Za ostatné roky sa pravdepodobne neuplatńovali, a účtovné vobec nie sú.
Za roky neuplatnenia sa mi predlžuje doba, však? Ak ani za rok 2009 neuplatním, nič sa nedeje, myslím si.
Ale čo s účtovnými odpismi? Mám ich prepočítať od r. 2005?
Mám taký istý problém, pomôže mi niekto. Môžem účtovné odpisy zahrnúť do Výkazu o majetku v r. 2009 za všetky roky spolu /od r. 2005-2009/ alebo musím podať opravné výkazy Majetku za každý rok zvlášť na DÚ? Učtujem v JÚ. ďakujem, Daniela
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Ejo Pozri príspevok
Dobrý deň. Z prevzatého účtovníctva mám nasledovné na karte dlhodobého majetku: budoby
obstaraný v r. 2005 - dańový odpis iba za rok 2005.
Za ostatné roky sa pravdepodobne neuplatńovali, a účtovné vobec nie sú.
Za roky neuplatnenia sa mi predlžuje doba, však? Áno. Ak ani za rok 2009 neuplatním, nič sa nedeje, myslím si. Nie.
Ale čo s účtovnými odpismi? Mám ich prepočítať od r. 2005? Áno.
Odpoveď v rámci citátu.
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

DACKO ELEKTRO Pozri príspevok
Mám taký istý problém, pomôže mi niekto. Môžem účtovné odpisy zahrnúť do Výkazu o majetku v r. 2009 za všetky roky spolu /od r. 2005-2009/ alebo musím podať opravné výkazy Majetku za každý rok zvlášť na DÚ? Učtujem v JÚ. ďakujem, Daniela
Za každý rok podať dodatočné. Opravné sa podávajú do termínu na podanie DP.
0 0
bea10 bea10

bea10 je offline (nepripojený) bea10

Ahojte, chcela by som poprosiť o radu. Ide o nákup auta 22.12.2009 na živnosť. Bola zaplatená aj cestná daň za december 2009, auto bolo prepísané, vyplatené, zapltené poistky...V r. 2009 neboli bloky na nákup PHM a ani cesty. Pre firmu bude lepšie uplatnovať si za obdobie 2009 paušálne náklady 40% no a vtedy ak firma uplatňuje paušál z príjmu nie je možné prerušiť odpisovanie auta. Chcela som sa poradiť, či je možné zaevidovať auto do užívania k 1.1.2010 a začať odpisovať až od r.2010. Ďakujem
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
bea10 Pozri príspevok
Ahojte, chcela by som poprosiť o radu. Ide o nákup auta 22.12.2009 na živnosť. Bola zaplatená aj cestná daň za december 2009, auto bolo prepísané, vyplatené, zapltené poistky...V r. 2009 neboli bloky na nákup PHM a ani cesty. Pre firmu bude lepšie uplatnovať si za obdobie 2009 paušálne náklady 40% no a vtedy ak firma uplatňuje paušál z príjmu nie je možné prerušiť odpisovanie auta. Chcela som sa poradiť, či je možné zaevidovať auto do užívania k 1.1.2010 a začať odpisovať až od r.2010. Ďakujem
Je to možné, ale nič tým nezískaš. V roku 2010 začneš uplatňovať odpisy pre druhý rok odpisovania. O odpisy v prvom roku prídeš. Teda výsledok je taký istý.
0 0
bea10 bea10

bea10 je offline (nepripojený) bea10

Keď auto zaradím do užívania až v r. 2010 tak musím začať odpisovať už v r. 2009?
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
bea10 Pozri príspevok
Keď auto zaradím do užívania až v r. 2010 tak musím začať odpisovať už v r. 2009?
§24
(5) Daňovník, ktorý je fyzickou osobou, pri preradení hmotného majetku a nehmotného majetku z osobného užívania do obchodného majetku a daňovník nezaložený alebo nezriadený na podnikanie pri začatí používania majetku na činnosť, z ktorej príjmy sú predmetom dane, odpisujú tento majetok ako v ďalších rokoch odpisovania zo vstupnej ceny ustanovenej v § 25 ods. 1 písm. d).

§25
(1) Vstupnou cenou hmotného majetku a nehmotného majetku je
a) obstarávacia cena;118) obstarávacou cenou majetku nadobudnutého od fyzickej osoby darom, je obstarávacia cena zistená u darcu, len ak ide o majetok, ktorý u darcu nebol zahrnutý do obchodného majetku, pričom pri jeho predaji uskutočnenom v deň darovania by sa naň nevzťahovalo oslobodenie podľa § 9,
b) suma vo výške vlastných nákladov, 118)
c) reprodukčná obstarávacia cena zistená podľa osobitných predpisov;118) pri nehnuteľných kultúrnych pamiatkach sa reprodukčná obstarávacia cena určí ako cena stavby zistená podľa osobitného predpisu119) bez prihliadnutia na kategóriu kultúrnej pamiatky, na jej historickú hodnotu a na cenu umeleckých a umelecko-remeselníckych prác, ktoré sú jej súčasťou,

d) cena určená podľa písmen a) až c) pri preradení majetku z osobného užívania fyzickej osoby do obchodného majetku alebo u daňovníka nezaloženého alebo nezriadeného na podnikanie pri začatí používania majetku na činnosť, z ktorej príjmy sú predmetom dane, pričom za roky nevyužívania hmotného majetku a nehmotného majetku na zabezpečenie zdaniteľného príjmu sa odpisy neuplatňujú,
0 0
Majkas Majkas

Majkas je offline (nepripojený) Majkas

Táto téma je síce trošku ináč zameraná, no tieto posledné príspevky s týkajú aj mojho problému:
SZCO si v máji 2008 zaradila do svojho majetku budovu - dielnu, ktorú nadobudla ako občan v r. 2004.
VC som určila takto: NC= 50000 - odpisy za roky 2004-2007 = 40000
a odpisujem akoby 5.rok, ano ?
ALE v 2008/11 mame techn.zhodnotenie za 55235,-Sk a treba to pripočítat k VC 40000, alebo 50000 ???
a odpisujeme dalej
Diky vopred, M.
0 0
Janik Janik

Janik je offline (nepripojený) Janik

Prosim Vás o radu. PO má v majetku budovu. Doteraz uplatňovala účtovné odpisy 40 rokov. Daňové odpisy 20 rokov. Vznikajú veľké rozdiely medzi daňovými a účtovnými odpismi. Môžem na základe smernice upraviť účtovné odpisy od roku 2009 do výška daňových odpisov, teda UO = DO? Ďakujem pekne za odpoveď.
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

Upraviť účtovný odpisový plán môžeš, ale nie tak, že UO=DO.

Povieš si, že majetok sa opotrebúva, morálne a technický zastaráva a budeš ho účtovne odpisovať 20 rokov (napr. budovy). Na prvý pohľad to vyzera že UO=DO, ale nie je až taká pravda.

Ak obstaraš budovu v decembri, začneš ju učtovne odpisovať 20 rokov (stanoviš si , že toľko rokov ako aj v zákone o dani z príjmov), ale UO sa nebudú rovnať DO, lebo UO budeš mať za 1 mesiac, t.j. OC/20/12 a DO bude 1/20 obstaravacej ceny.
0 0
Majkas Majkas

Majkas je offline (nepripojený) Majkas

Majkas Pozri príspevok
Táto téma je síce trošku ináč zameraná, no tieto posledné príspevky s týkajú aj mojho problému:
SZCO si v máji 2008 zaradila do svojho majetku budovu - dielnu, ktorú nadobudla ako občan v r. 2004.
VC som určila takto: NC= 50000 - odpisy za roky 2004-2007 = 40000
a odpisujem akoby 5.rok, ano ?
ALE v 2008/11 mame techn.zhodnotenie za 55235,-Sk a treba to pripočítat k VC 40000, alebo 50000 ???
a odpisujeme dalej
Diky vopred, M.
prosim, poradíte ?
0 0
Majkas Majkas

Majkas je offline (nepripojený) Majkas

posúvam
0 0
gabi2 gabi2

gabi2 je offline (nepripojený) gabi2

Dobrý deň. V roku 2008 boli zle vyrátané odpisy, pri úzávierke sa na 551 nedostali niektoré odpisy, neviem prečo ale budem to zisťovať. Jedná sa o sumu 3000 Eur. A tým navýšilo základ dane. Mám podať opravné DP za rok 2008, alebo sa to dá vysporiadať v DP za r. 2009? Som vďačná za každú odpoveď. Gabi
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať