Zavrieť

Porady

Prerusenie odpisu

IRA IRA

IRA je offline (nepripojený) IRA

Dobry den,
poradite mi, prosim.
Spolocnost zaradila budovu v 8/2007,
v uctovnictve su odpisy za obdobie 8-12/2008.
Rozhodli sa prerusit odpisovanie pre rok 2007.
Danove odpisy za cely rok su daleko vyssie
ako tie v uct.
Ktoru sumu mam dat ako polozku zvysujucu danovy
zaklad - uctovne alebo tie danove.
Dakujem, Ira
Usporiadat
ZuzanaP ZuzanaP

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D
andrej_rv Pozri príspevok
Ak ste sa rozhodli za rok 2007 daňové odpisy neuplatniť, v časti III. DP FO na str. 4 v sekcii B - odpisy hmotného majetku uvedieš do riadku 1 (daňovo uplatnené odpisy) nulu, do r. 2 sumu účtovných odpisov a do r. 3 výšku daňových odpisov neuplatnených z dôvodu prerušenia.
Rozdiel daňových a účtovných odpisov (ak sú daňové nula, tak len výška účtovných odpisov) sa prenesie do r. 150 na 2. strane DP PO a bude priočítateľnou položkou k účtovnému hospodárskemu výsledku.
azla Pozri príspevok
Vybrala som iba časť z tvojho príspevku.

Nechcete navýšovať účtovnú stratu ?

Alebo nechcete navýšovať daňovú stratu ?
Šéf nechce platiť daň....
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

Prerušiť daňové odpisy má význam vtedy, ak by ich uplatnením Vám vyšla daňová strata.
Ak to nechcete, tak si ich uplatnenie posuniete do následujúcich období a tým daňovú stratu v rámci zákona optimalizujete.

Ak nechcet platiť daň, alebo chcete optimalizovať daňový základ, tak prerušenie odpisov to nerieši. Vy nepotrebujete znížovať daňové náklady ....

a prerušenie odpisov má práve takýto dopad.
0 0
ZuzanaP ZuzanaP

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D
azla Pozri príspevok
Prerušiť daňové odpisy má význam vtedy, ak by ich uplatnením Vám vyšla daňová strata.
Ak to nechcete, tak si ich uplatnenie posuniete do následujúcich období a tým daňovú stratu v rámci zákona optimalizujete.

Ak nechcet platiť daň, alebo chcete optimalizovať daňový základ, tak prerušenie odpisov to nerieši. Vy nepotrebujete znížovať daňové náklady ....

a prerušenie odpisov má práve takýto dopad.

Aha, už tomu zase lepšie chápem, v podvojnom účte nie som v tomto až tak doma, takže je lepšie si ich uplatniť, ak teda nechce platiť daň. Ale ak by sme nechceli navyšovať daňovú stratu, tak môj postup v prípade zapísania odpisov do DP je správny? V konečnom dôsledku daň aj tak nebudeme platiť, lebo máme preddavky a tie pokryjú aj daň v prípade neuplatnenia odpisov do daňových.
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

ZuzanaP Pozri príspevok
Aha, už tomu zase lepšie chápem, v podvojnom účte nie som v tomto až tak doma, takže je lepšie si ich uplatniť, ak teda nechce platiť daň. Ale ak by sme nechceli navyšovať daňovú stratu, tak môj postup v prípade zapísania odpisov do DP je správny? V konečnom dôsledku daň aj tak nebudeme platiť, lebo máme preddavky a tie pokryjú aj daň v prípade neuplatnenia odpisov do daňových.
Nevadí, že máte zaplatené preddavky.

Ak neuplatníte daňové odpisy zvýšite si daňový základ a tým aj daňovú povinnosť. Ak je daňová povinnosť približne vo výške preddavkov, tak daň neplatíte, prípadne budete mať mierný preplatok alebo nedoplatok.

Ak si uplatnite daňové odpisy, daňový základ bude nižší a tým pádom bude Vaša daňová povinnosť nižšia a zvýši sa Vám preplatok na dani, ktorý Vám vrátia.

Takže nie je jedno či si uplatníte daňové odpisy alebo nie.
1 0
ZuzanaP ZuzanaP

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D
azla Pozri príspevok
Nevadí, že máte zaplatené preddavky.

Ak neuplatníte daňové odpisy zvýšite si daňový základ a tým aj daňovú povinnosť. Ak je daňová povinnosť približne vo výške preddavkov, tak daň neplatíte, prípadne budete mať mierný preplatok alebo nedoplatok.

Ak si uplatnite daňové odpisy, daňový základ bude nižší a tým pádom bude Vaša daňová povinnosť nižšia a zvýši sa Vám preplatok na dani, ktorý Vám vrátia.

Takže nie je jedno či si uplatníte daňové odpisy alebo nie.

To s tou daňou bola už len moja úvaha, že nebudeme platiť daň, lebo sme mali vyššie preddavky. Azla ďakujem za poradenie...


Ak si neuplatníme daňové odpisy, mám správne postup do DP?
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

Postup v príspevku č. 40 máš správný.
Správne si posúdila, že odpisy pri leasingu neprerušuješ.
0 0
ZuzanaP ZuzanaP

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D
azla Pozri príspevok
Postup v príspevku č. 40 máš správný.
Správne si posúdila, že odpisy pri leasingu neprerušuješ.

Super, ďakujem....
0 0
maturantka maturantka

maturantka je offline (nepripojený) maturantka

nie som dokonalá
V rámci tejto témy prosím o pomoc pri nasledujúcej otázke:
živnostník, JÚ, nechce navyšovať daňovú stratu, takže doteraz neuplatňoval daňové odpisy, pričom daňové odpisy sa rovnali účtovným (interná smernica). V 2008 je tá zmena, že je povinný účtovať aj účtovné odpisy, z toho vyplýva, treba ich účtovať mesačne. Keď si odpisy nechce uplatniť ani v roku 2008 z dôvodu nenavyšovania daňovej straty, ako treba postupovať? Moja predstava je taká, že:
1. v inventárnej karte napíšem poznámku o neuplatňovaní daňových odpisov v roku 2008 a neúčtovaní účtovných odpisov
2. v peňažnom denníku nezaúčtujem žiadne odpisy
3. vo výkaze o majetku a záväzkoch bude tá istá zostatková cena DM ako minulý rok.
Vopred ďakujem za odsúhlasenie alebo vyvedenie z omylu.
0 0
maturantka maturantka

maturantka je offline (nepripojený) maturantka

nie som dokonalá
dovolím si posunúť...
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
maturantka Pozri príspevok
V rámci tejto témy prosím o pomoc pri nasledujúcej otázke:
živnostník, JÚ, nechce navyšovať daňovú stratu, takže doteraz neuplatňoval daňové odpisy, pričom daňové odpisy sa rovnali účtovným (interná smernica). V 2008 je tá zmena, že je povinný účtovať aj účtovné odpisy, z toho vyplýva, treba ich účtovať mesačne. Keď si odpisy nechce uplatniť ani v roku 2008 z dôvodu nenavyšovania daňovej straty, ako treba postupovať? Moja predstava je taká, že:
1. v inventárnej karte napíšem poznámku o neuplatňovaní daňových odpisov v roku 2008 a neúčtovaní účtovných odpisov
2. v peňažnom denníku nezaúčtujem žiadne odpisy
3. vo výkaze o majetku a záväzkoch bude tá istá zostatková cena DM ako minulý rok.
Vopred ďakujem za odsúhlasenie alebo vyvedenie z omylu.
Účtovné odpisy sa neprerušujú!
Modré je správne a červené nesprávne.
Vo výkaze o majetku a záväzkoch uvádzaš účtovnú zostatkovú cenu.
0 0
maturantka maturantka

maturantka je offline (nepripojený) maturantka

nie som dokonalá
Marjanka, ďakujem, teda, aby som sa opravila:
1. ak sa účtovné odpisy neprerušujú, vo výkaze bude znížená ZC o účtovné odpisy za rok 2008 (ktoré si vypočítam niekde bokom)
2. v inventárnej karte tie účtovné odpisy zapíšem, aké by mali byť, teda plynú stále, len napíšem poznámku, že sa neúčtujú v peňažnom denníku
3. z daňového hľadiska sa mi doodpisuje DM neskôr ako z účtovného
vopred ďakujem
0 0
maturantka maturantka

maturantka je offline (nepripojený) maturantka

nie som dokonalá
Marjanka, ďakujem mockrááát... Hneď mi je lepšie.
0 0
dasasopi dasasopi

dasasopi je offline (nepripojený) dasasopi

Môže mi niekto poradiť. Rozumiem rozdielu medzi účtovnými a daňovými odpismi. Len nechápem ak mám časť majetku na leasing a časť obstaraný kúpov ak preruším odpisovanie mám daňový náklad /odpis z leasingovaného auta/ alebo nemám žiaden daňový náklad.
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

dasasopi Pozri príspevok
Môže mi niekto poradiť. Rozumiem rozdielu medzi účtovnými a daňovými odpismi. Len nechápem ak mám časť majetku na leasing a časť obstaraný kúpov ak preruším odpisovanie mám daňový náklad /odpis z leasingovaného auta/ alebo nemám žiaden daňový náklad.
Máš, pretože u majetku obstaraného leasingom sa odpisy neprerušujú.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
dasasopi Pozri príspevok
Môže mi niekto poradiť. Rozumiem rozdielu medzi účtovnými a daňovými odpismi. Len nechápem ak mám časť majetku na leasing a časť obstaraný kúpov ak preruším odpisovanie mám daňový náklad /odpis z leasingovaného auta/ alebo nemám žiaden daňový náklad.
§22
(9) Daňovník môže uplatňovanie odpisov hmotného majetku prerušiť, a to len na jedno celé zdaňovacie obdobie alebo viac celých zdaňovacích období; v ďalšom zdaňovacom období daňovník pokračuje v odpisovaní tak, ako by nebolo prerušené, pričom celková doba odpisovania sa predlžuje o dobu prerušenia odpisovania. Prerušenie odpisovania nemôže uplatniť daňovník, ak uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10; v takom prípade daňovník vedie odpisy len evidenčne a o túto dobu nemôže lehotu určenú na odpisovanie hmotného majetku predĺžiť.

§26
(8) Hmotný majetok prenajatý formou finančného prenájmu okrem pozemkov odpíše nájomca počas doby trvania prenájmu do výšky 100 % hodnoty istiny podľa osobitného predpisu 1) zvýšenej o náklady súvisiace s obstaraním predmetu finančného prenájmu vynaložené nájomcom do doby zaradenia tohto majetku do užívania. Pri postúpení nájomnej zmluvy sa odstupné zaplatené nad rámec celkovej sumy dohodnutých platieb odpisuje ako súčasť vstupnej ceny rovnomerne počas zostávajúcej doby trvania nájomnej zmluvy. V prípade predĺženia alebo skrátenia dohodnutej doby finančného prenájmu sa už uplatnené odpisy spätne neupravujú a zvyšná časť odpisovanej hodnoty sa rozpočítava rovnomerne až do novej dohodnutej doby ukončenia finančného prenájmu.
Pri určení spôsobu odpisovania sa nepoužijú ustanovenia § 27 a 28, ale výška odpisu sa určí rovnomerne pomernou časťou pripadajúcou na každý kalendárny mesiac doby prenájmu.

Ak prerušíš uplatňovanie odpisov majetku obstaraného kúpou, doba odpisovania sa predlžuje, pri leasingu sa nepredlžuje. Ty sa môžeš rozhodnúť, pre prerušenie len niektorého hmotného majetku a iný hmotný majetok budeš odpisovať bez prerušenia (leasovaný), inak o tie odpisy prídeš.
0 0
dasasopi dasasopi

dasasopi je offline (nepripojený) dasasopi

to som potrebovala vedieť, stále som si myslela, že musím odpísať majetok ako celok, teraz už viem, že ku každému HM pristupujem individuálne.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
dasasopi Pozri príspevok
to som potrebovala vedieť, stále som si myslela, že musím odpísať majetok ako celok, teraz už viem, že ku každému HM pristupujem individuálne.

Dá sa to aj tak vysvetliť, že ak HM nepoužívaš (dočasne) na dosahovanie príjmov, nemala by si ani uplatňovať odpisy. Napr. ak na aute nemáš najazdené Km (máš ho v garáži, alebo máš nejaký stroj na výrobu niečoho, ale nič si nevyrobila atď.)
0 0
Katarína Bukátová Katarína Bukátová
Re: Prerusenie odpisu
to som potrebovala vedieť, stále som si myslela, že musím odpísať majetok ako celok, teraz už viem, že ku každému HM pristupujem individuálne.

Dobrý večer
dá sa to vysvetliť aj takto?
Mám súbor majetku, 2 autá, budova, stroj, všetko obstarané kúpou, nie na leasing, môžem prerušiť odpis napr, len na 2 autá a budovu a stroj môžem odpisovať? Myslím teraz na daňové odpisy, ktoré mi ovplyvnia základ dane.
0 0
Katarina Katarina

Katarina je offline (nepripojený) Katarina

Katarína Bukátová Pozri príspevok
Re: Prerusenie odpisu
to som potrebovala vedieť, stále som si myslela, že musím odpísať majetok ako celok, teraz už viem, že ku každému HM pristupujem individuálne.

Dobrý večer
dá sa to vysvetliť aj takto?
Mám súbor majetku, 2 autá, budova, stroj, všetko obstarané kúpou, nie na leasing, môžem prerušiť odpis napr, len na 2 autá a budovu a stroj môžem odpisovať? Myslím teraz na daňové odpisy, ktoré mi ovplyvnia základ dane.
Presne ako píšete.
0 0
Katarína Bukátová Katarína Bukátová
Ďakujem, poraďákom, že moje vysvetlenie potvrdili.

Ešte mám jednu pochybnosť ohľadne odpisov.

Moje vysvetlenie evidencie účtovných a daňových odpisov

Pr. Kúpim auto v 10/08 účtovné odpisy vediem len za 3 mesiace, daňové podľa zákona o dani z príjmu , pri rovnomernom odpise 1/4 vstupnej ceny.
Do výkazu v JU /o majetku a záväzkoch/ ponížim hodnotu majetku len o 3 mesiace?

Vopred ďakujem
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať