Zavrieť

Porady

Prerusenie odpisu

IRA IRA

IRA je offline (nepripojený) IRA

Dobry den,
poradite mi, prosim.
Spolocnost zaradila budovu v 8/2007,
v uctovnictve su odpisy za obdobie 8-12/2008.
Rozhodli sa prerusit odpisovanie pre rok 2007.
Danove odpisy za cely rok su daleko vyssie
ako tie v uct.
Ktoru sumu mam dat ako polozku zvysujucu danovy
zaklad - uctovne alebo tie danove.
Dakujem, Ira
Usporiadat
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Alexandra777 Pozri príspevok
aj podľa mňa berú do úvahy HV, ale možno sa nájde niekto, koho zaujíma výška dane.
Šikovný subjekt využíva daňovú optimalizáciu. A aj to analytici vidia.
0 0
dalilada dalilada

dalilada je offline (nepripojený) dalilada

Alexandra777 Pozri príspevok
Konateľ mi tvrdí, že bude na nás hádzať zlý obraz, keď budeme platiť nízku daň, keďže máme dosť majetku obstaraného formou fin. prenájmu, vychádzajú nám veľké daňové odpisy tohto majetku. Myslíš, že analytici berú do úvahy HV v účtovníctve, alebo základ dane v daňovom priznaní?
väčšinou sa pre potreby úveru uvažuje s disponibilnými zdrojmi firmy, čo znamená HV-daň+odpisy
Naposledy upravil dalilada : 28.03.08 at 18:19
0 0
johny18 johny18

johny18 je offline (nepripojený) johny18

Prosim o radu,
v roku 2007 sme docasne vyradili motorove vozidlo z premavky. Na radu auditora som v tom roku prerusil uctovne odpisy, aj danove odpisy.
Teraz som sa docital v DÚPP, ze uctovne odpisy nie je mozne prerusit, a dokonca ze aj danove odpisy sme si mohli uplatnit.
Ako mam teraz postupovat -
1. co s rokom 2007? Nechat to uz tak? Nechce sa mi upravovat uctovnu zavierku.
2. A co s rokom 2008? Opat nahodit aj uctovne aj danove odpisy a pokracovat v nich dalej?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

johny18 Pozri príspevok
Prosim o radu,
v roku 2007 sme docasne vyradili motorove vozidlo z premavky. Na radu auditora som v tom roku prerusil uctovne odpisy, aj danove odpisy.
Teraz som sa docital v DÚPP, ze uctovne odpisy nie je mozne prerusit, a dokonca ze aj danove odpisy sme si mohli uplatnit.
Ako mam teraz postupovat -
1. co s rokom 2007? Nechat to uz tak? Nechce sa mi upravovat uctovnu zavierku.
2. A co s rokom 2008? Opat nahodit aj uctovne aj danove odpisy a pokracovat v nich dalej?
1. účtovné odpisy sa nedajú prerušiť.
2. v roku 08 pokračujete v účtovných odpisoch, a v daňových tak, ako by neboli ani prerušené.
0 0
striebro1 striebro1

striebro1 je offline (nepripojený) striebro1

dobry den,
chcela by som poprosit o radu. Mozem uplatnit prerusenie odpisovania iba pri niektorom konkretnom majetku, alebo sa prerusenie vztahuje na odpisy celkovo ako take? Ide totiz o to, ze som v decembri 2008 kupila dost drahe auto a odpisovat ho chcem az v roku 2009. Okrem toho by som chcela pozastavit odpisovanie majetku s vysokou hodnotou, kedze potom mi vychadza velka strata.
dakujem vopred za radu.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Pozrieme sa do príslušného ustanovenia Zákona o dani z príjmov :
§22
(9) Daňovník môže uplatňovanie odpisov hmotného majetku prerušiť, a to len na jedno celé zdaňovacie obdobie alebo viac celých zdaňovacích období; v ďalšom zdaňovacom období daňovník pokračuje v odpisovaní tak, ako by nebolo prerušené, pričom celková doba odpisovania sa predlžuje o dobu prerušenia odpisovania. Prerušenie odpisovania nemôže uplatniť daňovník, ak uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10; v takom prípade daňovník vedie odpisy len evidenčne a o túto dobu nemôže lehotu určenú na odpisovanie hmotného majetku predĺžiť.


... nie je tu žiadne obmedzenie, že by sme museli prerušiť odpisy všetkého DM. Dovolím si pripomenúť povinnosť upraviť základ dane o rozdiel medzi účtovnými a daňovými odpismi .
1 0
striebro1 striebro1

striebro1 je offline (nepripojený) striebro1

dakujem johanka, presne ten paragraf som citala, len som si nebola ista, kedze sa tam pise o preruseni odpisovania....a nepise sa tam, ze je mozne prerusit konkretny majetok dlhodoby....v danovom priznani to treba poznacit, kedze uctovne odpisy sa nemozu prerusit....
0 0
Zaciatocnicka Zaciatocnicka

Zaciatocnicka je offline (nepripojený) Zaciatocnicka

Ahoj Poraďáci:-)
Môžu sa prerušiť odpisy na majetok obstaraný na úver? Firma má vozidlá na autokredit a zvažuje čerpanie bankového úveru.
Ďakujem veľmi pekne.
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

Zaciatocnicka Pozri príspevok
Ahoj Poraďáci:-)
Môžu sa prerušiť odpisy na majetok obstaraný na úver? Firma má vozidlá na autokredit a zvažuje čerpanie bankového úveru.
Ďakujem veľmi pekne.
Prerušenie daňových odpisov upravuje §22, odst 9.

Prerušenie sa nemôže uplatniť pri odpisovaní nehmotného majetku, alebo majetku odpisovaného podľa §26, odst. 6-9. (tu napr. spadá aj finančný prenájom).

Prerušiť možno len uplatňovanie daňových odpisov, nie účtovných.
1 0
denisie denisie

denisie je offline (nepripojený) denisie

Chcem sa spýtať ako sa toto prerušenie daňových odpisov prejaví v OMEGE? Je potrebné urobiť v položke DHM nejaké odkliknutie typu tento rok neodpisovať a pod. aké je potrebné nastavenie odpisov v programe pre správne zaúčtovanie a neuplatnenie si daňových odpisov?
Vopred ďakujem
0 0
Zaciatocnicka Zaciatocnicka

Zaciatocnicka je offline (nepripojený) Zaciatocnicka

Ďakujem veľmi pekne Azla.
Moja otázka smerovala k úveru, to, že pri finančnom prenájme nie je možné odpisy prerušiť, je mi jasné. Ale neviem, ako je to pri úvere. V zákone som to nenašla. Viete mi poradiť?
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

Zaciatocnicka Pozri príspevok
Ďakujem veľmi pekne Azla.
Moja otázka smerovala k úveru, to, že pri finančnom prenájme nie je možné odpisy prerušiť, je mi jasné. Ale neviem, ako je to pri úvere. V zákone som to nenašla. Viete mi poradiť?
V príspevku č. 30 som vymenovala, kedy sa nemôže daňový odpis prerušiť.
Ak tam nespadáš, tak daňový odpis môžeš prerušiť.

Obstaranie auta na autokrediť nie je finančný prenájom, je to auto na úver.
Tu sa daňové odpisy môžu prerušiť. Ale stále hovoríme iba o daňových, nie účtovných odpisoch. Účtovné odpisy sa neprerušujú.

Neuplatnenie daňových odpisov má vplyv na základ dane, nie na účtovný hospodársky výsledok a predpokladám, ten chcete mať kvôli bankovému úveru "krajší".
1 0
Zaciatocnicka Zaciatocnicka

Zaciatocnicka je offline (nepripojený) Zaciatocnicka

Ešte raz vďaka :-)
0 0
mariab mariab

mariab je offline (nepripojený) mariab

johny18 Pozri príspevok
Prosim o radu,
v roku 2007 sme docasne vyradili motorove vozidlo z premavky. Na radu auditora som v tom roku prerusil uctovne odpisy, aj danove odpisy.
Teraz som sa docital v DÚPP, ze uctovne odpisy nie je mozne prerusit, a dokonca ze aj danove odpisy sme si mohli uplatnit.
Ako mam teraz postupovat -
1. co s rokom 2007? Nechat to uz tak? Nechce sa mi upravovat uctovnu zavierku.
2. A co s rokom 2008? Opat nahodit aj uctovne aj danove odpisy a pokracovat v nich dalej?
dobrý deň,

tento príspevok ma veľmi oslovil, nakoľko som v podobnej alebo v rovnakej situácii. auto dočasne odhlásené z dane z MV a riešim odpisy, dve autá zakúpené v decembri 2008 neboli taktiež evidované k dani z MV. Toľko krát čítam §22 zák.č.595/2003 a podľa tohto je môj názor taký, že nemôžem uplatniť odpisy. auto nespĺňa podmienku, že ním zabezpečujem zdaniteľné príjmy. Ja som to pred chvíľou konzultovala s pracovníčkou DÚ a vyjadrila sa v rovnakom zmysle, ako je aj môj názor. chcem poprosiť o číslo DÚPP, kde sa o tom píše, chcela by som si to prečítať. veľmi pekne ďakujem.
prajem pekný deň.
0 0
popoka34 popoka34

popoka34 je offline (nepripojený) popoka34

Dobrý večer,
môžem prerušiť odpisy majetku hneď v prvom roku odpisovania?
0 0
ekonella ekonella

ekonella je offline (nepripojený) ekonella

Áno môžeš.
0 0
popoka34 popoka34

popoka34 je offline (nepripojený) popoka34

Príjemný deň,
čítala som príspevky ohľadom prerušenia odpisov, no aj tak neviem, ako mám postupovať pri prerušení odpisovania hmotného majetku. Častokrát sa tu uvádzajú daňové a účtovné odpisy. Účtujem v JU. Pri prerušení daňových odpisov som pochopila, že proste v uvedenom roku, v ktorom chcem odpis prerušiť, do karty HM napíšem poznámku "prerušenie odpisu", to znamená, že v peňažnom denníku v rámci uzávierkových operácií si uvedený odpis neuplatním? Keď daňové odpisy preruším, kde sa mi to potom v daňovom priznaní zobrazuje? Na každej karte hmotného majetku mám poznámku, že daňové odpisy = účtovné odpisy. Častokrát sa tu spomínalo, že v účtovných odpisoch treba pokračovať, no neviem ako. Kde ich v účtovníctve odpisujem? kde sa mi zobrazia? Za minulý rok môj manžel bude vykazovať stratu, všetky odpisy by som preto chcela prerušiť, pomohla by mi akákoľvek odpoveď. Ďakujem
0 0
beatam beatam

beatam je offline (nepripojený) beatam

popoka34 Pozri príspevok
Príjemný deň,
čítala som príspevky ohľadom prerušenia odpisov, no aj tak neviem, ako mám postupovať pri prerušení odpisovania hmotného majetku. Častokrát sa tu uvádzajú daňové a účtovné odpisy. Účtujem v JU. Pri prerušení daňových odpisov som pochopila, že proste v uvedenom roku, v ktorom chcem odpis prerušiť, do karty HM napíšem poznámku "prerušenie odpisu", to znamená, že v peňažnom denníku v rámci uzávierkových operácií si uvedený odpis neuplatním? Keď daňové odpisy preruším, kde sa mi to potom v daňovom priznaní zobrazuje? Na každej karte hmotného majetku mám poznámku, že daňové odpisy = účtovné odpisy. Častokrát sa tu spomínalo, že v účtovných odpisoch treba pokračovať, no neviem ako. Kde ich v účtovníctve odpisujem? kde sa mi zobrazia? Za minulý rok môj manžel bude vykazovať stratu, všetky odpisy by som preto chcela prerušiť, pomohla by mi akákoľvek odpoveď. Ďakujem
Pozri tu: http://www.porada.sk/t91096-uctovne-odpisy.html
0 0
ZuzanaP ZuzanaP

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D
andrej_rv Pozri príspevok
Ak ste sa rozhodli za rok 2007 daňové odpisy neuplatniť, v časti III. DP FO na str. 4 v sekcii B - odpisy hmotného majetku uvedieš do riadku 1 (daňovo uplatnené odpisy) nulu, do r. 2 sumu účtovných odpisov a do r. 3 výšku daňových odpisov neuplatnených z dôvodu prerušenia.
Rozdiel daňových a účtovných odpisov (ak sú daňové nula, tak len výška účtovných odpisov) sa prenesie do r. 150 na 2. strane DP PO a bude priočítateľnou položkou k účtovnému hospodárskemu výsledku.

Môžete mi prosím poradiť pri odpisoch?

Keďže nechceme navyšovať stratu, rozhodli sme sa neuplatniť si odpisy hmotného majetku. Účtovné odpisy sa rovnajú daňovým.

Celkové odpisy za všetok majetok predstavujú sumu: SK 1 323 067,
uplatniť do daňových by sme chceli len Sk 412 548,-- (auto na lízing), pri zvyšných by sme chceli prerušiť odpisovanie.

Čiže do DP PO mi pôjde do časti B odpisy do r. 1 suma Sk 412 548,--, do r. 2 1 323 067,-- a do r. 3 pôjde rozdiel Sk 910 519,-- a tento rozdiel pôjde následne do r. 150 a zvýši mi základ dane, čím sa dostaneme do plusu a musíme zaplatiť daň. Dobre som to pochopila? Nie je potom lepšie si ich uplatniť?

Ďakujem
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

ZuzanaP Pozri príspevok
Keďže nechceme navyšovať stratu, rozhodli sme sa neuplatniť si odpisy hmotného majetku. Účtovné odpisy sa rovnajú daňovým.

Ďakujem
Vybrala som iba časť z tvojho príspevku.

Nechcete navýšovať účtovnú stratu ?

Alebo nechcete navýšovať daňovú stratu ?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať