Zavrieť

Porady

ročné zúčtovanie dane rok 2008

Večne nespokojný človek :D
Dobrý deň,
chcela by som sa opýtať. Pracovali u nás dohodári, ktorí u nás nemali podpísané vyhlásenie a ich príjem bol menej ako 5 000,- Sk a tak bol zdanený zrážkou. Treba posielať potvrdenie o príjme aj im?+ mali sme zamestnanca, robil u nás na dohodu a od 1.6. nastúpil na trvalý PP. Je predčasný starobný dôchodca. Budem postupovať tak že od kedy je u nás na trvalý PP mu vystavím potvrdenie a tá časť ktorú u nás pracoval na dohodu nechám tak lebo je to už vyrovnané (zrážková daň). A uplatním mu celú nezdaniteľnú čiastku? (cez roku si ju neuplatňoval) JE TO TAK SPRÁVNE? + môže si aj takýto zamestnanec uplatniť manželku ako vyživovanú osobu???
A ešte jedna otázka ak mi zamestnanec povie, že si bude uplatňovať nezdaniteľnú časť za napr. životné poistenie, no nezdokladuje mi to do 15.2. tak mu nemusím vykonať RZD alebo musím, ale neuplatní si túto nezdaniteľnú časť? Robím s týmto prvý krát tak prosím o pomoc. Ďakujem!
Usporiadat
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

londay Pozri príspevok
Dobrý deň,
chcela by som sa spýtať dve otázky:
1. musí zamestnanec ak si chce uplatniť nárok na daľšie nezdaniteľné časti základu dane doložiť k žiadosti o vykonanie RZD aj výpis platieb od DDS ak je úhrn príspevkov uvedený v potvrdení o úhrne príjmov alebo ak daný zamestnávateľ vykonával zrážky a odvádzal ich do DDS
2. musí zamesntanec ak bol počas roka študent doložiť potvrdenie o ukončení štúdia, napr. maturitné vysvedčenie.
Ďakujem za odpoveď.
1. ja od zamestnancov predmetný doklad nevyžadujem, nakoľko im zamestnávateľ zráža DDS, čo je podložené mesačnými výkazmi a platbami na DDS.
2. áno, ale s daňami to nesúvisí
0 0
ľudka ľudka

ľudka je offline (nepripojený) ľudka

Prosím o radu.
Mám zamestnanca, ktorý ako fyzická osoba poskytol pôžičku právnickej osobe na základe zmluvy o pôžičke.
Z tejto pôžičky boli zamestnancovi vyplatené úroky za rok 2008, ktoré mu boli na účet poukázané vo februári 2009.
Podľa môjho názoru tento príjem bude do DP zarhnutý až pri vyúčtovaní zdaňovacieho obdobia roku 2009, takže pri splnení ostatných náležitostí môžem tomuto zamestnancovi urobiť za rok 2008 RZPD.
Ďakujem.
0 0
janula18 janula18

janula18 je offline (nepripojený) janula18

Chcem sa opýtať, v roku 2008 sme mali zamestnaných na dohodu dôchodcov, ktorým bola dan zrazená preddavkovo. Robil sa prehlad za 4 Q.
Týmto zamestnancov sa dalo potvrdenie o príjme a budú si sami podávať danové priznanie lebo nedosiahli 1/2 nezdan. časti tak budú mať nárok na vrátenie dane.

Len sa chcem opýtať či treba podať aj hlásenie, nakoľko už od 1.1.2009 nemame žiadneho zamestnanca a aj na DU ste sa museli odhlasiť z platitela Dzp zo závislej činnosti.
Ak to treba podať tak na prednej strane kde je dátum vykonania ročného zúčtovania tam by sa asi nič nepísalo, nakoľko nerobíme nikomu ročné zúčtovanie.
Ďakujem
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

janula18 Pozri príspevok
Chcem sa opýtať, v roku 2008 sme mali zamestnaných na dohodu dôchodcov, ktorým bola dan zrazená preddavkovo. Robil sa prehlad za 4 Q.
Týmto zamestnancov sa dalo potvrdenie o príjme a budú si sami podávať danové priznanie lebo nedosiahli 1/2 nezdan. časti tak budú mať nárok na vrátenie dane.

Len sa chcem opýtať či treba podať aj hlásenie, nakoľko už od 1.1.2009 nemame žiadneho zamestnanca a aj na DU ste sa museli odhlasiť z platitela Dzp zo závislej činnosti.
Ak to treba podať tak na prednej strane kde je dátum vykonania ročného zúčtovania tam by sa asi nič nepísalo, nakoľko nerobíme nikomu ročné zúčtovanie.
Ďakujem
Hlásenie riadne podáš a dátum RZD nevyplníš.
0 0
janula18 janula18

janula18 je offline (nepripojený) janula18

Ďakujem
0 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

Dokedy treba vystaviť Potvrdenie o príjmoch FO ...? Do 15.2. ? Dovtedy môže zamestnanec požiadať o vykonanie RZ, ale Potvrdenie sa tuším musí doručiť do 10.3., ak nepožiada o RZ, však? A ak o potvrdenie požiada do 5.2., lebo si ide dať robiť RZ u iného zam., tak treba potvrdenie doručiť do 10.2. Odsúhlaste mi to niekto prosím. Rýchlo.
Naposledy upravil Betina2 : 18.02.09 at 12:31
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

Betina2 Pozri príspevok
Dokedy treba vystaviť Potvrdenie o príjmoch FO ...? Do 15.2. ?
Potvrdenie o príjmoch FO zo závislej činnosti vydávaš na požiadanie do 10.2., a potom, kto si u teba nepožiadal o vykonanie RZD do 16.2.09, posielaš automaticky na adresu zamestnanca.
0 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

vďaka
0 0
danakl danakl

danakl je offline (nepripojený) danakl

potrebujem od zamestnanca, ktorý poberá dôchodok a idem mu robit RZD potvrdenie o príjime dôchodku??
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

danakl Pozri príspevok
potrebujem od zamestnanca, ktorý poberá dôchodok a idem mu robit RZD potvrdenie o príjime dôchodku??
Nie...
0 0
invest invest

invest je offline (nepripojený) invest

Ak mám zamestnane príjmy aj za sprostredkovanie /provízie/ musí si podať DP sám, alebo mu môžem urobiť RZ? Asi nie, lebo doniesol iba zmluvu a pokladnicný doklad o prijatí provízie.

Ďakujem.
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

invest Pozri príspevok
Ak mám zamestnane príjmy aj za sprostredkovanie /provízie/ musí si podať DP sám, alebo mu môžem urobiť RZ? Asi nie, lebo doniesol iba zmluvu a pokladnicný doklad o prijatí provízie.

Ďakujem.
Činnosť sprostredkovateľa je príjmom z podnikania § 6, preto nemôže zamestnávateľ urobiť ročné zúčtovanie dane.
0 0
katka s. katka s.

katka s. je offline (nepripojený) katka s.

Dobrý deň. Prosím o radu. Zamestnanec v našej organiz. zamestnaný časť roka. Donesie potvrdenie zo zdravotnej poisťovne, že v priebehu roka 2008 keď nemal nikde pracov. pomer si platil odvody za seba ako dobrovoľne nezamestnaná osoba. Môžem mu sumu odvodu z potvrdenia odrátať v roč. zúčtovaní zo základu dane? Ďakujem.
0 0
katka s. katka s.

katka s. je offline (nepripojený) katka s.

katka s. Pozri príspevok
Dobrý deň. Prosím o radu. Zamestnanec v našej organiz. zamestnaný časť roka. Donesie potvrdenie zo zdravotnej poisťovne, že v priebehu roka 2008 keď nemal nikde pracov. pomer si platil odvody za seba ako dobrovoľne nezamestnaná osoba. Môžem mu sumu odvodu z potvrdenia odrátať v roč. zúčtovaní zo základu dane? Ďakujem.
Už som odpoveď našla u super draka p. Mihála. Veľmi pekne ďakujem.
0 0
certik certik

certik je offline (nepripojený) certik

Dobrý deň. Keď vydávam potvrdenie o príjmoch dohodárovi, u ktorého sa daň vyberala zrážkou, uvádzam do potvrdenia iba príjmy, ktoré mu boli aj skutočne vyplatené do 31.01.2009? Nedostal ešte odmenu za mesiace 11,12/2008.
0 0
nicolet nicolet

nicolet je offline (nepripojený) nicolet

Zamestnankyna sa 10.6.2008 rozviedla. Bývalý manžel celý rok nikde nepracoval a nemal žiadny príjem. Môže si uplatniť nezd.časť na manžela za obdobie od 1.-5. mesiac alebo 1.-6. mesiac?
0 0
sonka1 sonka1

sonka1 je offline (nepripojený) sonka1

Ja by som Vás poprosila o odpoveď, asi som niečo prehliadla.
Mám zamestnanca na predčasnom starobnom dôchodku. Požiadal o RZD a priniesol potvrdenie o výške dôchodku, ktorý je za rok 2008 88 032 SK. Ako som vyrozumela z niektorých odpovedí, už nemá nárok pri RZD na odpočítatelnú položku - rozdiel do 98 796???
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

sonka1 Pozri príspevok
Ja by som Vás poprosila o odpoveď, asi som niečo prehliadla.
Mám zamestnanca na predčasnom starobnom dôchodku. Požiadal o RZD a priniesol potvrdenie o výške dôchodku, ktorý je za rok 2008 88 032 SK. Ako som vyrozumela z niektorých odpovedí, už nemá nárok pri RZD na odpočítatelnú položku - rozdiel do 98 796???
98796? NČ je 98496.- má nárok v tomto prípade na rozdiel medzi NČ a jeho výškou dôchodku 10464.-.
0 0
sonka1 sonka1

sonka1 je offline (nepripojený) sonka1

Tweety Pozri príspevok
98796? NČ je 98496.- má nárok v tomto prípade na rozdiel medzi NČ a jeho výškou dôchodku 10464.-.
Pardon, zle som NČ napísala, samozrejme, že 98496. Ďakujem za odpoveĎ Tweety
0 0
GABAZ GABAZ

GABAZ je offline (nepripojený) GABAZ

Možno sa opýtam hlúposť, ale potrebovala by som si to ujasniť. Ak zamestnanec donesie potvrdenia na uplatnenie nezdaniteľných častí napr. :
poistenie - 12550 Sk
doplnkové sporenie - 6500 Sk
Uplatniť v ročnom zúčtovaní obe, alebo uviesť len poistenie.

Mám na mysli súvislosť s prípadným zrušením poistenia, prípadne DDS a potrebou dodanenia. Ako sa to potom rieši, ak by v RZ boli uvedené obe aj keď samozrejme v súhrne sa uplatní len 12000 Sk.

Ďakujem za odpoveď.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať