Zavrieť

Porady

ročné zúčtovanie dane rok 2008

Večne nespokojný človek :D
Dobrý deň,
chcela by som sa opýtať. Pracovali u nás dohodári, ktorí u nás nemali podpísané vyhlásenie a ich príjem bol menej ako 5 000,- Sk a tak bol zdanený zrážkou. Treba posielať potvrdenie o príjme aj im?+ mali sme zamestnanca, robil u nás na dohodu a od 1.6. nastúpil na trvalý PP. Je predčasný starobný dôchodca. Budem postupovať tak že od kedy je u nás na trvalý PP mu vystavím potvrdenie a tá časť ktorú u nás pracoval na dohodu nechám tak lebo je to už vyrovnané (zrážková daň). A uplatním mu celú nezdaniteľnú čiastku? (cez roku si ju neuplatňoval) JE TO TAK SPRÁVNE? + môže si aj takýto zamestnanec uplatniť manželku ako vyživovanú osobu???
A ešte jedna otázka ak mi zamestnanec povie, že si bude uplatňovať nezdaniteľnú časť za napr. životné poistenie, no nezdokladuje mi to do 15.2. tak mu nemusím vykonať RZD alebo musím, ale neuplatní si túto nezdaniteľnú časť? Robím s týmto prvý krát tak prosím o pomoc. Ďakujem!
Usporiadat
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

gven75 Pozri príspevok
Dobrý deň,
chcela by som sa opýtať. Pracovali u nás dohodári, ktorí u nás nemali podpísané vyhlásenie a ich príjem bol menej ako 5 000,- Sk a tak bol zdanený zrážkou. Treba posielať potvrdenie o príjme aj im?+ mali sme zamestnanca, robil u nás na dohodu a od 1.6. nastúpil na trvalý PP. Je predčasný starobný dôchodca. Budem postupovať tak že od kedy je u nás na trvalý PP mu vystavím potvrdenie a tá časť ktorú u nás pracoval na dohodu nechám tak lebo je to už vyrovnané (zrážková daň). A uplatním mu celú nezdaniteľnú čiastku? (cez roku si ju neuplatňoval) JE TO TAK SPRÁVNE? + môže si aj takýto zamestnanec uplatniť manželku ako vyživovanú osobu???
A ešte jedna otázka ak mi zamestnanec povie, že si bude uplatňovať nezdaniteľnú časť za napr. životné poistenie, no nezdokladuje mi to do 15.2. tak mu nemusím vykonať RZD alebo musím, ale neuplatní si túto nezdaniteľnú časť? Robím s týmto prvý krát tak prosím o pomoc. Ďakujem!
Potvrdenie o príjme a zrazených preddavkoch by si mala vystaviť všetkým, ktorým nerobíš RZD, pretože majú nárok ak je im to výhodnejšie uplatniť si zrazenú daň.
Poberateľ starobného dôchodku, priznaného k 1.1.2008 nemá nárok na nezdaniteľnú časť za rok 2008. Na manželku si môže uplatniť nezdaniteľnú časť, ak má ona na ňu nárok.
Zamestnanec musí požiadať zamestnávateľa do 15.2. o vykonanie RZDP. Ak nepožiada, tak si robí DP sám. Ak požiada a nedoloží všetky potvrdenia, robíš na základe tých, ktoré ti odovzdal.
0 0
gven75 gven75

gven75 je offline (nepripojený) gven75

Večne nespokojný človek :D
dobre tak ten dôchodca je na predčasnom dôchodku už od roku 2006 ale ak by jeho dôchodok nepresiahol tých 98 496,- Sk tak ani tak nemá nárok? Jeho manželka je už na dôchodku aj tak môže? Je to tak že ak nepresiahne jej dôchodok tých 98 496,- tak si ju uplatniť môže? A k tým dohodárom ak ma o to nepožiadajú tak im ho musím vystaviť (potvrdenie) sú to zväčša študenti... prosím ja v tom len chcem mať 100 % jasno Vďaka
0 0
Olgica Olgica

Olgica je offline (nepripojený) Olgica

Mám dohodárov, kt.v r.2008 mali v jednom mesiaci zrážkovú daň a v ďalších mesiacoch preddavkovú. Môžu požiadať ZĽ-a o RZD?
0 0
25252 25252

25252 je offline (nepripojený) 25252

Ja mám tiež veľa dohodárov a nerobím im RZD. Pošlem im preddavky doporučene domov a mám pokoj. Nech si zájdu na daňový úrad a nech ten im vráti daň.
0 0
Olgica Olgica

Olgica je offline (nepripojený) Olgica

Olgica Pozri príspevok
Mám dohodárov, kt.v r.2008 mali v jednom mesiaci zrážkovú daň a v ďalších mesiacoch preddavkovú. Môžu požiadať ZĽ-a o RZD?
môže im zamestnávateľ urobiť RZD???
0 0
denisie denisie

denisie je offline (nepripojený) denisie

Olgica Pozri príspevok
môže im zamestnávateľ urobiť RZD???
samozrejme že môže. Musia podať žiadosť, že chcú aby im ZĹ urobil RZD
0 0
Anonymka Anonymka

Anonymka je offline (nepripojený) Anonymka

som baba, ktorá je mladá - už skúsenejšia, ktorá miluje život, zábavu a svoju prácu ...viac
Zamestnávame osobu, ktorá má 70%-nú invaliditu ... prišiel k nám v priebehu roka 2008 a požiadal nás o ročné zúčtovanie dane. Načo treba dbať v takomto prípade... ovplyvňuje to tá jeho invalidita a že poberá invalidný dôchodok? Môžem mu vôbec spraviť ročné zúčtovanie?
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

Anonymka Pozri príspevok
Zamestnávame osobu, ktorá má 70%-nú invaliditu ... prišiel k nám v priebehu roka 2008 a požiadal nás o ročné zúčtovanie dane. Načo treba dbať v takomto prípade... ovplyvňuje to tá jeho invalidita a že poberá invalidný dôchodok? Môžem mu vôbec spraviť ročné zúčtovanie?
RZD mu môžeš urobiť, má nárok aj na celú OP. Ak mal aj iný príjem zo závislej činnosti pred nástupom k vám, tak musí priložiť k žiadosti aj potvrdenie od predchádzajúceho zamestnávateľa.
0 0
Anonymka Anonymka

Anonymka je offline (nepripojený) Anonymka

som baba, ktorá je mladá - už skúsenejšia, ktorá miluje život, zábavu a svoju prácu ...viac
mzdarka renca Pozri príspevok
RZD mu môžeš urobiť, má nárok aj na celú OP. Ak mal aj iný príjem zo závislej činnosti pred nástupom k vám, tak musí priložiť k žiadosti aj potvrdenie od predchádzajúceho zamestnávateľa.
takže tak, ako aj ostatným zamestnancom, ktorý nastúpili počas minulého roka? Netreba žiadne potvrdenie o invalidite, nelíši sa od ostatných zamestnancov?
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

Anonymka Pozri príspevok
takže tak, ako aj ostatným zamestnancom, ktorý nastúpili počas minulého roka? Netreba žiadne potvrdenie o invalidite, nelíši sa od ostatných zamestnancov?
Ohľadne daní sa invalidný dôchodca nelíši v ničom oproti ostatným zamestnancom.
0 0
danakl danakl

danakl je offline (nepripojený) danakl

dobrý den, mám zamestnanca, ktorý je zamestn. od december 2008..., v septembri sa nasťahoval na Slovensko z Austrálie. do septe.2008 pracoval v Austráli , 09-11 2008 bol dobrovolne nezamestnaný, 12-2008 zamestn. u nás. má jedno dieťa, ktoré dostalo Slovenský rodný list v septembri 2008 a dan. bonus sme mu vyplatili az mi v decembri. má nárok na vrátenie dan. bonusu počas celého roka, alebo len 09-11 mesiac.? poziadal ma o RZD- potrebujem od neho potvrdenie o príjime z predchádz. zamestnania t.j. Austrália? on nič nedostal. a chce si uplatniť na manželku, ktorá prišla s ním tiez v septembri a od tohto mesiaca je na rod. príspevku. oplatí sa mu to a stačí mi tiez potvrdenie zo SP - od septembra, alebo aj niečo iné z Austrálie??
0 0
danakl danakl

danakl je offline (nepripojený) danakl

To mi naozaj nikto nevie poradiť??? :-(
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Pokiaľ bol zamestnancom v Austrálii na základe prac. zmluvy nemôžeš mu urobiť ročné zúčtovanie daní. Musí podať daňové priznanie a priznať celosvetové príjmy (potrebuje od bývalého zamestnávateľa doklad o príjme a o zrazených preddavkoch).
S Austárliou aplikujeme metódu zápočtu dane.
0 0
Sica Sica

Sica je offline (nepripojený) Sica

Zamestnanec požiadal o RZD. Jeho manželka bola do X.08 na RD a potom začala pracovať. Keďže mala príjem nižší ako 98.496,-, chce si ZC uplatniť rozdiel. Doniesol jej potvrdenie o príjme a tam sú všetky čiastky už v EURách... Je to správne? Ako to mám teraz zaokrúhliť, keď chcem vyrátať, koľko je rozdiel medzi NČ a príjmom manželky?
0 0
gabriela2579 gabriela2579

gabriela2579 je offline (nepripojený) gabriela2579

Sica Pozri príspevok
Zamestnanec požiadal o RZD. Jeho manželka bola do X.08 na RD a potom začala pracovať. Keďže mala príjem nižší ako 98.496,-, chce si ZC uplatniť rozdiel. Doniesol jej potvrdenie o príjme a tam sú všetky čiastky už v EURách... Je to správne? Ako to mám teraz zaokrúhliť, keď chcem vyrátať, koľko je rozdiel medzi NČ a príjmom manželky?
podľa mňa ak od 10/2008 dostávala mzdu do 31.12.2008 v slovenských korunách, tak aj potvrdenie má byť v SK.
Veď aj RZD sa robí v slovenských korunách, a sumy na riadkoch 7,8,10,11 a 12 sa informatívne uvedú aj v €.
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

Sica Pozri príspevok
Zamestnanec požiadal o RZD. Jeho manželka bola do X.08 na RD a potom začala pracovať. Keďže mala príjem nižší ako 98.496,-, chce si ZC uplatniť rozdiel. Doniesol jej potvrdenie o príjme a tam sú všetky čiastky už v EURách... Je to správne? Ako to mám teraz zaokrúhliť, keď chcem vyrátať, koľko je rozdiel medzi NČ a príjmom manželky?
Na tvojom mieste by som nič neprerátavala, ale požiadala zamestnanca, nech zamestnávateľ manželky vystaví potvrdenie o príjme.... v zmysle platnej legislatívy v SKK.
0 0
danakl danakl

danakl je offline (nepripojený) danakl

Este k tomu zamestnancovi z Austrálie, on má od septembra trvalý pobyt na Slovensku, dieťa má tiež slove. rodný list od septembra a zena pobera od septe. rod. príspevok... nemôžem mu spraviť rzd ani za obdobie čo je na Slovensku?? a ako to vyriešiť s dan. bonusom a manželkou??
0 0
bv_alexandra bv_alexandra

bv_alexandra je offline (nepripojený) bv_alexandra

Chcem sa len opýtať, musím upovedomiť zamestnanca o preplatku/nedoplatku dane v RZD?
Ak áno, mám mu odovzdať kópiu tohto RZD.
Ďakujem za odpoveď
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

bv_alexandra Pozri príspevok
Chcem sa len opýtať, musím upovedomiť zamestnanca o preplatku/nedoplatku dane v RZD?
Ak áno, mám mu odovzdať kópiu tohto RZD.
Ďakujem za odpoveď
V každom prípade mu musíš dať potvrdenie o RZD. Preplatok alebo prípadný nedoplatok vysporiadaš cez výplatu.

§ 38
Ročné zúčtovanie
(1) Zamestnanec, ktorý v zdaňovacom období poberal zdaniteľné príjmy len zo závislej činnosti a nie je povinný zvýšiť základ dane z dôvodu, že neboli splnené podmienky na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane podľa § 11 ods. 9 až 11, alebo zamestnanec, ktorý okrem zdaniteľných príjmov zo závislej činnosti poberal príjmy, z ktorých sa vyberá daň podľa § 43, pri ktorých neuplatní postup podľa § 43 ods. 7 a nie je povinný zvýšiť základ dane z dôvodu, že neboli splnené podmienky na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane podľa § 11 ods. 9 až 11, môže písomne požiadať posledného zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane, 122) u ktorého si uplatňoval nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka a daňový bonus, najneskôr do 15. februára roka nasledujúceho po uplynutí zdaňovacieho obdobia o vykonanie ročného zúčtovania z úhrnnej sumy zdaniteľnej mzdy od všetkých zamestnávateľov, ktorí sú platiteľmi dane.122) Ak zamestnanec neuplatňoval nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka a daňový bonus v zdaňovacom období u žiadneho zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane, 122) môže požiadať o vykonanie ročného zúčtovania ktoréhokoľvek z nich. Ak zamestnanec nepožiada o ročné zúčtovanie, je povinný podať daňové priznanie (§ 32).

(2) Ročné zúčtovanie vykonáva zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) na žiadosť zamestnanca uvedeného v odseku 1. Ak zamestnanec v zdaňovacom období neuplatňoval nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka a daňový bonus, tento zamestnávateľ na ne prihliadne dodatočne pri ročnom zúčtovaní, ak zamestnanec preukáže, že na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane na daňovníka a na daňový bonus mal nárok.

(3) Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) vykoná ročné zúčtovanie podľa odsekov 1 a 2 len u zamestnanca, ktorý nie je povinný podať daňové priznanie podľa § 32.

(4) Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) vykoná výpočet dane a súčasne prihliadne na úhrady zdravotníckeho pracovníka za jeho ďalšie vzdelávanie23b) vzdelávacej ustanovizni23c) preukázateľne zaplatené v príslušnom zdaňovacom období za podmienok a do výšky ustanovenej osobitným predpisom23d) na zrazené preddavky na daň, na nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka podľa § 11 ods. 2 písm. a) alebo písm. b), na nezdaniteľnú časť základu dane na manželku (manžela) podľa § 11 ods. 3, na nezdaniteľné časti základu dane podľa § 11 ods. 4, na nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka uvedeného v § 11 ods. 7 a na daňový bonus, ak zamestnanec do 15. februára po uplynutí zdaňovacieho obdobia žiada o vykonanie ročného zúčtovania a podpíše vyhlásenie, v ktorom uvedie,

a) že nepoberal v uplynulom zdaňovacom období okrem zdaniteľných príjmov zo závislej činnosti a príjmov, z ktorých sa daň vyberá podľa § 43, pri ktorých neuplatnil postup podľa § 43 ods. 7, iné zdaniteľné príjmy,
b) sumu vlastného príjmu manželky (manžela) žijúcej s ním v domácnosti, 57) ak v uplynulom zdaňovacom období nepresiahla sumu podľa § 11 ods. 2 písm. a),
c) sumu dôchodku (§ 11 ods. 7) na nezdaniteľnú časť základu dane podľa § 11 ods. 1 písm. c) a d), ak v uplynulom zdaňovacom období nepresiahla v úhrne sumu podľa § 11 ods. 2,
d) že si uplatňuje nárok na nezdaniteľné časti základu dane podľa § 11 ods. 4 a spĺňa podmienky na uplatnenie týchto nezdaniteľných častí základu dane podľa § 11 ods. 9 až 11,
e) že za zdaňovacie obdobie, za ktoré žiada o vykonanie ročného zúčtovania, nie je povinný zvýšiť základ dane z dôvodu, že neboli splnené podmienky uvedené v § 11 ods. 9 až 11 na uplatnenie nezdaniteľných častí základu dane podľa § 11 ods. 4.

(5) Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) vykoná ročné zúčtovanie podľa odsekov 1 a 2 na základe údajov o zdaniteľnej mzde (§ 35 ods. 1), ktoré je povinný viesť podľa tohto zákona (§ 39), dokladov preukazujúcich úhrady zdravotníckeho pracovníka za jeho ďalšie vzdelávanie23b) vzdelávacej ustanovizni23c) preukázateľne zaplatené v príslušnom zdaňovacom období za podmienok a do výšky ustanovenej osobitným predpisom23d) nárok na zníženie základu dane a na daňový bonus a potvrdení o úhrne zúčtovaných a vyplatených príjmov zo závislej činnosti a o zrazených preddavkoch na daň z týchto príjmov, o nedoplatku dane z nepeňažných zdaniteľných príjmov a o priznanom a vyplatenom daňovom bonuse od všetkých zamestnávateľov, ktorí sú platiteľmi dane. Zamestnanec je povinný doklady za uplynulé zdaňovacie obdobie predložiť zamestnávateľovi, ktorý je platiteľom dane, najneskôr do 15. februára roka nasledujúceho po uplynutí zdaňovacieho obdobia. Ak zamestnanec požiada zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane, o vykonanie ročného zúčtovania a nepredloží požadované doklady v ustanovenom termíne, je povinný podať daňové priznanie (§ 32).

(6) Ročné zúčtovanie a výpočet dane vykoná zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) najneskôr do 31. marca roka nasledujúceho po uplynutí zdaňovacieho obdobia. Rozdiel medzi vypočítanou daňou a úhrnom zrazených preddavkov na daň v prospech zamestnanca vráti a daňový bonus alebo jeho časť do výšky ustanovenej týmto zákonom vyplatí zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) zamestnancovi po vykonaní ročného zúčtovania, najneskôr však pri zúčtovaní mzdy za apríl v roku, v ktorom sa zúčtovanie preddavkov vykonáva. O vrátený rozdiel z ročného zúčtovania zníži zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) odvod preddavkov na daň (dane) najneskôr do konca kalendárneho roka, v ktorom sa ročné zúčtovanie vykonalo, alebo sa uplatní postup podľa § 35 ods. 7. Ak zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) postupoval podľa § 36 ods. 5, zníži odvod preddavku na daň (dane) aj o sumu daňového bonusu najneskôr do konca kalendárneho roka, v ktorom sa ročné zúčtovanie vykonalo, alebo uplatní postup podľa § 35 ods. 7. Správca dane použije postup podľa § 40 ods. 8.

(7) Daňový nedoplatok vyplývajúci z ročného zúčtovania presahujúci sumu 100 Sk 3, 32 eura zráža zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) zamestnancovi zo zdaniteľnej mzdy najneskôr do konca zdaňovacieho obdobia, v ktorom sa vykonalo ročné zúčtovanie. Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) odvedie zrazený daňový nedoplatok alebo zrazenú časť daňového nedoplatku správcovi dane v najbližšom termíne na odvod preddavkov na daň. Ak zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) postupoval podľa § 36 ods. 5, daňový nedoplatok vyplývajúci z ročného zúčtovania zníži o sumu daňového bonusu a zohľadní daňový nedoplatok aj v sume 100 Sk 3, 32 eura alebo nižšej ako 100 Sk 3, 32 eura . Ak zamestnanec uplatní postup podľa § 50, zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) zamestnancovi, v prípade, ak nebol daňový nedoplatok zaplatený v správnej výške znížením sumy daňového bonusu, zrazí aj daňový nedoplatok v sume 100 Sk 3, 32 eura alebo nižšej ako 100 Sk 3, 32 eura najneskôr do 30. apríla po skončení zdaňovacieho obdobia, za ktoré sa vykonalo ročné zúčtovanie.

(8) Ak zamestnanec uvedený v odseku 1 nemôže požiadať o vykonanie ročného zúčtovania z dôvodu zániku zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane, 122) bez právneho nástupcu, je povinný podať daňové priznanie podľa § 32.
0 0
bv_alexandra bv_alexandra

bv_alexandra je offline (nepripojený) bv_alexandra

A predsa ešte jedna otázka. Zamestnankyna bola u nás zamestnaná do 31.12.2008 ale popri zamestnaní mala ešte jeden PP, z ktorého má problém dostať potvrdenie o príjmoch.
Môžem jej navrhnúť aby si RZD urobila sama. Bude mať určite nedoplatok. Potom by ho musela uhradiť sama na DU?
Ospravedlnujem sa za otázky ale RZD robím tento rok 1.krát.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať