Zavrieť

Porady

Skúsenosti s inštitútom ABSOLVENTSKÁ PRAX

Akú mate skúsenosť ? Myslím v spolupráci s NÚP, rýchlosťou vybavenia potrebných formulárov s vyplácaním príspevku pre zamestávateľa a absolventa, s ochotou zo strany potencionálnych študentov, ich prístupom k práci. Je Absolventská prax skutočne výhodná ?
Usporiadat
mv66 mv66

mv66 je offline (nepripojený) mv66

Na aky ucet v PU sa uctuje firmou prijatych 1000,-?
0 0
Miro77 Miro77

Miro77 je offline (nepripojený) Miro77

vladan
aké sú to výdavky na absolventa?
Tiež sa chystám zobrať absolventa z ÚP.
Tá tisícka má byť na zaplatenie:
1. školenia BOZP
2. nákup montérok, rukavíc, okuliarov a pod...
3. toaletné potreby, mydlo, uterák a pod...
Atď, atď... podľa toho čo a kde bude ten absolvent robiť.
Ešte by ma zaujímalo to naozaj bude potrebné podávať hlásenie na ÚP že čo absolvent počas mesiaca robil??? Toto mi nespomínali.
0 0
adam adam

adam je offline (nepripojený) adam

Musím vieť dochádzkový list, ktorý mi dali na ÚP, absolvent sa musí každý deň podpísať a okrem toho každý mesiac do 4.dňa posielať "Žiadosť o úhradu platby", tam píšeš každý mesiac to isté, proste birokracia......Pracovnú dobu si rozmysli (od-do), lebo sa musí dodržiavať ako je v zmluve dohodnuté
0 0
mv66 mv66

mv66 je offline (nepripojený) mv66

Tych 1000 musim vydokladovat? Ja som ich chcela na pomocne administrativne prace, bez monterok, rukavic ...
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

mv66
Na aky ucet v PU sa uctuje firmou prijatych 1000,-?
Tych 1000 musim vydokladovat? Ja som ich chcela na pomocne administrativne prace, bez monterok, rukavic ...
Podľa mňa by to malo ísť na 648, sú to dotácie na úhradu nákladov. Tých 1000,- Sk netreba vydokladovať, poznám exekútorku i účtovníčky, ktoré zamestnávajú v rámci absolventskej praxe na rôzne administratívne práce - príprava dokladov, vypisovanie VPD, nahadzovanie predkontovaných dokladov do PC.. Mne sa zdá, že je to forma výhodná pre obe strany. Absolventi sa aspoň otestujú a ak sú dobrí, možno ich prijať aj natrvalo.
0 0
mv66 mv66

mv66 je offline (nepripojený) mv66

andrej_rv, dakujem za odpoved, bola super.
Neviete mi este poradit, ci musia byt z nasho obvodu, minule sme chceli nezamestnanu absolventku z BA V, a kedze patrime BA IV, vraj to neslo. Neviete, ci to len nejaka pani na UP iniciativne kladie prekazky, alebo je tam skutocne toto obmedzenie?
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

mv66
Neviete mi este poradit, ci musia byt z nasho obvodu, minule sme chceli nezamestnanu absolventku z BA V, a kedze patrime BA IV, vraj to neslo. Neviete, ci to len nejaka pani na UP iniciativne kladie prekazky, alebo je tam skutocne toto obmedzenie?
Ja som sa dnes na to opýtal známej, čo má na starosti dotácie na úrade práce. Jediné obmedzenie pre absolvenstskú prax je, že musí byť najmenej 15 dní v evidencii, ináč nič. Podmienka rovnakého obvodu je teda haluz. (Ale vraj to môže mať vplyv na čísla zamestnanosti v obvode, čo je zasa jeden z hlavných prémiových ukazovateľov pre obvod )
0 0
evuša evuša

evuša je offline (nepripojený) evuša

Osobne zamestnávam pracovníčku na absolventskú prax. Tých 1000,- Sk je určených výlučne pre podnikateľa na úhradu nákladov s absolventskou praxou. Nie je potrebné ich vyúčtovať. Na absolventskú prax si môžete vybrať konkrétneho nezamestnaného. Stačí vypísať potrebné tlačivá, doložiť zo sociálnej poisťovne potvrdenie, že máte zamestnanca. Nezamestnaný si musí sám zaplatiť zákonné poistenie v niektorej komerčnej poisťovni, ale to mu úrad práce preplatí. Odporúčam každému, aby využil, čo mu zákon núka. Veď tých 6.000,- Sk tiež na ceste nenájdete a náklady máte nulové. Máte z toho len plusy. Netreba oficiálne platiť, neplatíte odvody, dane a ešte platia vám. Tak prečo nevyužiť?
0 0
adam adam

adam je offline (nepripojený) adam

Dnes som mala kontrolu z úradu práce zameranú na dodržiavanie zmluvy o absolventskej praxi. Požadovali dochádzkový list, či čerpala nejaké voľno,
či je miesto výkonu označené samolepkou s logom ESF. Ešte chceli vidieť záznam o poučení ako dodržiavať bezpečnostné predpisy ( presne popísať, čo a ako, napr. pri práci s počítačom pozor na el. prúd, pošmyknutie na mokrej podlahe...)s podpisom absolventa.To som nemala, mám dopracovať....Dámy boli príjemné, žiadne zbytočné pripomienky.....
Pekný víkend.........
0 0
Ivan2 Ivan2

Ivan2 je offline (nepripojený) Ivan2

Dobry den, mate niekto skusenosti s dotaciou z UP na vytvorenie pracoveho miesta v s.r.o. pre dlhodobo nezamestnaneho v BA, co vsetko treba splnit, ako radi tieto dotacie poskytuju a ako dlho trva jej vybavenie.
0 0
porfin porfin

porfin je offline (nepripojený) porfin

Po prečítaní príspevkov sa chcem uistiť, či som to správne pochopila.
Ak chceme zobrať zamestnanca na absolventskú prax, tak:
1/ Zájdem na úrad práce a požiadam o absolventa, spíšem s ÚP dohodu a oni mi niekoho ponúknu. (musím ísť na ÚP v mieste podnikania, alebo bydliska???)
2/Ak sa mi uchádzač zapáči a dohodnem sa s ním, spíšem pracovnú zmluvu - dohodu o absolventskej praxi...(nemáte niekto taký vzor? na akú dobu ho mám či musím zamestnant?)
3/ Absolventa poučím o bezpečnosti práce, dám si to od neho podpísať.
4/ Napíšem náplň jeho práce
5/ Evidujem jeho dochádzku /max. 20 hod v týždni/
6/ dostanem 1000sk od ÚP na absolventa ktoré v JÚ evidujem ako príjem ovpl. ZD a z neho platím výdavky na absolventa- ochraný odev...
7/ Absolvent má nárok na 10 dní dovolenky......(za rok?)
8/ Ak absolvent pracuje 3x v týždni po 6 hod. má nárok na stravné?
alebo 4x5hod.. Ako je to s jeho stravovaním?
9/ absolvent dostane 1500sk z ÚP
...... no a tu mám znovu nejasnosť....
Tých 1500sk dostane absolvent rovno na jeho účet?
a ešte čosi.... mzdu za absolventskú prax ....tú mu vypočítam ja napr. 4000,- a vyplatím mu ju ako normálnemu zamestnancovi a odvediem za neho všetky odvody???
Alebo absolvent bude počas tejto absolventskej praxe dostávať podporu v nezamestannosti navýšenú z úradu práceo o tých 1500sk ??? A ÚP zaplatí odvody???
10/ Po ukončení absol.praxe vydám absolventovi "potvrdenie" o vykonaní abs. praxe.
11/ ak nebudem s absolventom spokojná, môžem okamžite s ním rozviazať pracový pomer?
12/ naopak môže absolvent rozviazať so mnou ako zamestnávateľom prac. pomer okamžite alebo ako???
Ja viem asi som s toho MAGOR , ale chcem tomu rozumieť a preto Vás pekne prosím o odpoveď..
0 0
adam adam

adam je offline (nepripojený) adam

Pre Porfin:
1/ Zájdeš na príslušný ÚP, kde chceš absolventovi ponúknuť miesto.
2/ Ty nespisuješ žiadnu pracovnú zmluvu. Absolvent je u Teba na praxi, ktorá trvá 6 mesiacov. Ak budeš s ním spokojná, môžeš ho zamestnať na trvalý PP, čo však nie je podmienkou.
3/ ako píšeš
4/ ako píšeš
5/ eviduješ dochádzku, robí 4 hodiny denne, nie 3xpo6 ani 4x5 hod.
9/ 1500 dostane poštou, alebo na účet a Ty tiež. Mzdu za absolvenskú prax nedávaš, len ak sa s ním pomimo dohodneš, že bude robiť napr. 8 hodín, 4 má prax a 4 mu zaplatíš Ty. Ale nie na doklad. ÚP platí odvody. Možno na DOVP, ale to neviem určite, či sa môže!
Teba nezaujíma, aké peniaze berie z ÚP! U Teba je na praxi.
11,12/ v zmluve s ÚP máš vymedzené podnienky odstúpenia od zmluvy.
Napísala som všetko?
Pekný deň.........
0 0
garter garter

garter je offline (nepripojený) garter

Adam pekne si to napísal. Len ešte doplním, teraz budú študenti končiť školy.
Je to na ich výbere, či sa zaregistrujú na Úrade práce, soc. vecí a rodiny (ďalej úrad) hneď po maturite alebo až od 1. septembra. Po tú dobu kým nebudú prihlásení na úrade ich rodičia majú nárok na prídavky a daňový bonus (500+400). Oni si aj sami môžu nájsť zamestnávateľa a potom to na úrade dať len do súladu ( zamestnávateľ si podá žiadosť a zaregistrovaný UoZ - absolvent si podá prihlášku na výkon absolventskej praxe). Je dobré keby sa zaregistrovali hneď po maturite, lebo tam musí byť splnená podmienka byť v evidencii úradu mininálme 15 dní. Nemusia mať odpracovaný celý mesiac, stačí aj 1 deň a on má nárok na 1500,-- - je to paušálny príspevok a tak isto zamestnávateľ má nárok na 1000,--.
0 0
porfin porfin

porfin je offline (nepripojený) porfin

Ďakujem Ti veľmi pekne Adam. Už to chápem.
0 0
adam adam

adam je offline (nepripojený) adam

porfin
Ďakujem Ti veľmi pekne Adam. Už to chápem.
Rada som pomohla.........
0 0
ing.erika ing.erika

ing.erika je offline (nepripojený) ing.erika

Dada
Stretla som sa aj ja s Absolventskou praxou. Známa má v pláne zamestnať takto jednu nezamestnanú, že mzdu jej bude platiť NÚP a ona ako zamestnávateľ bude za to niečo dostávať. Neviete o tom náhodou niečo bližšie, ako to funguje? Vďaka za každú dobrú radu.
ahoj Dada, ja som o tom našla na stránke ministerstva práce toľko:
http://www.employment.gov.sk/DIS/pri...ntska_prax.htm
0 0
dadida dadida

dadida je offline (nepripojený) dadida

Žiadosť si musíš podať do 10-eho v mesiaci, aby si mohol mať absolventa od 1-ého nasle. mesiaca. K žiadosti musíš doložiť výpis z registra(živnostenského, alebo obchodného) a pýtajú aj nájomnú zmluvu, alebo vlastnícky list od miesta, kde podnikáš. Zamstnávateľ dostáva 1000,-Sk absolvent 1500,-Sk. Pracovať môže iba 4 hodiny denne. A ešte: Za absolventa je považovaný každý mladý človek do 25 rokov. tak mi bolo povedané na ÚP.
0 0
garter garter

garter je offline (nepripojený) garter

Pripájam info o absolventskej praxi
0 0
Evelinkaa Evelinkaa

Evelinkaa je offline (nepripojený) Evelinkaa

adam
Pre Porfin:
9/ 1500 dostane poštou, alebo na účet a Ty tiež. Mzdu za absolvenskú prax nedávaš, len ak sa s ním pomimo dohodneš, že bude robiť napr. 8 hodín, 4 má prax a 4 mu zaplatíš Ty. Ale nie na doklad. ÚP platí odvody. Možno na DOVP, ale to neviem určite, či sa môže!
Teba nezaujíma, aké peniaze berie z ÚP! U Teba je na praxi.
Môže na doklad, ale maximálne 800,- Sk / týždeň.
0 0
kalka kalka

kalka je offline (nepripojený) kalka

MIma
Ja by som ešte odporučila pri nástupe absolventov vypracovať interný pokyn pre vykonávanie ab.praxe, kde bude uvedená náplň práce a zabezpečenie podmienok pre ich prácu a poučenie o bezpečnosti práce. Mali by to podpísať. Máme na praxi troch absolventov a mali sme už aj kontrolu z Úradu práce, a kontrolovali aj tieto veci.
Mima - ja som si už vypracovala takýto pokyn, ale chýba mi tam upresnenie ohľadom zabezpečenia podmienok pre prácu. Uveď prosím aspoň v skratke čo tam uvádzaš v tom zabezpečení. Vďaka
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať