Zavrieť

Porady

dobropis a dph

Vie mi niekto súrne poradiť??? v roku 2002 sme dodali a vyfaktúrovali dovar v hodnote cca 330000,- /faktúra bola vystavená s 20%DPH/. Keďže náš odberateľ danú zákazku nezrealizoval /stavba sa nekonala/ chce nám tovar vrátiť. My sme ochotní tovar prevziať späť, ale čo s dph? ako mám vystaviť dopropis, keď už dva roky platí 19% DPH???
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    Áno s 19% DPH, tovar prijmeš späť na sklad. Odporúčam celú korešpondenciu, týkajúcu sa vrátenia tovaru priložiť pre prípad kontroly ku dobropisu.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    zelik
    Vie mi niekto súrne poradiť??? v roku 2002 sme dodali a vyfaktúrovali dovar v hodnote cca 330000,- /faktúra bola vystavená s 20%DPH/. Keďže náš odberateľ danú zákazku nezrealizoval /stavba sa nekonala/ chce nám tovar vrátiť. My sme ochotní tovar prevziať späť, ale čo s dph? ako mám vystaviť dopropis, keď už dva roky platí 19% DPH???
    Pozri aj § 85 ods. 5 ZDPH - pri oprave základu dane zdaniteľného plnenia do 31. decembra 2003 vrátane sa použije sadzba dane platná v čase vzniku daňovej povinnosti pri pôvodnom zdaniteľnom plnení.
    Ak vystavíš dobropis podľa § 25 zákona (so všetkými náležitosťami a s uvedením dôvodu, t.j. úplné alebo čiastočné zrušenie (vrátenie) dodávky, mám za to, že uplatňuješ sadzbu dane platnú v čase uskutočnenia pôvodného plnenia.

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    AVO
    Pozri aj § 85 ods. 5 ZDPH - pri oprave základu dane zdaniteľného plnenia do 31. decembra 2003 vrátane sa použije sadzba dane platná v čase vzniku daňovej povinnosti pri pôvodnom zdaniteľnom plnení.
    Ak vystavíš dobropis podľa § 25 zákona (so všetkými náležitosťami a s uvedením dôvodu, t.j. úplné alebo čiastočné zrušenie (vrátenie) dodávky, mám za to, že uplatňuješ sadzbu dane platnú v čase uskutočnenia pôvodného plnenia.
    AVO máš pravdu!! Ospravedlňujem sa! V tomto prípade určite nepôjde dobropis podľa § 25, ale podľa § 85 ods 5. Neuvedomila som si ten rok 2002!!!, bola som v tom, že je to podľa § 85,ods.4..
    Ďakujem za upozornenie.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.