Zavrieť

Porady

nadobudnutie tovaru z EU

Prosím, poraďte! Mám dodávku tovaru zo zahraničia. Tovar bol dodaný 20.05.05 Faktúra bola vyhotovená 17.05.05 a prijatá 08.06.05. Ktorý je deň vzniku daňovej povinnosti? Keby bola faktúra vystavená až po prijatí tovaru nemám problém. Takto si myslím, že budˇje to 20.05. alebo 08.06. Vďaka za pomoc, hľadala som v podobných témach, nenašla som.
Pata
Usporiadat
MirkaV MirkaV

MirkaV je offline (nepripojený) MirkaV

neskúsi sa nik pozrieť na môj dotaz? :-(
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
MirkaV
ahojte
a čo v prípade, ak je tovar dodaný do firmy 27.10.
faktúra je vystavená 2.11. ? (bez predfaktúry - je to zo zahraničia a tam je to u našich dodávateľov bežné)
Čo je rozhodujúce - dátum vystavenia, alebo dátum dodania tovaru?
A aký to má vplyv na Intrastat a sklad?
Príjemka na sklad - 27.10. - tým pádom aj intrastat spadá do októbra?
Ďakujem
Daňová povinnosť vám v tomto prípade vzniká vystavením faktúry, t.j. 2. 11. 2005. Na sklad tovar prijmete 27. 10. 2005, t.j. vznik účtovného prípadu je dátum fyzického dodania.
0 0
ingi ingi

ingi je offline (nepripojený) ingi

Nakoľko som riešila podobný problém (doplnenie: vystavenie faktúry dodávateľom pred nadobudnutím tovaru, pričom k nadobudnutiu došlo až nasledujúci mesiac po vystavení faktúry) za september t.r., rada by som upozornila na "Metodický pokyn k uplatňovaniu ustanovení § 19 - 21 zákona č.222/2004 Z.z. " zo dňa 17.10.2005, ktorý je uverejnený na stránke DR pod Aktualitami.

Na str.19 pokynu v časti II.Daňová povinnosť pri nadobudnutí... je podrobne rozobraný náš problém.

V bode c) príkladu je napr.uvedené, že ak sa vyhotoví faktúra pred začatím prepravy tovaru z dôvodu požadovania skoršej úhrady za dodanie tovaru, platí § 20 ods.1 bod a) zákona.
Má to teda znamenať zmenu v našom ponímaní a chápať to tak, že ak je faktúra vystavená napr. v deň odoslania tovaru na prepravu (napr.27.01.) a nie je ňou požadované úhrada a k nadobudnutiu tovaru dôjde v mesiaci február, má platiť bod b) citovaného paragrafu?
Naposledy upravil ingi : 26.10.05 at 07:44 Dôvod: doplnenie
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
ingi
Na str.19 pokynu v časti II.Daňová povinnosť pri nadobudnutí... je podrobne rozobraný náš problém.
Čo máte na mysli naším problémom. Teraz nerozumiem, ktorý problém myslíte
V príspevku "MirkyV" je riešenýprípad, keď bola dodávka najskôr uskutočnená a faktúra vystavená do 15tich dní po dodaní.
0 0
ingi ingi

ingi je offline (nepripojený) ingi

AVO
Čo máte na mysli naším problémom. Teraz nerozumiem, ktorý problém myslíte
V príspevku "MirkyV" je riešenýprípad, keď bola dodávka najskôr uskutočnená a faktúra vystavená do 15tich dní po dodaní.
Mala som na mysli problém, ktorý je v tejto téme prevažne riešený (napr. príspevok č.5 a 58) a zo strany daňových odborníkov sú naň dva názory, t.j. problém vzniku daňovej povinnosti pri vystavení faktúry za tovar pred nadobudnutím tovaru, ak k nadobudnutiu tovaru došlo v nasledujúcom mesiaci.
Nemala som totiž pocit, že predmetný metodický pokyn dilemu aplikácie § 20 ods.1 v tomto prípade posunul ďalej.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
AVO
Práveže zo zahraničia je to úplne bežné, že faktúra je vystavená skôr ako je tovar dodaný.
Riešili sme rovnaký problém a zistili sme, že vzniká problém, nakoľko sa tu má aplikovať § 20 ods. 1 písm. a) (nakoľko písm. b) sa na tento prípad nevzťahuje). Daňová povinnosť vznikne 15. deň kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, keď sa uskutočnilo nadobudnutie tovaru.
Vznik účtovného prípadu: dátum dodania
Daňová povinnosť: 15. deň nasledujúceho kalendárneho mesiaca po nadobudnutí tovaru.
Iný postup si musíš vedieť obhájiť. Niekedy sa dá aj inak, ale daniari tento postup nemusia akceptovať (ak na vystavenú faktúru "bezprostredne" nadväzuje dodávka - avšak tento pojem nie je objasnený v zákone). Záleží teda na časovom rozpätí od vystavenia faktúry a dodávky tovaru. Naznačený postup vychádza priamo zo zákona a je odkonzultovaný s MF.
Mám za to, že príspevok č. 5, ktorý vyššie citujem, je zhodný s príkladom uvádzaným v metodickom pokyne, teda rieši obdobnú situáciu.

ingi
Na str.19 pokynu v časti II.Daňová povinnosť pri nadobudnutí... je podrobne rozobraný náš problém.
V bode c) príkladu je napr.uvedené, že ak sa vyhotoví faktúra pred začatím prepravy tovaru z dôvodu požadovania skoršej úhrady za dodanie tovaru, platí § 20 ods.1 bod a) zákona.
Nižšie uvedený problém je zaujímavo naformulovaný, ale nerozumiem tomu, kedy faktúrou nie je požadovaná úhrada. Ale aj keď nerozumiem, vznik daňovej povinnosti sa viaže na dodávku. V citovanom metodickom pokyne sa elegantne vykrútili z problému, nakoľko uviedli prípad, kedy si odberateľ prevezme tovar. Možno to však naaplikovať na situáciu, že dodávateľ a odberateľ sa dohodli, že prepravu si zabezpečí odberateľ. Čiže mám za to, že v rámci dohodnutých dodacích podmienok odovzdaním tovaru prepravcovi je tovar považovaný za dodaný. V praxi však môže nastať ďaleko viac prípadov

ingi
Má to teda znamenať zmenu v našom ponímaní a chápať to tak, že ak je faktúra vystavená napr. v deň odoslania tovaru na prepravu (napr.27.01.) a nie je ňou požadované úhrada a k nadobudnutiu tovaru dôjde v mesiaci február, má platiť bod b) citovaného paragrafu?
0 0
beika beika

beika je offline (nepripojený) beika

Prosím o pomoc.
Dátum prijatia tovaru na sklad: 4.10.2005
Dátum dodania a dátum vzniku daňovej povinnosti na faktúre: 31.10.2005
Faktúra prijatá: 2.11.2005.
Dám do DPH 10/2005 alebo 11/2005?
A čo intrastat?
0 0
beika beika

beika je offline (nepripojený) beika

Prosím pomôžte mi.
0 0
apsgroup apsgroup

apsgroup je offline (nepripojený) apsgroup

beika
Prosím o pomoc.
Dátum prijatia tovaru na sklad: 4.10.2005
Dátum dodania a dátum vzniku daňovej povinnosti na faktúre: 31.10.2005
Faktúra prijatá: 2.11.2005.
Dám do DPH 10/2005 alebo 11/2005?
A čo intrastat?
Ak je datum vystavenia faktury 31.10.2005, tak do DPH v 10/2005.
0 0
beika beika

beika je offline (nepripojený) beika

Ďakujem veľmi pekne.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
beika
Prosím o pomoc.
Dátum prijatia tovaru na sklad: 4.10.2005
Dátum dodania a dátum vzniku daňovej povinnosti na faktúre: 31.10.2005
Faktúra prijatá: 2.11.2005.
Dám do DPH 10/2005 alebo 11/2005?
A čo intrastat?
Ak je faktúra vystavená neskôr ako do 15 dní od nadobudnutia tovaru, čo je podľa môjho názoru tento prípad, daňová povinnosť vzniká podľa § 20 ods. 1 písm. a) a nie dňom vystavenia faktúry.
Mám za to, že v tomto prípade je potrebné stanoviť dátum dodania (nadobudnutia) tovaru a daňová povinnosť vznikne 15. deň kalendárneho mesiaca nasleldujúceho po nadobudnutí tovaru. (Dátum dodania nemusí byť dátumom prijatia tovaru na sklad. Môže mu predchádzať, ale podmienky bližšie nešpecifikujete.)

Vyššie uvedený príspevok je chybný: správne znenie má byť, ak je faktúra vystavená v lehote do 15 dní nasledujúceho kalendárneho mesiaca, ako sa uskutočnilo nadobudnutie tovaru, t.j. vo vašom prípade do 15.11. platí pre vznik daňovej povinnosti § 20 ods. 1 písm. b) t.j. deň vyhotovenia faktúry. Vaša daňová povinnosť teda vznikla 31.10.2005.
15.11. by daňová povinnosť vznikla v prípade, že by faktúra do tohto termínu nebola vystavená.
Tento prípad sme tu ešte nemali, takže za chybu sa ospravedlňujem.
Naposledy upravil Jana Acsová : 01.12.05 at 15:32
0 0
beika beika

beika je offline (nepripojený) beika

To znamená, že dátum daňovej povinnosti bude 15.11.2005?
A čo s tým dátumom dodania?
Podľa toho, čo nám dali na faktúre 31.10.2005?
Ale keď mi to máme prijaté na sklad dátumom 04.10.2005.
Nejak tomu nerozumiem...
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
beika
A čo s tým dátumom dodania?
Podľa toho, čo nám dali na faktúre 31.10.2005?
Ale keď mi to máme prijaté na sklad dátumom 04.10.2005.
Jedná sa o intrakomunitárne nadobudnutie tovaru. Podľa § 20 ods. 1 vzniká daňová povinnosť v závislosti od nadobudnutia, pričom týmto sa rozumie také dodanie, ktoré by sa považovalo aj za dodanie v tuzemsku. Dodanie tovaru sa zároveň teda viaže na možnosť narábať s tovarom ako vlastník. Čiže od tohto dňa sa odvíja aj vznik daňovej povinnosti. Záleží na tom, ako bol tovar dopravený na územie SR, kto zabezpečoval prepravu, za akých dodacích podmienok ... pomôže napr. prepravný doklad - CMR a pod.
0 0
beika beika

beika je offline (nepripojený) beika

Dodanie tovaru zabezpečoval dodávateľ prostredníctvom pošty.
Žiadny doklad o tom nemáme, len príjemku, že sme tovar na sklad prijali 04.10.2005.
A prosím Vás do intrastatu to pôjde za mesiac október?
0 0
JanaSys JanaSys

JanaSys je offline (nepripojený) JanaSys

apsgroup
Prosim,skuste sa vyjadrit ak viete. Idem robit DPH a zasa mam vystavene faktury na konci 9/2005, tovar nam prisiel 10.10. Tak zas som na rozpakoch, čo s tým? Ešte dodám, že na fakture je Ex Works /zo zavodu./
Reagujem na tento príspevok - možno už neskoro. To EXW je tam veľmi dôležité - pretože nadobudnutie podľa DPH nastáva, keď s ním môžete nakladať ako vlastník (pozri nižšie §11) a EXW práve toto upravuje. Pri EXW máte tieto práva dňom, kedy to opustilo ich závod t.j. v tom 9.mesiaci (pravdepodobne, keď vystavili FA) a nie až keď ste to prijali na sklad. Ing. Minarský nás špeciálne upozornil, že tam je ako vlastník a to neznamená, že si vlastník, len máš rovnaké práva ako on. Takže to EXW má význam.
§ 11
Nadobudnutie tovaru v tuzemsku
z iného členského štátu
(1) Na účely tohto zákona sa nadobudnutím tovaru v tuzemsku z iného členského štátu rozumie nadobudnutie práva nakladať ako vlastník


My totiž opačne dodávame s EXW. A vystavujeme FA v deň expedície (t.j. deň dodania a deň vystavenia je určite skôr ako tovar skutočne dôjde odberateľovi. Podľa mňa to robia tí Vaši dodávatelia rovnako a deň dodania je deň vystavenia FA.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Pripojím sa k predchádzajúcemu príspevku. V tejto súvislosti je správne upozornené na dodacie podmienky. Bolo by však veľmi vhodné zistiť aj bližšie podmienky prepravy ... Niekedy sa môže stať aj prípad, že faktúra je naozaj vystavená vopred, t.j. ešte pred samotným vyskladnením tovaru. Všetko môže mať svoje súvislosti ... Ak máte doklad o preprave tovaru, mohlo by to čo-to poriešiť, aby ste si vedeli obhájiť svoj postup.
0 0
apsgroup apsgroup

apsgroup je offline (nepripojený) apsgroup

Dakujem za vase nazory. Ja práveže nám fakturu za prepravu, kd je uvedené, že nám fakturujú dopravu napr.v dnoch 1.-3.11.2005, faktura je ale vystavená napr.29.10.2005 a tovar je ten den aj nachystaný, môžme si ho prebrat. Ale v tomto prípade ten EXW t.j. zo skladu je zrejme až toho 1.11., kedy ho prebral prepravca. Dalo by sa to možno obíst, keby nám faktúru za prepravu vystavil za obdobie 29.10.-3.11.2005 ??? Alebo sa môže aplikovať metodický pokyn DRSR, ktorý je síce pre opačný prípad t.j.tovar ide zo Slovenska do krajín EU a vtedy stačí, že mám faktúru za dopravu do podania danového priznania?
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

Ak si slovenský platiteľ DPH chce nakúpiť zariadenie prevádzky v zahraničí ( ČR, Maďarsko ) a nakúpi to v obchode, kde mu vystavia len doklad z ERP - je tam uvedená aj DPH. Akým spôsobom si môže uplatniť nárok na odpočet tejto dane?
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
abel
Ak si slovenský platiteľ DPH chce nakúpiť zariadenie prevádzky v zahraničí ( ČR, Maďarsko ) a nakúpi to v obchode, kde mu vystavia len doklad z ERP - je tam uvedená aj DPH. Akým spôsobom si môže uplatniť nárok na odpočet tejto dane?
Kde nakúpi zariadenie? Na Slovensku? Alebo pre prevádzku v ČR nakúpi v ČR a pod.?
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Neviem odpoveĎ na položenú otázku, ale je som to pochopil tak, že pre prevádzku na SR kúpil zariadenie v ČR,MR.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať