Zavrieť

Porady

Hospodarska kriza a co s nou

No, niekedy ani ja neviem... ...viac
Ked sledujem niektore zavazne temy tu, na porade a v kontexte priblizujucej sa krizy aj k nam na Slovensko, ma napadlo, ze ak sa o nase nazory niekto zaujima, tak skusme si taky cvicny brainstorming /vymyvanie hlav/ a skuste seriozne porozmyslat, kazdy za seba, co by nam vsetkym podnikatelom pomohlo, aby sa zmenilo v zakonoch tohto statu a tym nam pomohlo prekonat toto vazne obdobie, ktore sa bezpochyby blizi, resp. uz je tu. Prosim o seriozne navrhy, mozno, ze ti, ktori to mozu navrhnut, sem pozru. Mam totiz vazne obyvy, ze nasi poniektori ekonomovia su sice mozno vyborni teoretici, ale o praxi nemaju ani sajnu.
Usporiadat
Téma je uzavretá.
duves duves

duves je offline (nepripojený) duves

Niekto
Vo vinohradoch kosí tento rok cenová smrtka
Sladké bobule hrozna z najnovšej úrody sa v niektorých regiónoch Slovenska nepremenia na dobré vína, miestami zrejme pôjdu na pálenku alebo zostanú hniť vo vinohradoch. Ročník sľubujúci vína špičkovej kvality prevalcoval trh.
Kupcov na hrozno je málo, na mnohých miestach, kde


sa roky vykupovalo, je tento rok pusto. A dobre vyzreté zdravé hrozno sa vykupuje mimoriadne lacno – pod 20 centov (6 korún) za kilogram.

"Hrozno nie je pšenica, ktorú možno dlho skladovať. Máme len jednu možnosť, predať teraz alebo ho nechať zhniť," hovorí ekonóm vinohradníckeho družstva Šintavan Šintava neďaleko Serede Peter Veľký. V zložitej situácii sa ocitli aj stovky drobných päť– až desaťárových vinohradníkov. Kilogram hrozna od nich vykupujú za menej ako 16 centov (4,80 koruny).

"Zďaleka to nekryje výrobné náklady, ktoré sú na úrovni 30 – 33 centov (9 – 10 korún) za kilogram," hovorí ekonóm Peter Veľký a dodáva, že príjmy Šintavanu za hrozno sa v tomto roku znížia zhruba o polovicu. Družstvu pritom nezaplatili niektorí spracovatelia ešte za minuloročnú úrodu – dlhujú mu 40–tisíc eur (1,2 milióna korún).
Podobnú situáciu ako v nitrianskej vinohradníckej oblasti

zažívajú aj juhoslovenskí vinohradníci. V Gbelciach, kde mala spracovateľský závod spoločnosť Víno Nitra, hrozno nevykupujú vôbec. "Prevádzka Gbeliec je drahá, museli sme ju zatvoriť," vysvetľuje majiteľ Vína Nitra Eduard Šebo.


Slovenskí vinohradníci tak tento rok doplácajú na veľké domáce i európske prebytky. Situácia je podľa neho najvážnejšia za posledné roky preto, že na Slovensko sa dováža talianske či maďarské víno

z ročníka 2008 za cenu 29 centov (9 Sk). "Takejto cene sa nedá konkurovať domácou úrodou. A doma v pivniciach je ešte pol druha milióna litrov vína z vlaňajška," hovorí Šebo. Jeho podnik má dosť hrozna z vlastných – obnovených vinohradov, nepotrebuje nakupovať.


Hrozno nevykupuje ani Vinársky závod v Pezinku, ani jeho sestra v Hlohovci. V Maďarsku zatvorili najväčšie vinárske závody v Egri a maďarskí vinohradníci lacné hrozno spolu s talianskym muštom predávajú na Slovensko.

Ceny pri štandardnom hrozne preto túto sezónu klesli o polovicu i viac.


Zväz výrobcov

hrozna a vína sa bráni a požiada štátnu veterinárnu správu o kontroly pôvodu vína. "Chceme vidieť, ako je označené víno vyrobené zo zahraničných muštov a hrozien. Ak je vo fľašiach víno z maďarského hrozna či talianskeho muštu, mala by etiketa oznamovať, že ide o talianske či maďarské, ale nie slovenské víno," hovorí riaditeľka zväzu Jaroslava Kaňuchová–Pátková. Vinárski inšpektori už začali konať – porovnajú faktúry z dodanej suroviny s vínom, ktoré vinárske fabriky predávajú.
http://spravy.pravda.sk/vo-vinohrado..._ekonomika_p01
Ja už iba konštatujem, že za tzv.totača sa vykupovalo hrozno od 5 do 12 korun Kčs, v zavislosti od odrody a kvality (cukornatosti). Vinice boli obrobene, vyškriabane a bez buriny, nebol problem s pracovnou silou, mechanizaciu a naftou pre traktory.
Ved nič sa nedeje. Co nemame, dovezieme, však?
0 0
ALDA ALDA

ALDA je offline (nepripojený) ALDA

stará mama, matka, manželka
30 rokov sme mali pod oknami krásne vinice, v zime sa dokonca objavovali aj stáda srniek. A teraz, vinice vyklčované, pozeráme sa na Tesco, Lidla, Molo a stavenisko nových bytov a domov. A čo je najhoršie máme za potokom cestu, ktorá je obchvatom na sídliská. Pod oknami máme stromy, ktoré sme si našťastie hneď po nasťahovaní do bytovky vysadili, ale aj napriek tomu máme veľa prachu a hluku. A hrozno je ho asi dosť a ak nebude veru ako v predchádzajúcom príspevku sa už písalo, dovezieme.
0 0
cathyc cathyc

cathyc je offline (nepripojený) cathyc

duves Pozri príspevok
Vo vinohradoch kosí tento rok cenová smrtka
Ja už iba konštatujem, že za tzv.totača sa vykupovalo hrozno od 5 do 12 korun Kčs, v zavislosti od odrody a kvality (cukornatosti). Vinice boli obrobene, vyškriabane a bez buriny, nebol problem s pracovnou silou, mechanizaciu a naftou pre traktory.
Ved nič sa nedeje. Co nemame, dovezieme, však?
Mne to pripadá ako zámer zničiť všetko čo tu ešte ako tak funguje na oltár chobotnice zvanej EU. Výkup mlieka na hodnotách, ktoré nepokryjú ani mzdy dojičov, ceny hrozna hlboko pod výrobnými nákladmi atď, atď. Niekto v Bruseli vydáva kvóty na všetko a vraj samofungujúci trh. Podstata nie je v tom, aby fungovala EU ako celok a aby sa v nej všetci mali dobre. Podstata je v tom, aby niekto mohol rozhodovať o tom čo smiete a čo nie produkovať. Najskôr sa zakázalo pestovanie sóje a hneď na to sa EU zhodla na tom, že nám nehrozí nič zlé ak budeme dovážať GMO sóju z USA. Tu vôbec nejde o záujmy zopár vyvolených.
Zasväteným nemusím vysvetľovať, že týmto počinom sa do každého jednotlivca v tejto krajine, ktorý sa neradí medzi vegetariánov dostane svinstvo zvané GMO. Komu to ešte stále nie je jasné čo to spôsobí, tak len v skratke. Výskumy dokázali, že pri skrmovaní GMO potravín hynuli zvieratá v priebehu 2 týždňov. Zomierali s množstvom nádorov a neplodné. Je pravda, že sója sa do krmív pridáva v pomere cca 10-15%, čo znamená, že k priamemu úhynu zvierat nepríde, ale stačí si uvedomiť čo zjeme.
Tak sa potom netreba diviť tomu, že sme choré ľudstvo. K tomu ešte dáke tie vakcíny a sme ta tam. Udivuje ma reklama kde sa prezentuje už aj vakcína na hnačku. S prepáčením onedlho nás budú očkovať aj na to, aby sme sa mohli v....ť.
Aby som nepísala len samé negatíva napíšem aj to čo ma na celej situácii teší. Teší ma to, že všetko zlé je na niečo dobré. Bola by som radšej keby to dobré išlo ruka v ruke s dobrým, ale keď to inak nejde, tak beriem aj túto alternatívu. Množstvo ľudí sa postupne sťahuje na vidiek. Vytvárajú ekoosady a podobne, v skratke sú to ľudia, ktorí sa snažia pristupovať k životu, k sebe, k svojím potomkom a prírode zodpovednejšie. Snažia sa o vybudovanie ekodomov nezávislých na verejných zdrojoch energií. Pestujú si vlastnú zeleninu a chovajú vlastné zvieratá. Snažia sa o úplne odpojenie z chorého systému. Ukazujú alternatívu k bezodnému konzumu. Tu niekde sú počiatky náhrady za pomaly sa rozpadávajúci svet nekonečného rastu.
Naposledy upravil cathyc : 24.09.09 at 13:08
0 0
jar88 jar88

jar88 je offline (nepripojený) jar88

ALDA a duves, sami o tom píšete a stále vám nedochádza, kde je chyba.
V čom je ten pes zakopaný?!

Na víno máme spotrebnú daň, máme aj DPH, máme aj daň z pôdy (z viníc zvlášť) vo výrobe vína je aj práca a za ňu treba odviesť tiež daň, a na viac aj polovicu odvodov. Ak chceme to víno predať treba ho naplniť, treba fľaše, treba obaly, treba zaplatiť aj dopravu a to platenie obsahuje aj daň, daň, daň. Ak by sme aj napriek tomu dokázali to víno predať so ziskom, znova treba zaplatiť daň zo zisku.

Stačilo by si zobrať úver, zaplatiť to a víno čím staršie tým zrelšie a drahšie. Úrok 5% nehrá roľu. Povedz mi duves, ktorá banka dá úver na dane a odvody? Podľa mňa žiadna.

Povinné dane a odvody // kontra // slobodný úrok
(povinne 60% : 6 % slobodne)
0 0
cathyc cathyc

cathyc je offline (nepripojený) cathyc

jar88 Pozri príspevok
ALDA a duves, sami o tom píšete a stále vám nedochádza, kde je chyba.
V čom je ten pes zakopaný?!

Na víno máme spotrebnú daň, máme aj DPH, máme aj daň z pôdy (z viníc zvlášť) vo výrobe vína je aj práca a za ňu treba odviesť tiež daň, a na viac aj polovicu odvodov. Ak chceme to víno predať treba ho naplniť, treba fľaše, treba obaly, treba zaplatiť aj dopravu a to platenie obsahuje aj daň, daň, daň. Ak by sme aj napriek tomu dokázali to víno predať so ziskom, znova treba zaplatiť daň zo zisku.

Stačilo by si zobrať úver, zaplatiť to a víno čím staršie tým zrelšie a drahšie. Úrok 5% nehrá roľu. Povedz mi duves, ktorá banka dá úver na dane a odvody? Podľa mňa žiadna.

Povinné dane a odvody // kontra // slobodný úrok
(povinne 60% : 6 % slobodne)
V tomto s Tebou musím súhlasiť. A už asi aj viem koho budeš voliť.
Na doplnenie len toľko, že si nemyslím, že by to alde a duvesovi nedochádzalo.
0 0
duves duves

duves je offline (nepripojený) duves

Niekto
Inak clovek žasne pri tych jeho uvahach. Len mi nie je jasne, že akože je možne, v takejto krajine s vysokymi daňami sa tak darí predaju luxusnych aut, domov a bytov riverparkackych. V nemecku, ci inych krajinach zap.eu urobi financna policia raziu a clovek musi horko ťažko vysvetlovať, kde na to vzal.

Apropo, nerobme si iluziu, že po dalsich volbach tu niekto šibne čarovnym prutikom. Scenar je napisany. Tu ludia držia hubu a krok, policia nic nezistuje, nevysetruje. Pridu noví, čo to ponechaju v povodnych liniach.
0 0
ALDA ALDA

ALDA je offline (nepripojený) ALDA

stará mama, matka, manželka
duves Pozri príspevok
Tu ludia držia hubu a krok, policia nic nezistuje, nevysetruje.
No musím sa pochváliť, nie je to až tak pravda. My v PK sme nedržali hubu a smetisko je odstavené. Dúfam, že to tak aj naďalej zostane.
Ale musím priznať, že nám pomáhali dobrí ľudkovia aj mimo PK.!!!

Ďakujeme
0 0
duves duves

duves je offline (nepripojený) duves

Niekto
ALDA Pozri príspevok
No musím sa pochváliť, nie je to až tak pravda. My v PK sme nedržali hubu a smetisko je odstavené. Dúfam, že to tak aj naďalej zostane.
Ale musím priznať, že nám pomáhali aj mimo PK.!!!

Ďakujeme
Som si myslel, že si z PK. Tesco a vinice? Jedine PK.
0 0
cathyc cathyc

cathyc je offline (nepripojený) cathyc

ALDA Pozri príspevok
No musím sa pochváliť, nie je to až tak pravda. My v PK sme nedržali hubu a smetisko je odstavené. Dúfam, že to tak aj naďalej zostane.
Ale musím priznať, že nám pomáhali aj mimo PK.!!!

Ďakujeme
Pravda pravdúca, dosť asi pomohlo aj greenpeace a média občas tiež čo to nadhodili, ale záver je asi takýto. To čo sa nekoná v PK bude asi musieť byť aj tak niekde umiestnené. Podľa všetkého to bude nejaká dedinka o ktorú už v boji proti aj tak nik nezakopne.
Podobné je to aj u nás. Najskôr sa ľuďom nabulikalo, že to budú nové pracovné príležitosti a nízke poplatky za odvoz smetia, že to bude perfektne zabezpečené proti priesakom do pôdy a iné volovinky. Nakoniec to dopadlo tak, že sa vec zbúchala bez nejakého prihliadnutia na názory ľudí. Po roku dvoch sa pekne zvýšili aj poplatky za smeti na úroveň iných obcí, ktoré smetisko nehostia a dokonca sa potichúčky na zastupiteľstve schválilo aj nejaké nové na nebezpečný odpad.
Suma sumár tých pár hlasov z nejakej dedinky utíchne vo víre nových dní. No darmo nie sme mesto.
0 0
ALDA ALDA

ALDA je offline (nepripojený) ALDA

stará mama, matka, manželka
To je zasa o niečom inom, ja som reagovala, že sa sem tam stane, že ľudia ako sa píše v príspevku nedržia hubu. Iba o to šlo. Rieši sa tu hospod. kríza...tak som reagovala.
0 0
cathyc cathyc

cathyc je offline (nepripojený) cathyc

Nie je to o inom. Je to stále o tom istom. Ja som tiež len reagovala na Tvoj príspevok.
0 0
duves duves

duves je offline (nepripojený) duves

Niekto
ALDA Pozri príspevok
To je zasa o niečom inom, ja som reagovala, že sa sem tam stane, že ľudia ako sa píše v príspevku nedržia hubu. Iba o to šlo. Rieši sa tu hospod. kríza...tak som reagovala.
No ide o to, že to treba robiť v celoštátnom rozmere. Len najťažšie je zorganizovať odpor. V rámci obce, maleho mesta sa to da. Ludia si zväčša hladia svojho a ti na opačnom brehu to vedia.
0 0
ALDA ALDA

ALDA je offline (nepripojený) ALDA

stará mama, matka, manželka
duves Pozri príspevok
No ide o to, že to treba robiť v celoštátnom rozmere. Len najťažšie je zorganizovať odpor. V rámci obce, maleho mesta sa to da. Ludia si zväčša hladia svojho a ti na opačnom brehu to vedia.
Našťastie k nášmu problému ako mestu, sa pridalo veľa ľudí dá sa povedať, že z celého Slovenska, preto to dopadlo v prospech mesta.
0 0
ALDA ALDA

ALDA je offline (nepripojený) ALDA

stará mama, matka, manželka
cathyc Pozri príspevok
Nie je to o inom. Je to stále o tom istom. Ja som tiež len reagovala na Tvoj príspevok.
No neviem, ale k nám sa pridalo veľa, veľa ľudí aj mimo mesta. To som chcela zdôrazniť, že ľudia sa vedia spojiť a "nedržať hubu".
A v tvojom príspevku bol problém na novú tému s čím súhlasím.
Neviem, tu sa vždy niekto začne chytať za slovíčka a cíti sa byť dotknutý.
Nechcela som Ti oponovať a ani poučovať. Napísala som iba na príspevok, že "ľudia držia hubu", že nie vždy a vedia sa dať dokopy a brániť správnu vec, to je všetko. Takže sa ospravedlňujem a aby som dodržala etiketu a nerozdúchavala emócie je lepšie ked tú hubu budem radšej držať tu ja a používať ju tam, kde to stojí za to a má to význam
0 0
duves duves

duves je offline (nepripojený) duves

Niekto
Vraj úrok nie je problem? Je!
Zamyslete se nad reklamami nabízejícími 70 000 Kč jen za 999 Kč měsíčně. O tom, kolik měsíců a kolik nakonec zaplatí, dost hodně lidí vůbec nepřemýšlí; splácejí tu předchozí další půjčkou, a tak upadají do pasti. Nepatří snad lichva také do kategorie mravního úpadku? Finanční ústavy půjčí podnikateli milión a očekávají během několika let zpět milión navíc na úrocích. Je tedy dáno, že bohatí bohatnou, protože peníze dělají peníze. Ze všech ekonomických transakcí tvoří více než 90% spekulace s měnami a komoditami, jen ne řádný obchod.
zdroj: http://www.mwm.cz/
KRIZE - MÝTY A SOUVISLOSTI

Fakt dobry článok, doporučujem.
Zamysleme se nad tím, kde končí nemalá část prostředků, které poskytují jednotlivé země na „sanaci“ bank. Samozřejmě v odměnách manažerů, kteří mají na krizi lví podíl. Prostě v kapsách bankrotářů. Co je světu platné, když některý z původců krize spáchá sebevraždu. Ostatní pokračují, nepřekročí hranici své neschopnosti, jsou zaslepeni penězi nebo dokonce nevědí, co činí. Má tedy vůbec nějaký význam, aby lidé zlákaní vidinou zisků vkládali své úspory pod vlivem reklam do pochybných fondů? Podívejte, jak banky čile nabízejí půjčky, a jak se předstihují ve výši úroků. Je to skutečně cesta do pekel.

Zkusme se zamyslet nad takzvaným „šrotovným“. Samozřejmě jsou tu lidé, kteří nutně potřebují nové auto. Podívejme se však na souvislosti. Vláda vydá 3 miliardy korun, ale více než 40 miliard budou muset ze svých mnohdy životních úspor sanovat lidé, kteří na to skočí. Vždyť se jim z peněženek vytratí jejich zajištění. Nevadí, vezmou si půjčku od nějakého fondu – ale ten jim pak třeba vezme střechu nad hlavou. Chaos, který v souvislosti s exekucemi známe z medií, navíc dokáže uvrhnout do bídy i ty nevinné.
Naposledy upravil duves : 26.09.09 at 08:58
0 0
jar88 jar88

jar88 je offline (nepripojený) jar88

duves Pozri príspevok
Vraj úrok nie je problem? Je!

zdroj: http://www.mwm.cz/
KRIZE - MÝTY A SOUVISLOSTI

Fakt dobry článok, doporučujem.
Duves, tú istú pasáž som si skopíroval z článku, ale určite ju chápeme každý inak.

Zamysleme se nad tím, kde končí nemalá část prostředků, které poskytují jednotlivé země na „sanaci“ bank. Samozřejmě v odměnách manažerů, kteří mají na krizi lví podíl. Prostě v kapsách bankrotářů. Co je světu platné, když některý z původců krize spáchá sebevraždu. Ostatní pokračují, nepřekročí hranici své neschopnosti, jsou zaslepeni penězi nebo dokonce nevědí, co činí. Má tedy vůbec nějaký význam, aby lidé zlákaní vidinou zisků vkládali své úspory pod vlivem reklam do pochybných fondů? Podívejte, jak banky čile nabízejí půjčky, a jak se předstihují ve výši úroků. Je to skutečně cesta do pekel.
Zkusme se zamyslet nad takzvaným „šrotovným“. Samozřejmě jsou tu lidé, kteří nutně potřebují nové auto. Podívejme se však na souvislosti. Vláda vydá 3 miliardy korun, ale více než 40 miliard budou muset ze svých mnohdy životních úspor sanovat lidé, kteří na to skočí. Vždyť se jim z peněženek vytratí jejich zajištění. Nevadí, vezmou si půjčku od nějakého fondu – ale ten jim pak třeba vezme střechu nad hlavou. Chaos, který v souvislosti s exekucemi známe z medií, navíc dokáže uvrhnout do bídy i ty nevinné.

Ja to šrotovné vidím, ako zásah štátu do trhu, rovnako ako ty. To znamená, že štát z našich daní zaplatí niekomu časť nového auta. Malo kto však zbadá, že štát dal hodnotu bezcenným veciam
Naposledy upravil jar88 : 26.09.09 at 09:22
0 0
jar88 jar88

jar88 je offline (nepripojený) jar88

Autor popisuje pravdu, ale sám ju zle chápe.
Zamieňa následok za príčinu.
0 0
duves duves

duves je offline (nepripojený) duves

Niekto
jar88 Pozri príspevok
Ja to šrotovné vidím, ako zásah štátu do trhu, rovnako ako ty. To znamená, že štát z našich daní zaplatí niekomu časť nového auta. Malo kto však zbadá, že štát dal hodnotu bezcenným veciam
Štát(y) v podobe ako to poznali nasi rodicia, stari rodicia neexistuju. Stat vedie banda lumpov, ktorí slúžia korporátnym záujmom. Aby sa pred pospolitym ludom tvarili selektivne od korporatneho fašizmu, tak sa jedna časť zbojnikov vola pravica, ina lavica, ina demokrati, ina stred. Ti vravim, že hocikto by v roku 2006 skladal vladu, tak im budu korporati pískať ako chcú. A tak to bude aj o rok po volbach.
0 0
duves duves

duves je offline (nepripojený) duves

Niekto
Bubliny:
http://komentare.sme.sk/c/5036786/bubliny.html
Takže si to zhrňme. Na začiatku krízy stál dlh, ktorý umožnil vznik cenových bublín. Vlády sa postarali o to, aby bol dlh prebalený s visačkou „štátny dlh". A centrálne banky sa zasa starajú o to, aby si domácnosti, podniky a finančné inštitúcie, ktoré boli vládami zbavené starého dlhu, rýchlo vzali nový.
Podarilo sa nám posunúť zo štádia „krízy" do štádia „krátko predkrízového". S tým rozdielom, že tentoraz v súčte dlhujeme ešte viac.
0 0
dolfort dolfort

dolfort je offline (nepripojený) dolfort

http://ekonomika.sme.sk/c/5049581/ci...-na-dolar.html
Keď sa fakt prestane ropa obchodovať za dolár, tak to bude vážne celkom šupa.

"Tieto plány zmenia podobu medzinárodných finančných transakcií," uviedol jeden čínsky bankár. Dodal, že USA a Británia sa týchto plánov veľmi obávajú. "Viete si predstaviť, akú vlnu odmietnutí tieto správy vyvolajú."
Irán v septembri informoval, že odteraz bude pri dopĺňaní svojich devízových rezerv preferovať euro. Bankári pripomínajú, čo sa stalo poslednej krajine na Blízkom východe, ktorá chcela predávať ropu za eurá. Niekoľko mesiacov po tom, ako iracký diktátor Saddám Husajn oznámil svetu toto svoje rozhodnutie, Američania a Briti napadli Irak.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať