Zavrieť

Porady

Prijatá faktúra a DPH

som baba, ktorá je mladá - už skúsenejšia, ktorá miluje život, zábavu a svoju prácu ...viac
Chcem sa Vás opýtať úplne jednoduchú vec:

ako by som mala účtovať prijatú faktúru, ktorá: napr.
bola vystavená 30.5.2005, dátum dodania 30.5.2005 a obdržala som ju 2.6.2005. Do účtovníctva by som ju mala zaúčtovať dátumom 2.6.2005, nie? Takže, v knihách PF bude dátum zaradenia : 2.6.2005, odpočítanie dane bude: 30.5.2005. Zatial mi je to jasné. V denníku bude prípad figurovať s dátumom 2.6.2005, aj dátum prijatia tovaru na sklad bude v ten deň. Ale, čo s DPH??? Výšku dane budem mať na účte 343 v mesiaci jún, čím mi nebude sedieť zostatok účtu k 31.5.2005, nakoľko odpočet uplatním už v mesiaci máj.
Ako to riešite vy? Je to úplne jednoduchá vec, a predsa niekomu dokáže robiť problémy. Ďakujem za rady.

/Účtujem v MRP./
Usporiadat
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

Paula
Dodávateľská faktúra: Dátum vyhotovenia 29.6., Daňová povinnosť 29.6.,Dátum dodania 1.7. Stretávate sa aj vy s takýmito zázrakmi? Je to chyba softu dodávateľa (mám na mysli daňovú povinnosť) alebo ten údaj má pre neho nejaký význam?
Ano stretávame sa. Ja som do tej firmy volal, že čo tie dátumy na Fa majú znamenať a výsledok bol ten, že majú novú pracovníčku čo robí faktúry a vôbec ju "nezaujmali dátumy", potom nám poslali opravenú s tým istým datumom splatnosti. Aj taká je realita.
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Takých faktúr, kde sa vyskytujú už neplatné termíny "zd.plnenie", alebo "daň.povinnosť" je veru ešte veľké percento. Namiesto zmeny si dodávatelia k tým dvom len pridali "dátum dodania". U tej, ktorú som vyššie uviedla, nebola platená záloha. Asi je to celé o ľahostajnom prístupe k práci.
0073.gif  
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Paula
Takých faktúr, kde sa vyskytujú už neplatné termíny "zd.plnenie", alebo "daň.povinnosť" je veru ešte veľké percento. Namiesto zmeny si dodávatelia k tým dvom len pridali "dátum dodania". U tej, ktorú som vyššie uviedla, nebola platená záloha. Asi je to celé o ľahostajnom prístupe k práci.
Pauli, podľa mňa termín "daňová povinnosť" je platným termínom aj podľa zákona 222 v znení nesk. predpisov. Podľa § 19 zákona daňová povinnosť vzniká dňom dodania tovaru , služby alebo prijatím platby, takže ja si myslím, že môže byť na faktúre uvedený termín - dátum /deň/dodania tovaru, resp dodanie služby, resp. deň vzniku daňovej povinnosti, resp. deň prijatia platby. Neplatným termínom je deň uskutočnenia zdaniteľného plnenia
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Dík Evi Niekedy nájdem v rôznych materiáloch (i odborných) rôzne tvrdenia a potom mám občas nejasno......nemám na mysli materiály na Porade
0356.gif  
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Je teda v poriadku faktura kde je Deň vzniku daňovej povinnosti, Dátum vystavenia, Dátum splatnosti ? Je to faktura za rocny poplatok za poskytnute zmluvy v zmysle zmluvy..
Musi faktura obsahovat Datum dodania?
0 0
staropramen staropramen

staropramen je offline (nepripojený) staropramen

Súhlasím s Paulou, pre účely DPH predsa prepočítavaš kurzom vystavenia FA
0 0
JanaSys JanaSys

JanaSys je offline (nepripojený) JanaSys

Súhlas s Evinou. Používame Deň vzniku daň. povinnosti alebo Deň dodania tovaru alebo deň dodania služby alebo Deň prijatia zál. platby.
Kladiem dôraz na ALEBO. Pretože raz mi volala pani, ktorej došla FA s dátumom, ku ktorému bol popis tvorený všetkými 4 názvami spolu a že ona to chce rovnako. Tak som ju presvedčila, že Deň vzniku daň.povinnosti nahrádza tie tri ostatné (je univerzálny) a nech v texte FA napíše o čo ide. Som rada, že som mala pravdu.
0 0
koprdo koprdo

koprdo je offline (nepripojený) koprdo

Dobrý deň, prosím o radu ako správne postupovať pri zaevidovaní prijatej zahraničnej fa. za tovar+poskytnuté služby (oprava súčiastok). SZCO štvrťročný platca DPH účtujúci v jú.
-dátum vystavenia fa. 4.11.2012
-platba cez bú 11.11.2012
-faktúra prišla poštou 9.11.2012
-tovar doručený kuriérom 20.11.2012
0 0
koprdo koprdo

koprdo je offline (nepripojený) koprdo

Posúvam.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať