Zavrieť

Porady

vystúpiť z II.piliera??? pomôžte v rozhodnutí!!!

ahojte, chcela by som poznať váš názor, čo spraviť do konca júna - zostať -vystúpiť z II.piliera? Mám 38 rokov, mám malé dieťa 2,5r, môj plat pred materskou a taktiež po materskej bol a bude zas len na úrovni minimálnej mzdy. Manžel 41 živnostník s minimálnymi odvodmi do poisťovne. Nepredpokladám vyššie zárobky. Sme obaja v II.pilieri. Vôbec sa neviem rozhodnúť, či tam máme zostať alebo vystúpiť - vzhľadom na náš vek, odvody z minimálnej mzdy...... Prosím poraďte, čo spraviť!, čas sa kráááááti. ďakujem.
Usporiadat
mona091 mona091

mona091 je offline (nepripojený) mona091

Zhrniem moje pochopenie:

zakladny rozdiel je iba akoze v dedeni,

ostatne nalezitosti vyplacania dochodkov su porovnatelne,

co moze byt ine je to,

ze ak sa zadari dds-kam, vyska dochodku bude o nejake drobne € vyssia, ak sa nezadari, tak nizsia,
ale celkova suma dochodku bude porovnatelna, to znamena, ze nebude velky rozdiel dochodku iba z I. p., alebo suctom I. a II. p.,

aky moze byt najvyssi rozdiel v mesacnom dochodku pri kombinacii oboch pilierov?
0 0
slimak slimak

slimak je offline (nepripojený) slimak

Mne sa paci, ze po 5 rokoch diskusii sa uz nedebatuje o tom ktory z pilierov je istejsi - vyhodnejsi. Diskuteri uz pochopili ze to nema vyznam pocitat. Neda sa to. Pr. uz v diskusiach nevidim take presvedcene predpovede, ze investovane peniaze sa zhodnotia o 6 - 8 % rocne(pesimistickejsi predpovede boli 2,3). Stacila jedna financna kriza.

Paci sa mi, ze po 5 rokoch od kedy ludia vstupili do II.piliera sa zaujimaju ako to vlastne je.

Dalej sme sa mohli presvedcit aj kvoli krize ako asi to bude vyzerat s I.pilierom o par rokov. Vraj ma(riaditel ustavnej istoty) peniaze do septembra .

Peniaze na dochodky budu o tom som presvedceny a verim ustave. Otazka je kolko ich bude.

Som presvedceny, ze dnes nieje posledny termin kedy mozte vstupit ci vystupit. Ten co to s nami najsocialnejsie mysli nam este da moznost sa rozhodnut, resp. za nas mudro rozhodne.
Proste on tie vase peniaze potrebuje.
Takze nestresujte.
0 0
mona091 mona091

mona091 je offline (nepripojený) mona091

pokracovanie uvahy,

katastroficky scenar: I. p. nebude mat peniaze, zruti sa socialny system, nebudu dochodky,
vtedy nejakke drobne budu dostavat iba ti z II. p.?, ale tiez iba polovicu, kedze nebude I.p.?
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Citát:
Pôvodca textu príspevku: Veronika.si
Ako môžem mať rovnaký invalidný dôchodok, ked som do I.piliera prispievala len polovicou??? A bude sa vyplácať taktiež z oboch pilierov? alebo len zo sociálky? To isté ma zaujíma aj pri tých vdovských dôchodkoch.......
Ak viete prosííííím rýchlu odpoved!!!!!!!!! nestíham čítať tie články, diskusie....


Veronika.si Pozri príspevok
prosíííím!!!!
a ak zomrie pred vyplácaním dôchodku-čiže pred dôchodkom - ako sa zachová sociálna poisťovňa?? je mi jasné, že ak bude na dôchodku, a zomrie, tak z jeho peňazí budú vyplácať vdovský... ale ak to bude pred dôchodkom, tak čo? do socialky odvadzame polovicu - budem mať rovnako ako tí čo len v socialke? a to iste platí aj o tých invalidoch???
Opakujem :
Invalidné poistenie sa celé platí len do SP. Invalidné poistenie sa neplatí do II.piliera!! Do II.piliera sa platí len starobné poistenie, žiadné iné. Preto invalidný dôchodok sa vypláca iba zo SP a jeho výška ani podmienky vyplácania v ničom nezávisia ood toho, či je alebo nie je niekto v II. pilieri.

Nie som odborník na vdovske a sirotské dôchodky. Zákon hovorí, že vdova (vdovec) má nárok na vdovský dôchodok (§74) po manželovi. ktorý
a) ku dňu smrti bol poberateľom starobného, predčasného starobného dôchodku alebo invalidného dôchodku
b) ku dňu smrti splnil podmienky nároku na starobný dôchodok alebo získal počet rokov dôchohodkového poistenia na nárok na invalidný dôchodok
c) zomrel v dôsledku pracovneho úrazu alebo choroby z povolania.
Ďalej pozri §74 zákon o SP.
0 0
Veronika.si Veronika.si

Veronika.si je offline (nepripojený) Veronika.si

Jana Motyčková Pozri príspevok
Citát:
Pôvodca textu príspevku: Veronika.si
Ako môžem mať rovnaký invalidný dôchodok, ked som do I.piliera prispievala len polovicou??? A bude sa vyplácať taktiež z oboch pilierov? alebo len zo sociálky? To isté ma zaujíma aj pri tých vdovských dôchodkoch.......
Ak viete prosííííím rýchlu odpoved!!!!!!!!! nestíham čítať tie články, diskusie....




Opakujem :
Invalidné poistenie sa celé platí len do SP. Invalidné poistenie sa neplatí do II.piliera!! Do II.piliera sa platí len starobné poistenie, žiadné iné. Preto invalidný dôchodok sa vypláca iba zo SP a jeho výška ani podmienky vyplácania v ničom nezávisia ood toho, či je alebo nie je niekto v II. pilieri.

Nie som odborník na vdovske a sirotské dôchodky. Zákon hovorí, že vdova (vdovec) má nárok na vdovský dôchodok (§74) po manželovi. ktorý
a) ku dňu smrti bol poberateľom starobného, predčasného starobného dôchodku alebo invalidného dôchodku
b) ku dňu smrti splnil podmienky nároku na starobný dôchodok alebo získal počet rokov dôchohodkového poistenia na nárok na invalidný dôchodok
c) zomrel v dôsledku pracovneho úrazu alebo choroby z povolania.
Ďalej pozri §74 zákon o SP.

ďakujem krásne za jasnú odpoveď, to som chcela počuť - jasne a zreteľne. ešte raz vďaka
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

mona091 Pozri príspevok
pokracovanie uvahy,

katastroficky scenar: I. p. nebude mat peniaze, zruti sa socialny system, nebudu dochodky,
vtedy nejakke drobne budu dostavat iba ti z II. p.?, ale tiez iba polovicu, kedze nebude I.p.?
Myslím, že tak ďaleko to nedôjde. Vláda to bude musieť riešiť úverom a bude sa žiť na úkor našich detí či vnukov. Zvýšia sa odvody atď. Spôsobov je veľa. Alebo si myslíš že tí dôchodcovia čo berú dôchodok teraz len zo SP a budú žiť napr. ešte 15 - 20 rokov vyjdú do ulíc žobrať... ? Tak tie dôsledky si ani neviem predstaviť
0 0
mona091 mona091

mona091 je offline (nepripojený) mona091

Manual Pozri príspevok
Myslím, že tak ďaleko to nedôjde. Vláda to bude musieť riešiť úverom a bude sa žiť na úkor našich detí či vnukov. Zvýšia sa odvody atď. Spôsobov je veľa. Alebo si myslíš že tí dôchodcovia čo berú dôchodok teraz len zo SP a budú žiť napr. ešte 15 - 20 rokov vyjdú do ulíc žobrať... ? Tak tie dôsledky si ani neviem predstaviť

no, takze plati moja uvaha c. 1.?:

zakladny rozdiel je iba akoze v dedeni,
ostatne nalezitosti vyplacania dochodkov su porovnatelne,
co moze byt ine je to,
ze ak sa zadari dds-kam, vyska dochodku bude o nejake drobne € vyssia, ak sa nezadari, tak nizsia,
ale celkova suma dochodku bude porovnatelna, to znamena, ze nebude velky rozdiel dochodku iba z I. p., alebo suctom I. a II. p.,

takze este raz opakujem otazku: aky moze byt najvyssi rozdiel v mesacnom dochodku pri kombinacii oboch pilierov?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

mona091 Pozri príspevok
no, takze plati moja uvaha c. 1.?:

zakladny rozdiel je iba akoze v dedeni,
ostatne nalezitosti vyplacania dochodkov su porovnatelne,
co moze byt ine je to,
ze ak sa zadari dds-kam, vyska dochodku bude o nejake drobne € vyssia, ak sa nezadari, tak nizsia,
ale celkova suma dochodku bude porovnatelna, to znamena, ze nebude velky rozdiel dochodku iba z I. p., alebo suctom I. a II. p.,

takze este raz opakujem otazku: aky moze byt najvyssi rozdiel v mesacnom dochodku pri kombinacii oboch pilierov?
Na poslednú otázku ti odpoveď nedá nikto.

Ešte jeden "maličký" rozdiel medzi I. a II. pilierom je :

- dôchodky z I. piliera sú pravidelne valorizované, % valorizácie schvaľuje vláda

- výška dôchodku z II. piliera závisí len od zhodnotenia prostriedkov v danom dôchodkovom fonde.
0 0
mona091 mona091

mona091 je offline (nepripojený) mona091

veronikasad Pozri príspevok
Na poslednú otázku ti odpoveď nedá nikto.

Ešte jeden "maličký" rozdiel medzi I. a II. pilierom je :

- dôchodky z I. piliera sú pravidelne valorizované, % valorizácie schvaľuje vláda

- výška dôchodku z II. piliera závisí len od zhodnotenia prostriedkov v danom dôchodkovom fonde.

Pre mna je rozhodnutie lahke:

staviam na isty dochodok +- o nejake drobne iny oproti dss,
ako na neisty prijem v neistej vyske z dss,

a hlavne, neodsudim dnesnych dochodcov na zaniik
0 0
duves duves

duves je offline (nepripojený) duves

Niekto
veronikasad Pozri príspevok
Na poslednú otázku ti odpoveď nedá nikto.

Ešte jeden "maličký" rozdiel medzi I. a II. pilierom je :

- dôchodky z I. piliera sú pravidelne valorizované, % valorizácie schvaľuje vláda
.
Ano, a vies s určitostou povedať, že tak bude o 20 rokov, resp. akym percentom?
veronikasad Pozri príspevok
- výška dôchodku z II. piliera závisí len od zhodnotenia prostriedkov v danom dôchodkovom fonde.
Výška dôchodku sa bude odvíjať hlavne od výšky nasporenej sumy....a od zhodnotenia, to bude taka čerešnička.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

duves Pozri príspevok
Ano, a vies s určitostou povedať, že tak bude o 20 rokov, resp. akym percentom?

Výška dôchodku sa bude odvíjať hlavne od výšky nasporenej sumy....a od zhodnotenia, to bude taka čerešnička.
Duves, z moje strany to nebola kampaň za zotrvanie v I. ani II. pilieri. Boli to informácie o rozdieloch v znení súčasne platných zákonov. Tie už nemusia platiť o rok, nie o 20 rokov ... Výšku nasporenej sily mnohokrát nie je v možnostiach zamestnanca ovplyvniť. Mnohí sú radi, že majú akúkoľvek prácu
0 0
mona091 mona091

mona091 je offline (nepripojený) mona091

duves Pozri príspevok
Ano, a vies s určitostou povedať, že tak bude o 20 rokov, resp. akym percentom?

Výška dôchodku sa bude odvíjať hlavne od výšky nasporenej sumy....a od zhodnotenia, to bude taka čerešnička.
co v pripade, ak zhodnotenie nasporenej sumy bude v case odkupu nizsie, nedajboze minusove, tak ako dnes? Kto bude dotovat rozdiel do hranice zakladneho minima? v pripade, ze peniaze sa nezhodnotia podla ocakavaneho predpokladu?
verim, ze peniaze by sa mohli zhodnocovat, ale neverim, ze do zavratnych vysok, ani u kazdeho rovnako (pri rovnakych sumach), a ani tak, ze dochodkova cast suctom oboch p. bude omnoho vyssia, ako dochodok z I.p.


no mam aj jednu pozitivnu informaciu: udajne by mali dss garantovat aspon vysku vlozeneho vkladu - to bude zase "boj",

v niektorych krajinach dss.ky davaju garancie, napriklad urcite % vynosu, alebo garanciu nad mieru inflacie, no u nas to zatial tak nie je, preto pokladam dss-ky za rizikovejsie ako I.p., ktory dava zaruky ineho charakteru
Naposledy upravil mona091 : 01.07.09 at 06:19
0 0
duves duves

duves je offline (nepripojený) duves

Niekto
mona091 Pozri príspevok
co v pripade, ak zhodnotenie nasporenej sumy bude v case odkupu nizsie, nedajboze minusove, tak ako dnes? Kto bude dotovat rozdiel do hranice zakladneho minima? v pripade, ze peniaze sa nezhodnotia podla ocakavaneho predpokladu?
verim, ze peniaze by sa mohli zhodnocovat, ale neverim, ze do zavratnych vysok, ani u kazdeho rovnako (pri rovnakych sumach), a ani tak, ze dochodkova cast suctom oboch p. bude omnoho vyssia, ako dochodok z I.p.
Existuje počet jednotiek a ich aktualny kurz. Pri odkupeni sa toto vynasobi, uplne jednoducho. Alebo čo na tom nie je jasne?
0 0
mona091 mona091

mona091 je offline (nepripojený) mona091

duves Pozri príspevok
Existuje počet jednotiek a ich aktualny kurz. Pri odkupeni sa toto vynasobi, uplne jednoducho. Alebo čo na tom nie je jasne?
nepytala som sa, ako sa nasobia jednotky, pytala som sa, co v pripade, ak hodnota bude nizsia, ako je nutne
0 0
duves duves

duves je offline (nepripojený) duves

Niekto
mona091 Pozri príspevok
nepytala som sa, ako sa nasobia jednotky, pytala som sa, co v pripade, ak hodnota bude nizsia, ako je nutne
Nižšia vo vzťahu k čomu?
0 0
mona091 mona091

mona091 je offline (nepripojený) mona091

duves Pozri príspevok
Nižšia vo vzťahu k čomu?
ak sucet dochodkovej sumy z prveho a druheho poliera bude nizsi ako socialne minimum, (napriklad z dovodu aky je aj dnes, kedy su ucty v minusoch)
0 0
duves duves

duves je offline (nepripojený) duves

Niekto
mona091 Pozri príspevok
ak sucet dochodkovej sumy z prveho a druheho poliera bude nizsi ako socialne minimum, (napriklad z dovodu aky je aj dnes, kedy su ucty v minusoch)
Nechápem, aké účty sú v mínusoch. Skus to objasniť , čo tým myslíš.
0 0
mona091 mona091

mona091 je offline (nepripojený) mona091

duves Pozri príspevok
Nechápem, aké účty sú v mínusoch. Skus to objasniť , čo tým myslíš.

objasnujem, napriklad:

a) vlozis 100, na konci tam mas 120 - inflacia = zisk, alebo 0
b) vlozis 100, na konci mas 100 - inflacia = strata
c) vlozis 100, na konci mas 70 - inflacia = este vacsia strata

a na toto neexistuje krystalova gula, ale myslim, ze vies o com vravim, ja som len chcela odpoved na otazku, ktorej sa vyhybas
0 0
duves duves

duves je offline (nepripojený) duves

Niekto
mona091 Pozri príspevok
objasnujem, napriklad:

a) vlozis 100, na konci tam mas 120 - inflacia = zisk, alebo 0
b) vlozis 100, na konci mas 100 - inflacia = strata
c) vlozis 100, na konci mas 70 - inflacia = este vacsia strata

a na toto neexistuje krystalova gula, ale myslim, ze vies o com vravim, ja som len chcela odpoved na otazku, ktorej sa vyhybas
To a) by som bral, nepíšeš kedy je koniec. Čize 1.januara 2009 vložíš 100 a 31.12.2009 je tam 120, tak to je +20%, to nemôže byť predsa nula. Kde maju také fondy?

Vies co sa vraví? Na nepresnú otázku patrí nepresná odpoved. Alebo sa chceš spýtať dačo k strategii investovania, k jej bezpečnosti a výnosnosti? Sú to 2 protichodne parametre. Môžeš bezpečne uložiť prostriedky do banky s urokom cca 2% p.a., alebo aj menej, no máš istotu na 99,9% že vlastne prostriedky + výnos dostaneš s5. Alebo môžeš investovať na burze cennych papierov, alebo skusiť obchodovať s ropou, cukrom, vínom. Možno to vyjde a zarobíš majland, alebo ti nezostanu ani gate.
0 0
mona091 mona091

mona091 je offline (nepripojený) mona091

napisla som pointu -priklad,

myslim, ze v tomto vlakne nie je podstatne rozoberat teoriu investovania, tu sme sa nebavili, ako pracuju investicie, ktorych vyvoj sporitel neovplyvni, moze si akurat ovplyvnit strukturu fondov,
takze na otazku si priamo neodpovedal, mimochodom, ved sa ani neda, namiesto toho tu rozoberas vztah: cim vyssie riziko, tym vyssi vynos, cim nizsie riziko, tym nizsi vynos,
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať