Zavrieť

Porady

vystúpiť z II.piliera??? pomôžte v rozhodnutí!!!

ahojte, chcela by som poznať váš názor, čo spraviť do konca júna - zostať -vystúpiť z II.piliera? Mám 38 rokov, mám malé dieťa 2,5r, môj plat pred materskou a taktiež po materskej bol a bude zas len na úrovni minimálnej mzdy. Manžel 41 živnostník s minimálnymi odvodmi do poisťovne. Nepredpokladám vyššie zárobky. Sme obaja v II.pilieri. Vôbec sa neviem rozhodnúť, či tam máme zostať alebo vystúpiť - vzhľadom na náš vek, odvody z minimálnej mzdy...... Prosím poraďte, čo spraviť!, čas sa kráááááti. ďakujem.
Usporiadat
duves duves

duves je offline (nepripojený) duves

Niekto
Zita5 Pozri príspevok
Ale musím tým pádom mať životné poistenie , nie ?
Nie, ale tie prostriedky sa prevedu z tvojho učtu v dss na účet do životnej poisťovni, ktoru si vyberieš. Preto inde píšem, že to marketingové masírovanie bude mať o 10 rokov druhé dejstvo. napr. DSS s naázvom XYZ, ktoru zriadila banka XYZ a už má vedla seba poisťovňu XYZ ti ponúknu podmienky, aby si nepresla do inej životnej poistovni, napr. ABC.
0 0
Veronika.si Veronika.si

Veronika.si je offline (nepripojený) Veronika.si

Zita5 Pozri príspevok
Ale musím tým pádom mať životné poistenie , nie ?

ale veď na to máš uzatvorený II.pilier s nejakou poisťovňou, napr.allianz.....
0 0
Barbara Barbara

Barbara je offline (nepripojený) Barbara

no niekedy fakt nevijem gdo som ...viac
Olice Pozri príspevok
Na aké doplatenie, čoho doplatenie?


no ja v zákone som nič také nenašla, že by bolo treba doplatiť, iba to, že tam musí byť aspoň najmenej 0,6 z živ, minima

ja tomu rozumiem tak, že keď tam nebude mať toľko teda najmenej 0,6 z živ. minima, tak žiadny dôchodok nedostane.

ešteže, mňa sa to netýka
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Barbara Pozri príspevok
lenže potom nerozumiem počiarknutému



Necitujem celé, lebo je to dlhé.
V §32 sa rieši keď niekto má dostať doživotný dôchdok a zvyšok si chce vybrať, vtedy musí doživotný dôchodok byť aspoň vo výške 0,6-násobku živ.minima.
Ak niekto chce len doživotný dôchodok, resp. nemá na ten 0,6-násobok životného minima, to rieši §33 Doživotný dôchodok, t.j. koľko má nasporené, za to si kúpi doživotný dôchodok v akejkoľvek výške (resp. koľko vyjde).

Takže zdôražňujem : Nikto nič nebude doplácať, aby dostal dôchodok z II.piliera!


0 0
Barbara Barbara

Barbara je offline (nepripojený) Barbara

no niekedy fakt nevijem gdo som ...viac
podľa mňa ešte je moc skoro o tomto lamentovať, lebo 10 rokov sa nič nebude diať, a po 10 rokoch ešte podmienky budú aspoň 10x zmeniť. a ani v to neverím, že sa to bude dediť........ 10 rokov je 10 rokov

mne len to nejde do hlavy, že to sporenie je 9% z povinného poistného,
aké pak dedenie, úspory.....?

budem rada, ak mi to niekto vysvetlí, ale po lopate.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Stanislav 1975 Pozri príspevok
Ja by som nepovedal, že hlása bludy-a ako si si taká istá že akurát ty máš pravdu?Však keď si našetrí cca. 180.000skk(bývalých) tak hádam nedostane z dss-ky 1.000.000-alebo chceš tvrdiť, že áno?
Nemám patent na rozum, len hovorím že to rátanie a tá suma na 2,5 roka dôchodku je blud.. táto časť je somarina. A čo ak dostane viac? Predsa my nevieme kedy po nás príde zubatá, a pôjdeš na dúchod a po roku zomrieš ( ups, ale tie prachy aj ten milion čo si tam mal už nevyplatia dedičom ) takže je to ako s poistkami. A v tom si doma, mám taký pocit. A ked niekto bude žiť na dôchodku 25 r a bude tam mať našporené 180 000 tak predsa dostane oveľa viac ako tam vložil.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Kto má zaujem o presnejšie info, dosť informácií bolo uvedených v tejto téme :
http://www.porada.sk/t68625-vstupit-...i-piliera.html
0 0
Veronika.si Veronika.si

Veronika.si je offline (nepripojený) Veronika.si

Xanti Pozri príspevok
Nemám patent na rozum, len hovorím že to rátanie a tá suma na 2,5 roka dôchodku je blud.. táto časť je somarina. A čo ak dostane viac? Predsa my nevieme kedy po nás príde zubatá, a pôjdeš na dúchod a po roku zomrieš ( ups, ale tie prachy aj ten milion čo si tam mal už nevyplatia dedičom ) takže je to ako s poistkami. A v tom si doma, mám taký pocit. A ked niekto bude žiť na dôchodku 25 r a bude tam mať našporené 180 000 tak predsa dostane oveľa viac ako tam vložil.
nemôže to byť ako s poistkami, ked podpíšeš s DSS zmluvu o vyplácaní doživ.dôchodku, tak vtedy ak zomrieš, už sa nič nededí. Ale život.poistka, ak zomrieš - máš stanoveného človeka, ktorému vyplatia poistku za teba.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Veronika.si Pozri príspevok
nemôže to byť ako s poistkami, ked podpíšeš s DSS zmluvu o vyplácaní doživ.dôchodku, tak vtedy ak zomrieš, už sa nič nededí. Ale život.poistka, ak zomrieš - máš stanoveného človeka, ktorému vyplatia poistku za teba.
Ano v tomto máš pravdu a preto stále tvrdím, že môžeš mať našporené 180 000 sk a na dôchodok z II. piliera môžeš dostať suma sumárum oveľa viac ako si tam vložila. Ak budeš dlho žiť. A ten čo tam má ten melon tak fakt môže po odkúpení dôchodku, zomrieť a tie peniaze už dediť nebude nikto ostane to živ. poisťovni, ktorá aj tými peniazmi bude prispievať na tvoju "dôstojnú a pokojnú starobu". Trošku ironie, lebo fakt pri tej rýchlosti ako sa menia zákony pochybujem, že čokoľvek z akéhokoľvek piliera dostaneme. BTW. investície sa má rozdeliť aby sa eliminovalo riziko do budúcna. Preto som si ja zvolila II. pilier, aj ked mi tam centíky neposielajú.
0 0
jar88 jar88

jar88 je offline (nepripojený) jar88

Včera som si prečítal príspevky a uvažoval nad tým, ako je možné, že sa niekto rozhodne pre vstup, alebo výstup z druhého piliera. Žasnem nad tým, čo všetko naši ľudia považujú za argument pre, alebo proti.
Nakoniec som dospel k záveru, že sa to asi ani pochopiť nedá. Nemá to žiadnu logiku a pre mňa je to nepochopiteľné. Nenašiel som tu žiadny skutočný argument pre, ale ani proti. Pritom sa vám jedná o polovicu peňazí za vašu prácu.
0 0
Veronika.si Veronika.si

Veronika.si je offline (nepripojený) Veronika.si

Xanti Pozri príspevok
Ano v tomto máš pravdu a preto stále tvrdím, že môžeš mať našporené 180 000 sk a na dôchodok z II. piliera môžeš dostať suma sumárum oveľa viac ako si tam vložila. Ak budeš dlho žiť. A ten čo tam má ten melon tak fakt môže po odkúpení dôchodku, zomrieť a tie peniaze už dediť nebude nikto ostane to živ. poisťovni, ktorá aj tými peniazmi bude prispievať na tvoju "dôstojnú a pokojnú starobu". Trošku ironie, lebo fakt pri tej rýchlosti ako sa menia zákony pochybujem, že čokoľvek z akéhokoľvek piliera dostaneme. BTW. investície sa má rozdeliť aby sa eliminovalo riziko do budúcna. Preto som si ja zvolila II. pilier, aj ked mi tam centíky neposielajú.
pri tom príklade ako hovoríš, tak áno. Ale koľko budem mesačne dostávať ja?? a koľko ten čo tam ma melon?????????
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Veronika.si Pozri príspevok
pri tom príklade ako hovoríš, tak áno. Ale koľko budem mesačne dostávať ja?? a koľko ten čo tam ma melon?????????
A vôbec ťa netrápi to, že ten čo bude mať na účte melon tak bude mať aj logicky z I. piliera oveľa vyšší dôchodok, kedže jeho odvody boli vyššie. To sa nedá vyrátať koľko budeš dostavať.

Ved aj teraz tý čo zarábali celý život málo majú nizke dôchodky a tý čo zarábali viac tak aj tie dôchodky majú vyššie. A to nikoho netrápi? Všetkých trápi to čo bude o 20 - 30 rokov . Zamysli sa Veronika. Proste ak som platil málo, tak nemôžem dostávať veľa.

V tomto vidím paralelu aj so životným poistením, ak platím za poistku ( úraz ) 40 sk mesačne tak nemôžem čakať, že dostanem rovnaké odškodnenie ako ten človek čo si platí mesačne 400 sk. Tak to je aj z dôchodkami. Bohužial, nemáme ani mať ich rovnaké nebudeme....
0 0
Veronika.si Veronika.si

Veronika.si je offline (nepripojený) Veronika.si

[QUOTE=Xanti;1086922]A vôbec ťa netrápi to, že ten čo bude mať na účte melon tak bude mať aj logicky z I. piliera oveľa vyšší dôchodok, kedže jeho odvody boli vyššie. To sa nedá vyrátať koľko budeš dostavať.

Ved aj teraz tý čo zarábali celý život málo majú nizke dôchodky a tý čo zarábali viac tak aj tie dôchodky majú vyššie. A to nikoho netrápi? Všetkých trápi to čo bude o 20 - 30 rokov . Zamysli sa Veronika. Proste ak som platil málo, tak nemôžem dostávať veľa.

(tie prvé dva odstavce mali byť citát xanti, neviem to opraviť)
ved to mi je úplne jasné, ved preto som zadala túto tému, otvorene som napísala že mám nízky príjem aj odvody, a aj v budúcnosti budem mať nízke, tak čo sa mi viac oplatí - či zostať alebo vystúpiť z II.piliera??? Samozrejme, že ten čo zarába veľa, tak by bol hlúpy, aby nešiel do II.p. ale ja zarábam málo! Myslím, že II.pilier je dobrý zas len pre bohatých, lebo dostanú svoje peniaze, ale ja zápasím s problémom, či tam budem mať dosť peňazí nato, aby som dostala nejaký minimálny dôchodok.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
[QUOTE=Veronika.si;1086929]
Xanti Pozri príspevok
A vôbec ťa netrápi to, že ten čo bude mať na účte melon tak bude mať aj logicky z I. piliera oveľa vyšší dôchodok, kedže jeho odvody boli vyššie. To sa nedá vyrátať koľko budeš dostavať.

Ved aj teraz tý čo zarábali celý život málo majú nizke dôchodky a tý čo zarábali viac tak aj tie dôchodky majú vyššie. A to nikoho netrápi? Všetkých trápi to čo bude o 20 - 30 rokov . Zamysli sa Veronika. Proste ak som platil málo, tak nemôžem dostávať veľa.

ved to mi je úplne jasné, ved preto som zadala túto tému, otvorene som napísala že mám nízky príjem aj odvody, a aj v budúcnosti budem mať nízke, tak čo sa mi viac oplatí - či zostať alebo vystúpiť z II.piliera??? Samozrejme, že ten čo zarába veľa, tak by bol hlúpy, aby nešiel do II.p. ale ja zarábam málo! Myslím, že II.pilier je dobrý zas len pre bohatých, lebo dostanú svoje peniaze, ale ja zápasím s problémom, či tam budem mať dosť peňazí nato, aby som dostala nejaký minimálny dôchodok.
Veronika, som toho názoru , že nedostaneš pravú odpoveď či zostať ,alebo nezostať .

Ja som si tiež prečítala diskusie o II.P a nič ma nepresvedčilo o správnosti môjho vstupu do II.P .Tiež zápasím s rozhodnutím , či zotrvať , alebo vystúpiť . Do zajtra sa musím rozhodnúť . Skutočne to záleží od rozhodnutia konkrétnej osoby .
0 0
Veronika.si Veronika.si

Veronika.si je offline (nepripojený) Veronika.si

[QUOTE=Zita5;1086939]
Veronika.si Pozri príspevok

Veronika, som toho názoru , že nedostaneš pravú odpoveď či zostať ,alebo nezostať .

Ja som si tiež prečítala diskusie o II.P a nič ma nepresvedčilo o správnosti môjho vstupu do II.P .Tiež zápasím s rozhodnutím , či zotrvať , alebo vystúpiť . Do zajtra sa musím rozhodnúť . Skutočne to záleží od rozhodnutia konkrétnej osoby .
ja som z toho už na nervy, máme rovnaký problém. K čomu sa ty prikláňaš? a koľko máš rokov ty?
0 0
majja majja

majja je offline (nepripojený) majja

Prečo sa stale hovori, ze polovicu dostanem z 1.piliera a polovicu z 2.piliera? To sa nikde nezohladni,ze napr. 25 rokov som poistenec v SP (berie sa od strednej skoly,) a dalsich 21 rokov budem cast platit SP a cast DSS. Ved do SP som platila ovela dlhsie. Co to je za prepocet?
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Veronika.si Pozri príspevok
ved to mi je úplne jasné, ved preto som zadala túto tému, otvorene som napísala že mám nízky príjem aj odvody, a aj v budúcnosti budem mať nízke, tak čo sa mi viac oplatí - či zostať alebo vystúpiť z II.piliera??? Samozrejme, že ten čo zarába veľa, tak by bol hlúpy, aby nešiel do II.p. ale ja zarábam málo! Myslím, že II.pilier je dobrý zas len pre bohatých, lebo dostanú svoje peniaze, ale ja zápasím s problémom, či tam budem mať dosť peňazí nato, aby som dostala nejaký minimálny dôchodok.
Nikto nevie ako na tom bude za ten dlhý čas, ten kto teraz zarába 1000 eur a aj viac nemá nikde zaručené, že o 5 rokov bude tak iste zarábať abo viac. Čo ak aj tý čo teraz veľa zarábajú klesnú s príjmom. Čo ak tebe sa zadarí a postúpiš. Je tam priveľa čo ak... Ťažko sa radí, a myslím že to rozhodnutie je stále len a len na tebe a na mnohých z nás, ktorý zvažujú výstup z II. piliera. Keby si vlády nemenili pravidlá hry ako to menia doteraz, myslím že také ťažkosti by sme teraz nemali.

Add. zabudla som, na tých čo môžu pri obrovských príjmoch stať sa invalidnými dôchodcami, a tie peniažky im už na ich účet nepôjdu. Proste človek sa nemôže spoliehať na to že čo platí dnes bude platiť aj zajtra.
Naposledy upravil Xanti : 29.06.09 at 13:13 Dôvod: doplnenie
0 0
Barbara Barbara

Barbara je offline (nepripojený) Barbara

no niekedy fakt nevijem gdo som ...viac
Veronika.si

vystúp z II. piliera, keď máš malý príjem, neoplatí sa Ti tam ostať.!!!!!!

ostať v II. pilieri sa oplatí tým, ktorí majú, a je predpoklad, že aj dovtedy , kým pôjdu do toho dôchodku budú mať vysoký príjem.

hádam toto je už jasná odpoveď na Tvoju otázku
0 0
Barbara Barbara

Barbara je offline (nepripojený) Barbara

no niekedy fakt nevijem gdo som ...viac
Barbara Pozri príspevok
podľa mňa ešte je moc skoro o tomto lamentovať, lebo 10 rokov sa nič nebude diať, a po 10 rokoch ešte podmienky budú aspoň 10x zmeniť. a ani v to neverím, že sa to bude dediť........ 10 rokov je 10 rokov

mne len to nejde do hlavy, že to sporenie je 9% z povinného poistného,
aké pak dedenie, úspory.....?

budem rada, ak mi to niekto vysvetlí, ale po lopate.

lenže ešte ja som nedostala odpoveď na ten môj hlavolam
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Veronika : keďže zarábaš minimálnu mzdu, ak by si robila povedzme 40 rokov, tvoj dôchodok len z I.piliera by bol cca 137 € (vypočítané zo súm platných v súčasnosti a pri zákonoch, ktoré dnes platia - čo je velmi premenlivá veličina).

Ak vstúpiš do II.piliera a z tých 40 rokov v ňom budeš 20 rokov, dôchodok z I.piliera bude 102,75 €.
Zároveň budeš dostávať doživotný dôchodok z II.pilera. Ten ti teraz nevypočítam, možno by to vedel poisťovák. Ale kdesi mám k tomu z poisťovne podklady, len ich neviem násť. Tak aspoň toľko : cca za tých 20 rokov, keď nepočítam zhodnotenie a znehodnotenie, budeš mať v II.pilieri nasporené cca 26€x12x20 = 6240€. Z toho nejako poisťovňa vypočíta dôchodok podľa predpokladaného veku dožitia (vo všeobecnosti, nie tvojho). Povedzme, ak by priemerná doba dožitia bola 15 rokov, tvoj dôchodok z II.piliera by mohol byť cca 34,67 €.

Vo všetkých týchto výpočtoch je niekoľko neznámych, preto nikto s istotou nepovie, čo je lepšie :
1. ako sa posunie vek odchodu do dôchodku - ak sa posunie hore, tak je sa výhoda nakloní pre II.pilier
2. ako sa bude poćítať dôchodok z I.pilier o 20 rokov
3. ak by sa aj počítal rovanko ako dnes, ako sa bude vyvíjať ADH (aktuálna dôchodková hodnota) - závisi od rastu priemernej mzdy a inflácie)
4. keďže peniaze II.pilieri sa investujú, môže dôjsť aj k ich zhodnoteniu aj k znehodnoteniu - dôležitý je stav v čase, keď budes žiadať o dôchodok, to dnes nikto nevie.

Záver: Či ostať, alebo neostať v II.pilieri nezávisí veľmi od výšky príjmu, ak ten príjem je zhruba nemenný.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať