Zavrieť

Porady

Osvienčim

M3G M3G

M3G je offline (nepripojený) M3G

Neviete, či v blízkej budúcnosti niekto neorganizuje exkurziu do koncentračného tábora Osvienčim v Poľsku?

Keby som tam išiel sám, nič z toho nemám, chcel by som trošku poznať históriu tým, že pôjdem v rámci nejakej skupiny.
Usporiadat
bepo bepo

bepo je offline (nepripojený) bepo

Bionda Pozri príspevok
Ale pozri ako sa ľudia dajú ovplyvniť a robia tie zločiny, človek zastrelí iného a nič mu to nerobí, to je v nás ľuďoch asi sme tak slabí- podaktorí, ako to zmeniť? Čo navrhuješ ty?
Jednoducho povedané história ľudstva je história vojen a bitiek a človek svoju niekoľko tisícročnú históriu za pár rokov nepoprie, jednoducho sme takí, vojnu potrebujeme a keď nie je vojna tak sa vykynožujeme iným spôsobom.
0 0
Bionda Bionda

Bionda je offline (nepripojený) Bionda

som taká aká som
choroby a katastrofy... máš pravdu, len vždy na to najviac doplatia tí obyčajní ľudia.
0 0
Bastian Bastian

Bastian je offline (nepripojený) Bastian

Bionda Pozri príspevok
Chobot vdaka za info, pokukam.

misomiso inak s tebou súhlasím, že tí židia to boli práve preto, že boli takí bohatí a vplivní. Preto som napísala, že skutočná pravda o druhej svetovej vojen , je už ťažko zistiteľná.
robnako si ja myslím ,že terajší prezident musel niekde bojovať a oplatiť to ľuďom, ktorí mu pomohli k tomu, aby sa stal prezidentom a pripadalo mi to, že tí ľudia mali plné sklady ..... ale my to tu od PC nevyriešime.
Ale pozri ako sa ľudia dajú ovplyvniť a robia tie zločiny, človek zastrelí iného a nič mu to nerobí, to je v nás ľuďoch asi sme tak slabí- podaktorí, ako to zmeniť? Čo navrhuješ ty?
Je ľahko povedať , že ťa vytáčajú reči o tom, aby sa to neopakovalo... ale ako inak chceš ľudí a budúcu generáciu poučiť, vieš kto to nezažil a nebol napr. v tom Iraku , vo vojne pod. to pochopiť nevie ani tie hrôzy, nič... tak ja to beriem tak, že aspoň by mal na vlastné oči vidieť to, čo to prinesie....aby pochopil
Židia sa mali „dobre“ preto, lebo vedeli žiť aj pracovať poctivo.
Často prišli odnikadiaľ s ničím a napriek tomu sa vedeli rýchlo postaviť na nohy. Keď som sa hrabal v starých archívnych knihách, tak som videl, že jeden bol obuvník, druhý krajčír, tretí sklenár, stolár, obchodník... Tak ako púšť kde sú teraz zmenili na raj, tak aj svoje životy vedeli poctivou prácou meniť k lepšiemu. A to sa vždy normálnym ľuďom (so slabou disciplínou) nepáčilo. Či už to bolo v Egypte alebo v Európe...
Skúste si predstaviť, že prídete do novej krajiny bez peňazí a začínate z nuly. Tak oni všade začínali. Pravdaže časom si vedeli vytvoriť dobré meno a tým aj kontakty. Nebola im cudzia nezištná pomoc či už v komunite alebo mimo nej. Ale nebolo to o tom, že by niekde prišli z vozmi naloženými truhlicami zlata. Takže nemali cestu vydláždenú... napriek tomu často čítam, že sa vypracovali špekulanstvom. Ale aké je na tomto špekulanstvo? Asi také ako je to aj teraz. Keď zaparkujete pred domom na krásnom vyleštenom Mercedese, tak sa o vás rýchlo rozchýri, že určite to máte z nejakej nekalej činnosti... Bohužiaľ v ľuďoch vie často najsilnejšie zarezonovať závisť a nenávisť (to využil aj Hitler). Ľudia sa vedia veľmi ťažko nakopať do vlastného zadku, aby niečo urobili, dosiahli... zato u druhých nepozerajú na to, čo pre to museli urobiť, aby sa mali dobre – vidia tam len výsledky, ktoré im nedajú spať.

Inak ja sa tam chystám v lete pozrieť so ženou na motorke. Keď sa tu nájde niekto, kto sa pridá tak budem rád.
0 0
kukučka kukučka

kukučka je offline (nepripojený) kukučka

Nechcem nič podobné vidieť, stačilo mi prečítať knihu Robert Merle: Smrť je mojím remeslom.

Len by som tam poslala zástancov eutanázie.
0 0
Danetta Danetta

Danetta je offline (nepripojený) Danetta

dôchodkyňa
Neviete, či sa tam dá fotiť a čo stojí vstupné? Ďakujem.
0 0
evelien evelien

evelien je offline (nepripojený) evelien

Chodievam do Oswiecimu niekolko krat do roka, takze zopar info:
Skupiny sa nemusia nahlasovat, no pokial by ste chceli sprievodcu, treba si ho vopred objednat. Skutocne odporucam sl. Martu. Je to Ceska, ktora studuje v Krakowe. Jej vyklad je naozaj vyborny. Maju k dispozicii este jednoho cesky hovoriaceho sprievodcu, ktory nerozprava tak precitene ako Marta, ale od neho som sa dozvedela omnoho viac zaujimavosti. Uz tu spominana slovensky hovoriaca Polka, p. Orlowska, je fakt nervoznejsia, no podla mojho nazoru je to priamo umerne jej veku. A ani sa necudujem, ze na vsetky "ruchy" reaguje podrazdenejsie. Totiz ako 5-rocna bola sama uvaznena. Polskych sprievodcov neodporucam - teda aspon ja som na nich nemala stastie. Raz ma tak jedna svojim biednym vykladom vytocila, ze som namiesto prekladania radsej zacala robit sama vyklad.
Odporucam navstivit nielen Auschwitz I, ale aj II. Medzi nimi premava autobus.
Fotografovanie nie je povolene, ale nevsimla som si, ze by nejako kritizovali jednotlivcov. Horsie to bolo, ak bola skupina s miestnym sprievodcom. Vtedy sprievodca dovolil jednomu alebo dvom fotografovat.
Vstupne by sa myslim nemalo platit. Plati sa za sprievodcu, resp. informacne materialy. Dostupna je tam jedna vyborna brozura za par drobnych, z ktorej sa v podstate dozviete info ako od priemerneho sprievodcu.
Na zaver - podla mojho nazoru by mal kazdy raz navstivit toto miesto, no netreba s tym vahat niekolko rokov. Mnohe z exponatov uz poznacil zub casu a baraky v Auschwitzi II su z obycajnych drevenych lat, cize nie su nesmrtelne.
0 0
Danetta Danetta

Danetta je offline (nepripojený) Danetta

dôchodkyňa
evelien-ka, dakujem za info a zelám pekne prežitý zvyšok víkendu
a zajtra úspešný deň v práci
0 0
bezradná bezradná

bezradná je offline (nepripojený) bezradná

knihomol I. stupňa
Ja som bola v Osvienčime pred dvomi rokmi. Boli sme tam síce ako skupina, ale nemali sme zvlášť sprievodcu. Bol to veľmi silný zážitok, ale ja by som to určite nezaviedla do škôl ako povinnú návštevu. Nejako sa mi to nevidí vhodné nikomu to vnucovať. A fotiť sa tam dalo - aj som si niečo nafotila, ale len na to aby som ukázala otcovi. Nie je to dobrý pocit prezerať tie fotky, mne sa hneď vybavia spomienky na všetky tie baraky, ktoré sme prešli.
0 0
evelien evelien

evelien je offline (nepripojený) evelien

Ano, pozerat sa na fotky, ktore si sami urobite, nevyvolavaju prijemne pocity. No nikdy nezachytia tie pocity, ktore zazijete priamo tam, ked sa budete pozerat na fotografie ludi, ktori boli (ospravedlnujem sa za vyraz) iba materialom v tejto fabrike na smrt. Sokujuce cisla, par dni nekonecneho utrpenia...
Nesuhlasim s tebou, no neberiem ti tvoj nazor, ze by sa tato exkurzia nemala zavadzat na skoly. Prave skola by mala. Ved kto iny? Mnohe decka by z domu nevytiahli ani paty, keby nebolo skolskych exkurzii. Mnohi rodicia si totiz celorodinne vylety do zahranicia nemozu dovolit. A prave na zakladnej skole su decka v mnohom nachylne priradit sa k (podla mojho nazoru) debilnym skupinam. A ked decko uvidi aspon nieco z Auschwitzu, moze aspon zacat uvazovat, ze to, co hovoria ti blbci, nemusi byt pravda.
Bola som tam s mnohymi skolami, ci uz ZS, resp. SS a mnohe z tych deti boli v Auschwitzi uz viackrat. Je sice pravda, ze som mala dvoch cca 17-rocnych chalanov, ktori z celeho tabora mali najvacsiu zabavu pred stenou smrti, kde sa hrali na popravu, no 95% deti bolo z toho vsetkeho uplne mimo. Niektore babeny dokonca plakali. A to ma tesi, lebo aspon tak mame malu nadej, ze toto svinstvo sa uz nezopakuje (zial nie na celom svete).
0 0
Marianna01 Marianna01

Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

No neviem, je to naozaj na zváženie a asi na povahe každého jedného, či by tam mal ísť. Podľa mňa je však dôležitejšie, z akého dôvodu sa tam kto vyberie. Ak je to preto, lebo chcel vidieť, kde sa tie zverstvá stvárali a v podstate je celý nadšený z toho, že to vidieť mohol... viete, viem si predstaviť more mladíkov, ale ja starších ľudí, ktorí tam idú práve s týmto pocitom. Nie cielene byť vzrušení z toho, čo sa tam dialo. Ale jednoducho tam to vzrušenie, ten vzrušujúci pocit je. A potom o tom doma rozprávať... ano, Mišo, to sa mi tiež zdá zvrátené. Zdá sa mi zvláštne, že sa na takéto miesta ide v organizovaných skupinkách, so sprievodcom... ako sa tak dá precítiť pieta, bolesť, strach, beznádej, samota... všetky tie kruté pocity, ktoré tam ľudia za sebou zanechali?
Na druhej strane zas v tom vidím skvelý výukový "program" - keď už to mám tak nazvať, ako deťom ukázať, čo v našich dejinách bolo. No neviem, či pri počte 30 odrastajúcich mládežníkov je to to správne, čo na nich zapôsobí. Ak si pamätáte, aj my sme chodili na "exkurzie" do cintorínov, navštíviť hroby našich velikánov a boli sme z toho prinajmenšom znudení. A tešili sme sa na výlet. Neviem, či toto je to, čo sa má u detí dosiahnuť.
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

Bastian Pozri príspevok
Saddam Hussein bol tiež netvor. Zabil tisíce ľudí a vysielal signály, že v tom bude pokračovať...
Obesili ho za krvave potlacenie povstania Kurdov. V tejto suvislosti si dovolim citovat z dnesnych Bleskoviek:

Ankara - Turecký generálny štáb potvrdil, že vojenské lietadlá zasiahli v noci na dnes tábor kurdských povstalcov na severe Iraku v rámci "komplexnej a efektívnej" vzdušnej operácie.
0 0
tetrisss tetrisss

tetrisss je offline (nepripojený) tetrisss

No, niekedy ani ja neviem... ...viac
nemam velmi rada dejepis a to z velmi jednoducheho dovodu, lebo ludia nadarmo studuju svoju minulost, ked nie su ochotni poucit sa z chyb predkov a zial to, co dokazovali a dokazuju ludske bestie je priserne. Na miestach takych hromadnych zvestiev je tak vela negativnej energie, ludskeho zufalstva a bolu, ze tam ani nemozem chodit.
0 0
linko1 linko1

linko1 je offline (nepripojený) linko1

:-)
http://sk.wikipedia.org/wiki/Koncent...hwitz-Birkenau

Naposledy upravil linko1 : 01.08.08 at 12:04
0 0
Bastian Bastian

Bastian je offline (nepripojený) Bastian

Mráz mi behal po chrbte pri pozeraní tých záberov. Mali by to povinne púšťať mladým v školách.
0 0
kukučka kukučka

kukučka je offline (nepripojený) kukučka

prečo také staré udalosti? A čo tak zábery detí z Iraku, no povinne určite nie.
0 0
linko1 linko1

linko1 je offline (nepripojený) linko1

:-)
kukučka Pozri príspevok
prečo také staré udalosti? A čo tak zábery detí z Iraku, no povinne určite nie.

je jedno či sú staré alebo nové...

tie zverstvá čo sa robili alebo robia sú na zamyslenie...
0 0
Ibaka Ibaka

Ibaka je offline (nepripojený) Ibaka

pán v najlepších rokoch
Akýsi klasik vraj povedal " človek- to znie hrdo". Ja si to nemyslím aj keď nie som klasik.
Čo všetko človek dokáže- vyvražďovanie celých rodín, dedín, miest, národov, generácií - viď len Hirošima- myslím práve dnes je smutné výročie, alebo spomínané koncentráky, dnes likvidácia celých lesov- viď ničenie amazonskeho pralesa- pľúc zeme, drancovanie morí, atd atd. myslím že ukázať v plnej nahote tieto barbarstvá je len dobrým počinom, snáď sa niekedy spamätáme.
0 0
účtovník 007 účtovník 007

účtovník 007 je offline (nepripojený) účtovník 007

To by som aj ja chcela občas vedieť. ...viac
kukučka Pozri príspevok
prečo také staré udalosti? A čo tak zábery detí z Iraku, no povinne určite nie.
Staré? Tie zábery sú aktuálne. Čo s tým majú deti v Iraku?
Deti v Iraku zomierajú kvôli rope. Kvôli nenásytnosti po strategickej surovine. Ľuďia v Osvienčime zomierali kvôli nenávisti k rasám a výučbe k nadradenosti germánskej rasy.
A preto to treba ukazovať. Stretávam sa denne s mladými, čo nevedia o fašizme nič, zato "hajlujú" a vyvesujú si obrázky Hitlera, tetujú si utajené fašistické znaky na telo a veselo sa s tým prezentujú na kúpaliskách. Ja sa veru o svoje deti bojím. Lebo takýto, čo bolesť v živote nezažili, ale sú ochotní ju rozdávať, čo nevedia o ľudskom trápení nič, ale sú ochotní iných trápiť, tí nebudú zhovievaví k nikomu. A čo sa deje dnes? Viď Maďarsko, Slovensko, Nemecko...fašizmus a jeho idey ožívajú. A tým, že sú nezákonné, budujú sa v utajení, ich sila je o to väčšia.
Ja som v Osvienčime bola. Minimálne tri dni som nebola schopná komunikovať, lebo som rozmýšľala, ako je možné, že človek človeku dokáže takéto zverstvá robiť. Choď te sa tam všetci pochybovači pozrieť. Lebo klip, čo sem niekto prilepil, je slabý odvar z toho, čo by ste videli tam a čo sa na ľuďoch v mene nenávisti a nadradenosti páchalo.
0 0
Danila Danila

Danila je offline (nepripojený) Danila

Poraďácky odpadlík:)))))
linko1 Pozri príspevok
preklad : oblečenie nerobí mnícha

Danila , asi nie som sama, čo nechápe... komu je to určené a čo tým básnik chcel povedať?
Komu je to určené je snáď jasné. A ten komu je to určené pochopí. S tým sa Ty netráp.
0 0
Bastian Bastian

Bastian je offline (nepripojený) Bastian

účtovník 007 Pozri príspevok
Staré? Tie zábery sú aktuálne. Čo s tým majú deti v Iraku?
Deti v Iraku zomierajú kvôli rope. Kvôli nenásytnosti po strategickej surovine. Ľuďia v Osvienčime zomierali kvôli nenávisti k rasám a výučbe k nadradenosti germánskej rasy.
A preto to treba ukazovať. Stretávam sa denne s mladými, čo nevedia o fašizme nič, zato "hajlujú" a vyvesujú si obrázky Hitlera, tetujú si utajené fašistické znaky na telo a veselo sa s tým prezentujú na kúpaliskách. Ja sa veru o svoje deti bojím. Lebo takýto, čo bolesť v živote nezažili, ale sú ochotní ju rozdávať, čo nevedia o ľudskom trápení nič, ale sú ochotní iných trápiť, tí nebudú zhovievaví k nikomu. A čo sa deje dnes? Viď Maďarsko, Slovensko, Nemecko...fašizmus a jeho idey ožívajú. A tým, že sú nezákonné, budujú sa v utajení, ich sila je o to väčšia.
Ja som v Osvienčime bola. Minimálne tri dni som nebola schopná komunikovať, lebo som rozmýšľala, ako je možné, že človek človeku dokáže takéto zverstvá robiť. Choď te sa tam všetci pochybovači pozrieť. Lebo klip, čo sem niekto prilepil, je slabý odvar z toho, čo by ste videli tam a čo sa na ľuďoch v mene nenávisti a nadradenosti páchalo.
Len Ti chcem napísať, že oceňujem tvoju odvahu a správnu reakciu. Je to naozaj aktuálny problém...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať