Zavrieť

Porady

rodičovská dovolenka - výpoveď v práci - odstupné

Poraďte,prosím Vás, v takejto špecifickej situácii.

Žena je na rodičovskej dovolenke. Je zamestnaná v BA na centrále firmy, ale pracuje v pobočke v ŽA. Počas jej rodičovskej dovolenky sa ruší žilinská pobočka a jej ponúknu jej výpoveď dohodou alebo nové pracovné miesto, ale v BA, čo nie je možné, pretože dieťa je ešte veľmi malé. Ako je možné v jej prípade ukončiť pracovný pomer, ak chce aby jej bolo vyplatené odstupné?
Usporiadat
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
Chobot
Ak dostane výpoved z dôvodu nadbytocnosti, zamestnanec neziada o skoncenie prac pomeru dohodou. Riesi to § 76 ods. 2, kde sa uvádza, ze zamestnanec poziada o skoncenie prac. pomeru pred zaciatkom skúsobnej doby. Tzn., ze to nie je dohodou, je to stále výpovedou, ale zamestnanec vyuzije svoje právo ukoncit PP skôr. Nemôze to byt dohodou, lebo je to jednostranný právny akt zo strany zamestnanca, kde zamestnávatel nemá právo nesúhlasit alebo odmietnut to. Preto v tom liste nemusí uvádzat nic o dôvode alebo odstupnom, zamestnávatel je povinný vyplatit odstupné automaticky. Nanajvýs sa odvolá na § 76 ods. 2.
tej vete nerozumiem - asi omylom zámen pojmov :
"zamestnanec poziada o skoncenie prac. pomeru pred zaciatkom skúsobnej doby.!"
teraz je to z tou výpovedou tak, že ak je nadbytočný a za-ateľ mu chce dať výpoved, tak výpovedná doba je 2 mesiace. Ale zam-ec môže povedať, že odíde hned, potom výpoved nebude výpoved, ale dohoda v zmysle toho §63... že sa dohodli ukončiť PP hned, ale zam-ec má nárok na odstupné.
ČIže zamestnávateľ tie dva platy musí oželieť v každom prípade, ked už sa raz rozhodol zbaviť sa pracovníka.
0 0
Zita4 Zita4

Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

My sme doteraz vždy riešili tieto prípady dohodou so zamestnancom tým spôsobom, že sa spísala dohoda o skončení pracovného pomeru, kde podľa Zákonníka práce § 60 ods. 2 sa uvedie dôvod (organizačné zmeny). V tomto prípade zamestnancovi prináleží odstupné. Toto riešenie mi pripadá najjednoduchšie.
0 0
stela5 stela5

stela5 je offline (nepripojený) stela5

žena
Ahojte, tiež mám podobný problém len rozdiel je v tom že mňa zamestnávateľ prepustil počas rodičovskej dovolenky z dovodu likvidácie a zároveň firma sa dostala do konkurzu. Neviete mi poradiť formulár na vyplatenie odstupného z garančného fondu?/vyplatenie dávky z garančného poistenie/.Doteraz to vraj išlo cez UPSVR a teraz to vraj ide cez social.poist.

Dakujem
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
stela5
Ahojte, tiež mám podobný problém len rozdiel je v tom že mňa zamestnávateľ prepustil počas rodičovskej dovolenky z dovodu likvidácie a zároveň firma sa dostala do konkurzu. Neviete mi poradiť formulár na vyplatenie odstupného z garančného fondu?/vyplatenie dávky z garančného poistenie/.Doteraz to vraj išlo cez UPSVR a teraz to vraj ide cez social.poist.

Dakujem
Tie tlačivá nie sú pripojené na stránke SP, ale vypláca to Sociálna poisťovňa, skús prečítať tento link http://www.socpoist.sk/index/podstra...id=286&lang=sk
0 0
SilviaS SilviaS

SilviaS je offline (nepripojený) SilviaS

Dobrý den chcem Vás veľmi pekne poprosiť o radu.
Koľko musí zamestnanec pracovať u jedného zamestnávateľa, aby mal nárok
na odstupné???Myslím koľko rokou???
Ďakujem pekne Silvia
0 0
elenka elenka

elenka je offline (nepripojený) elenka

SilviaS
Dobrý den chcem Vás veľmi pekne poprosiť o radu.
Koľko musí zamestnanec pracovať u jedného zamestnávateľa, aby mal nárok
na odstupné???Myslím koľko rokou???
Ďakujem pekne Silvia
Zamestnanec má nárok na odstupné vždy pri skončení pracovného pomeru z dôvodov uvedných v § 63 ods. 1 písm. a) až c), ktorý skončí pred začatím plynutia výpovednej doby. Nárok podľa ZP je dvojnásobok jeho priemerného mesačného zárobku; ak zamestnanec odpracoval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, odstupné podľa ZP je vo výške namenej trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

SilviaS
Dobrý den chcem Vás veľmi pekne poprosiť o radu.
Koľko musí zamestnanec pracovať u jedného zamestnávateľa, aby mal nárok
na odstupné???Myslím koľko rokou???
Ďakujem pekne Silvia
Nárok na odstupné je vtedy,ak zamestnanávateľ ukončí PP so zamestnancom výpoveďou z tzv. organiz.dôvodov a ak zamestanec požiada o ukončenie PP pred plynutím výpovednej doby. Vtedy mu musí vyplatiť odstupné 2 alebo 3mesačné. 2-odpracoval menej ako 5 rokov, 3- 5 rokov a viac.
0 0
SilviaS SilviaS

SilviaS je offline (nepripojený) SilviaS

Ďakujem pekne takže ak pracovala u nás 4.roky tak má nárok na mzdu za 2 mesiace??? Akl pracovala 5.rokov tak za 3.mesiace??
A ešte sa chcem opýtať tá mzda má byť vypočítaná z jej zárobku,ktorý mala
pred Materskou dovolenkou alebo ako????
Ďakujem ešte raz Silvia
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

SilviaS
Ďakujem pekne takže ak pracovala u nás 4.roky tak má nárok na mzdu za 2 mesiace??? Akl pracovala 5.rokov tak za 3.mesiace??
A ešte sa chcem opýtať tá mzda má byť vypočítaná z jej zárobku,ktorý mala
pred Materskou dovolenkou alebo ako????
Ďakujem ešte raz Silvia
Silvi, nie je to mzda, je to odstupné,niečo ako náhrada mzdy, ktorá sa počíta priemerkou.Nie som teraz v práci, tak Ti nemôžem dať presný postup koeficientu.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

endrju
Maja, nerozumiem Ti. Na aký koeficient myslíš?
Je na to taký prepočet na dni a dennú mzdu, v apríli som takto riešila jednu dievčinu po RD, ale teraz si nespomeniem, som doma, robím dozor robotníkom, takže to nemám so sebou, ale mám to odobrené aj so mzdovou poradkyňou z PPv Žiiline keď som si overovala postup. Je to uvedené aj v niektorom poradcovi asi z roku 2002 alebo 2003. Podrobnejšie môžem dať až v pondelok v práci.
0 0
jamborova jamborova

jamborova je offline (nepripojený) jamborova

Dobry den, viete mi prosim poradit aby som nepohorela.V auguste mi konci RD.Pocas mojej neprítomnosti zamestnavatel zrušil zamestnancov a má len SZCO.Jediny zamestnanec na RD som zostala ja.Zamestnavatel vie, ze nebudem moct vykonavat pracu na smeny koli malemu dietatu a preto ma tlaci aby som podala vypoved.Mam rezignovat a podat si ju alebo je neaka moznost ukoncenia prac. pomeru aj s odstupn.Pomer trva dlhsie ako 7 rokov.Dakujem
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

jamborova Pozri príspevok
Dobry den, viete mi prosim poradit aby som nepohorela.V auguste mi konci RD.Pocas mojej neprítomnosti zamestnavatel zrušil zamestnancov a má len SZCO.Jediny zamestnanec na RD som zostala ja.Zamestnavatel vie, ze nebudem moct vykonavat pracu na smeny koli malemu dietatu a preto ma tlaci aby som podala vypoved.Mam rezignovat a podat si ju alebo je neaka moznost ukoncenia prac. pomeru aj s odstupn.Pomer trva dlhsie ako 7 rokov.Dakujem
Výpoveď nepodávaj, ak Ťa nechce, nech dá výpoveď on, podľa §63 odst. 1.písm.b -nadbytočnosť, budeš mať podľa §76 ZP nárok na najmenej trojmesačné odstupné.
0 0
jamborova jamborova

jamborova je offline (nepripojený) jamborova

Dakujem,skusim tuto moznost,ale velku nadej tomu nedavam.Za mojej éry vo firme este nikdy nikomu odstupne nedali.Skor si najdu sposob ako ma dostat prec.
0 0
mironella mironella

mironella je offline (nepripojený) mironella

Dobrý deň,

sestra je na druhej materskej, teraz momentálne už na rodičovskej dovolenke. Volali jej z práce, že zamestnávateľ sa ruší a plánujú s ňou ukončiť pracovný pomer. Vo firme bola zamestnaná cca 8 rokov.
Z predchádzajúcich príspevkov mi vyplýva, že má nárok na odstupné. Je však niečo, ako by mohla o odstupné prísť? Lebo výpoveď z dôvodu nadbytočnosti alebo organizačných zmien jej dať nemôžu, je predsa na RD, takže predpokladám, že to pôjde na dohodu o skončení PP. Na čo si má dať pozor?

Ďakujem Vám za odpovede :-)
0 0
katarina.j katarina.j

katarina.j je offline (nepripojený) katarina.j

som len človek
aj ja som dostala vypoved pocas trvania RD, tak podla par.63-zrusenie miesta a ma narok na 3 mes. odstupne.-vid predchadzajuca odpoved od tweety
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

mironella Pozri príspevok
Dobrý deň,

sestra je na druhej materskej, teraz momentálne už na rodičovskej dovolenke. Volali jej z práce, že zamestnávateľ sa ruší a plánujú s ňou ukončiť pracovný pomer. Vo firme bola zamestnaná cca 8 rokov.
Z predchádzajúcich príspevkov mi vyplýva, že má nárok na odstupné. Je však niečo, ako by mohla o odstupné prísť? Lebo výpoveď z dôvodu nadbytočnosti alebo organizačných zmien jej dať nemôžu, je predsa na RD, takže predpokladám, že to pôjde na dohodu o skončení PP. Na čo si má dať pozor?

Ďakujem Vám za odpovede :-)
Ak sa firma rusi, mozu jej dat vypoved aj ked je na MD /s odstupnym/
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

ivka70 Pozri príspevok
Ak sa firma rusi, mozu jej dat vypoved aj ked je na MD /s odstupnym/
ak sa firma ruší, tak môžu dať výpoved podla § 63 ods.1 písm. a) (tam neplatí zákaz výpovede pre MD/RD/tehotné ...) alebo spísať dohodu o ukončení pp z dôvodu zrušenia firmy. POtom bude nárok na ostupné. V dohode musí byť uvedený "organizačný dovod" ukončenia PP, inak nárok na odstupné by nebol.

Ale ak čerpe RD, tak sa dá napr. požiadať o nástup do práce a potom môže dostať výpoved aj napr. z nadbytočnosti § 63 ods.1 písm. b), resp. spísať dohodu... vid vyššie. - toto sa chystám urobiť, lebo na nás akosi zabudli a prac.pomer počas RD nemá väčší význam, ak nie je zamestnkyna tehotná resp. nenastúpi na dalšiu MD počas RD a trvania PP.

A ešte pre istotu k dôchodk.poisteniu, kedy presne (dôležitý je presný dátum, lebo sa menil zákon o SP) nastúpila na druhú MD. REsp. ak nastúpila na MD pred 1.8.06, tak aj ked si vtedy nemusela podávať sama prihlášku na SP, tak teraz hned po ukončení PP by mala. Aj ked velmi nepredpokladám, že je ten prípad, pre istotu.
Naposledy upravil brčko : 01.04.09 at 19:38
0 0
mironella mironella

mironella je offline (nepripojený) mironella

Ďakujem, toto je presne taká odpoveď ako som potrebovala :-)

pochopené a idem podať ďalej!!!
0 0
Gul Gul

Gul je offline (nepripojený) Gul

Dobrý deň. Som na rodičovskej dovolenke so 6-mesačnou dcérkou. Môj zamestnávateľ dáva prevádzku kde som pracovala do prenájmu a všetkým zamestnancom výpovede. Keď som na RD môžem dostať výpoveď? Musí so mnou nový majiteľ podpísať zmluvu? Alebo môžem výpoveď nepodpísať? Ak dostanem výpoveď mám nárok na odstupné? Prac.zmluvu som mala uzavretú na dobu neurčitú. Do zamestnania by som chcela nastúpiť asi o 2 roky. Ďakujem.
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

Gul Pozri príspevok
Dobrý deň. Som na rodičovskej dovolenke so 6-mesačnou dcérkou. Môj zamestnávateľ dáva prevádzku kde som pracovala do prenájmu a všetkým zamestnancom výpovede. Keď som na RD môžem dostať výpoveď? Musí so mnou nový majiteľ podpísať zmluvu? Alebo môžem výpoveď nepodpísať? Ak dostanem výpoveď mám nárok na odstupné? Prac.zmluvu som mala uzavretú na dobu neurčitú. Do zamestnania by som chcela nastúpiť asi o 2 roky. Ďakujem.
Vyzera to tak, ze tym, ze dava priestory do prenajmu, tak zamestnavatel svoju prevadzku rusi.

V pripade rusenia prevadzky mozete dostat vypoved aj pocas RD. Je jedno, ci ju "nepodpisete", bude platna, lebo sa rusi prevadzka.
Mate narok na odstupne.

Ak novy majitel neprebera prevadzku prechodom prav, tak nema povinnost s vami uzavriet zmluvu.
Zostanete na RD a po nej sa bud zamestnate alebo zaregistrujete na UP.
Pokial by ste ale chceli po RD podporu, museli by ste si platit poistenie v nezamestnanosti pocas RD sama.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať