Zavrieť

Porady

Vyplatený podiel členovi združenia pri výstupe .

Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Mám prípad kde vstúpil do združenia člen dňa 26.1.2004 a k 31.5.2005 vystupuje na vlastnú žiadosť a ruší týmto dňom aj ŽL .

V zmluve o združení bolo jasne vyšpecifikované , čo a aký majetok sa v združení nachádza.
Jedná sa o stroj , ktorý je na lízing od roku 2002 a po vstup tohto člena do združenia prechádzajúci dvaja členovia uhradili už sumu 537 000,- Sk . Po vstupe tohto člena sa platil lízing normálne ďalej . Splátky končia v roku 2006.

Teraz ideme vyplácať uvedeného vystupujúceho člena . Z čoho podľa Vás máme vychádzať . Má podiel z tých platieb za lízing , ktoré sa platili počas jeho prítomnosti v združení t.j. od 25.1.2004 do 31.5.2005 , alebo môžeme zohľadniť aj to , že už určitá čiastka v horeuvedenej sume bola zaplatená .

Ak má prosím niekto skúsenosť , prosím o názor resp. radu .
Usporiadat
emily 2 emily 2

emily 2 je offline (nepripojený) emily 2

účtovnik amater
Tento rok (2012) im vyšiel základ dane ( 1 mal aj inú činnosť), ale obidvaja uplatňovali stratu , takže daň im nevyšla platiť ...
Ale poviem im , že sa to musí deliť v tomto roku - ja už nestihnem prerábať obidve DP -mali včašie spolupracovať

Vrelá vďaka

Pekné sviatky
0 0
uko uko

uko je offline (nepripojený) uko

skúsení poraďaci, prosím vás. Je takýto postup správny?
združenie malo dvoch členov manželov A a B. A je poverena osoba, vsetko sa pisalo na neho. clen B k 31.12.2013 ukoncil podnikanie, ide na dôchodok.
1. Člen B vystaví k 31.12.2013 faktúru na svoju polovicu zásob v obstarávacích cenách a predá ich členovi A.

DPH

Člen B urobí za 12/2013 DP k DPH už za seba a uvedie to ako dodanie tovaru. (riadky 03 a 04). daň aj zaplatí.

Člen A si urobí DPH za 12/2013 ešte ako za združenie plus tam bude mať odpočet aj za tieto zásoby.(riadok 21)

z pohľadu dane z príjmov

- členovi B vznikne pohľadávka-ktorú zdaní ako pri skončení podnikania (pripočitateľná položka ale vrámci uzávierkových operácií)

-členovi A vznikne záväzok. V roku 2014 túto faktúru skutočne uhradí členovi B a bude to pre neho výdavok ovplyvňujúci základ dane. Pre člena B tento príjem už nebude zdaniteľný, pretože bude zdanený ako tá pohľadávka za rok 2013 pri ukončení podnikania.

Je to tak správne? ďakujem
0 0
Najka Najka

Najka je offline (nepripojený) Najka

Ahojte, mám združenie 2 osôb, 50:50. Rozhodli sa zrušiť združenie k 30.06 a ďalej pokračovať každý sám za seba ako SZČO. V zmluve nemajú nič dohodnuté a všetok majetok nadobudli počas združenia. K 30.06 im spravím neoficiálnu uzávierku. Príjmy a výdavky vo výške 50% si pripočítajú a odpočítajú pri ročnej uzávierke. 50% podiel z pokladne a BU vyplatí poverený člen cez VPD. Zásoby nemajú, iba drobný majetok. Ten má poverený člen v hodnote 50% vyfaktúrovať druhému? Taktiež majú 4 autá, pričom 3 sú napísané na jedného a 1 na povereného člena. Dohodli sa, že každý si nechá po 2. Ako to teraz vysporiadať v JU? Všetky autá sú v účtovníctve povereného člena a robia sa odpisy. Prosím o radu, či je môj postu správny..
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Rozdeliť hmotný majetok a peniaze je prosté, ako pri rozvode manželstva. Ak sa nedohodnú tak pílou rozrezať všetko na dve rovnaké polovice. Neuvádzaš či sú záväzky a pohľadávky. Ak sú tak v skutočnosti združenie pokračuje až do úplného vyrovnania Z-P lebo v zmluve o združení je určite uvedené že nerozdielne zodpovedajú za záväzky. Taký mám výklad asi z poradne daňového riaditeľstva. To sa mi nepáčilo. Preto som urobil postúpenie 1/2 pohľadávok samozrejme aj s dôsledkom na dani z príjmu a prevzatie 1/2 záväzkov, Čo sa dalo to som medzi členmi započítal a zvyšok si uhradili v peniazoch.
0 0
Najka Najka

Najka je offline (nepripojený) Najka

Pohľadávky a záväzky sú mi jasné.... aj "teória" rozdelenia, ale ako to urobiť v JU? Drobný majetok vyfaktúrovať... a čo s autami? Poverený člen si auto napísané na seba ponechá a pokračuje v odpisoch a zvyšné tri vyradí z knihy DHIM? Jedno auto dá prepísať na seba a znova ho zaradí a začína odpisovať alebo ako? A čo ten druhý člen, vloží si ich do majetku v zostatkovej cene a začína nové odpisy? Ako podklad k tomu stačí zmluva o zániku združenia?
0 0
Najka Najka

Najka je offline (nepripojený) Najka

posúvam...
0 0
Najka Najka

Najka je offline (nepripojený) Najka

Najka
Pohľadávky a záväzky sú mi jasné.... aj "teória" rozdelenia, ale ako to urobiť v JU? Drobný majetok vyfaktúrovať... a čo s autami? Poverený člen si auto napísané na seba ponechá a pokračuje v odpisoch a zvyšné tri vyradí z knihy DHIM? Jedno auto dá prepísať na seba a znova ho zaradí a začína odpisovať alebo ako? A čo ten druhý člen, vloží si ich do majetku v zostatkovej cene a začína nové odpisy? Ako podklad k tomu stačí zmluva o zániku združenia?
Stále som to nevyriešila....pomôže niekto?
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Podľa nových pravidiel v zákone o DPH členovia združenia si fakturujú navzájom aj počas fungovania združenia. Takže všetok majetok ktorý má zostatkovú hodnotu väčšiu ako nula sa musí v rámci delenia prefakturovať aj nespotrebované zásoby materiálu a tovaru. Drobný majetok so zostatkovou cenou nula si podelia po bratsky (ale vraj na polovicu je spravodlivejšie) bez fakturácie. O záväzkoch a pohľadávkach už bolo povedané všetko čo bolo treba.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať