Zavrieť

Porady

Doba premlčania pohľadávky, resp. záväzku voči zdravotnej poisťovni

Anketa: Máte aj vy podobnú skúsenosť so zdrav. poisťovňou

Počet hlasujúcich
6. Na účasť v tejto ankete nemáte prístupové práva.
  • áno

    2 33.33%
  • nie

    4 66.67%
Milí poradcovia,
aj keď podobná téma na týchto stránkych už bola otvorená, prosím Vás o radu, Váš názor na konkrétny prípad:

Ako SZCO som bol poisteny do 04/1996 poistencom Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VŠZP). Potom som sa preregistroval a stal sa poistencom Spoločnej zdravotnej poisťovne (SZP). V čase zmeny poisťovne som v rokoch 1996-1997 omylom odvody uhrádzal nesprávne do VŠZP namiesto správne do SZP.
Prišiel som na to tak, že mi prišla upomienka s penálmi zo SZP o neuhradení poistného. Nedoplatok poistného som ihneď SZP uhradil. Na základe tohto som poslal žiadosť o vrátenie preplatku do VŠZP.
Odpoveď zo VŠZP mi prišla nasledovná, citujem.
"Podľa §20 zákona NR SR č. 273/1994 Z.z. v znení neskorších predpisov v spojení s §81 zák. č. 581/2004 Z.Z. sa právo na vrátenie poistného premlčí do 3 rokov od posledného dňa kalendárneho mesiaca, v ktorom bola takáto platba poistného zaúčtovaná na účet poisťovne. Vzhľadom na to, že ste platiteľom poistného, ktorý platil zdravotné poistenie s omeškaním a zároveň nie ste našim poistencom trvám na uplatnení námietky premlčania a preplatok Vám nebude vrátený".

Čo mi prosím poradíte, ako mám ďalej postupovať? (nebavíme sa tu o stokorunách) Ako je možné, že jedna poisťovňa Vás upomína a vyrubuje penále a druhá to isté obdobie chápe ako premlčané?
Kedy a platby za aké obdobia sa stávaju premlčanými?

Za reakcie ďakuje Rooibos
Usporiadat
SSAndrea SSAndrea

SSAndrea je offline (nepripojený) SSAndrea

optimistka, pre ktorú účtovníctvo je nielen práca ale aj záľuba. A dúfam, že aj s pomocou Porady budem stále múdrejšia, múdrejšia a múdrejšia ...viac
SSAndrea Pozri príspevok
Dobrý deň, prosím súrne o radu. Klientovi prišla "upomienka - predloženie výkazu preddavkov" zo VSZP, že na základe vykonanej kontroly zistili, že nevykázal poistné a preddavky na poistné (nedoručil výkazy preddavkov) za obdobia 12 a 12/1995, 10,11,12/1996 a 01/1997 - citujem z upomienky. Vraj ak ich nepredloží, tak ho nahlásia na úrad pre dohľad nad ZS a vyčíslia mu preddavky na poistné z priemernej mesačnej mzdy zamestnávateľa. Takže ak chápem správne nemali výkazy a teda asi ani neevidujú uhradené odvody za zamestnancov.

Prosím Vás, môžme sa odvolať na § 24 písm e) ohľadom povinnosti archivácie 10 rokov? Ako je to potom z premlčacou lehotou /je ju možné v tomto prípade uplatniť konkrétne §21 ods. 1?/ - pozerala som zákon o ZP ale priznám, moc tomu nerozumiem.

ČO robili doteraz, keď ho vyzívajú po 17 rokoch. keď sa priebežne v minulosti informoval (žiaľ iba ústne), či má všetky veci v poriadku, tak za okienkom mu vždy povedali, že áno. Klient tvrdí, že povinnosti má určite splnené a nebude sa hrabať v tak starých záznamoch, aj keď by ich možno niekde doma ešte našiel. Mám ho presvedčiť, aby to radšej našiel a vydokladoval??? Ďakujem za skorú odpoveď.
posúvam prosím prosím súrne o radu Plynie nám 5 dňová lehota na vyjadrenie, ktorá pozajtra končí.
0 0
SSAndrea SSAndrea

SSAndrea je offline (nepripojený) SSAndrea

optimistka, pre ktorú účtovníctvo je nielen práca ale aj záľuba. A dúfam, že aj s pomocou Porady budem stále múdrejšia, múdrejšia a múdrejšia ...viac
posúvam
0 0
globalpartner globalpartner

globalpartner je offline (nepripojený) globalpartner

SSAndrea Pozri príspevok
Dobrý deň, prosím súrne o radu. Klientovi prišla "upomienka - predloženie výkazu preddavkov" zo VSZP, že na základe vykonanej kontroly zistili, že nevykázal poistné a preddavky na poistné (nedoručil výkazy preddavkov) za obdobia 12 a 12/1995, 10,11,12/1996 a 01/1997 - citujem z upomienky. Vraj ak ich nepredloží, tak ho nahlásia na úrad pre dohľad nad ZS a vyčíslia mu preddavky na poistné z priemernej mesačnej mzdy zamestnávateľa. Takže ak chápem správne nemali výkazy a teda asi ani neevidujú uhradené odvody za zamestnancov.

Prosím Vás, môžme sa odvolať na § 24 písm e) ohľadom povinnosti archivácie 10 rokov? Ako je to potom z premlčacou lehotou /je ju možné v tomto prípade uplatniť konkrétne §21 ods. 1?/ - pozerala som zákon o ZP ale priznám, moc tomu nerozumiem.

ČO robili doteraz, keď ho vyzívajú po 17 rokoch. keď sa priebežne v minulosti informoval (žiaľ iba ústne), či má všetky veci v poriadku, tak za okienkom mu vždy povedali, že áno. Klient tvrdí, že povinnosti má určite splnené a nebude sa hrabať v tak starých záznamoch, aj keď by ich možno niekde doma ešte našiel. Mám ho presvedčiť, aby to radšej našiel a vydokladoval??? Ďakujem za skorú odpoveď.
Premlčacia doba pre nezaplatené poistné ak ste mali splnené všetky oznamovacie a registračné povinnosti je päť rokov.

Ak ste opomenuli sa registrovať (a bola to vaša povinnosť) , alebo ste si nesplnili oznamovaciu povinnosť .- teda aj výkazy preddavkov tu premlčaca doba neexistuje,j a poisťovňa môže vykázať poistné aj po veľmi dlhej dobe aj 17 rokov.

Odporúčam ísť predsa len do archívu a ak nájdete požadované dokumenty tak ich predložiť zdravotnej poisťovni.
Môžete tak urobiť aj ako námietku k doručenému výkazu nedoplatkov v takom prípade poisťovňa buď zruší , alebo zmení výkaz nedoplatkov.
1 0
SSAndrea SSAndrea

SSAndrea je offline (nepripojený) SSAndrea

optimistka, pre ktorú účtovníctvo je nielen práca ale aj záľuba. A dúfam, že aj s pomocou Porady budem stále múdrejšia, múdrejšia a múdrejšia ...viac
Ďakujem
0 0
globalpartner globalpartner

globalpartner je offline (nepripojený) globalpartner

PS.

Nikdy by som sa nespoliehal na ústne podanú informáciu podanú pri okienku.
Praktizujem to tak , že minimálne 1x ročne požiadam všetky poisťovne o vydanie potvrdenia o plnení si mojich odvodových povinností.
Aj keď v potvrdení , je klauzula , že je možné napriek vydanému potvrdeniu zistenie nedoplatku v informačnom systéme.Mám akú takú istotu.
0 0
promont maja promont maja

promont maja je offline (nepripojený) promont maja

... nám svojho času tiež prišla podobná výzva ... a po doložení chýbajúcich dokladov, ktoré sme mimochodom načas odovzdali ( pečiatka o prevzatí na dokladoch ..) celú vec zastavili ... takže aj ja si mylsím, ako globalpartner, že námaha s hľadaním by možno priniesla svoje "ovocie" ... ale musím aj priznať, že odvtedy nič neodovzdám osobne, len poštou doporučene, aj keď, aj tu existuje možnosť, že pošta nedôjde a poštový podnik ( Slovenská pošta, a. s.) Vám preplatí nejaký ( asi) 10-násobok poštovného ako škodu, ktorá Vám vznikla týmto nedoručením, čo nie je veľa = takže ak ide o možnosť podať elektronicky = tak volím túto možnosť ... zatiaľ nesklamala, ale aj tu sa istím, všetko vytlačím a uchovávam minimálne vo formáte *.pdf ... no a napokon je tu ešte jedna možnosť = zaslanie pošty s doručenkou = vtedy sa Vám doručenka vráti s tým, že je v nej potvrdené prevzatie .. aj keď, aj takúto poštu sme raz hľadali ( .. a napokon aj našli .. ) priamo v archíve Sociálnej poisťovne ( ... = nevyplatené nemocenské dávky ..) ..
Naposledy upravil promont maja : 21.06.12 at 06:16
0 0
srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

globalpartner Pozri príspevok
PS.

Nikdy by som sa nespoliehal na ústne podanú informáciu podanú pri okienku.
Praktizujem to tak , že minimálne 1x ročne požiadam všetky poisťovne o vydanie potvrdenia o plnení si mojich odvodových povinností.
Aj keď v potvrdení , je klauzula , že je možné napriek vydanému potvrdeniu zistenie nedoplatku v informačnom systéme.Mám akú takú istotu.
ja každý polrok
0 0
VieraPopluharova VieraPopluharova

VieraPopluharova je offline (nepripojený) VieraPopluharova

Ahojky,

potrebujem radu:
roky 2005 a 2006 zo zdravotnej poisťovne sú pemlčané, alebo nie? Podotýkam, že všetky povinnosti prihláška, odhlášky , mesačné výkazy a pod, boli splnené, firma už neexistuje a teraz prišlo zaplatiť 93,46 € za 200502-200610, nie že by sa klient bránil to zaplatiť, len či to náhodou nie je pemlčané, ak áno podám námietku, nemienim im platiť viac ako treba....ďakujem.
0 0
coro coro

coro je offline (nepripojený) coro

Tak, doteraz som radil priateľom čo im prišli výkazy s nedoplatkami staršími než 10 rokov, všetko našťastie v pohode... a teraz to prišlo na mňa osobne ale peknou ranou pod pás.
Prišlo mi (mne ako sro - zamestnávateľovi), z Dôvery, len Oznámenie o postúpení pohľadávok za roky 1998-1999. Žiadna iná pošta od nich predtým neprišla, aspoň nie doporučená čo by neskončila v koši s reklamou...
Postúpili to Slovenská Konsolidačná a.s a tam sa vraj mám aj pýtať čo to bolo.

Takže už nemám ako namietať, nemám ani čo hľadať v 14ročnom účtovníctve či to naozaj nebolo uhradené (nezmysel, ako by to prešlo uzávierkou účtovníctva!)...
proste ma dostali..
Existuje nejaká rada, iná ako čo najskôr to zaplatiť a radšej si nepočítať aké penále obratom vyrúbia??
Mám pocit že to je čistý podvod ale myslím že z právneho hľadiska som proste bez šance..
0 0
porsche19 porsche19

porsche19 je offline (nepripojený) porsche19

Dobry den,mam tiez taky isty problem.Tiez mi po 14 r poslsla byvala zdravotna poistovna Druzap aby som zaplatil 230e dlzobu na poistnom a aj 3000e ako penale.Mate dakto daku skusenost?Neprislo to ani len doporucene,prislo to len tak hodene v schranke a je to podpisane fixkou a hlavne necitatelne.Vie mi niekto poradit?Dakujem
0 0
nely221 nely221

nely221 je offline (nepripojený) nely221

Dobrý deň,

vie mi niekto povedať, aká je lehota na vyjadrenie sa k žiadosti o odpustenie dlhu voči ÚPSVaR? Vopred veľmi pekne ďakujem.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať