Zavrieť

Porady

materská - povinnosti zamestnávateľa

Ahojte, bolo tu uz kopec k tejto teme. Mnohym sa uz o nej aj sniva. Ale mam predsa len este par otazok tykajucich sa zamestnavatela. A to:

1. Aké ma povinnosti zamestnavatel, ked mu zamestnankyna odchadza na matersku dovolenku? /voci SP, ZP, pripadne inym instituciam/
2. Ked na jej miesto prijima inu osobu, ma to byt na dobu urcitu? Co by mala pracovna napln obsahovat? Pripadne ako formulovat pracovnu zmluvu, aby bolo jasne, ze je to miesto niekoho, kto odchadza na matersku.
3. Má zamestnavatel este nejake povinnosti voci zamestnankyni, ktora odchadza na matersku?

Dakujem za vsetky vase rady.
Usporiadat
xena77 xena77

xena77 je offline (nepripojený) xena77

jankasm
To neviem, s takým prípadom som sa ešte nestretla. Ale myslím, že zamestnávateľ s tým asi nemá nič. Choď na SP kde si si vybavovala materskú dovolenku a oni ti povedia či treba vypísať nejakú žiadosť, ale určite budú niečo potrebovať. Zamestnávateľovi potom oznám, že MD ti ešte nekončí, lebo on musí nahlásiť na SP začiatok RD.
aj tak dakujem za odpoved..:-)
0 0
xena77 xena77

xena77 je offline (nepripojený) xena77

takze to skusam znovu:
Mam otazky k 37 týždňovej materskej - osamelá matka. Mám sa na sociálku obrátiť až po skončení 28 týždňovej materskej, alebo ešte pred skončením? A akým spôsobom o ňu požiadať? Neviete či majú na to nejaký formulár, alebo? A mám potom informovať nejakým spôsobom zamestnávateľa, aby vedel, že mi nezačne plynút rodičovská dovolenka, ale že trvá MD?
A teda zaujima ma, co mam ja ako osoba urobit a co ma urobit zamestnavatel za mna?
Prosim o odpoved, nakolko mi 28 tyzdnova materska pomaly konci...
Dakujeeeem:-)
<!-- / message --><!-- sig -->
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

V tejto téme som medzi staršími príspevkami, myslím že niekedy v apríli, našla aj odpoveď na túto tvoju otázku. A bolo tam napísané v podstate to isté: "Choď sa informovať na SP, možno bude stačíť tvoje čestné prehlásenie, alebo ti dajú vypísať nejaké vlastné tlačivo". A určite to urob ešte pred skončením 28 týždňa, pretože po tom termíne ti asi SP automaticky ukončí MD ak si nepodáš tú žiadosť o predĺženie.
0 0
bredikova bredikova

bredikova je offline (nepripojený) bredikova

optimistka aj napriek veku
Mám veľký problém. Prevzala som jednu firmu so zamestnankyňou na materskej. Najprv som zistila že na SP nie je nahlásená ani zmena mena ani od 1.1.2004 nástup na MD. o som dala do kopy. Ale problém je v tom, že ona ukončila RD 1.12.2004 a predchádzajúcej mzdárke tvrdila že je na nejakej predĺženej rodičovskej dovolenke. Takže celý rok 2005 až do 4/2006 je evidovaná ako na RD. Teraz vlastne neviem čo spraviť. Ako sa z toho mám vymotať. Od 1.7.2005 by som mala naklásiť preručenie? A od 1.6.2006, keď sme ju vlastne znova zobrali do stavu toto prerušenie zrušiť? Poraďte prosím.
0 0
bredikova bredikova

bredikova je offline (nepripojený) bredikova

optimistka aj napriek veku
Prosím , zbehlejší poraďáci poraťe!!!!! Teraz mi doniesla oznámenie , ktoré zaniesla na ZP kde nahlásila, že je osoba ktorá sa stará o dieťa do šesť rokov od toho 2.12.2004 - použila kód 1 K platnosť Z. Takže aspoň tam to mala v poriadku. Spravila som ukočenie starostlivosti o dieťa ( kod 1 K platnosť K) a prihlásenie za zamestnanca ( kod 2 platnosť Z). Ale neviem čo stou SP. Podaďte prosím.
0 0
kvila kvila

kvila je offline (nepripojený) kvila

Že som taká smelá, nevidel niekto v nejakej porade aj povinnosti zamestnankyne odchádzajúcej na MD? Kam ísť zháňať aké tlačivá, kam ich odniesť atď.
0 0
Zita4 Zita4

Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

kvila
Že som taká smelá, nevidel niekto v nejakej porade aj povinnosti zamestnankyne odchádzajúcej na MD? Kam ísť zháňať aké tlačivá, kam ich odniesť atď.
Tlačivá nájdeš na stránke sociálnej poisťovne alebo na stránke obcan.sk:
http://www.obcan.sk/Default.aspx?catID=41
0 0
Mirka D Mirka D

Mirka D je offline (nepripojený) Mirka D

Čo sa týka Potvrdenia zamestnávateľa na účely upl.nároku na ND:
zamestnankyni, ktorá odchádza teraz na MD (je u nás v PP od 2002, tento rok bola aj PN) - je rozhodné obdobie určite 01-12/2005?????
Ďakujem za odpoveď.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Mirka D
Čo sa týka Potvrdenia zamestnávateľa na účely upl.nároku na ND:
zamestnankyni, ktorá odchádza teraz na MD (je u nás v PP od 2002, tento rok bola aj PN) - je rozhodné obdobie určite 01-12/2005?????
Ďakujem za odpoveď.
Určite .
0 0
Mirka D Mirka D

Mirka D je offline (nepripojený) Mirka D

A ešte prosím, prosím
10. bod na tomto potvrdeni - VZ, z ktorého BY SA PLATILO poistné....
Prečo by sa platilo? Zamestnankyňa má v mesiaci v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie ND (materská) vymeriavací základ ca 22.000,- a z toho aj platí.
Môžem ho tam uviesť?
0 0
Martinella Martinella

Martinella je offline (nepripojený) Martinella

Mirka D
A ešte prosím, prosím
10. bod na tomto potvrdeni - VZ, z ktorého BY SA PLATILO poistné....
Prečo by sa platilo? Zamestnankyňa má v mesiaci v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie ND (materská) vymeriavací základ ca 22.000,- a z toho aj platí.
Môžem ho tam uviesť?
Ten bod 10 je tam pre prípad ak by sa jej počítal pravdepodobný denný vym.základ. Napr. by nastúpila k Vám v tom mesiaci, v ktorom jej vzniká nárok na nemocenskú dávku.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Mirka D
A ešte prosím, prosím
10. bod na tomto potvrdeni - VZ, z ktorého BY SA PLATILO poistné....
Prečo by sa platilo? Zamestnankyňa má v mesiaci v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie ND (materská) vymeriavací základ ca 22.000,- a z toho aj platí.
Môžem ho tam uviesť?
Ty tam neuvádzaš VZ za aktuálny mesiac (cca 22.000 Sk), ale VZ z rozhodujúceho obdobia roku 2005 - takže ten tam uvedieš - viď § 54, ods.1 zákona o soc. poistení.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať