Zavrieť

Porady

Účtovné výkazy pre JÚ

Prosím poraďte, aké je usmernenie pre vyplňanie účtovných výkazov pre jednoduché účtovníctvo. Nikde som sa nedopátrala, že by boli pre rok 2009 nové výkazy. Tie pôvodné sú stavané na SKK a teraz neviem, či mám sumy zaokrúhliť na celé eurá alebo tam prirobiť čiarku a vyplniť presne podľa účtovníctva. Ďakujem.
Usporiadat
ani1 ani1

ani1 je offline (nepripojený) ani1

nika.sum Pozri príspevok
zavazky - su vsetky neuhradene prijate faktury a tiez to co mas v ostatnych zavazkoch - DPH - dan.pov., Dan z prijmu, DzMV, mzdy, poistene za 12/2009, popripade ine zavazky. (sice ked som si citala predchadzajuce prispevky, tazko povedat ako si to vysvetluje DU).
pohladavky - tam su zase vsetky neuhradene vydane faktury, ostatne pohladavky - preplatok na dani z MV, preplatok DzP, nadmerny odpocet a ine.
ĎAKUJEM !!!
0 0
usko 1 usko 1

usko 1 je offline (nepripojený) usko 1

Dobrý deň, ako je to s preddavkami na Dp FO.? Vediem ich v závazkoch alebo nie? Ak áno, znamená to, že posledný, t.j splatný 30.3.2010, uvádzam ako nevysporiadaný vo výkaze
MaZ? Vychádza mi to takto, ale pre istotu sa pýtam.
0 0
evamarcisinova evamarcisinova

evamarcisinova je offline (nepripojený) evamarcisinova

Asi na tom dnes pracujú, lebo portál DRSR je nefunkčný dnes od rána.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
usko 1 Pozri príspevok
Dobrý deň, ako je to s preddavkami na Dp FO.? Vediem ich v závazkoch alebo nie? Ak áno, znamená to, že posledný, t.j splatný 30.3.2010, uvádzam ako nevysporiadaný vo výkaze
MaZ? Vychádza mi to takto, ale pre istotu sa pýtam.
Áno.
0 0
usko 1 usko 1

usko 1 je offline (nepripojený) usko 1

Ďakujem Zitka, pekný deň
0 0
mirka83 mirka83

mirka83 je offline (nepripojený) mirka83

žena
Vie mi niekto poradiť aký zostatok dlh.hm.majetku odpisovaného mám dať do výkazu majetku a záväzkov v r.2? je to daňový zostatok? Používajú sa v JU len daňové odpisy? Minulý rok som do výkazu dala zostatok účtovný ale teraz som sa dopočula že by som tam mala dať zostatok daňový.ďakujem.
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
..daňový
V riadku 02 sa vykazujú údaje z knihy dlhodobého hmotného majetku v zostatkových účtovných cenách, v tomto riadku sa vykazuje aj dlhodobý hmotný majetok v obstarávaní.
Naposledy upravil ekopo : 17.02.10 at 18:27
0 0
Ejo Ejo

Ejo je offline (nepripojený) Ejo

mirka83 Pozri príspevok
Vie mi niekto poradiť aký zostatok dlh.hm.majetku odpisovaného mám dať do výkazu majetku a záväzkov v r.2? je to daňový zostatok? Používajú sa v JU len daňové odpisy? Minulý rok som do výkazu dala zostatok účtovný ale teraz som sa dopočula že by som tam mala dať zostatok daňový.ďakujem.
Podľa mňa účtovný. A kde si počula, že daňový?
0 0
Ejo Ejo

Ejo je offline (nepripojený) Ejo

ekopo Pozri príspevok
..daňový
V riadku 02 sa vykazujú údaje z knihy dlhodobého hmotného majetku v zostatkových účtovných cenách, v tomto riadku sa vykazuje aj dlhodobý hmotný majetok v obstarávaní.
V obstaraní sa myslí: pri obstaraní vlastnými nákladmi, tie výdavky, ktoré budú tvoriť OC, účtujem ako VNZD. Ak k 31.12. nie je ešte majetok zaradený /nie je skolaudovaný/, účtovná hodnota sa vykazuje tá, čo som zatiaľ zaúčtovala ako VNZD a v budúcnosti budú tvoriť OC?
0 0
jacekova jacekova

jacekova je offline (nepripojený) jacekova

účtovník telom i dušou
mirka83 Pozri príspevok
Vie mi niekto poradiť aký zostatok dlh.hm.majetku odpisovaného mám dať do výkazu majetku a záväzkov v r.2? je to daňový zostatok? Používajú sa v JU len daňové odpisy? Minulý rok som do výkazu dala zostatok účtovný ale teraz som sa dopočula že by som tam mala dať zostatok daňový.ďakujem.

odpisy sa používajú daňové (ktoré sú súčasťou výdavkov v daňovom priznaní) a vo výkaze o majetku a záväzkoch uvedieš účtovnú zostatkovú cenu DHM.
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
Ejo Pozri príspevok
V obstaraní sa myslí: pri obstaraní vlastnými nákladmi, tie výdavky, ktoré budú tvoriť OC, účtujem ako VNZD. Ak k 31.12. nie je ešte majetok zaradený /nie je skolaudovaný/, účtovná hodnota sa vykazuje tá, čo som zatiaľ zaúčtovala ako VNZD a v budúcnosti budú tvoriť OC?
podľa vysvetliviek k výkazu ano.
0 0
JanaJB JanaJB

JanaJB je offline (nepripojený) JanaJB

Ejo Pozri príspevok
V obstaraní sa myslí: pri obstaraní vlastnými nákladmi, tie výdavky, ktoré budú tvoriť OC, účtujem ako VNZD. Ak k 31.12. nie je ešte majetok zaradený /nie je skolaudovaný/, účtovná hodnota sa vykazuje tá, čo som zatiaľ zaúčtovala ako VNZD a v budúcnosti budú tvoriť OC?
Prosím Vás, to znamená, ak mám uhradený projekt na budúcu stavbu dielne ako VNZD, výšku úhrady projektu mám uvieť vo výkaze o MaZ aj keď dielňa sa ešte nezačala stavať. čiže kartu DHM nemám vytvorenú a softwér dopĺňa údaje do výkazu o MaZ z kariet DHM. Mám možnosť opraviť výkaz ručne. Bude to takto spávne?
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Drobny majetok, kt. mam v pomocnej Drobneho majetku, by mal byt vo vykaze MaZ v kolonke zasob? Ja som to tam nedavala, dnes som hovorila so znamym, kt. mal kontrolu z DU a vraj mu to vytkli, ze to tam ma uvadzat. Ja ale robim v MRP win a netaha mi to tam program. V minulosti som niekde zase citala, ze sa to tam nedava, ak bol uz zaradeny do pouzivania. Neviete teda ako je to?
0 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

nika.sum Pozri príspevok
Drobny majetok, kt. mam v pomocnej Drobneho majetku, by mal byt vo vykaze MaZ v kolonke zasob? Ja som to tam nedavala, dnes som hovorila so znamym, kt. mal kontrolu z DU a vraj mu to vytkli, ze to tam ma uvadzat. Ja ale robim v MRP win a netaha mi to tam program. V minulosti som niekde zase citala, ze sa to tam nedava, ak bol uz zaradeny do pouzivania. Neviete teda ako je to?
No tak to je super, ja som DHIM kedysi pred 5 rokmi dávala do VMaZ a kontrola z DU mi vytkla práve to, že ho tam dávam, lebo tam nepatrí. Odvtedy ho tam nedávam. Aj po prečítaní príspevkov na porade sa mi potvrdilo, že je správne, že do výkazu po zaradení do používania DHIM nepatrí.
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Iwett Pozri príspevok
No tak to je super, ja som DHIM kedysi pred 5 rokmi dávala do VMaZ a kontrola z DU mi vytkla práve to, že ho tam dávam, lebo tam nepatrí. Odvtedy ho tam nedávam. Aj po prečítaní príspevkov na porade sa mi potvrdilo, že je správne, že do výkazu po zaradení do používania DHIM nepatrí.
Ved prave preto sa tu pytam, ci nemate niekto iny este s tym skusenost, lebo tiez som to tam davala a tusim tu na porade som sa dozvedela, ze to tam nemam davat a tak to tam nedavam. Teraz ma to dost prekvapilo a podla postupov uctovania - neviem.
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Jenny-jana Pozri príspevok
Dobre, ale ak viem doložiť že firmy mi to už nikdy nebudu môcť zaplatiť pretože sa zrušili, jedna sa tu o velku čiastku preto som z toho zhrozena. a v zakone sa píše zinkasovana pohladavky nie iba pohladavka??
Čerpané z internetovej stránky epi.sk


Odpis pohľadávok v jednoduchom účtovníctve


Daňovníci účtujúci v sústave jednoduchého účtovníctva môžu využiť ustanovenie § 19 ods. 2 písm. h) zákona o dani z príjmov o odpise pohľadávok po prechode z účtovania v sústave podvojného účtovníctva na jednoduché účtovníctvo a pri skončení podnikateľskej a inej samostatnej zárobkovej činnosti.
Daňovník, ktorý účtoval v sústave podvojného účtovníctva a zmenil spôsob účtovania na účtovanie v sústave jednoduchého účtovníctva, môže pri pohľadávkach, ktoré už zahrnul do príjmov v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach, v ktorých účtoval v sústave podvojného účtovníctva, uplatniť odpis týchto pohľadávok do daňových výdavkov za rovnakých podmienok ako daňovníci účtujúci v podvojnom účtovníctve.
Obdobne postupuje daňovník pri skončení podnikania alebo pri skončení inej samostatnej zárobkovej činnosti. Daňovník účtujúci v sústave jednoduchého účtovníctva je pri zisťovaní základu dane pri skončení podnikateľskej činnosti povinný podľa § 17 ods. 8 písm. a) zákona o dani z príjmov zvýšiť základ dane o výšku pohľadávok, s výnimkou tých, ktoré sú uvedené v § 19 ods. 2 písm. h) a i) zákona o dani z príjmov. Zvýšenie základu dane má opodstatnenie v tom, že hodnota pohľadávok v jednoduchom účtovníctve predstavuje potenciálny príjem. Prípadná úhrada tejto pohľadávky v ďalších zdaňovacích obdobiach už nepodlieha zdaneniu.
Neprehliadnite!
Výnimkou sú nedobytné pohľadávky, ktoré spĺňajú podmienky pre odpis pohľadávok do daňových výdavkov, ustanovené v § 19 ods. 2 písm. h) a i) zákona o dani z príjmov. Ak pohľadávky daňovníka pri skončení jeho činnosti spĺňajú podmienky pre odpis pohľadávok podľa týchto ustanovení, potom nie sú súčasťou základu dane – nezvyšujú základ dane zisťovaný za zdaňovacie obdobie, v ktorom dochádza ku skončeniu podnikania alebo inej samostatnej zárobkovej činnosti.
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
http://www.msponline.sk/print/1652
0 0
JanaJB JanaJB

JanaJB je offline (nepripojený) JanaJB

mirka83 Pozri príspevok
Vie mi niekto poradiť aký zostatok dlh.hm.majetku odpisovaného mám dať do výkazu majetku a záväzkov v r.2? je to daňový zostatok? Používajú sa v JU len daňové odpisy? Minulý rok som do výkazu dala zostatok účtovný ale teraz som sa dopočula že by som tam mala dať zostatok daňový.ďakujem.
Zákon o účtovníctve podľa novelizovaného § 28 ods.3 umožňuje účtovným jednotkám v sústave JÚ pri DHM použiť pri uplatňovaní účtovných odpisov príslušné ustanovenia vzťahujúce sa na odpisovanie na účely zákova o DzP.
Účtovná jednotka toto svoje rozhodnutie deklaruje v odpisovom pláne.
Pri zvolení tohto postupu sa účtovné odpisy rovnajú daňovým odpisom v každom účtovnom období a v knihe DHM sa účtujú ročne jedným zápisom.
Zároveň to znamená, že pri účtovných odpisoch sa môže uplatniť aj prerušenie odpisovania.
Ak sa ÚJ rozhodne pre postup podľa § 28 ods.3 zákona o účtovníctve,
musí tak postupovať počas celého účtovného obdobia a pri každom DHM
vzhľadom na ustanovenie § 7 ods.3 zákona o účtovníctve, ktorým sa ustanovuje, že ÚJ musí v jednom účtovnom období používať rovnaké účtovné metódy a účtovné zásady.

Z tohto vyplýva, že je možnosť rozhodnutia ako účtovať účtovné odpisy,
čiže ÚO sa môžu rovnať DO.
Dokonca aj rozdiely z predchádzajúcich období sa dajú vyrovnať.
(§ 23 ods.7 postupov účtovania v JÚ.)
Novela postupov účtovanie je uverejnená vo FS č. 5/2009.
Chcela by som,aby sa k tomu vyjadril ešte niekto ďaľší. Ďakujem.
0 0
promont maja promont maja

promont maja je offline (nepripojený) promont maja

Iwett Pozri príspevok
No tak to je super, ja som DHIM kedysi pred 5 rokmi dávala do VMaZ a kontrola z DU mi vytkla práve to, že ho tam dávam, lebo tam nepatrí. Odvtedy ho tam nedávam. Aj po prečítaní príspevkov na porade sa mi potvrdilo, že je správne, že do výkazu po zaradení do používania DHIM nepatrí.
Ak si obstarám "drobný" hmotný majetok a z účtovného a aj daňového hľadiska ho celý "dám do nákladov" = neodpisujem ho = zaradím ho do zásob = t. j. tento materiál je spotrebovaný a v tomto účtovnom období je spotrebovaným materiálom a nie majetkom ... aj keď si ho napr. kvôli poriadku zapíšem na kartu tzv. krátkodobého majetku.

Takže ja osobne úplne súhlasím s Iwett ...
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

promont maja Pozri príspevok
Ak si obstarám "drobný" hmotný majetok a z účtovného a aj daňového hľadiska ho celý "dám do nákladov" = neodpisujem ho = zaradím ho do zásob = t. j. tento materiál je spotrebovaný a v tomto účtovnom období je spotrebovaným materiálom a nie majetkom ... aj keď si ho napr. kvôli poriadku zapíšem na kartu tzv. krátkodobého majetku.

Takže ja osobne úplne súhlasím s Iwett ...
Aj s tym uplne suhlasim, len by sa mohli zjednotit aj na DU. Ja mam niekedy pocit ako keby sme my robili podla ineho zakona ako danovaci...
Ja robim v MRP a myslim, ze keby mal byt drobny hmotny majetok v zasobach, tak to tam program taha, preistotu som presnorila program, ale ziadna moznost zapisania drobneho hmotneho majetku do vykazu nie je.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať