Zavrieť

Porady

Účtovné výkazy pre JÚ

Prosím poraďte, aké je usmernenie pre vyplňanie účtovných výkazov pre jednoduché účtovníctvo. Nikde som sa nedopátrala, že by boli pre rok 2009 nové výkazy. Tie pôvodné sú stavané na SKK a teraz neviem, či mám sumy zaokrúhliť na celé eurá alebo tam prirobiť čiarku a vyplniť presne podľa účtovníctva. Ďakujem.
Usporiadat
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Zita5 Pozri príspevok
Zákon o účtovníctve
§ 16

Otvorenie a uzavretie účtovných kníh
Na začiatok


(6) Účtovná jednotka, ktorá je fyzickou osobou, uzavrie účtovné knihy vždy

a) k poslednému dňu účtovného obdobia,
b) ku dňu skončenia podnikania alebo inej zárobkovej činnosti,
c) ku dňu predchádzajúcemu deň účinnosti vyhlásenia konkurzu.


TRETIA ČASŤ
ÚČTOVNÁ ZÁVIERKA

§ 17
(1) Účtovná závierka je štruktúrovaná prezentácia skutočností, ktoré sú predmetom účtovníctva, poskytovaná osobám, ktoré tieto informácie využívajú (ďalej len "používatelia"). Účtovná jednotka zostavuje účtovnú závierku v prípadoch ustanovených týmto zákonom v štruktúre, ktorá nadväzuje na sústavu účtovníctva používanú v účtovnej jednotke. Účtovná závierka tvorí jeden celok.

(4) Účtovná závierka v sústave jednoduchého účtovníctva okrem všeobecných náležitostí podľa odseku 2 obsahuje tieto súčasti:

a) výkaz o príjmoch a výdavkoch,
b) výkaz o majetku a záväzkoch.

(5) Účtovná jednotka je povinná zostaviť účtovnú závierku najneskôr do šiestich mesiacov od dátumu, ku ktorému sa účtovná závierka zostavuje, ak osobitný predpis neustanovuje inak. Účtovná závierka sa považuje za zostavenú po pripojení podpisových záznamov k požadovaným údajom podľa odseku 2 a k jednotlivým súčastiam účtovnej závierky.

(6) Účtovná jednotka zostavuje účtovnú závierku vždy, keď uzavrie účtovné knihy podľa § 16. Ak uzavrie účtovné knihy k poslednému dňu účtovného obdobia, zostavuje účtovnú závierku ako riadnu, v ostatných prípadoch uzavretia účtovných kníh uvedených v § 16 zostavuje účtovnú závierku ako mimoriadnu.


P.S. To znamená , že pri ukončení podnikania a zostavení mimoriadnej závierky , súčasťou závierky sú aj Výkazy , ktorých výsledok závierky t.j. konečné stavy v účtovných knihách musíme vykázať .
Nie vždy sa musíme pridržiavať názorov na porade , najmä ak sú 50:0 Takto ako som napísala to chápem ja .
Nechcem vstupovať do príspevku , ale 50:0 ...správne malo byť 50:50
0 0
ivustek ivustek

ivustek je offline (nepripojený) ivustek

Iveta
ivustek Pozri príspevok
Ďakujem pekne , takže jeden z dvoch problémov mám vyriešený. Ak by ste mi ešte poradili, či daň z DP za rok 2009 a nedoplatok z RZZP za rok 2009 mám dať do záväzkov r. 2009 alebo 2010. Stojím na tejto veci už mesiac a neviem sa rozhodnúť.
Nakoniec som vypísala výkazy 2. Do jedného som uviedla daň za rok 2009 do pohľ.r.2009 a preplatok RZZP do pohľadávok r. 2010 a do druhého výkazu obidva do pohľ r.2010 . Pri odovzdávaní DP na DÚ som sa na to spýtala pracovníčky - ktorý je teda správny. Bola dosť zaskočená, na pomoc prišli 3 kolegyne. Nakoniec vyhrali pohľadávky r. 2010 - aj daň aj preplatok/v pomere 3:1/. Tak a dúfam že pri daňovej kontrole to bude ináč.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
ivustek Pozri príspevok
Nakoniec som vypísala výkazy 2. Do jedného som uviedla daň za rok 2009 do pohľ.r.2009 a preplatok RZZP do pohľadávok r. 2010 a do druhého výkazu obidva do pohľ r.2010 . Pri odovzdávaní DP na DÚ som sa na to spýtala pracovníčky - ktorý je teda správny. Bola dosť zaskočená, na pomoc prišli 3 kolegyne. Nakoniec vyhrali pohľadávky r. 2010 - aj daň aj preplatok/v pomere 3:1/. Tak a dúfam že pri daňovej kontrole to bude ináč.
No postupovali v súlade s vyjadrením DU . Ja mám vyjadrenie také že by to aj podľa DRSR bolo účtované v roku 2010 .Ak teda dopbre chápem príspevok , lebo som ho musela viackrát čítať To asi od radosti , že to máte za sebou .
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
ivustek Pozri príspevok
Nakoniec som vypísala výkazy 2. Do jedného som uviedla daň za rok 2009 do pohľ.r.2009 a preplatok RZZP do pohľadávok r. 2010 a do druhého výkazu obidva do pohľ r.2010 . Pri odovzdávaní DP na DÚ som sa na to spýtala pracovníčky - ktorý je teda správny. Bola dosť zaskočená, na pomoc prišli 3 kolegyne. Nakoniec vyhrali pohľadávky r. 2010 - aj daň aj preplatok/v pomere 3:1/. Tak a dúfam že pri daňovej kontrole to bude ináč.
No postupovali v súlade s vyjadrením DU . Ja mám vyjadrenie také že by to aj podľa DRSR bolo účtované v roku 2010 .Ak teda dobre chápem príspevok , lebo som ho musela viackrát čítať To asi od radosti , že to máte za sebou .
0 0
ivustek ivustek

ivustek je offline (nepripojený) ivustek

Iveta
Zita5 Pozri príspevok
No postupovali v súlade s vyjadrením DU . Ja mám vyjadrenie také že by to aj podľa DRSR bolo účtované v roku 2010 .Ak teda dobre chápem príspevok , lebo som ho musela viackrát čítať To asi od radosti , že to máte za sebou .
Zasmiala som sa sama na sebe.No máte pravdu že tak blbo som to napísala od samej radosti. Samozrejme, že teda tú daň a preplatok uvediem vo výkazoch za r.2010. Chcela som napísať to, že v jednom výkaze za r.2009 som to uviedla a v druhom som to neuviedla.
0 0
Anna123 Anna123

Anna123 je offline (nepripojený) Anna123

Poprosím o radu: SZCO, ktorý v roku 2009 viedol zjednodušenú daňovú evidenciu neprikladá k DP žiadne výkazy. /výdavky si uplatňuje skutočné/. Ďakujem.
0 0
Heni Heni

Heni je offline (nepripojený) Heni

Anna123 Pozri príspevok
Poprosím o radu: SZCO, ktorý v roku 2009 viedol zjednodušenú daňovú evidenciu neprikladá k DP žiadne výkazy. /výdavky si uplatňuje skutočné/. Ďakujem.
ak viedol daňovú evidenciu - k daňovému priznaniu výkaz o majetku a záväzkoch ani výkaz o príjmoch a výdavkoch neprikladá.
0 0
ecompka ecompka

ecompka je offline (nepripojený) ecompka

Zitka,prosim ta uz si niekde pricapila to stanovisko DU? Lebo ja teda sa vzdy snazim dat bud do zavazkov alebo pohladavok danovu povinnost dan z prijmu,dan z mot.vozidiel , ZP a SP podnikatela za 12/09 a podobne,aby to bolo vo vykazoch prislusneho roku ku ktoremu to patri. Teda v tomto obdobi to davam do vykazov za rok 2009 . A teda vzdy som mala dojem,ze to tak má byt!
0 0
renciatko renciatko

renciatko je offline (nepripojený) renciatko

Heni Pozri príspevok
ak viedol daňovú evidenciu - k daňovému priznaniu výkaz o majetku a záväzkoch ani výkaz o príjmoch a výdavkoch neprikladá.
mám takúto otázočku:výkazy o prijmoch a výdavkoch a majetku a závazkoch sa prikladajú k daňovému priznaniu v dvoch vyhotoveniach???Dakujem
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

renciatko Pozri príspevok
mám takúto otázočku:výkazy o prijmoch a výdavkoch a majetku a závazkoch sa prikladajú k daňovému priznaniu v dvoch vyhotoveniach???Dakujem
Nie, iba v jednom vyhotovení.
0 0
renciatko renciatko

renciatko je offline (nepripojený) renciatko

Manual Pozri príspevok
Nie, iba v jednom vyhotovení.
Veľmi pekne ďakujem za odpoved.
0 0
31Jankal 31Jankal

31Jankal je offline (nepripojený) 31Jankal

Prosím Vás, ako som sa dozvedela výkaz majetku sa zadáva v celých eurách. Ako potom zaokrúhliť sumy? napr. suma 76242 Sk, smerom hore dole matematicky?
A ešte otázočka: 2riadok dlhodobý hmotný majetok môže byť tá istá suma čo aj z min. roka?
Dakujem
0 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
31Jankal Pozri príspevok
Prosím Vás, ako som sa dozvedela výkaz majetku sa zadáva v celých eurách. Ako potom zaokrúhliť sumy? napr. suma 76242 Sk, smerom hore dole matematicky?
A ešte otázočka: 2riadok dlhodobý hmotný majetok môže byť tá istá suma čo aj z min. roka?
Dakujem
Výkaz o MaZ sa zaokrúhľuje matematicky. Ak ste v roku 2009 mali prerušené odpisovanie dlhodobého majetku, tak na riadku 2 môže byť tá istá suma. Ak ste však mali majetok na leasing, tak odpisy tohto majetku ste nemohli prerušiť.
0 0
lenkam68 lenkam68

lenkam68 je offline (nepripojený) lenkam68

Do výkazu ide účtovná zost. cena, preto aj keď preruší daňové odpisy, suma by sa mala zmeniť, lebo účt. odpisy sa neprerušujú.
0 0
lenkam68 lenkam68

lenkam68 je offline (nepripojený) lenkam68

Ne som si istá, že moja odpoveď v predchádzajúcom prísp. je správna. V zmysle usmernenia DR SR k Opatreniu MF SR č. MF/10154/2009-74.
Citujem: Ide o úpravu v nadväznosti na § 28 ods. 3 zákona o účtovníctve, ktorou sa umožňuje účtovným jednotkám účtujúcim v sústave jednoduchého účtovníctva použiť pri účtovných odpisoch (v odpisovom pláne) rovnaké zásady, metódy, dobu odpisovania, sadzby ako pri daňových odpisoch, okrem tých prípadov, ak sa daňové odpisy určujú podľa zákona o účtovníctve (t. j. pri dlhodobom nehmotnom majetku).
Z tohto mi vyplýva, že zrejme sa v r. 2009 môžu prerušiť už aj účtovné odpisy.
Naposledy upravil lenkam68 : 24.03.10 at 13:40 Dôvod: doplnenie textu
0 0
Mirka.V Mirka.V

Mirka.V je offline (nepripojený) Mirka.V

tzn. že v riadku - dlhodobý majetok sa uvádza - obstarávacia cena znížená o odpisy? Ďakujem pekne ...
som myslela, že vždy sa tam prenáša len obstarávacia cena .. .kým sa majetok nepredá ... ups ... asi zle som myslela?
0 0
lenkam68 lenkam68

lenkam68 je offline (nepripojený) lenkam68

Áno, do r. 2 ide zost. cena majetku po uplatnení účtovných odpisov.
0 0
batorek batorek

batorek je offline (nepripojený) batorek

Dobrý večer.
Mám taký problém, že FO sezonny predajca zmrzliny ktorému
som robila JU, teraz povedal, že on je zapísaný v OR. DP je odovzdané teraz čo ďalej, ja si myslím, že on by mal účtovať v PU. Lebo potom aj do zbierky listín musí poslať nejaké doklady.
Prosím o radu či to dobre myslím, a čo teraz z rokom 2009, ktorý je spracovaný v JU. a
čo teraz z rokom 2009, ktorý je v JU.Díky batorek
Naposledy upravil batorek : 26.03.10 at 18:16 Dôvod: dva krát napísaná tá istá veta
0 0
charmelka charmelka

charmelka je offline (nepripojený) charmelka

Moze prosim niekto pripojit odkaz resp. link na stiahnutie Uctovnych vykazov pre jednoduche uctovnictvo, ktore treba prilozit k DP typ B za rok 2010?

Dakujem a pekny den
charmelka
0 0
promont maja promont maja

promont maja je offline (nepripojený) promont maja

pripájam link: http://www.drsr.sk/wps/portal/!ut/p/...&cID=6_0_2QR11
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať