Zavrieť

Porady

Účtovné výkazy pre JÚ

Prosím poraďte, aké je usmernenie pre vyplňanie účtovných výkazov pre jednoduché účtovníctvo. Nikde som sa nedopátrala, že by boli pre rok 2009 nové výkazy. Tie pôvodné sú stavané na SKK a teraz neviem, či mám sumy zaokrúhliť na celé eurá alebo tam prirobiť čiarku a vyplniť presne podľa účtovníctva. Ďakujem.
Usporiadat
promont maja promont maja

promont maja je offline (nepripojený) promont maja

nika.sum Pozri príspevok
Aj s tym uplne suhlasim, len by sa mohli zjednotit aj na DU. Ja mam niekedy pocit ako keby sme my robili podla ineho zakona ako danovaci...
Ja robim v MRP a myslim, ze keby mal byt drobny hmotny majetok v zasobach, tak to tam program taha, preistotu som presnorila program, ale ziadna moznost zapisania drobneho hmotneho majetku do vykazu nie je.
Vo svojom programe si ho potom nedávaj na kartu tzv. drobného investičného majetku = túto evidenciu si urob ručne alebo, vo worde, či exceli, nakoľko existuje aj termín obstaraného investičného majetku, ktorý nespľňa podmienku ceny obstarania a nie je spotrebovaným materiálom a ak sa účtovná jednotka rozhodne a zaradí ho k odpisovanému dlhodobému majetku, tak ho bude odpisovať účtovne a tieto účtovné odpisy budú v rámci zákona o dani z príjmu daňovouznateľnými výdavkami = takže nemáš ročné daňové odpisy. Toto je asi dôvod, prečo sa ti ten tvoj soft takto správa.
Naposledy upravil promont maja : 25.02.10 at 12:06
1 0
Prima73 Prima73

Prima73 je offline (nepripojený) Prima73

Zdravim, mam otazku, ak SZCO v DP za rok 2009 vysiel zisk a danova povinnost napr. 200 euro, ma si to dat v roku 2009 do zaväzkov a naopak, ak mu v DP vysla strata, dat si to do pohladavok za rok 2009?
Naposledy upravil Prima73 : 25.02.10 at 14:35 Dôvod: oprava
0 0
promont maja promont maja

promont maja je offline (nepripojený) promont maja

JanaJB Pozri príspevok
Zákon o účtovníctve podľa novelizovaného § 28 ods.3 umožňuje účtovným jednotkám v sústave JÚ pri DHM použiť pri uplatňovaní účtovných odpisov príslušné ustanovenia vzťahujúce sa na odpisovanie na účely zákova o DzP.
Účtovná jednotka toto svoje rozhodnutie deklaruje v odpisovom pláne.
Pri zvolení tohto postupu sa účtovné odpisy rovnajú daňovým odpisom v každom účtovnom období a v knihe DHM sa účtujú ročne jedným zápisom.
Zároveň to znamená, že pri účtovných odpisoch sa môže uplatniť aj prerušenie odpisovania.
Ak sa ÚJ rozhodne pre postup podľa § 28 ods.3 zákona o účtovníctve,
musí tak postupovať počas celého účtovného obdobia a pri každom DHM
vzhľadom na ustanovenie § 7 ods.3 zákona o účtovníctve, ktorým sa ustanovuje, že ÚJ musí v jednom účtovnom období používať rovnaké účtovné metódy a účtovné zásady.

Z tohto vyplýva, že je možnosť rozhodnutia ako účtovať účtovné odpisy,
čiže ÚO sa môžu rovnať DO.
Dokonca aj rozdiely z predchádzajúcich období sa dajú vyrovnať.
(§ 23 ods.7 postupov účtovania v JÚ.)
Novela postupov účtovanie je uverejnená vo FS č. 5/2009.
Chcela by som,aby sa k tomu vyjadril ešte niekto ďaľší. Ďakujem.
Nemohla by si to podložiť konkrétne č. opatrenia ... aj keď uvádzaš č. FS 5/2009?
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

promont maja Pozri príspevok
Vo svojom programe si ho potom nedávaj na kartu tzv. drobného investičného majetku = túto evidenciu si urob ručne alebo, vo worde, či exceli, nakoľko existuje aj termín obstaraného investičného majetku, ktorý nespľňa podmienku ceny obstarania a nie je spotrebovaným materiálom a ak sa účtovná jednotka rozhodne a zaradí ho k odpisovanému dlhodobému majetku, tak ho bude odpisovať účtovne a tieto účtovné odpisy budú v rámci zákona o dani z príjmu daňovouznateľnými výdavkami = takže nemáš ročné daňové odpisy. Toto je asi dôvod, prečo sa ti ten tvoj soft takto správa.
Asi sme sa nepochopili. Mne ho netaha do Vykazu MaZ. A myslim, ze tak je to spravne, ved ked mam drobny majetok zaradeny do pouzivania, tak to nie su zasoby, je priamo v nakladoch.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Prima73 Pozri príspevok
Zdravim, mam otazku, ak SZCO v DP za rok 2009 vysiel zisk a danova povinnost napr. 200 euro, ma si to dat v roku 2009 do zaväzkov a naopak, ak mu v DP vysla strata, dat si to do pohladavok za rok 2009?
Stratu do pohľadávok ? Kto by bol dlžníkom ?
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

promont maja Pozri príspevok
Nemohla by si to podložiť konkrétne č. opatrenia ... aj keď uvádzaš č. FS 5/2009?
FS nájdeš na stránke MF SR www.finance.gov.sk.
0 0
JanaJB JanaJB

JanaJB je offline (nepripojený) JanaJB

promont maja Pozri príspevok
Nemohla by si to podložiť konkrétne č. opatrenia ... aj keď uvádzaš č. FS 5/2009?
S účinnosťou od 20.3.2009 sa opatrením Ministerstva financií SR z 12.3.2009 č.MF/10154/2009-74 mení a dopĺňa opatrenie MF SR z 13.12.2007 č.MF/27076/2007-74.
Ešte doplním, dobre sú zmeny popísané v DÚPP č. 9/2009.
Naposledy upravil JanaJB : 25.02.10 at 14:57
0 0
Prima73 Prima73

Prima73 je offline (nepripojený) Prima73

Johanka Pozri príspevok
Stratu do pohľadávok ? Kto by bol dlžníkom ?
Tak som sa ponahlala, az som riadnu debilinu napisala.. mala som na mysli danovu povinnost zo zisku, vyratanu v danovom priznani za rok 2009, ci to treba dat do zaväzkov r.2009?
0 0
junes junes

junes je offline (nepripojený) junes

riadok 02 - DHM


Neviete mi poradit, aka bude uctovna zostatkova cena na konci roku 2009, ak bol automobil zakupeny v januari a aj zaradeny hned do pouzivania. Danovy odpis je jasny aj danova zostatkova cena.
Povedzme, ze auto stalo 20 000,- . Preco mi soft na konci roku 2009 vyhadzuje uctovnu zostatkovu cenu zase 20 000,- a nie cenu znizenu o uctovne /v tomto pripade asi UO=DO/ odpisy ? A preco mi tam zaratava aj kompletnu OC PC, ktory bol uz davno odpisany? Ak bol majetok kupeny a zaroven hned dany do pouzivania v januari, tak by predsa mala byt uctovna zostatkova cena rovnaka ako danova zostatkova cena a tato by mala byt uvedena v riadku 02 Vykazu MaZ. Alebo sa mylim ? Prosim poradi mi niekto?
0 0
Nina92 Nina92

Nina92 je offline (nepripojený) Nina92

Prosím, k akému dátumu treba zostaviť Výkaz o majetku a záväzku, ak SZČO skončil činoosť k 31.8.2009? Čo s dobiehajúcimi platbami (pohľadávky aj záväzky po 31.8.2009? Stretla som sa s dvomi názormi:
1. Všetky nehradené pohľadávky a záväzky, ak by po zaplatení boli daňovo uznateľným výdavkom preniesť do §17 v DP, či boli alebo neboli zaplatené.
2. Nezaplatené uviesť v §17 v DP, uhradené po 31.8.2009 do 31.12.2009 zaúčtovať v peň. denníku ako uzávierkové operácie, ktoré znížia alebo zvýšia základ dane. Čo je správne?
0 0
zváračská škola zváračská škola
ohľadne zaokruhľovania, na celé EUR nadol alebo nahor, napr. 261,55 na 261 alebo 262 EUR?
Ďakujem za odpoveď
0 0
ivustek ivustek

ivustek je offline (nepripojený) ivustek

Iveta
Nina92 Pozri príspevok
Prosím, k akému dátumu treba zostaviť Výkaz o majetku a záväzku, ak SZČO skončil činoosť k 31.8.2009? Čo s dobiehajúcimi platbami (pohľadávky aj záväzky po 31.8.2009? Stretla som sa s dvomi názormi:
1. Všetky nehradené pohľadávky a záväzky, ak by po zaplatení boli daňovo uznateľným výdavkom preniesť do §17 v DP, či boli alebo neboli zaplatené.
2. Nezaplatené uviesť v §17 v DP, uhradené po 31.8.2009 do 31.12.2009 zaúčtovať v peň. denníku ako uzávierkové operácie, ktoré znížia alebo zvýšia základ dane. Čo je správne?
Dátumy vo výkaze budú - 31.8.2009 a zohľadníte v ňom aj konečné stavy pohľadávok a záväzkov.

Uzávierku v PD urobíte k 31.8.2009. V uzávierkových operáciách zvýšite základ dane o pohľadávky, zásoby a znížite o záväzky. Po tomto dátume v PD už nič neúčtujete.Teda do DP vstupujú údaje z PD. Stav na účte napíšete taký aký bol 31.8.2009, poplatky banke do koca roka už nevystupujú ako VOZD.
Naposledy upravil ivustek : 09.03.10 at 07:38
0 0
ivustek ivustek

ivustek je offline (nepripojený) ivustek

Iveta
zváračská škola Pozri príspevok
ohľadne zaokruhľovania, na celé EUR nadol alebo nahor, napr. 261,55 na 261 alebo 262 EUR?
Ďakujem za odpoveď
vo výkazoch sa zaokruhľuje matematicky, teda - 262.
Zaokruhliť aj predchádzajúce obdobie.
0 0
zváračská škola zváračská škola
ďakujem za odpoveď
0 0
ivustek ivustek

ivustek je offline (nepripojený) ivustek

Iveta
ivustek Pozri príspevok
Dátumy vo výkaze budú - 31.8.2009 a zohľadníte v ňom aj konečné stavy pohľadávok a záväzkov.

Uzávierku v PD urobíte k 31.8.2009. V uzávierkových operáciách zvýšite základ dane o pohľadávky, zásoby a znížite o záväzky. Po tomto dátume v PD už nič neúčtujete.Teda do DP vstupujú údaje z PD. Stav na účte napíšete taký aký bol 31.8.2009, poplatky banke do koca roka už nevystupujú ako VOZD.

Po odoslaní tohoto môjho príspevku som si nie istá tým, či výkazy majú zahŕňať aj konečné stavy pohľadávok a záväzkov. Tu na porade som sa presvedčila, že nemajú byť nulové - ale sú tu aj príspevky, ktoré to vyvracajú. Takže neviem, čo je správne.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
ivustek Pozri príspevok
Po odoslaní tohoto môjho príspevku som si nie istá tým, či výkazy majú zahŕňať aj konečné stavy pohľadávok a záväzkov. Tu na porade som sa presvedčila, že nemajú byť nulové - ale sú tu aj príspevky, ktoré to vyvracajú. Takže neviem, čo je správne.
Výkaz a mimoriadnu závierku zostavíte ku dňu zrušenia živnosti . Pokiaľ v Účtovných knihách vykazujete k tomuto dňu zostatky , tak tie prenesiete aj do Výkazu o majetku a zväzkoch .
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Zákon o účtovníctve
§ 16

Otvorenie a uzavretie účtovných kníh
Na začiatok


(6) Účtovná jednotka, ktorá je fyzickou osobou, uzavrie účtovné knihy vždy

a) k poslednému dňu účtovného obdobia,
b) ku dňu skončenia podnikania alebo inej zárobkovej činnosti,
c) ku dňu predchádzajúcemu deň účinnosti vyhlásenia konkurzu.


TRETIA ČASŤ
ÚČTOVNÁ ZÁVIERKA

§ 17
(1) Účtovná závierka je štruktúrovaná prezentácia skutočností, ktoré sú predmetom účtovníctva, poskytovaná osobám, ktoré tieto informácie využívajú (ďalej len "používatelia"). Účtovná jednotka zostavuje účtovnú závierku v prípadoch ustanovených týmto zákonom v štruktúre, ktorá nadväzuje na sústavu účtovníctva používanú v účtovnej jednotke. Účtovná závierka tvorí jeden celok.

(4) Účtovná závierka v sústave jednoduchého účtovníctva okrem všeobecných náležitostí podľa odseku 2 obsahuje tieto súčasti:

a) výkaz o príjmoch a výdavkoch,
b) výkaz o majetku a záväzkoch.

(5) Účtovná jednotka je povinná zostaviť účtovnú závierku najneskôr do šiestich mesiacov od dátumu, ku ktorému sa účtovná závierka zostavuje, ak osobitný predpis neustanovuje inak. Účtovná závierka sa považuje za zostavenú po pripojení podpisových záznamov k požadovaným údajom podľa odseku 2 a k jednotlivým súčastiam účtovnej závierky.

(6) Účtovná jednotka zostavuje účtovnú závierku vždy, keď uzavrie účtovné knihy podľa § 16. Ak uzavrie účtovné knihy k poslednému dňu účtovného obdobia, zostavuje účtovnú závierku ako riadnu, v ostatných prípadoch uzavretia účtovných kníh uvedených v § 16 zostavuje účtovnú závierku ako mimoriadnu.


P.S. To znamená , že pri ukončení podnikania a zostavení mimoriadnej závierky , súčasťou závierky sú aj Výkazy , ktorých výsledok závierky t.j. konečné stavy v účtovných knihách musíme vykázať .
Nie vždy sa musíme pridržiavať názorov na porade , najmä ak sú 50:0 Takto ako som napísala to chápem ja .
Naposledy upravil Zita5 : 09.03.10 at 08:21
0 0
ivustek ivustek

ivustek je offline (nepripojený) ivustek

Iveta
Zita5 Pozri príspevok
Výkaz a mimoriadnu závierku zostavíte ku dňu zrušenia živnosti . Pokiaľ v Účtovných knihách vykazujete k tomuto dňu zostatky , tak tie prenesiete aj do Výkazu o majetku a zväzkoch .
Ďakujem pekne , takže jeden z dvoch problémov mám vyriešený. Ak by ste mi ešte poradili, či daň z DP za rok 2009 a nedoplatok z RZZP za rok 2009 mám dať do záväzkov r. 2009 alebo 2010. Stojím na tejto veci už mesiac a neviem sa rozhodnúť.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
ivustek Pozri príspevok
Ďakujem pekne , takže jeden z dvoch problémov mám vyriešený. Ak by ste mi ešte poradili, či daň z DP za rok 2009 a nedoplatok z RZZP za rok 2009 mám dať do záväzkov r. 2009 alebo 2010. Stojím na tejto veci už mesiac a neviem sa rozhodnúť.
Rok 2010 .
http://www.porada.sk/1282821-post13.html


P.S. Daň z príjmu ako aj DPH dávam do záväzkov v roku 2009 a to dňom 31.12.2009
Naposledy upravil Zita5 : 09.03.10 at 08:47
0 0
ivustek ivustek

ivustek je offline (nepripojený) ivustek

Iveta
Znova ďakujem a už som sa definitívne rozhodla.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať