Zavrieť

Porady

Daňové priznanie za 2009

Pokusam sa vlastne zistit... ...viac
Dobry den,

zo zamestnavatelom som sa dohodol, ze si podam danove priznanie sam. Nakolko je to moje prve danove priznanie, rad by som si nechal poradit. U sucastneho zamestnavatela pracujem od juna 2009. Ake dokumenty si mam od neho vypytat? A ako a kam vlastne podat priznanie? Viem, ze sa asi pytam jednoduche otazky, ale nikde som nenasiel jednoducho vysvetlene "co a ako", vsade je to rozkuskovane.....

Dakujem
Usporiadat
Timka1 Timka1

Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

lucikk28 Pozri príspevok
Ahoj súrne by som potrebovala poradiť pri vyplananí danového priznania čiastočného invalidného dôchodcu a zároveň SZČO výšku vyplateného dôchodku zaznačím v oddiely VIII. vypočet základu dane z ostatných príjmov v riadku 8 aj v oddiely III. v riadkoch 29 a 30?? Prosím je to fakt súrne....
invalidný dôchodok nie je zdaniteľný príjem, neuvádzaš ho nikde v DP
0 0
lezko lezko

lezko je offline (nepripojený) lezko

sue76 Pozri príspevok
Poprosím Vás o radu aj ja. Sused bol v min.roku zamestnaný do 6.6. u zamestnávateľa, odvtedy je nezamestnaný a evidovaný na UP. Manželka jeho poberá opatrovateľský príspevok na svokru. Majú tri školopovinné deti, zamestnávateľ mu vyplatil daňový bonus na všetky tri deti za mesiace 1-5.
Jeho úhrn vyplatených príjmov bol 2991,17€. Pytam sa prosím čo s tým. Musí podať daňové prinanie A a či má vypísať do neho aj manželku a jej príjem /opatrovateľský príspevok/ a či má nárok na daňový bonus na deti za jún 2009. Úhrn preddavkov na daň zrazených podľa paragrafu 35 /bez uplatnenia daň bonusu/ je 177,46€ a nezdaniteľná časť na daňovníka je za mesiace 1-6 1914,42€. Tieto všetky údaje sú uvedené v potvrdení od zamestnávateľa. Ako mám postupovať pri vypísaní dańového priznania? Žiadny iný príjem okrem tohoto zo zamestnania a následne od 6-teho mesiaca podpory v nezamestnanosti nemal. Nezdaniteľnú časť do DP mám vypísať len tú čo mu vypísal zamestnávateľ a môžem tam vypísať nezdaniteľnú aj na manželku ak ona poberá ten opatrovateľský príspevok. Budú mu niečo vôbec vracať z DU? Napíšte mi prosím bližšie ako to mám vypísať.
ďakujem vopred.
Mal by si spravit danove priznanei FOA a danovy urad mu nieco vrati
Opatrovatelsky prispevok manzelky na svokru sa povazuje za jej prijem. Zalezi len na vyske tohoto prijmu ci nahodou nepresahuje nezdanitelnu ciastku.
Podla mna by si manzelka mala spravit sama danove priznie FOB.
Na jeho mieste by som sla na urad prace vypytala potvrdenie odkedy je nezamestnany. a priloozila ho spolu s potvrdenim od zamestnavaltela k DP.
Vypis prednu stranu
str 2
oddiel IV polozka 31 - vypis mena deti ich rodne cisla krizikom oznac mesiace u vsetkych troch 7-12
oddiel V polozka 32 vypís prijem od zamestnavatela - hruby tj pred odvodmi do poistovnei je toprvy riadok v potvrdenio prijme predpokladam ze je to ciastka 2991,17€
do polozky 32a napis z potvrdenia o prijme napis zaplatene odvody do poistovni (zdravottnej a socialnej) vyde ti zaklad dane
polozka 34 a 36
polozka 37 napis sumu 4025,70
vyde ti nula ako zaklad dane a z toho vyplyva ze ma platit nulovu dan
v riadku 55 by mu mala vyst 360€
riadok 56 0
riadok 58 360€
riadok 59 360€
do riadku 62 177,46€
vyde mu preplatok 177,46€ v riadku 65
v oddiely X zaskrni žiadost o vyplatenie danoveho bonusu zaskrtni ci chces aby to bolo na ucet ci sekom
a to iste zaskrtni za vratenie danoveho preplatku
samozrejme setko podpis
0 0
ELAST ELAST

ELAST je offline (nepripojený) ELAST

Dobrý deň!

Prosím, poradíte mi?

Ak som mal príjmy zo zamestnania (mám od zamestnávateľa potvrdenie o príjmoch zo závislej činnosti za rok 2009) a okrem toho som mal:

- príjem z predaja bytu po 2 rokoch trvalého pobytu
- príjem z predaja auta, ktorý nebol zaradený v obchodnom majetku
- príjem z prenájmu do výšky 894,60 EUR.

Aký typ daňového priznania musím podať? Typ A alebo typ B?

Myslím si, že typ A, ale už som tu našiel na porade články aj o tom, že možno typ B, tak Vám pekne prosím o Vášu pomoc.

Ďakujem Vám veľmi pekne!
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

ELAST Pozri príspevok
Dobrý deň!

Prosím, poradíte mi?

Ak som mal príjmy zo zamestnania (mám od zamestnávateľa potvrdenie o príjmoch zo závislej činnosti za rok 2009) a okrem toho som mal:

- príjem z predaja bytu po 2 rokoch trvalého pobytu nezdanuješ, ak si mal viac ako 2 roky trvalý pobyt.
- príjem z predaja auta, ktorý nebol zaradený v obchodnom majetku jednorázový príjem, nezdaňuješ
- príjem z prenájmu do výšky 894,60 EUR. príjem z prenájmu by si mal uviesť v DP, aj ked dan z neho platiť nebudeš.

Aký typ daňového priznania musím podať? Typ A alebo typ B? No podľa príjmu z prenájmu, treba typ B:

Myslím si, že typ A, ale už som tu našiel na porade články aj o tom, že možno typ B, tak Vám pekne prosím o Vášu pomoc.

Ďakujem Vám veľmi pekne!
V texte-
0 0
ELAST ELAST

ELAST je offline (nepripojený) ELAST

Xanti Pozri príspevok
V texte-
Ďakujem pekne za Vašu odpoveď.

A naozaj musím tie príjmy z prenájmu uviesť v daňovom priznaní? Veď sa rovnako jedná o oslobodený príjem [§ 9 ods. 1 písm. h), písm. j) zákona o dani z príjmov].

A kde by som mal v daňovom priznaní uviesť tieto príjmy z prenájmu, prosím Vás? V poučení pre vypĺňanie typu B sa píše:

"Na riadku 10 stĺ. 1 sa uvádza podľa § 9 ods. 1 písm. h) zákona kladný rozdiel medzi príjmom z prenájmu nehnuteľnosti a päťnásobkom sumy životného minima platného k 1. januáru príslušného zdaňovacieho obdobia (ďalej len „päťnásobok sumy platného životného minima“). Výdavky priraďované k príjmom z prenájmu nehnuteľnosti zahrnovaným do základu dane sa na riadku 10 stĺ. 2 zistia rovnakým pomerom, ako je pomer príjmov z prenájmu nehnuteľnosti zahrnovaných do základu dane k celkovým takýmto príjmom [§ 9 ods. 1 písm. h) zákona], napríklad: daňovník v roku 2009 dosiahol príjmy z prenájmu nehnuteľnosti (§ 6 ods. 3 zákona) vo výške 9948 eur, výdavky percentom z príjmu podľa § 6 ods. 10 sú vo výške 3979,2 eur. Na riadku 10 stĺ. 1 sa uvedie suma 9053,4 eur [9948 – 894,6 (v roku 2009 je suma päťnásobku sumy platného životného minima 894,6 eur)]. Na riadku 10 stĺ. 2 sa uvedie suma výdavku 3621,36 eur [(9053,4 : 9948) x 3979,2]. Z tabuľky 1 sa prenášajú údaje (spolu) z riadku 11 na stranu 4 do riadku 38 (príjmy) a riadku 39 (výdavky). Na riadku 45 po vyplnení predchádzajúcich riadkov sa vypočíta základ dane (čiastkový základ dane). Riadky 42 a 43vypĺňa len daňovník, ktorý účtuje v sústave podvojného účtovníctva, pričom v ODDIELe XIII. uvedie položky, o ktoré konkrétne základ dane zvýšil, resp. znížil.
Daňovník, ktorý účtuje v sústave podvojného účtovníctva tabuľku č. 1 nevypĺňa; vypĺňa len riadky 40 až 45. Údaje daňovník uvádza podľa účtovníctva. Ak daňovník účtujúci v sústave podvojného účtovníctva dosiahol príjmy pri spoločnom podnikaní alebo zo spoločnej inej samostatnej zárobkovej činnosti (§ 10 ods. 2 zákona), na riadkoch 40 až 45 uvedie už len podiel, ktorý na neho pripadá. "

Ďakujem pekne za Vašu pomoc!
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

ELAST,
pýtal si sa na názor. Ja by som to tak urobila. Samozrejme netvrdím, že som neomylná a nemôžem sa mýliť. Takže aj ja s napätím počkám na iné názory.
0 0
ELAST ELAST

ELAST je offline (nepripojený) ELAST

Xanti Pozri príspevok
ELAST,
pýtal si sa na názor. Ja by som to tak urobila. Samozrejme netvrdím, že som neomylná a nemôžem sa mýliť. Takže aj ja s napätím počkám na iné názory.
A ja ti za tvoj názor a ochotu veľmi pekne ďakujem a cením si to!

Vieš, prepáč, že si ťa vypytujem, ale už som sa stretol s viacerými názormi a fakt neviem ako z totho vonku :-(

Prosím, pomôžete mi?
0 0
ELAST ELAST

ELAST je offline (nepripojený) ELAST

ELAST Pozri príspevok
Dobrý deň!

Prosím, poradíte mi?

Ak som mal príjmy zo zamestnania (mám od zamestnávateľa potvrdenie o príjmoch zo závislej činnosti za rok 2009) a okrem toho som mal:

- príjem z predaja bytu po 2 rokoch trvalého pobytu
- príjem z predaja auta, ktorý nebol zaradený v obchodnom majetku
- príjem z prenájmu do výšky 894,60 EUR.

Aký typ daňového priznania musím podať? Typ A alebo typ B?

Myslím si, že typ A, ale už som tu našiel na porade články aj o tom, že možno typ B, tak Vám pekne prosím o Vášu pomoc.

Ďakujem Vám veľmi pekne!
Prosím, poradíte mi?
0 0
ivustek ivustek

ivustek je offline (nepripojený) ivustek

Iveta
ELAST Pozri príspevok
Prosím, poradíte mi?
Podala by som typ A a priložila oznámenie, že výška príjmov z prenájmu bola do výšky oslobodených príjmov./dúfam, že ste na DÚ registrovaný ako prenajímateľ/
0 0
ELAST ELAST

ELAST je offline (nepripojený) ELAST

ivustek Pozri príspevok
Podala by som typ A a priložila oznámenie, že výška príjmov z prenájmu bola do výšky oslobodených príjmov./dúfam, že ste na DÚ registrovaný ako prenajímateľ/
Som registrovaný. Ďakujem veľmi pekne za pomoc!
0 0
pandorasbox pandorasbox

pandorasbox je offline (nepripojený) pandorasbox

Milí poraďáci,. pokiaľ dôchodca má príjem 1779€ v roku (polovičný úväzok), tak mu vráti odvedené preddavky daňový úrad? Nemá nárok na nezdaniteľnú čiastku, to viem a ani neuvádza príjem z dôchodku.

ak mu dú vracia preddavky, na základe čoho?

ďakujem pekne
prekrásny deň prajem
0 0
Timka1 Timka1

Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

pandorasbox Pozri príspevok
Milí poraďáci,. pokiaľ dôchodca má príjem 1779€ v roku (polovičný úväzok), tak mu vráti odvedené preddavky daňový úrad? Nemá nárok na nezdaniteľnú čiastku, to viem a ani neuvádza príjem z dôchodku.

ak mu dú vracia preddavky, na základe čoho?

ďakujem pekne
prekrásny deň prajem
pretože neprekročil príjem polovicu nČ čo je 2012,85, použije pri podaní DP typ A - § 46 ZoDP, tám pádom jeho daňová povinnosť je nula bude mať preplatky dane

§ 46
Minimálna výška dane
Na začiatok

Daň sa nevyrubí a neplatí, ak za zdaňovacie obdobie nepresiahne 16, 60 eura alebo celkové zdaniteľné príjmy daňovníka, ktorý je fyzickou osobou, za zdaňovacie obdobie nepresiahnu 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a). To neplatí, ak daňovník uplatňuje daňový bonus podľa § 33 alebo ak sa daň vyberá podľa § 43, alebo ak sa zrážajú preddavky na daň podľa § 35 alebo preddavky na zabezpečenie dane podľa § 44. Daňovník s neobmedzenou daňovou povinnosťou uvedený v § 11 ods. 7 daň neplatí, ak za zdaňovacie obdobie úhrn jeho zdaniteľných príjmov, okrem príjmov, z ktorých bola daň vybraná zrážkou a pri ktorých nepoužil postup podľa § 43 ods. 7, nepresiahne 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a)....
0 0
Tamila Tamila

Tamila je offline (nepripojený) Tamila

pandorasbox Pozri príspevok
Milí poraďáci,. pokiaľ dôchodca má príjem 1779€ v roku (polovičný úväzok), tak mu vráti odvedené preddavky daňový úrad? Nemá nárok na nezdaniteľnú čiastku, to viem a ani neuvádza príjem z dôchodku.

ak mu dú vracia preddavky, na základe čoho?

ďakujem pekne
prekrásny deň prajem
Príjem do výšky 2012,85 € je oslobodený od dane. Ak má dôchodca príjem do tejto výšky, vrátia sa mu preddavky.
Druhá možnosť je úľava na dani 4025,70 sa zníži o dôchodok, ak je nižší ako táto suma a rozdiel je nárok na nezdaniteľnú časť základu dane.
0 0
pandorasbox pandorasbox

pandorasbox je offline (nepripojený) pandorasbox

Tamila Pozri príspevok
Príjem do výšky 2012,85 € je oslobodený od dane. Ak má dôchodca príjem do tejto výšky, vrátia sa mu preddavky.
Druhá možnosť je úľava na dani 4025,70 sa zníži o dôchodok, ak je nižší ako táto suma a rozdiel je nárok na nezdaniteľnú časť základu dane.

ďakujem za odpoved. mne vôbec nedovoľuje softvér vypočítať RZD pre takého dôchodcu - tým, že má nižší príjem, tak mesačne sa za neho odvádzala zrážková daň.

och joj, prečo mi nedovoľuje soft?.nemám zadať, že sa jedná o dôchodcu?
0 0
Timka1 Timka1

Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

pandorasbox Pozri príspevok
ďakujem za odpoved. mne vôbec nedovoľuje softvér vypočítať RZD pre takého dôchodcu - tým, že má nižší príjem, tak mesačne sa za neho odvádzala zrážková daň.

och joj, prečo mi nedovoľuje soft?.nemám zadať, že sa jedná o dôchodcu?
vyplň za neho PD áčko, zanes na dú aj štát mu vráti preplatky a máš to v suchu
0 0
pandorasbox pandorasbox

pandorasbox je offline (nepripojený) pandorasbox

Timka, Tamilka vďaka, ale ako zamestnávateľ to asi nemôžem urobiť, lebo nemám na neho dosah a musí si on sám podpísať. som od neho dobrých pár kilákov. vám sa podarilo takému dôchodcovi urobiť RZD v softe?
0 0
pandorasbox pandorasbox

pandorasbox je offline (nepripojený) pandorasbox

Timka1 Pozri príspevok
pretože neprekročil príjem polovicu nČ čo je 2012,85, použije pri podaní DP typ A - § 46 ZoDP, tám pádom jeho daňová povinnosť je nula bude mať preplatky dane

§ 46
Minimálna výška dane
Na začiatok

Daň sa nevyrubí a neplatí, ak za zdaňovacie obdobie nepresiahne 16, 60 eura alebo celkové zdaniteľné príjmy daňovníka, ktorý je fyzickou osobou, za zdaňovacie obdobie nepresiahnu 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a). To neplatí, ak daňovník uplatňuje daňový bonus podľa § 33 alebo ak sa daň vyberá podľa § 43, alebo ak sa zrážajú preddavky na daň podľa § 35 alebo preddavky na zabezpečenie dane podľa § 44. Daňovník s neobmedzenou daňovou povinnosťou uvedený v § 11 ods. 7 daň neplatí, ak za zdaňovacie obdobie úhrn jeho zdaniteľných príjmov, okrem príjmov, z ktorých bola daň vybraná zrážkou a pri ktorých nepoužil postup podľa § 43 ods. 7, nepresiahne 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a)....
keď pozorne čítam §46, tak dôchodcovi sa mesačne zrážala daň, tak na neho vrátenie dane by sa nemalo vzťahovať. no tuším začínam mať z toho guláš, i keď doteraz som mala jasno.... pomôžte mi prosím...ďakujem
0 0
pandorasbox pandorasbox

pandorasbox je offline (nepripojený) pandorasbox

prosím kto mi poradí????

ďakujem pekne
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
Máš tu už kopec odpovedí, tak teraz neviem čo Ti treba poradiť.
0 0
pandorasbox pandorasbox

pandorasbox je offline (nepripojený) pandorasbox

dôchodca v pracovnom pomere na polovičný úväzok s ročným príjmom 1770 €, mesačne zrážaná daň. môže požiadať o rzd a vrátia sa mu zrážané dane z rzd?. §46 chápem tak, že ak dôchodcovi sa zrážala daň, tak sa jemu rzd nemôže robiť a nevracia sa mu táto zražková daň. tomuto nerozumiem a nenašla som tu k tomu nič...možno som zle hladala, ale už tu surfujem...prosím, vieš mi poradiť?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať