Zavrieť

Porady

SKONČENIE PRACOVNÉHO POMERU (zo strany zamestnanca)

Potrebujem poradiť: zamestnanec dal žiadosť o skončenie pracovného pomeru dohodou k 1.10.2005 ale zamestnávateľ s touto nesúhlasí. Mám
napísať odpoveď že s jeho žiadosťou nesúhlasíme a nech dá novú
"Výpoveď" podľa §61, alebo len že zamestnávateľ so žiadosťou nesúhlasí.
Možno tu je už niečo také písané ale teraz nestačím čítať celú tému.
Ďakujem za Vaše rady
Eva
Usporiadat
terezamaria terezamaria

terezamaria je offline (nepripojený) terezamaria

som jednoducho žena
alena vrtochova Pozri príspevok
Ahojte, chcem sa poradit. Zamestnavatel mi podpisal az dvojmesacnu vypovednu lehotu i ked som ziadala o mesacnu. Chcela by som odist skor, ale tuto dohodu uz mam podpisanu. Chcem sa opytat ci pripadna PN mi predlzi vypovednu lehotu. Vypoved bola dana dohodou a zo strany zamestnanca.
Dik za odpoved

Alenka výpoveď dohodou neexistuje. Buď ste obidve zmluvné strany podpísali Dohodu § 60 ZP a odchádzaš k dátumu dohody, alebo si dala Výpoveď s dvojmesačnou výpovednou dobou, ktorá začína plynúť od prvého dňa nasledujúceho mesiaca a pracovný pomer Ti končí po skončení výpovednej doby.
Pokiaľ budeš PN počas výpovednej doby, to nemení nič na dátume skončenia pracovného pomeru.
Naposledy upravil terezamaria : 30.06.10 at 05:52 Dôvod: vymazanie písmena
8 0
terezamaria terezamaria

terezamaria je offline (nepripojený) terezamaria

som jednoducho žena
ivolin Pozri príspevok
potrebujem poradit:
dal som vypoved,momentalne mi plynie vypovedna lehota ,este cca mesiac do 1.8.10
musi mi zamestnavatel preplatit dovolenku cca 10 dni plus nadcasy cca 100 hodin ak si ich nestihnem vybrat do konca prac.pomeru?


Predpokladám, že 100 hodín nadčasov ešte vyberieš a 10 dní dovolenky Ti preplatia vo výplate za mesiac júl, teda v poslednej výplate u starého zamestnávateľa.
7 0
terezamaria terezamaria

terezamaria je offline (nepripojený) terezamaria

som jednoducho žena
Dod.com Pozri príspevok
Dobrý deň,

rád by som poprosil o radu. podal som výpoveď u zamestnávateľa, on ju akceptoval. Problém je ale, že on trvá na 3 mesačnej výpovedke a ja na 2 mesačnej (podľa ZP). Zamestnávateľ sa odvoláva na dodatok k PZ, ktorý sme podpisovali v zime a kde jedným z bodov je aj to, že výpovedná lehota zo strany zamestnávateľa aj zo strany zamestnanca sa riadi podľa paragrafu 62. U zamestnávateľa som už cez 5 rokov, no aj tak si myslím že by mali platiť tie dva mesiace výpovednej.
Za každú radu ďakujem.
Pokiaľ si podpisoval dodatok pracovnej zmluvy, že výpovedná doba sa riadi podľa § 62 ZP, tak máš výpovednú dobu dvojmesačnú.

Iné by bolo, keby si bol podpísal, že máš konkrétne výpovednú dobu 3 mesačnú.
5 0
terezamaria terezamaria

terezamaria je offline (nepripojený) terezamaria

som jednoducho žena
nurka Pozri príspevok
podala som zamestnavatelovi ziadost o ukoncenie pracovneho pomeru dohodou k 31.3.2011,pocas plynutia vypovednej doby a ziadala som ho uviest dovod (§63....-organizacne zmeny).on vsak trva na vypovednej dobe,aj ked zo mna nebude mat ziadny osoh,nakolko budem cerpat dovolenku.v ZP som nasla §76,kde posledná veta v ods. 2 hovori:

Ak zamestnanec požiada o skončenie pracovného pomeru, je zamestnávateľ povinný tejto žiadosti vyhovieť.

mozem sa odvolat na tento §? podla mna trva na VD len preto,lebo vie,ze ma tym brzdi v nastupe do novej prace. on je vo vsetkom kompetentny,ale moju ziadost zaslal dalej a este sa mu nevyjadrili.tak neviem ci pisal prezidentovi,alebo co,ked on je moj zamestnavatel a len on rozhoduje.
§ 76
Odstupné a odchodné

(1) Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) alebo b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu alebo dohodou z tých istých dôvodov, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné v sume najmenej dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku. Ak pracovný pomer zamestnanca trval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, patrí mu odstupné v sume najmenej trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku.
(2) Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou alebo dohodou z dôvodov, že zamestnanec nesmie vykonávať prácu pre pracovný úraz, chorobu z povolania alebo pre ohrozenie touto chorobou, alebo ak na pracovisku dosiahol najvyššiu prípustnú expozíciu určenú rozhodnutím príslušného orgánu verejného zdravotníctva, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné v sume najmenej desaťnásobku jeho priemerného mesačného zárobku.
(3) Ak zamestnanec po skončení pracovného pomeru nastúpi opäť k tomu istému zamestnávateľovi alebo k jeho právnemu nástupcovi do pracovného pomeru pred uplynutím času určeného podľa poskytnutého odstupného, je povinný vrátiť odstupné alebo jeho pomernú časť. Pomerná časť odstupného sa určí podľa počtu dní od opätovného nástupu do pracovného pomeru do uplynutia času vyplývajúceho z poskytnutého odstupného.
(4) Odstupné nepatrí zamestnancovi, u ktorého pri organizačných zmenách alebo racionalizačných opatreniach dochádza k prechodu práv a povinností z pracovnoprávnych vzťahov na iného zamestnávateľa podľa tohto zákona.
(5) Odstupné vypláca zamestnávateľ po skončení pracovného pomeru v najbližšom výplatnom termíne určenom u zamestnávateľa na výplatu mzdy, ak sa zamestnávateľ nedohodne s uvoľňovaným zamestnancom na výplate odstupného inak.
(6) Pri prvom skončení pracovného pomeru po nadobudnutí nároku na predčasný starobný dôchodok, starobný dôchodok a invalidný dôchodok, ak pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70 %, patrí zamestnancovi odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku podľa § 134, ak požiada o poskytnutie uvedeného dôchodku pred skončením pracovného pomeru alebo bezprostredne po jeho skončení.
(1) Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) alebo b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu alebo dohodou z tých istých dôvodov, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné v sume najmenej dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku. Ak pracovný pomer zamestnanca trval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, patrí mu odstupné v sume najmenej trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku.
(2) Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou alebo dohodou z dôvodov, že zamestnanec nesmie vykonávať prácu pre pracovný úraz, chorobu z povolania alebo pre ohrozenie touto chorobou, alebo ak na pracovisku dosiahol najvyššiu prípustnú expozíciu určenú rozhodnutím príslušného orgánu verejného zdravotníctva, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné v sume najmenej desaťnásobku jeho priemerného mesačného zárobku.
(3) Ak zamestnanec po skončení pracovného pomeru nastúpi opäť k tomu istému zamestnávateľovi alebo k jeho právnemu nástupcovi do pracovného pomeru pred uplynutím času určeného podľa poskytnutého odstupného, je povinný vrátiť odstupné alebo jeho pomernú časť. Pomerná časť odstupného sa určí podľa počtu dní od opätovného nástupu do pracovného pomeru do uplynutia času vyplývajúceho z poskytnutého odstupného.
(4) Odstupné nepatrí zamestnancovi, u ktorého pri organizačných zmenách alebo racionalizačných opatreniach dochádza k prechodu práv a povinností z pracovnoprávnych vzťahov na iného zamestnávateľa podľa tohto zákona.
(5) Odstupné vypláca zamestnávateľ po skončení pracovného pomeru v najbližšom výplatnom termíne určenom u zamestnávateľa na výplatu mzdy, ak sa zamestnávateľ nedohodne s uvoľňovaným zamestnancom na výplate odstupného inak.
(6) Pri prvom skončení pracovného pomeru po nadobudnutí nároku na predčasný starobný dôchodok, starobný dôchodok a invalidný dôchodok, ak pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70 %, patrí zamestnancovi odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku podľa § 134, ak požiada o poskytnutie uvedeného dôchodku pred skončením pracovného pomeru alebo bezprostredne po jeho skončení.
5 0
simbata simbata

simbata je offline (nepripojený) simbata

simbata Pozri príspevok
Dobrý deň,

mám na vás prosbu, ohľadne skončenia pracovného pomeru zo zdravotných dôvodov tu bolo už veľa popísané, ale stále tomu postupu nejako nerozumiem, preto sa ospravedlňujem, že sa pýtam znova.
Mám závažné ochorenie ciev a pracujem ako predavačka, už 3 mesiace som PN a po skončení PN už nesmiem túto prácu vykonávať, teda môžem uplatniť paragraf 69 odst. 1 písmeno C o okamžitom skončení prac. pomeru. Ide však o toto:
*či zamestnávateľovi musím najprv odovzdať iba posudok od lekára a až po 15-tich dňoch aj výpveď alebo to môžem urobiť súčasne
*Zamestnávateľ má lehotu 15 dní na preradenie na iné pracovné miesto (čo však týchto 15 dní bude so mnou, keďže už nebudem PN a túto prácu vykonávať nemôžem)
*Či je možné posudok od lekára odovzdať ešte počas PN aby bola naplnená lehota 15 dní a pracovný pomer by som mohla tým pádom skončiť hneď ku dňu skončenia PN
*Ak mi ponúkne prácu, ale táto bude trebárs mzdovo nevýhodná ako predchádzajúca, môžem aj napriek tomu uplatniť paragraf 69?? Samozrejme ak mi ponúkne niečo normálne, rada zostanem zamestnaná. :-)
Veľmi pekne vám vopred ďakujem za vysvetlenie.

Takže také zhrnutie pre tých čo budú mať tiež tak veľa otázok ohľadne skončenia pracovného pomeru zo zdravotných dôvodov ako som mala ja.........
(samozrejme, na toto som neprišla sama, sú to rady od poraďákov a od právničky, len zrhnuté tak do kopy a pre nás neznalých zákona tak trošku aj zrozumitelnejšie )

* pracovný pomer zo zdravotných dôvodov sa ukončuje
§69
(1) Zamestnanec môže pracovný pomer okamžite skončiť, ak
a) podľa lekárskeho posudku nemôže ďalej vykonávať prácu bez vážneho ohrozenia svojho zdravia a zamestnávateľ ho nepreradil do 15 dní (kalendárnych) odo dňa predloženia tohto posudku na inú pre neho vhodnú prácu,

* po skončení PN treba teda prísť do práce s lekárskym posudkom o tom, že prácu vykonávať nesmiete a treba sedieť a čakať.
- teda posudok budete mať a do práce treba pekne chodiť na čas a sadnúť si tam trebárs na stoličku a čakať čo vám zamestnávateľ ponúkne alebo neponúkne

* ak vám ponúkne akúkoľvek prácu ktorú vykonávať môžete vzhľadom na zdravotný stav a môže to byť aj značne odlišná práca od tej čo ste vykonávali, tak tým pádom vám padá akýkoľvek nárok na náhradu mzdy či už prácu prijmete alebo neprijmete.
(viď môj prípad, zamestnávateľ mi ponúkol úplne otrasnú prácu pri ktorej môžem sedieť, avšak vie, že ju robiť nepôjdem, nakoniec dám sama výpoveď a bude mať odo mňa pokoj. A to i napriek tomu, že mi 4 mesiace počas PN tvrdili že pre mňa žiadnu prácu nemajú a riaditeľka sa ma snažila nahovoriť na dohodu, avšak keď som jej pred ukončením PN volala, že nech pripraví dohodu avšak aj s odkazom na zákon a s ukotvením odstupného, tak jedom pomaly vykypela a do pol hodiny si vymyslela prácu, ktorú vykonávať môžem, avšak je jej jasné, že niečo podobné v živote nevezmem a aj tak sa vyhne tomu mi to odstupné dať)

* viem, že porada je hlavne o tom aby sa veci robili korektne a zákonne avšak ak vám zamestnávateľ spraví podobný podraz a spolieha sa na Vašu nevedomosť, len aby vám nevyplatil odstupné tak ak sa človek bráni podobným spôsobom, tak mu niet čo zazlievať
- právnička mi poradila ešte jednu vec a to nastúpiť do práce s posudkom od lekára na to, že doterajšiu prácu vykonávať nemôžem, sadnúť si tam a čakať kým mi nedajú písomné preradenie na novú prácu, (v žiadnom prípade vraj nesmiem začať nič vykonávať a mám trvať na písomnom preradení) následne na to sa vypýtať ku lekárovi, že s ním chcete konzultovať či je práca vhodná a dať si vystaviť posudok aj na túto prácu. Avšak tu treba mať asi dobrého lekára a možno aspoň aké také dôvody, pre ktoré by sa teoreticky tá práca vykonávať nedala.

* úplne skvelá "poraďáčka" pani "terezamaria" tu na porade mi poslala aj vzor okamžitého skončenia pracovného pomeru:

Tvoje meno, adresa
_________________________

Zamestnávateľ
adresa
________________

Vec: Okamžité skončenie pracovného pomeru, podľa § 69, ods.1, písm.a/ ZP.
____________________________________________

Nakoľko mám zdravotné problémy, ktoré lekár opísal v správe pre Vás, okamžite končím pracovný pomer podľa § 69, ods.1, písm.a/ ZP. Prácu, ktorú ste mi ústne/písomne ponúkali nemôžem zo zdravotných dôvodov prijať, nakoľko mi to nedovolí zdravotný stav. Inú prácu pre mňa nemáte, takže postupujem takto.

Odôvodnenie:
___________

Môj zdravotný stav sa zhoršil, tomuto skutkovému stavu predchádzala práceneschopnosť. Podľa lekárskej správy nemôžem vykonávať doterajšiu prácu, inú prácu, ktorá je v súlade s odporučením lekárov pre mňa nemáte.Trvám teda na horeuvedenom.

S pozdravom __________________________

Pošli im to doporučene alebo pri nástupe do práce im to odovzdaj a kópiu nech Ti orazia a napíšu dátum prijatia, ahoj Tereza

* takže všetkým čo riešia podobný problém držím veľmi päste, hlavne aby to zdravie poslúchalo a hádam budete mať väčšie šťastie sa normálne dohodnúť so zamestnávateľom bez podrazov a zákerností, lebo podľa mňa je vždy lepšie ak si ľudia sadnú a veci sa vyriešia bez emócií a hnevu a rozísť sa v tom najhoršom v práci kde ste odrobili roky nie je zrovna dobrý pocit.


Zároveň nakoľko nie som právnik ani personalista a sú to len zhrnuté informácie, ktoré mi postupne chodili, tak ak by ste tam našli chybu, prosím opravte ju, lebo nechcem aby tu boli popísané hlúposti
Ďakujem
4 0
vieraaaa vieraaaa

vieraaaa je offline (nepripojený) vieraaaa

Katarina Pozri príspevok
Tweety, veľmi pekne dakujem za rýchlu reakciu. Pracujú v podniku menej ako 5 rokov, teda jedná sa o 2 mesiace odstupného. Ale nechápem, prečo argumentujú s tým, že sa to zamestnanci dozvedeli týždeň pred výpovedou. Má to na niečo vplyv, alebo je to len ich výmysel. Nepracujem so mzdami, informácie hľadám tu . A to že dcére chcú dať výpoved presne o mesiac, nie je v ich úvahe niekde podraz ?
Tak ako píše "Tweety", ide o to, že aj keď im dajú dohodu s odvolaním na § 63 a vyplatia im z toho dôvodu odstupné, nemusí im však už firma platiť 2 alebo 3 mesiace počas výpovednej doby, podľa dĺžky odpracovaných rokov. Keby to bolo podľa § 63 ods. 1, tak by mali nárok aj na odstupné a aj na plat počas výpovednej doby.
4 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
Ešte doplním veroniku, že ELDP nemusí byť podpísaný zamestnancom. Vyplýva to z Metodického usmernenia SP, ako vyplniť ELDP:

Podpis poistenca
Po vykonaní zápisu údajov zamestnávateľ predloží evidenčný list na podpis
poistencovi (zamestnancovi) v záujme toho, aby mohol skontrolovať správnosť
zapísaných údajov a zistiť, že zamestnávateľ splnil povinnosť viesť evidenciu na účelydôchodkového poistenia. Pokiaľ však zamestnanec nepodpísal evidenčný list z rôznychdôvodov (napr. preto, že zamestnanec v čase zápisu údajov po konečnom mzdovom vyúčtovaní už nebol zamestnaný u zamestnávateľa, ktorý je povinný vyhotoviťa odoslať evidenčný list), neznamená to, že by takýto evidenčný list nebol hodnoverným dokladom na účely dôchodkového poistenia.

4 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
sybila3 Pozri príspevok
díky moc idem to dokončiť a povytláčať zostavy aby som jej to mohla v pondelok poslať poštou.
Nezabudni poslať do vlastných rúk (najlepšie s doručenkou).
Pošli jej všetky doklady (zápočtový list, potvrdenie o príjme a tiež potvrdenie nároku na dávku v nezamestnanosti), aby už nemusela od teba žiadne doklady vypytovať.
4 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

Daniela12345 Pozri príspevok
Skončenie PP v sk. dobe - mám problém s vypisovním dokladu pri ukončení PP s sk.dobe :
1. zamestnanec príde oznámiť, že napr. dnes 13.4.2011 chce skončiť PP. Môžem mu vystaviť doklad s dátumom 13.4. a ukončením PP 13.4?
2. Šéf príde a oznámi : 13.4.2011 ukončiť PP .
Môžem doklad vystaviť s dátumom 13.4. a skonč.PP 13.4.? Z- nec doklad podpíše.
áno, dokonca netreba žiaden súhlas s niektorej so zmluvných strán, nakoľko je to v skúšobnej dobe.
4 0
terezamaria terezamaria

terezamaria je offline (nepripojený) terezamaria

som jednoducho žena
kvetinka2 Pozri príspevok
Dobrý večer, potrebujem poradiť, bola som na úrade práce 10 dní dostávala som podporu, teraz som sa zamestnala robím tam týžden ale nie som spokojná a kedže som v skúšobnej dobe chcem si dať výpoved a vrátiť sa naspať na úrad práce.
Budem aj nadalej dostávať podporu v nezamestnanosti? Poradte ako napísať výpoved.Dakujem
To nebude výpoveď, napíšeš Skončenie pracovného pomeru v skúšobnej dobe, podľa § 72 ZP.

kvetinka2, bydlisko.......................................... ....
___________________________________

Zamestnávateľ
______________

Vec: Skončenie pracovného pomeru v skúšobnej dobe.
_________________________________________

Dolepodpísaná kvetinka2, nar.----------, bytom............, Vám oznamujem, že k ................/dátum/ končím u Vás pracovný pomer v skúšovnej dobe, podľa § 72 ZP.


Dátum: Podpis:
___________ _______
4 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
Súhlasím s JAJA11.
To, čo píšeš o odstupnom, platí v tom prípade, ak zamestnanec dostane výpoveď od zamestnávateľa v zmysle § 63 ods. 1 písm. a,b,c). A zvýšené odstupné vo vašom prípade znamená, že zamestnanec nezostane u zamestnávateľa počas výpovednej lehoty, ale odíde na základe dohody so zamestnávateľom skôr, ako uplynie výpovedná lehota.
4 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

books Pozri príspevok
Dobrý deň,náš zamestnanec si dal výpoveď podľa §60 ku dňu 16.05.2010. Chcela by som sa spýtať koľko dní má nárok na dovolenku?
Na celý rok má nárok na 20 dní a ku dňu 16.05.2010.
výpočet: (20:12)x5 = 8,30 dňa, zaokrúhlim na 8,00 dní.
Je to tak správne?
alebo
výpočet: (20:12)x4 = 6,66 dňa, zaokrúhlim na 7,00 dní?

Ďakujem.
2O/12*4= 6,5. Patrí mu pomerná časť dovolenky za KR, tu počítame len celé odpracov. mesiace.
3 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Katarina Pozri príspevok
Veľmi pekne prosím o radu. Dcéra - vedúca predajne, sa dnes dozvedela, že k 25.5.2009 končí pracovný pomer, nakoľko firma je v konkurze od 3.5.2009. Povedali, jej že s nimi rozviažu pracovný pomer podľa § 60 k 30.6.2009. Ona trvala na § 63. Bolo jej povedané, že to môže byť len § 60 s odvolaním sa na § 63 nakoľko túto skutočnosť sa dozvedeli zamestnanci len týždeň pred ukončením pracovného pomeru. Potom jej zavolali, že ona nech súhlasí s tým, že ako vedúca zostane do 18.6.2009. Celá sa mi to nezdá. Aprílovú výplatu dostali vyplatenú, je otázne či na dalšie výplaty majú peniaze. Odstupné si budú vybavovať cez garančné poistenie. Mne sa tento postup po prečítaní ZP nepáči. Prosím pomôžte. Dakujem
V úvahu prichádza len § 63
Výpoveď daná zamestnávateľom


(1) Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď iba z dôvodov, ak
a) sa zrušuje alebo premiestňuje zamestnávateľ alebo jeho časť,
b) sa zamestnanec stane nadbytočný vzhľadom na písomné rozhodnutie zamestnávateľa alebo príslušného orgánu o zmene jeho úloh, technického vybavenia, o znížení stavu zamestnancov s cieľom zvýšiť efektívnosť práce alebo o iných organizačných zmenách,
c) zamestnanec vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo stratil spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, alebo ak ju nesmie vykonávať pre chorobu z povolania alebo pre ohrozenie touto chorobou, alebo ak na pracovisku dosiahol najvyššiu prípustnú expozíciu určenú rozhodnutím príslušného orgánu verejného zdravotníctva,
d) zamestnanec
1. nespĺňa predpoklady ustanovené právnymi predpismi na výkon dohodnutej práce,
2. prestal spĺňať požiadavky podľa § 42 ods. 2,
3. nespĺňa bez zavinenia zamestnávateľa požiadavky na riadny výkon dohodnutej práce určené zamestnávateľom vo vnútornom predpise alebo
4. neuspokojivo plní pracovné úlohy a zamestnávateľ ho v posledných šiestich mesiacoch písomne vyzval na odstránenie nedostatkov a zamestnanec ich v primeranom čase neodstránil,
e) sú u zamestnanca dôvody, pre ktoré by s ním zamestnávateľ mohol okamžite skončiť pracovný pomer, alebo pre menej závažné porušenie pracovnej disciplíny; pre menej závažné porušenie pracovnej disciplíny možno dať zamestnancovi výpoveď, ak bol v posledných šiestich mesiacoch v súvislosti s porušením pracovnej disciplíny písomne upozornený na možnosť výpovede.

§ 76
Odstupné a odchodné
(1) Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. l písm. a) alebo b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu alebo dohodou z tých istých dôvodov, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné v sume najmenej dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku. Ak pracovný pomer zamestnanca trval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, patrí mu odstupné v sume najmenej trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku.
3 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Dod.com Pozri príspevok
Dobrý deň,

rád by som poprosil o radu. podal som výpoveď u zamestnávateľa, on ju akceptoval. Problém je ale, že on trvá na 3 mesačnej výpovedke a ja na 2 mesačnej (podľa ZP). Zamestnávateľ sa odvoláva na dodatok k PZ, ktorý sme podpisovali v zime a kde jedným z bodov je aj to, že výpovedná lehota zo strany zamestnávateľa aj zo strany zamestnanca sa riadi podľa paragrafu 62. U zamestnávateľa som už cez 5 rokov, no aj tak si myslím že by mali platiť tie dva mesiace výpovednej.
Za každú radu ďakujem.
Ak si podpísal dodatok k pracovnej zmluve, týkajúci sa aj dlhšej výpovednej doby, výpovedná doba je 3 mesiace (aj pri výpovedi zo strany zamestnanca).

§ 62
Výpovedná doba
Na začiatok

(1) Ak je daná výpoveď, pracovný pomer sa skončí uplynutím výpovednej doby. Výpovedná doba je rovnaká pre zamestnávateľa aj zamestnanca a je najmenej dva mesiace. Ak je daná výpoveď zamestnancovi, ktorý odpracoval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, je výpovedná doba najmenej tri mesiace.
Naposledy upravil veronikasad : 30.05.10 at 10:28
3 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

kód SK NACE musíš zistiť na tejto stránke - zadaj IČO:
http://www.statistics.sk/pls/wregis/dotaz

Právna forma FO: 101
3 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

JAJA11 Pozri príspevok
My máme podobný problém so zamestnancom. Dal výpoveď a tá mu začala plynúť 1.8.. Do práce nechodí a tak sme mu dali na tie dni absenciu a chceme ukončiť pracovný pomer hneď. Nemá význam ho tu držať, keď už má aj tak inú robotu. Ako ho môžeme potrestať? (Ten jeden plat má aj v zmluve, tak s tým počítame, ale dá sa ešte nejako potrestať) A môžme s ním ukončiť my pracovný pomer pre hrubé porušenie pracovnej disciplíny?
Môžete.

Trestať?

1. krátenie celej zvyšnej dovolenky
2. pokuta za nedodržanie výp. doby
3. vo výstupných listoch napíšete, že ukončenie PP z dôvodu porušenia prac. disciplíny (je to síce prd platné, lebo to nikoho nezaujíma a nikto to tam nepozerá).

4. ešte mi napadlo, že keby chcel pracovný posudok, tak mu tam napíšete, že svojvoľne porušil výpovednú dobu.

Nehľadaj ďalšie spôsoby ako ho potrestať, lebo to už hľadáš spôsoby, ako sa mu pomstiť. horeuvedené úplne postačuje, buďte radi, že je preč.
Naposledy upravil Chobot : 13.08.10 at 08:49
3 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
sybila3 Pozri príspevok
pracovníčka skončila PP výpoveďou k 31.8.10, mám zápočtový list od predch. zamestnávateľa, že má uvedené, že má započítaných 29 rokov. Takže som jej priznala 25 dní dovolenky. Ak ukončila v auguste PP má nárok na 16,67, zaokrúhľuje sa na 17 dní? dík
Správne, len ja by som zaokrúhlila na 16,5 dňa.
3 0
terezamaria terezamaria

terezamaria je offline (nepripojený) terezamaria

som jednoducho žena
Hansa Pozri príspevok
Prosím Vás, keď zamestnanec skončí pracovný pomer dohodou k určitému dňu a zaeviduje sa na úrade práce, má nárok na podporu v nezamestnanosti?

/Zamestnanec odpracoval vo firme cca 7 rokov, teraz chce ukončiť PP dohodou, chce vybrať pol roka podporu a v lete by sa chcel znova vrátiť. V tomto mojom prípade špekuluje aj zamestnanec aj zamestnávateľ.
Môj skromný názor - veď predsa nikto nevie čo bude o pol roka? No nie? Zamestnanec má 53 rokov./
Samozrejme ná nárok na podporu v nezamestnanosti, hlavne keď robil vo firme 7 rokov.

Možno sa naozaj zamestnanec i zamestnávateľ dohodli, že po dobratí podpory bude znovu prijatý do firmy. Ktovie, že by bol dostal aj akceptačný list?
3 0
drobeceva drobeceva

drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

lala01 Pozri príspevok
Prosim o radu ..chcem ukoncit prac. pomer v skusobnej dobe bez udania dovodu. Nastupila som do PP 15.10.2010 skusobna doba bola v prac. zmluve dohodnuta na 3 mesiace ....tie 3 mesiace je presne 90 dni , alebo je to tak ze mozem dat vypoved v skusobnej dobe aj k 15.01.2011 , alebo to uz bude po skusonej dobe ?dakujem
V skúšobnej dobe PP môže kedykoľvek a bez uvedenia dôvodov ukončiť tak z-ľ, ako aj zamestnanec. Ak chceš dodržať celú SD, skončíš ku 14.1.2011
-ešte doplním - nedávaš výpoveď, dáš ukončenie v SD
Naposledy upravil drobeceva : 28.12.10 at 17:22 Dôvod: doplnenie
3 0
VERONIKA6 VERONIKA6

VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

lala01 Pozri príspevok
Prosim o radu ..chcem ukoncit prac. pomer v skusobnej dobe bez udania dovodu. Nastupila som do PP 15.10.2010 skusobna doba bola v prac. zmluve dohodnuta na 3 mesiace ....tie 3 mesiace je presne 90 dni , alebo je to tak ze mozem dat vypoved v skusobnej dobe aj k 15.01.2011 , alebo to uz bude po skusonej dobe ?dakujem
Skúšobná doba končí 14.1.2011. Ukončiť pracovný pomer v skúšobnej dobe môže zamestanec aj zamestnávateľ z akéhokoľvek dôvodu alebo bez uvedenia dôvodu. Zákonník práce § 72.
3 0
terezamaria terezamaria

terezamaria je offline (nepripojený) terezamaria

som jednoducho žena
Dáš zamestnancovi začiatok i ukončenie 21.3.2011.
3 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať