Zavrieť

Porady

odkúpenie nebytových priestorov

ahojte, budem rád ak mi niekto bude vedieť poradiť s odkúpením nebytových priestorov od SVB, ako ich zmeniť na bytové a samozrejme ako sa vyhnúť tým neskutočným poplatkom u notára, kedže by som vraj mal uzavrieť zmluvu s každým vlastníkom v mojom prípade cca 50 ľudí. ďakujem Martin
Usporiadat
Elena Brindzová Elena Brindzová

Elena Brindzová je offline (nepripojený) Elena Brindzová

V liste vlastníctva máme len spoločné časti a spoločné zariadenia. Aký je postup pri preklasifikovaní na nebytový priestor? Budeme to musieť odkúpiť od všetkých vlastníkov a následne dať skolaudovať ako nebytový priestor?
Ak by sme to prenajali musí sa urobiť nájomná zmluva so všetkými vlastníkmi? A aký je postup pri vyčlenení do užívania jednému vlastníkovi? Ten vlastník tam chce investovať vlastné finančné prostriedky na rekonštrukciu objektu ( výmena dverí a pod.). Čo nastane v prípade ak už tieto priestory nebude chcieť využívať alebo sa odsťahuje, budeme mu musieť tieto náklady uhradiť?
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

O zmene v užívaní stavby rozhodne stavebný úrad tak, že navrhnuté spoločné priestory preklasifikuje na spoločné nebytové priestory. Budete ich mať vo vlastníctve všetci, aj na ne prispievať ako na spoločné priestory. Nič sa nekupuje ani neprenajíma vo vzťahu k spoluvlastníkom, pokiaľ ich neprenajmete len niektorým alebo jednému.

Nebytové priestory však už môžete predať. Potom bude záležitosťou nového vlastníka, aby si vybavil zmenu na bytové priestory.
3 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

Elena Brindzová Pozri príspevok
V liste vlastníctva máme len spoločné časti a spoločné zariadenia. Aký je postup pri preklasifikovaní na nebytový priestor? Budeme to musieť odkúpiť od všetkých vlastníkov a následne dať skolaudovať ako nebytový priestor?
Presne tak. Ten spoločný priestor patrí všetkým vlastníkom bytov, takže ak to chcete vyňat zo spoločných priestorov, musia s tým súhlasiť všetci vlastníci, odpredajú priestor novému vlastníkovi (jednému) a ten následne to musí preklasifikovať ako nebytový priestor.OPRAVA! Na nebytový priestor to môžu musia preklasifikovať pôvodní vlastníci a následne to predať tomu jednému. Spoločný priestor nemôžu predať, až po preklasifikovaní na nebytový priestor.

Pozor pri tomto, lebo vznikom nebytových priestorov sa zmenia spoluvlastnícke pomery. Nebytový priestor totiž vstupuje do celkovej plochy, kým spoločné priestory nie.

Je to obdoba ako keď je parcela o výmere 5000 m2, ktorá má 10 spolumajiteľov, každý v pomere 1/10. Ty ak chceš odkúpiť z tejto parcely len 500 m2, nestačí, že odkúpiš podiel jedného, lebo získaš len podiel 1/10 na celkovej výmere 5000 m2. Ty musíš s každým uzatvoriť zmluvu na odkup vyčlenenej novej parcely o výmere 500 m2, teda každý ti musí z toho svojho spoluvlastníctva predať časť. Ak čo len jeden nesúhlasí s predajom, tak si nepomôžeš a parcelu nekúpiš.

Aby bolo jasnejšie, aký je rozdiel medzi nebytovým a spoločným priestorom, tu som to popisoval:

http://www.porada.sk/162380-post26.html

Elena Brindzová Pozri príspevok
Ak by sme to prenajali musí sa urobiť nájomná zmluva so všetkými vlastníkmi? A aký je postup pri vyčlenení do užívania jednému vlastníkovi?
Nemusí so všetkými vlastníkmi. Treba zvolať schôdzu, kde programom bude prenájom spoločných priestorov a schváliť v súlade so zákonom o vlastníctve bytov (nadpolovičnou väčšinou). Následne poveríte správcu alebo predsedu SVB na podpísanie nájomnej zmluvy z tým nájomcom.

Elena Brindzová Pozri príspevok
Ten vlastník tam chce investovať vlastné finančné prostriedky na rekonštrukciu objektu ( výmena dverí a pod.). Čo nastane v prípade ak už tieto priestory nebude chcieť využívať alebo sa odsťahuje, budeme mu musieť tieto náklady uhradiť?

To všetko bude predmetom nájomnej zmluvy. Ak tam chce investovať, tak asi predpokladá nejakú návratnosť. Preto mu to treba prenajať na tak dlhú dobu, aby sa mu investícia mohla vrátiť. Nech navrhne, na akú dlhú dobu tie priestory chce. Napr. dohodnete 10 rokov. Ak on vypovie predčasne, tak treba dohodnúť, že nemá nárok na náhradu nákladov za investíciu. Ak mu vypoviete zmluvu vy (pred uplynutím 10 rokov), tak sa mu zaviažete uhradiť pomernú časť investície. O tých 10 rokov, či už vypoviete vy alebo on, tak by som mu už nič neuhrádzal

Všetko toto je ale vecou dohody. Doba môže kratšia aj dlhšia. Aj cena je vecou dohody, treba zohľadniť lokalitu, výšku investície, výhody pre bytovku, typ prevádzky a pod.
Naposledy upravil Chobot : 21.07.10 at 13:31
0 0
Elena Brindzová Elena Brindzová

Elena Brindzová je offline (nepripojený) Elena Brindzová

Citát:
V liste vlastníctva máme len spoločné časti a spoločné zariadenia. Aký je postup pri preklasifikovaní na nebytový priestor? Budeme to musieť odkúpiť od všetkých vlastníkov a následne dať skolaudovať ako nebytový priestor?

Chobot Pozri príspevok
Presne tak. Ten spoločný priestor patrí všetkým vlastníkom bytov, takže ak to chcete vyňat zo spoločných priestorov, musia s tým súhlasiť všetci vlastníci, odpredajú priestor novému vlastníkovi (jednému) a ten následne to musí preklasifikovať ako nebytový priestor. Na nebytový priestor to môžu preklasifikovať aj pôvodní vlastníci a následne to predať tomu jednému, je to ale komplikovanejšie.

Pochopila som to správne? Ak budú súhlasiť všetci vlastníci s vyňatím tohto priestoru so spoločných priestorov, môžu odpredať tento priestor ešte pred jeho preklasifikovaním na nebytové priestory? Následne si ten nový vlastník preklasifikuje priestor na nebytový. Informovala som sa na katastr. úrade ale tam nemôžu zapísať do listu vlastníctva predaj spoločných priestorov iba nebytových. Čiže podľa nich sa priestor najprv musí preklasifikovať ako nebytový a tak ho môžeme predať. Následne mu ho zapíšu do listu vlastníctva.

Za odpovede vopred ďakujem.
Naposledy upravil Chobot : 21.07.10 at 13:33
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

Elena Brindzová Pozri príspevok
Citát:
V liste vlastníctva máme len spoločné časti a spoločné zariadenia. Aký je postup pri preklasifikovaní na nebytový priestor? Budeme to musieť odkúpiť od všetkých vlastníkov a následne dať skolaudovať ako nebytový priestor?




Pochopila som to správne? Ak budú súhlasiť všetci vlastníci s vyňatím tohto priestoru so spoločných priestorov, môžu odpredať tento priestor ešte pred jeho preklasifikovaním na nebytové priestory? Následne si ten nový vlastník preklasifikuje priestor na nebytový. Informovala som sa na katastr. úrade ale tam nemôžu zapísať do listu vlastníctva predaj spoločných priestorov iba nebytových. Čiže podľa nich sa priestor najprv musí preklasifikovať ako nebytový a tak ho môžeme predať. Následne mu ho zapíšu do listu vlastníctva.

Za odpovede vopred ďakujem.
Máš pravdu, nemôžu. Spoločné priestory sa nemôžu predať. Opravil som príspevok.
0 0
Elena Brindzová Elena Brindzová

Elena Brindzová je offline (nepripojený) Elena Brindzová

Ďakujem za rady, neviem si predstaviť tú hromadu vybavovania a poplatkov.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

Elena Brindzová Pozri príspevok
Ďakujem za rady, neviem si predstaviť tú hromadu vybavovania a poplatkov.
Prenájom je oveľa jednoduchší. Tam nie sú žiadne poplatky, jedine zvolať schôdzu, odsúhlasiť prenájom a vypracovať dobrú nájomnú zmluvu.
0 0
Elena Brindzová Elena Brindzová

Elena Brindzová je offline (nepripojený) Elena Brindzová

Ak by sme na schôdzi odsúhlasili prenájom týchto priestorov nájomná zmluva sa uzatvára s SVB alebo konkrétne so všetkými majiteľmi? Príjem z prenájmu bude príjmom SVB alebo nás majiteľov ? Ide mi o to ak by sa uzatvárala zmluva s vlastníkmi museli by sme nahlásiť na Daňový úrad že prenajímame priestory a každý by musel dať daňové priznanie z prenájmu. To by sa asi nepáčilo nikomu.
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Nájomná zmluva sa uzatvára so SVB, nájom je príjmom fondu.
3 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

Elena Brindzová Pozri príspevok
Ak by sme na schôdzi odsúhlasili prenájom týchto priestorov nájomná zmluva sa uzatvára s SVB alebo konkrétne so všetkými majiteľmi?
Majitelia bytov na zmluve splnomocnia správcu. Ak máte SVB, tak za SVB podpisuje predseda, je nelogické, aby nájomnú zmluvu podpisovali všetci vlastníci.

Elena Brindzová Pozri príspevok
Príjem z prenájmu bude príjmom SVB alebo nás majiteľov ?
Príjem z prenájmu bude príjmom do fondu opráv domu. Z toho potom môžete financovať opravy domu.

Elena Brindzová Pozri príspevok
Ide mi o to ak by sa uzatvárala zmluva s vlastníkmi museli by sme nahlásiť na Daňový úrad že prenajímame priestory a každý by musel dať daňové priznanie z prenájmu. To by sa asi nepáčilo nikomu.
Nenahlasuje sa na daňový úrad. Myslím, že takýto príjem SVB je dokonca oslobodený od dane. Ale to by si si už preverila...

My takto prenajímame strechu jednému mobil. operátorovi za 200.000 SKK ročne. Ale nie sme SVB.
0 0
Elena Brindzová Elena Brindzová

Elena Brindzová je offline (nepripojený) Elena Brindzová

Pošlite toho mobilného operátora aj k nám tiež by sme prijali 200 000,- Sk ročne.
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Príjem z prenájmu spoločných priestorov podlieha daňovej povinnosti, je potrebná registrácia na daňovom úrade. To znamená, že vlastníci musia odviesť 19-percentú daň zo všetkých príjmov bytového domu. Môžu zvoliť dve formy odvodu: prostredníctvom zrážkovej dane hneď pri úhrade jednotlivých nájmov, alebo jednou položkou zo všetkých príjmov do 15. januára nasledujúceho roku, ktorá musí byť zároveň uvedená v daňovom výkaze.
5 0
angels88 angels88

angels88 je offline (nepripojený) angels88

Na schôdzi sme odsúhlasili, že dáme nevyužívané spoločné priestory práčovňu a sušiareň do užívania vlastníkom bytov na pivničné priestory. Platili by za to ako keby to vlastnili do fondu opráv na základe m2 a akú zmluvu s nimi môžem uzavrieť aby sme nemuseli platiť DÚ daň z prenájmu.
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

angels88 Pozri príspevok
Na schôdzi sme odsúhlasili, že dáme nevyužívané spoločné priestory práčovňu a sušiareň do užívania vlastníkom bytov na pivničné priestory. Platili by za to ako keby to vlastnili do fondu opráv na základe m2 a akú zmluvu s nimi môžem uzavrieť aby sme nemuseli platiť DÚ daň z prenájmu.
V zmysle § 51 môžete uzatvoriť hocijakú zmluvu, ktorá neodporuje zákonu. Je to tzv. nepomenovaná zmluva, ale môžete si ju nazvať napr. zmluva o užívaní spoločných priestorov. dajte si do nej všetko, čo potrebujete.

Nejde vôbec o nájom v zmysle občianskeho zákonníka, lebo sú spoluvlastníkmi tých priestorov, ale ich budú využívať vo väčšej miere ako majú podiel. Podľa bytového zákona je to možné.


§ 51 obč.z.
Účastníci môžu uzavrieť i takú zmluvu, ktorá nie je osobitne upravená; zmluva však nesmie odporovať obsahu alebo účelu tohto zákona.
3 1
flexio flexio

flexio je offline (nepripojený) flexio

zdravim bivam vedla nebitoveho prestoru biva tam syn us 11 rokou bitove drusto mi povedalo ze us sa neda odkupit nebitovi prestor a vseci vlasnici suhlasia porate mi na akim meste mozem si to vibavit okrem bitoveho drustva dakujem vopred za odpoved
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

flexio Pozri príspevok
zdravim bivam vedla nebitoveho prestoru biva tam syn us 11 rokou bitove drusto mi povedalo ze us sa neda odkupit nebitovi prestor a vseci vlasnici suhlasia porate mi na akim meste mozem si to vibavit okrem bitoveho drustva dakujem vopred za odpoved
Odhliadnuc od toho, že píšeš so strašnými chybami, píšeš aj nezrozumiteľne. Ale pochopil som, že chceš odkúpiť nejaký nebytový priestor.

Najprv sa spýtam - vieš aký je rozdiel medzi nebytovým a spoločným priestorom? Ak áno, upresni, či ide o nebytový alebo spoločný priestor. Ak je to spoločný priestor, tak ten neodkúpiš. Ak je to nebytový priestor, tak ten priestor má nejakého majiteľa a odkúpiť ho môžeš len vtedy, ak ten majiteľ je ochotný ti ho predať.

To je ako keby si napísal, že vedľa tvojho auta parkuje iné auto, ktoré chceš kúpiť, ale susedia ti ho nechcú predať. Veď ani nemôžu, ak im nepatrí to auto.
0 0
flexio flexio

flexio je offline (nepripojený) flexio

Zdravím vás,bývam na prízemi. Vedľa môjho bytu je nebytový priestor.V ktorom býva môj syn už 11 rokov.Spoluvlastnici bytov súhlasia s mojím návrhom odkúpiť nebytový priestor, lebo žiadný vlastnik bytu ho zatial neodkupil.Správbyt nám prve povedal že sa to bude dať odkupiť, a teraz nám povedal že sa to nedá odkúpiť.Preto vás žiadam o radu ako mám postupovať.Vopred vám dakujem za pochopenie a za odpoved.
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Napíš, o aký priestor ide, na aký účel bol skolaudovaný, ako ho dostal syn na bývanie, aký dôvod uvádza správca na nemožnosť odkúpenia.
5 0
flexio flexio

flexio je offline (nepripojený) flexio

Zdravím vás,priestor sa nachadza na prízemi, ide o nebytový priestor.Bola to niekedy kočikareň. Môj syn dostal nebytový priestor na bývanie od suhlasu od susedov a spravbytu aj od mestkého zastupiteľstva.Správbyt uvádza že by sa to dalo odkúpiť keby neboli vlastníci svojho bytu,a ked sú vlastníci svojho bytu teraz tak sa už nedá odkúpiť.Prosím vás o radu kde sa mám obrátiť.
0 0
flexio flexio

flexio je offline (nepripojený) flexio

Zdravím vás,priestor sa nachadza na prízemi, ide o nebytový priestor.Bola to niekedy kočikareň. Môj syn dostal nebytový priestor na bývanie od suhlasu od susedov a spravbytu aj od mestkého zastupiteľstva.Správbyt uvádza že by sa to dalo odkúpiť keby neboli vlastníci svojho bytu,a ked sú vlastníci svojho bytu teraz tak sa už nedá odkúpiť.Prosím vás o radu kde sa mám obráti
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať