Zavrieť

Porady

Odstúpenie od zmluvy

Poraďte mi prosím niekto, už som zúfalá.

Kúpili sme s manželom rod.dom, 1/3 sme vyplatili v hotovosti, 2/3 vyplatila banka formou hyp.úveru. Kúpna zmluva je momentálne na katastri. Zmluvu za predávajúce(2 sestry) podpisoval ich dedo na základe udelenej plnej moci.
Ako predmet kúpy je dom+pozemok určitej rozlohy. Uvedený dedo je zároveň aj jedným z našich priamych susedov, a ktorým nebol postavený plot. POzemok sme si dali úradne vymerať a sused s tým nesúhlasí. Vlastného geodeta si zaplatiť nechce a vlastne sa nechce nijak dohodnúť a vyhráža sa nám, že ak ten plot urobíme, on od zmluvy odstúpi. Dom sme museli dostavať, lebo to bola len stavba, sme tesne pred kolaudáciou a už sme tam investovali dosť fin.prostriedkov. Má vôbec právo odstúpiť od zmluvy, lebo sa mu nepáči kde je plot? Veď predsa predával pozemok o výmere... a keď to geodet vymeral a prepočítal, že je to sedí s jeho výmerou?
Za akých podmienok vlastne od zlmluvy je možné odstúpiť. V kúpnej zmluve nebolo odstupovanie riešené. My sme svoje všetky záväzky splnili.
Máme tam iba klauzulu,že po prevzatí plnej kúpnej ceny si predávajúci nebude nárokovať žiadne ďalšie finančné ani iné plnenie.
Normálne mám z toho pomaly vredy, že sa mi zakaždým, keď sa mu niečo nebude páčiť bude vyhrážať odstúpením od zmluvy.

Ďakujem za pomoc
Naposledy upravil pletenka11 : 06.10.05 at 15:33
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    Vevey je offline (nepripojený) Vevey

    Vevey
    Nemoze urobit jednostranny ukon (cize bez dohody s vami), ak je zmluva uz na katastri. Predpokladam, ze bol uz povoleny vklad a cakate len na vystavenie listu vlastnictva. Kedze je v hre hypotekarny uver, banka pozadovala predpokladam zrychleny vklad, cize ste platili 8000 a bude list vlastnictva do 15 dni. Potom nech sa vyhraza cim chce. Ani teraz nemoze odstupit od zmluvy, pokial sa nejedna o vopred v zmluve vymedzenu moznost. Vydrz este tych par dni. Mohli ste s vymeriavanim do vydania listu vlastnictva pockat, tymto starym ludom trha zily, ked sa ukrajuje z ich majetku. Alebo oplotenie bolo potrebne z dovodu kolaudacie?
    Naposledy upravil Vevey : 06.10.05 at 18:32

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    No Pletenka, túto situáciu ti nezávidím! Ty si s rozostavaným domom od predávajúceho, kúpila zároveň suseda - nepriateľa! Myslím si, že pri ňom zažiješ ešte nejednu krušnú chvíľu, škoda, že si s tým vyšla pred ním skôr, než to bolo zavkladované. Ak to stihneš a budeš mať výpis z katastra, dedko nemal žiadne námietky, resp.podmienky v KZ, mala by si byť v práve. Myslím, že v tomto prípade nebude môcť žiadať o odstúpenie od zmluvy.

    A prečo mu prekáža plot? To chce byť u teba na záhrade doma? Možno ti chce strážiť dom - samozrejme za predpokladu, že ti zabezpečí "pokoj" to rázne odmietni a plot postav. Ak neboli podmienky určené, nemôžu byť ani zrušené, a dedko nech si stráži svoj dom!
    Držím ti palce, aby ti to dobre dopadlo. Škoda, že tu nie je Elli, tá máva dobré rady k takýmto problémom.

    durisovad je offline (nepripojený) durisovad

    uctovnicka na dochodku durisovad
    Aj mne sa rady ELLI pacili. Ja by som neodborne poradila, aby ste spravili nie plot ale mur aspon 2 metre vysoky, aby dedko ku vam nemohol ani nakuknut.
    Dakujem Vám všetkým za rady a aj podporu.

    Ja by som starému ten plot kľudne posunula, len sa bojím, že keď ustúpim teraz o týždeň príde ďalšia volovina. Plot ešte nestojí, čakám na LV z katastra. Aj geodet nám už potvrdil, že to meral ako najlepšie sa dalo a že je ochotný v prípade sporu ísť to dosvedčiť a obhájiť aj na súd.

    Už ma napadol aj variant, že mu zaplatím geodeta, ktorého si sám vyberie, aby premeral jeho pozemok a pred meraním si dám písomne od neho potvrdiť, že s vymeraným pozemkom bude súhlasiť. Ale predpokladám, že dobre vie že nie je v práve a odmietne to. Už mi je jedno či zaplatím o nejakých 5-6tis za geodeta viac.

    Mám pocit, že ho serie fakt, že on ten dom začal stavať pre vnučky a nedokončil ho ani za 15 rokov, my sme tam zavolali pár šikovných ľudí a za 2 mesiace môžme kolaudovať a bývať.

    durisovad je offline (nepripojený) durisovad

    uctovnicka na dochodku durisovad
    Dedko bol asi nauceny hospodarit na obidvoch pozemkoch a nevie sa zmierit s tym, ze jedna cast uz nie je v jeho pravomoci. Myslim si, ze ked sa mu jasne vymedzia hranice jak pozemku tak vplyvu, po case da pokoj. Ale po odbornej stranke nech sa vyjadria ti, ktori su znali.

    elli je offline (nepripojený) elli

    elli
    Ja by som starému ten plot kľudne posunula, len sa bojím, že keď ustúpim teraz o týždeň príde ďalšia volovina. Plot ešte nestojí, čakám na LV z katastra. Aj geodet nám už potvrdil, že to meral ako najlepšie sa dalo a že je ochotný v prípade sporu ísť to dosvedčiť a obhájiť aj na súd.

    Vsak mu posun (na zaklade NOVEHO GP), ale urobte s nim zmluvu, ze to kupuje, a predajte mu ten "naviac" pozemok za tu istu cenu za ktoru to predaval vam, resp. za cenu pozemku dla posudku :-))
    zvysok mas v SS.

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    elli
    Ja by som starému ten plot kľudne posunula, len sa bojím, že keď ustúpim teraz o týždeň príde ďalšia volovina. Plot ešte nestojí, čakám na LV z katastra. Aj geodet nám už potvrdil, že to meral ako najlepšie sa dalo a že je ochotný v prípade sporu ísť to dosvedčiť a obhájiť aj na súd.

    Vsak mu posun (na zaklade NOVEHO GP), ale urobte s nim zmluvu, ze to kupuje, a predajte mu ten "naviac" pozemok za tu istu cenu za ktoru to predaval vam, resp. za cenu pozemku dla posudku :-))
    zvysok mas v SS.
    Ja som vedela, že Elli poradí, zistila som, že v tomto je šikulka. Tipujem správne - právnik?

    Odstúpenie od zmluvy

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.