Zavrieť

Porady

Návrat z materskej a rodičovskej dovolenky

Dobry den.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Prosim Vas o vysvetlenie.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Dna 05.05.2010 syn dovrsi 3 roky. Do skolky nastupuje 03. 05. 2010. Pred materskou dovolenkou som pracovla a ma zmluvu na dobu neurcitu od roku 12.2003.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Vyrozumenie zamestnavatela je, ze v pripade, ze sa vratim prepusti ma. Mozete mi prosim povedat ake alternativy vypovede mi moze dat? <o:p></o:p>
Neviem ci som oboznamena dobre: 1/ dohoda to znamena ze sa dohodneme ... – je narok na odstupne???<o:p></o:p>
2/ s tym ze mi da 2-mesacnu vypovednu lehotu s tym ze to odpracuje + odstupne 2-mesacne<o:p></o:p>
3/ alebo rovno 2-mesacne odstupne<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Rozumiem tomu spravne? Zaujimalo by ma, kedze som na materskej 3 roky ci aj rodicovska dovolenka a materska dovolenka 6 mesiacov sa pocíta tiez, do zapocitanych rokov, z ktorych sa rata odstupne.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Prosim Vas mozte mi to vysvetlit aj so zakonmi. Citala som aj Zakonník prace ..... ak by zamestnavatel sa ohanal zakonmi. <o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Dakujem<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Prajem prijemny den<o:p></o:p>
Usporiadat
latka latka

latka je offline (nepripojený) latka

Dobrý den, pred prvou MD som riadne pracovala a ostalo mi tých 7 dní nevyčerpanej dovolenky , hned som nastúpila na druhú MD 21.5.2007 - takže teraz neviem či za tu druhú MD mám nárok na dovolenku.Dakujem za všetky odpovede
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
ani to nie sú úplné informácie. Inak v mnohých príkladoch tu na porade by si si mohla nájsť prípad k sebe najbližší a podľa toho si vyrátať D.
7 dní ti urite zostalo - neprepadá.
ty si šla z jednej MD na druhú bez toho, že by si bola čo len jeden deň na RD?, to je len 1 otázka z viacerých...........
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

latka Pozri príspevok
Dobrý den, pred prvou MD som riadne pracovala a ostalo mi tých 7 dní nevyčerpanej dovolenky , hned som nastúpila na druhú MD 21.5.2007 - takže teraz neviem či za tu druhú MD mám nárok na dovolenku.Dakujem za všetky odpovede
doplň prosím presné obdobia trvania materskej a rodičovskej dovolenky pri prvom aj druhom dieťati.
Za ktorý rok ti zostalo 7 dní nevyčerpanej dovolenky ?
0 0
vieraaaa vieraaaa

vieraaaa je offline (nepripojený) vieraaaa

latka Pozri príspevok
Dobrý den, pred prvou MD som riadne pracovala a ostalo mi tých 7 dní nevyčerpanej dovolenky , hned som nastúpila na druhú MD 21.5.2007 - takže teraz neviem či za tu druhú MD mám nárok na dovolenku.Dakujem za všetky odpovede
Pretože si neuviedla presný dátum ukončenia prvej rodič.dovolenky, píšeš síce, že hneď si nastupovala na MD, tak môj výpočet vychádza z tohto údaju, tj. že 20.5.2007 si bola ešte na RD a od 21.5.2007 máš MD, ktorú som počítala 28 týždňov (bolo tiež treba uviesť presný dátum), čiže počítam, že MD trvala do 2.12.2007 a od 3.12.2007 si mala zase RD.
Ak to bolo takto, potom mi vyšlo, že máš v r. 2007 vymeškaných 121 pracovných, čiže sa Ti bude krátiť nárok na dovolenku o 2/12, takže by si mala mať nárok na 17 dní dovolenky.
Vzhľadom k tomu, ako som napísala na začiatku, bez presných dátumov ukončenia prvej RD, začiatku MD a začiatku druhej RD, ani výpočet nemusí byť presný.
2 0
latka latka

latka je offline (nepripojený) latka

dakujem všetkým žienkam za odpovede. Nemala som prístup na net. Takže presné dátumy prvá MD 16.7.2004 - 27.1.2005 následne RD 28.1.2005-5.6.2007 potom hned druhá MD 6.6.2007 - 17.2.2008 a potom RD 18.2.2008 - 20.9.2009 - Dna 21.9.2010 rozviazanie pracov. pomeru a vyplatili len tých 7dní pred prvou MD, vraj za druhú MD mi prepadli......prosím dakujem..
0 0
vieraaaa vieraaaa

vieraaaa je offline (nepripojený) vieraaaa

latka Pozri príspevok
dakujem všetkým žienkam za odpovede. Nemala som prístup na net. Takže presné dátumy prvá MD 16.7.2004 - 27.1.2005 následne RD 28.1.2005-5.6.2007 potom hned druhá MD 6.6.2007 - 17.2.2008 a potom RD 18.2.2008 - 20.9.2009 - Dna 21.9.2010 rozviazanie pracov. pomeru a vyplatili len tých 7dní pred prvou MD, vraj za druhú MD mi prepadli......prosím dakujem..
Dovolenka za r. 2007 Ti nemohla prepadnúť.
Na základe týchto nových presných dátumov, Ti vyšiel dokonca nárok na na 18 dní riadnej dovolenky, lebo si mala neodpracovaných iba 111 dní z dôvodu rodičovskej dovolenky, t.j. krátenie o 1/12.
Tieto dni Ti bol zamestnávateľ povinný umožniť buď vyčerpať po ukončení rodičovskej dovolenky, alebo preplatiť pri ukončení PP.

Viď Zákonník práce:
§ 100 ZP
Dovolenka
Zamestnancovi vzniká za podmienok ustanovených týmto zákonom nárok na
a) dovolenku za kalendárny rok alebo jej pomernú časť,
b) dovolenku za odpracované dni,

§ 113 ZP
(1) Zamestnávateľ môže určiť zamestnancovi čerpanie dovolenky, aj keď doposiaľ nesplnil podmienky na vznik nároku na dovolenku, ak možno predpokladať, že zamestnanec tieto podmienky splní do konca kalendárneho roka alebo do skončenia pracovného pomeru.
(2) Ak si zamestnanec nemôže vyčerpať dovolenku v kalendárnom roku preto, že zamestnávateľ neurčí jej čerpanie, alebo pre prekážky v práci na strane zamestnanca, zamestnávateľ je povinný poskytnúť ju zamestnancovi tak, aby sa skončila najneskôr do konca nasledujúceho kalendárneho roka. Ak si zamestnankyňa (zamestnanec) nemôže vyčerpať dovolenku pre čerpanie materskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky ani do konca nasledujúceho kalendárneho roka, nevyčerpanú dovolenku jej (mu) zamestnávateľ poskytne po skončení materskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky.

§ 116 ZP
(1) Zamestnancovi patrí za vyčerpanú dovolenku náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku.
(2) Za časť dovolenky, ktorá presahuje štyri týždne základnej výmery dovolenky, ktorú zamestnanec nemohol vyčerpať ani do konca nasledujúceho kalendárneho roka, patrí zamestnancovi náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku.
(3) Za nevyčerpané štyri týždne základnej výmery dovolenky nemôže byť zamestnancovi vyplatená náhrada mzdy, s výnimkou, ak si túto dovolenku nemohol vyčerpať z dôvodu skončenia pracovného pomeru.

§ 144 ZP
(4) Na účely dovolenky sa posudzuje čas zameškaný pre dôležité osobné prekážky v práci, ktoré sa uvádzajú v § 141 ods. 2 ako výkon práce. Ostatné dôležité osobné prekážky v práci sa na účely dovolenky neposudzujú ako výkon práce. Čas materskej dovolenky a rodičovskej dovolenky podľa § 166 ods. 1 a čas práceneschopnosti vzniknutý v dôsledku pracovného úrazu alebo choroby z povolania, za ktoré zamestnávateľ zodpovedá, sa posudzuje ako výkon práce.
Naposledy upravil vieraaaa : 29.09.10 at 16:08
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

latka Pozri príspevok
dakujem všetkým žienkam za odpovede. Nemala som prístup na net. Takže presné dátumy prvá MD 16.7.2004 - 27.1.2005 následne RD 28.1.2005-5.6.2007 potom hned druhá MD 6.6.2007 - 17.2.2008 a potom RD 18.2.2008 - 20.9.2009 - Dna 21.9.2010 rozviazanie pracov. pomeru a vyplatili len tých 7dní pred prvou MD, vraj za druhú MD mi prepadli......prosím dakujem..
rok 2007 - Materská dovolenka sa považuje za odpracovanú dobu, trvá viac ako 60 dní, preto ti vznikol nárok na dovolenku za kal. rok. Táto sa kráti za prvých 100 prac. dní rodičovskej dovolenky o 1/12 a za každých ďalších 21 prac. dní o 1/12. (nekontrolovala som výpočet poraďáčky vieraaaa)

Vznikol ti nárok na dovolenku aj za rok 2008 - dovolenka za odpracované dni = 1/12 ročného nároku (materská dovolenka trvala v roku 2008 viac ako 21 prac.dní).

Žiadaj písomne o prepočet dovolenky a doplatenie.

Podobne ako za rok 2007 si vypočítaj aj nárok na dovolenku za rok 2004 a 2005 (ak si pred nástupom na MD nebola PN)
0 0
vieraaaa vieraaaa

vieraaaa je offline (nepripojený) vieraaaa

Veronika, máš pravdu. V roku 2008 do 17.2. bolo 34 pracovných dní, tj. 1/12 nároku na dovolenku, tj. 1,6667 dňa - neviem, ako zaokrúhľovali RD vo firme.
1 0
latka latka

latka je offline (nepripojený) latka

dakujem ženičky veľmi pekne dakujem
0 0
latka latka

latka je offline (nepripojený) latka

ešte pre upresnenie 18 + tých 7 za pred nastupom na prvú materskú v roku 2004 takže spolu 25????
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

latka Pozri príspevok
ešte pre upresnenie 18 + tých 7 za pred nastupom na prvú materskú v roku 2004 takže spolu 25????
tých 7 dní z roku 2004 ako vypočítali ? Bola si v roku 2004 na PN pred nástupom na MD alebo si si už nejakú dovolenku vyčerpala ?
0 0
latka latka

latka je offline (nepripojený) latka

Nie nebola som PN, čerpala som klasickú dovolenku a počítala som si ju sama, lebo som spracovávala mzdy, bohužiaľ papierovo na min. mzdu, takže z minima mi teraz vypočítali aj odstupné a náhradu za tých 7 dní. A dokonca mi nechcú uznať tých ďalších 18 + 1,667 dňa.. ked som to správne pochopila
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

latka Pozri príspevok
Nie nebola som PN, čerpala som klasickú dovolenku a počítala som si ju sama, lebo som spracovávala mzdy, bohužiaľ papierovo na min. mzdu, takže z minima mi teraz vypočítali aj odstupné a náhradu za tých 7 dní. A dokonca mi nechcú uznať tých ďalších 18 + 1,667 dňa.. ked som to správne pochopila
Kolko si si vypočítala nárok na dovolenku za rok 2004 a kolko si vyčerpala?

Nárok na dovolenku ti vznikol aj za rok 2005 = 1/12 ročného nároku
0 0
latka latka

latka je offline (nepripojený) latka

Rok 2004 - 20 dní čerpala som 13 dní tak ostalo mi 7. Tých 7 dní mi preplatili. Takže koľko mam teraz nárok na doplatok.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

latka Pozri príspevok
Rok 2004 - 20 dní čerpala som 13 dní tak ostalo mi 7. Tých 7 dní mi preplatili. Takže koľko mam teraz nárok na doplatok.
Tak to je OK, k tomu si ešte pripočítaj nárok na dovolenku za odpracované dni za rok 2005.
0 0
latka latka

latka je offline (nepripojený) latka

Takže 2005 rok 1,66
2007 rok 18
2008 rok 1,66
Je to prosím takto správne v zmysle par. 100 ZP . Je to tak OK.?????????????????????????????????????????? dakujem
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Čítaj prosím predch. príspevky, máš to zopakované niekolkokrát a porovnaj so Zákonníkom práce.
0 0
vieraaaa vieraaaa

vieraaaa je offline (nepripojený) vieraaaa

Ešte k nároku na preplatenie riad. dovolenky:

Náhrada mzdy za nevyčerpanú dovolenku môže byť poskytnutá len za toľko týždňov dovolenky, koľko presahuje základnú štvortýždňovú výmeru dovolenky. Ak má zamestnankyňa nárok napr. na šesť týždňov dovolenky, náhrada mzdy* za* nevyčerpanú dovolenku jej môže byť poskytnutá len za dva týždne. Ak má nárok len na štyri týždne dovolenky, nemôže jej byť poskytnutá náhrada mzdy za nevyčerpanú dovolenku. Výnimkou je, ak by si zamestnankyňa nemohla dovolenku čerpať z dôvodu skončenia pracovného pomeru. Vtedy by mala nárok na preplatenie celej nevyčerpanej dovolenky.
Celý text: http://www.enoviny.sk/?sekcia=3&urov...ah=4&cid=35002
___________
Práve z dôvodu obmedzenie poskytovania náhrady mzdy za nevyčerpanú dovolenku zavádza nový Zákonník práce možnosť presunúť čerpanie nevyčerpanej dovolenky na zotavenie až na dobu po skončení rodičovskej dovolenky (v prípade ťažko zdravotne postihnutého dieťaťa je to až do jeho siedmych rokov) alebo napríklad pri opakovaných materských a rodičovských dovolenkách bude poskytnutý súčet všetkých nárokov na dovolenku na zotavenie po skončení poslednej rodičovskej dovolenky, čo môže byť aj o deväť alebo viac rokov.
Celý text: http://devel.novaekonomika.cz/index....sklonuj%5D=off
1 0
anenka.s anenka.s

anenka.s je offline (nepripojený) anenka.s

Chcem sa spýtať či sa za odpracovaný čas na účely dovolenky považujú aj dni jej čerpania. Máme zamestnankyňu, ktorá sa vrátila po dvoch rodičovských dovolenkách 21.06.2010 do práce. Mala starých 51 dní dovolenky.D čerpala 21.-26.06.2010. 28.06.2010 nasúpila do práce, Od 29.06.2010 do 31.07.2010 bola PN. Od 02.08.2010 do 11.08.2010 poslala OČR. Ďalej od 12.08.2010 do 30.09.2010 čerpala 34 dní starej dovolenky. Požiadala aj o vyčerpanie zvyšných 12 dní starej dovolenky, takže sme jej dovolenkový lístok vypísali do 18.10.2010. Ak na účely výpočtu novej dovolenky budem počítať aj dni čerpania D ako odpracované, vychádza mi že zamestnankyňa bude mať nárok na 17 dní D za rok 2010.K 30.11.2010 u nás končí, takže som počítala nárok 23- 3/12 za rodičovskú D a PN. Ak do odracovaných dní nesmiem zarátať dni čerpania D, ale len reálne odpracované nevznikol jej žiadny nárok, resp.k 30.11.2010 bude mať nárok len na 1/12 celoročného nároku. Ktorý postup je správny? Poraďte.
0 0
vieraaaa vieraaaa

vieraaaa je offline (nepripojený) vieraaaa

anenka.s Pozri príspevok
Chcem sa spýtať či sa za odpracovaný čas na účely dovolenky považujú aj dni jej čerpania. Máme zamestnankyňu, ktorá sa vrátila po dvoch rodičovských dovolenkách 21.06.2010 do práce. Mala starých 51 dní dovolenky.D čerpala 21.-26.06.2010. 28.06.2010 nasúpila do práce, Od 29.06.2010 do 31.07.2010 bola PN. Od 02.08.2010 do 11.08.2010 poslala OČR. Ďalej od 12.08.2010 do 30.09.2010 čerpala 34 dní starej dovolenky. Požiadala aj o vyčerpanie zvyšných 12 dní starej dovolenky, takže sme jej dovolenkový lístok vypísali do 18.10.2010. Ak na účely výpočtu novej dovolenky budem počítať aj dni čerpania D ako odpracované, vychádza mi že zamestnankyňa bude mať nárok na 17 dní D za rok 2010.K 30.11.2010 u nás končí, takže som počítala nárok 23- 3/12 za rodičovskú D a PN. Ak do odracovaných dní nesmiem zarátať dni čerpania D, ale len reálne odpracované nevznikol jej žiadny nárok, resp.k 30.11.2010 bude mať nárok len na 1/12 celoročného nároku. Ktorý postup je správny? Poraďte.
Áno počíta - viď § 144 ZP
(3) Ako výkon práce sa posudzuje čas,
a) keď zamestnanec nepracuje pre prekážky v práci s výnimkou času pracovného voľna poskytnutého na žiadosť zamestnanca, ak sa vopred dohodlo jeho nadpracovanie, a času, po ktorý bola práca prerušená pre nepriaznivé poveternostné vplyvy,
b) dovolenky,
c) keď si zamestnanec vyberá náhradné voľno za prácu nadčas, za prácu vo sviatok alebo za čas neaktívnej časti pracovnej pohotovosti na pracovisku,
d) keď zamestnanec nepracuje preto, že je sviatok, za ktorý mu patrí náhrada mzdy alebo za ktorý sa mu jeho mesačná mzda nekráti,
e) ktorý mladistvý zamestnanec strávi pri odbornej príprave v rámci systému teoretickej alebo praktickej prípravy.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať