Zavrieť

Porady

Predčasný starobný dôchodok

Ahojte,

potrebovala by som vedieť, či je možné poberať predčasný starobný dôchodok a zároveň pracovať ako SZČO.

Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ajobs je offline (nepripojený) ajobs

    muž ajobs
    Aro
    Ahojte,

    potrebovala by som vedieť, či je možné poberať predčasný starobný dôchodok a zároveň pracovať ako SZČO.

    Ďakujem
    Samozrejme, nie je tam žiadne obmedzenie.

    Kamil je offline (nepripojený) Kamil

    Kamil
    ajobs
    Samozrejme, nie je tam žiadne obmedzenie.
    Znamena to, ze mozem poberat predcasny dochodok a mat prijmy z podikania? A odvody platim potom podla toho, ake prijmy som mal v minulom roku? Napr. pojdem do predcasneho dochodku v juni t.r (2006)., t.j. rok pred riadnym terminom, a odvody budem platit podla prijmov v roku 2005, a do vsetkych poistovni? A ak som stratovy? Toto ma najviac trapi, lebo s podnikanim zacinam a zatial som v strate.
    Dakujem za odpoved.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    ajobs
    Samozrejme, nie je tam žiadne obmedzenie.
    mna by zaujimalo ako vymeraju predčasny SD, ak počas zamestnania bol aj SZČO a podnikanie neukončil, iba požiadal o PSD?
    Lebo SP sa zdráha vystaviť ELDZ pre účely výpočtu, kedže činnosť SZČO trvá.

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Kamil
    Znamena to, ze mozem poberat predcasny dochodok a mat prijmy z podikania? A odvody platim potom podla toho, ake prijmy som mal v minulom roku? Napr. pojdem do predcasneho dochodku v juni t.r (2006)., t.j. rok pred riadnym terminom, a odvody budem platit podla prijmov v roku 2005, a do vsetkych poistovni? A ak som stratovy? Toto ma najviac trapi, lebo s podnikanim zacinam a zatial som v strate.
    Dakujem za odpoved.
    Do SP platíte odvody za podmienok a spôsobom ako každý iný SZČO, výhodou je, že sa neplatí invalidné poistenie ani nezamestnanosť.

    Do ZP máte zvýhodnenia ako dôchodca, pohľadajte si k tomu informácie v príslušných témach.

    Maya1 je offline (nepripojený) Maya1

    Maya1
    Dobrý deň. Aké má povinnosti pri podávaní DP dôchodkyňa, ak v roku 2005 ešte pár mesiacov pracovala v TPP,( má potvrdenie o príjme) a potom už poberala predčasný starobný dôchodok. Má nárok na nezdaniteľnú časť?
    Ďakujem.

    Melnick je offline (nepripojený) Melnick

    človek čo opustil Poradu. Melnick
    Možno aj toto niekto rieši:

    Pre tých, ktorý podnikali v r. 2005 ,podnikanie ukončili na určitú dobu ,medzitým si vybavili predčasný starobný dôchodok a znovu si "otvorili" živnosť ,ktorá je totožná s činnosťou,ktorú vykonávali pred ukončením živnosti ,platí výška do ZP zo sumy,ktorú odvádzali z DP za r.2004./aby sa predišlo špekuláciám/. Práve v týchto dňoch som takéhoto
    klienta riešila a ak som bola dobre usmernená ja ,potom odovzdávam správnu informáciu.

    Ak je nesprávna opravte ma prosím. Ďakujem.
    MajulaP
    Naposledy upravil Melnick : 06.02.06 at 11:13 Dôvod: Gramatická chyba,ktorú by som ako bývalý pedagóg nemala urobiť

    ajobs je offline (nepripojený) ajobs

    muž ajobs
    Maya1
    Dobrý deň. Aké má povinnosti pri podávaní DP dôchodkyňa, ak v roku 2005 ešte pár mesiacov pracovala v TPP,( má potvrdenie o príjme) a potom už poberala predčasný starobný dôchodok. Má nárok na nezdaniteľnú časť?
    Ďakujem.
    Ak pracovala čo len jediný deň v roku 2005, má nárok na odpočet celej nezdaniteľnej čiastky.

    Maya1 je offline (nepripojený) Maya1

    Maya1
    ajobs
    Ak pracovala čo len jediný deň v roku 2005, má nárok na odpočet celej nezdaniteľnej čiastky.
    ajobs, ďakujem,ďakujem.

    Len pre úplnosť, či dobre vravím: Dôchodkyňa podá DP za rok 2005, uvedie príjem z TPP, výšku dôchodku ani rozhodnutie o dôch. do DP neuvedie, uplatní si celú nezdaniteľnú sumu a vrátia jej daň.

    PS: Keby mala priznaný dôchodok 1.1.2005 a ešte iný príjem, tak :
    1. podá DP
    2. uvedie výšku dôchodku a rozhodnutie o priznaní
    3. uplatní si rozdiel medzi celou nezd. sumou a výškou dôchodku
    4. vypočíta si daň
    Pochopila som to správne ??
    -----------------------------------VĎAKA PORADE -- VÁM !!!

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Melnick
    Pre tých, ktorý podnikali v r. 2005 ,podnikanie ukončili na určitú dobu ,medzitým si vybavili predčasný starobný dôchodok a znovu si "otvorili" živnosť ,ktorá je totožná s činnosťou,ktorú vykonávali pred ukončením živnosti ,platí výška do ZP zo sumy,ktorú odvádzali z DP za r.2004./aby sa predišlo špekuláciám/.
    Pri výpočte preddavkov na zdravotné poistenie SZČO nie je podstatné, či podnikanie trvá nepretržite, alebo bolo obnovené po prerušení alebo či podnikateľ vrátil živn.list a po čase si vybavil nový živn.list.

    Výpočet preddavkov na ZP do júna 2006 je vždy podľa vzorca:
    Základ dane 2004 podľa § 6 ZDP (okrem ZD podľa § 6 ods.3), deleno 24.

    Len ak niekto žiaden základ dane podľa § 6 za rok 2004 nemal, určuje si výšku preddavku sám.

    Vždy však zdôrazňujem, že nemá eľký význam špekulovať a rozmýšľať o preddavkoch na ZP. Podstatné je ročné zúčtovanie.
    Naposledy upravil Jozef Mihál : 06.02.06 at 19:54

    zabb je offline (nepripojený) zabb

    zabb
    Neviete mi niekto poradiť:
    Máme zamestnanú upratovačku, ktorá je na invalidnom dôchodku. Môžem jej urobiť ročné zúčtovanie? A má nárok na odpočet nezdaniteľnej časti v plnej výške alebo nejako pomerne ako je to u starobných dôchodcov.

    Ďakujem vopred za radu.

    Zuziana je offline (nepripojený) Zuziana

    Zuziana
    Občan, ktorý má priznaný invalidný dôchodok má nárok na odpočítateľnú položku. Pozor však na dôchodkový vek, Ak tento občan dosiahne dôchodkový vek, jeho invalidný dôchodok sa akoby mení na starobný. V prípade starobného dôchodku má nárok na odpočítateľnú položku, ak tento nemal priznaný k 1.1. V prípade že mal priznaný starobný dôchodok môže mať nárok na odpočítateľnú položku rovnajúcu sa rodielu odpočítateľnej položky a jeho dôchodku, ak je dôchodok nižší ako odpočítateľná položka.

    ajobs je offline (nepripojený) ajobs

    muž ajobs
    Maya1
    ajobs, ďakujem,ďakujem.

    Len pre úplnosť, či dobre vravím: Dôchodkyňa podá DP za rok 2005, uvedie príjem z TPP, výšku dôchodku ani rozhodnutie o dôch. do DP neuvedie, uplatní si celú nezdaniteľnú sumu a vrátia jej daň.

    PS: Keby mala priznaný dôchodok 1.1.2005 a ešte iný príjem, tak :
    1. podá DP
    2. uvedie výšku dôchodku a rozhodnutie o priznaní
    3. uplatní si rozdiel medzi celou nezd. sumou a výškou dôchodku
    4. vypočíta si daň
    Pochopila som to správne ??
    -----------------------------------VĎAKA PORADE -- VÁM !!!
    Maya1, úplne presne. Všetko si pochopila správne.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.