Zavrieť

Porady

Sociálny fond - čerpanie

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
zdravim diskutujúcich. Potrebovala by som poradiť ohľadom použitia sociálneho fondu - berie sa mesačná výška alebo ho môžem čerpať podľa zákona o sociálnom fonde za dlhšie časové obdobie? Stav účtu sociálny fond je dosť vysoký a každý mesiac ho tvoríme v priemere 2 000,- Sk. Z minulých období mi ostala dosť vysoká čiastka (nečerpala som ho z určitého dôvodu), a tak chcem teraz prispievať na stravné lístky. Podľa zákona o soc. fonde to môžem do 80%, ale neviem, či som obmedzená mesačnou tvorbou alebo si môžem zvoliť príspevok podľa celkovej výšky účtu Sociálny fond. Napr. ak je zostatok na účte k 1.5.2004 60 000,- Sk, tak (nezávisle od ďalšej tvorby) z neho môžem v akomkoľvek období použiť 48 000,- Sk (60 000 x 80%)? Ďakujem za odpovede, dúfam, že som to napisala zrozumiteľne.
Usporiadat
Lilla Lilla

Lilla je offline (nepripojený) Lilla

erika527
Tento rok my sme kúpili pernamentku na tenis. Akým spôsobom treba zdaniť u zamestnanca? Jednoducho zvýšiť základ dane pri vypočítaní miezd alebo akým spôsobom?
Ďakujem.
Zdravím Vás! Ja mám podobný problém, ako treba zdaniť čerpanie SF u zamestnanca? Mzdový základ by som nerada zvýšila, tým sa zvýšia aj odvody. Je možné, že sa mýlim...
Dik za odpoveď!
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
áno, dávaš to do základu dane, ale odvody z toho neplatíš.
Postup:
1. vypočítaš zamestnancovi mzdu
2. z vypočítanej mzdy urobíš odvody do poisťovní
3. a ideš na výpočet dane nasledovne:
hrubá mzda - odvody - nezdaniteľná časť + sociálny fond = základ dane
zo základu dane urobíš 19% daň a je to
0 0
Lilla Lilla

Lilla je offline (nepripojený) Lilla

Vdaka vladan...si naozaj CLEVER
0 0
M3G M3G

M3G je offline (nepripojený) M3G

Vladan: minule sa ma jeden klient pýtal, že keďže zaplatil 1.000.000 SK futbalovému klubu ako dar, môže si dať celých 1.000.000 Sk do nákladov?


Tým som chcel len pripomenúť staré dobré časy, keď sme si ešte mohli odrátavať zo základu dane aj dary(a ich časti)....
0 0
Fajdy Fajdy

Fajdy je offline (nepripojený) Fajdy

Dar si do nákladov dať nemôže. Iba ak by mal zmluvu o reklame a na preukázanie doložiš fotografie z podujatí, z ktorých bude zrejmé, že ich firma bola propagovaná.
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
M3G
Vladan: minule sa ma jeden klient pýtal, že keďže zaplatil 1.000.000 SK futbalovému klubu ako dar, môže si dať celých 1.000.000 Sk do nákladov? Tým som chcel len pripomenúť staré dobré časy, keď sme si ešte mohli odrátavať zo základu dane aj dary(a ich časti)....
Robi, asi každý rád spomína na "tie dobré časy"
0 0
jess jess

jess je offline (nepripojený) jess

žienka
Keď počujem slovo "kolekcia", tak sa mi hneď vynorí v hlave jeden kontrolór z nášho DÚ, ktorý ma pri kontrole poúčal ako mám použiť SF, že treba dať "hlavne na regeneráciu pracovnej sily". Ja mu na to.... Dobre, tak kúpim vitamíny, aby boli pracovníci zdraví a nevymeškávali!" A on na to : "To nemôžete! ... "kúpte im radšej VIANOČNÚ KOLEKCIU!" Tak podľa môjho kontrolóra z DÚ je "na regeneráciu prac.sily" lepšia čokoláda ako vitamíny !!!

Ale tiež by ma zaujímalo ako zdaniť pracovníkom napr. prenosnú permanentku na plaváreň.
misurka
Ak nakupim kolekcie zo SF, poklad. doklad o kupe zauctujem ako 472/211 a kazdemu zamestnancovi len cenu kolekcie zdanim pri vyplate?
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
jess, na mňa fakt blahodárnejšie pôsobí tabuľa čokolády ako dáke C-čko

... k otázke: prenosnú permanentku zdaníš ako nepeňažné plnenie zo SF
0 0
jess jess

jess je offline (nepripojený) jess

žienka
Ja zase tú čokoládku nemusím /mám po nej kyselinu/ a na C-čko som alergická. Ale k tej permanentke. V akej cene by si to zdanila,keď napr.ročná permanentka je 2000,-?
vladan
jess, na mňa fakt blahodárnejšie pôsobí tabuľa čokolády ako dáke C-čko

... k otázke: prenosnú permanentku zdaníš ako nepeňažné plnenie zo SF
0 0
Beba Beba

Beba je offline (nepripojený) Beba

Hádam...pomerom?
0 0
Beba Beba

Beba je offline (nepripojený) Beba

Oprava -treba doplniť -prepočtom, lebo nie je pomer ako pomer...
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
jess
V akej cene by si to zdanila,keď napr.ročná permanentka je 2000,-?
to závisí od toho, koľko zamestnancov ju využíva a možno by som ešte rozmýšľala, či to dať jednorázovo alebo to účtovať mesačne, ale to asi závisí od teba
0 0
jess jess

jess je offline (nepripojený) jess

žienka
Prúser je v tom, že sme taký "skoro rodinný podnik". Šéf, ja-polovička šéfa a 1 zamestnanec a zamestnanec nechce ani stravné lístky ani nedochádza do práce /iba na svojom bicykli/. Takže permanentku využívame všetci. Inač neviem ako by sme minuli SF. My sme malé mesto a ani kultúru, ktorá by nášmu zamestnancovi /mladý odtrhnutý/ vyhovovala tu niet.
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
no volila by som takýto postup:
- cena permanentky = 2 000,- Sk
- zistila by som koľko vstupov zahŕňa cena 2 000,- Sk, z toho by som si vypočítala cenu jedného vstupu
- potom by som zistila koľkokrát ten-ktorý človek využil permanentku
- vypočítala by som nepeňažné plnenie zo SF = cena jedného vstupu * počet vstupov
- a výšku tohto nepeňažného plnenia by som pripočítala k základu dane zamestnanca a zdanila 19% daňou
hm, páči?
0 0
jess jess

jess je offline (nepripojený) jess

žienka
Môže byt ! Vďaka! Pekný deň!
0 0
Ingrid G. Ingrid G.

Ingrid G. je offline (nepripojený) Ingrid G.

erika527
Zdaniť je potrebné iba v prípade keď na osobu vyjde suma vyššia ako 2000,-alebo sa mýlim?
Suma 2000 Sk je už minulosťou. Škoda. Teraz sa zdaňuje všetko.
0 0
Jaroslávka Jaroslávka

Jaroslávka je offline (nepripojený) Jaroslávka

erika527
Zdaniť je potrebné iba v prípade keď na osobu vyjde suma vyššia ako 2000,-alebo sa mýlim?
Toto bolo platné do 31.12.2004, od 1.1.2005 zdaniť
-školenie z 13.9.2005 novela o dani z príjmov zo závislej činnosti JUDr.Groszová-
Jaroslávka
0 0
Jaroslávka Jaroslávka

Jaroslávka je offline (nepripojený) Jaroslávka

deha
Ale tá hranica u nefin.čerpania na zamestnanca predsa bola 2000 Sk/nie priame čerpanie cez výplatu/, odkedy to je zmenené? Nevedeli byste to prosím niekto aj s odvolávkou na zák.?
Z 313/2005 z 29.júna 2005 o soc.fonde mení a dopĺňa Z 152/1994 Z.z
je vlasne protiústavný, soc.zákony nemajú byť nákladovou položkou podľa čl.12 našej ústavy
Je to Z 68/2005 Z.z. a Z 314/2005 z 23.6.2005 o dani z príjmov
Jaroslavka
0 0
Ľuba Ľuba

Ľuba je offline (nepripojený) Ľuba

Slávka, poslala som Ti SS.
0 0
Natka Natka

Natka je offline (nepripojený) Natka

Do konca 2004 bolo limitované čerpanie soc.fondu v hotovosti do 2 000,- Sk, samozrejme som ho zdanila 19% v mzde a od nového roka 2005 tam nie je žiadny limit? V januári 2005 som dala zamestnancovi do mzdy 1 900,- Sk, zdanila ako sa patrí, ale dnes by som mu chcela dať do mzdy 2 500,- Sk, môžem?
0 0
Načítať ďalšie