Zavrieť

Porady

Sociálny fond - čerpanie

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
zdravim diskutujúcich. Potrebovala by som poradiť ohľadom použitia sociálneho fondu - berie sa mesačná výška alebo ho môžem čerpať podľa zákona o sociálnom fonde za dlhšie časové obdobie? Stav účtu sociálny fond je dosť vysoký a každý mesiac ho tvoríme v priemere 2 000,- Sk. Z minulých období mi ostala dosť vysoká čiastka (nečerpala som ho z určitého dôvodu), a tak chcem teraz prispievať na stravné lístky. Podľa zákona o soc. fonde to môžem do 80%, ale neviem, či som obmedzená mesačnou tvorbou alebo si môžem zvoliť príspevok podľa celkovej výšky účtu Sociálny fond. Napr. ak je zostatok na účte k 1.5.2004 60 000,- Sk, tak (nezávisle od ďalšej tvorby) z neho môžem v akomkoľvek období použiť 48 000,- Sk (60 000 x 80%)? Ďakujem za odpovede, dúfam, že som to napisala zrozumiteľne.
Usporiadat
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Natka
Do konca 2004 bolo limitované čerpanie soc.fondu v hotovosti do 2 000,- Sk, samozrejme som ho zdanila 19% v mzde a od nového roka 2005 tam nie je žiadny limit? V januári 2005 som dala zamestnancovi do mzdy 1 900,- Sk, zdanila ako sa patrí, ale dnes by som mu chcela dať do mzdy 2 500,- Sk, môžem?
Riešenie problematiky v pripnutom linku.
http://www.porada.sk/showthread-threadid_13766.html
0 0
vcielka vcielka

vcielka je offline (nepripojený) vcielka

Dada
Áno, samozrejme.
A ako je to v JÚ??? Neviete poradiť???
0 0
JankaV JankaV

JankaV je offline (nepripojený) JankaV

Zdravím všetkých poraďákov, prosím vás musí byť na nákup permanentiek na plaváreň a masáže zmluva? Ak áno, aká.
Ja som ich kúpila len tak a šéfka skoro dostala infarkt.
Díky za každú radu.
0 0
erika527 erika527

erika527 je offline (nepripojený) erika527

Keď v roku 2005 nebolo čerpané zo soc. fondu tak môžeme dať do nákladov tvorbu SF? Počula som také že keď to nebolo čerpané tak celá výška 527 bude pripoč. položka k základu dane 2005. Ďakujem.
0 0
sarmantna sarmantna

sarmantna je offline (nepripojený) sarmantna

Tvorba sociálneho fondu keď je tvorená v súlade so zákonom nebude nikdy pripočitateľná položka, bozohľadu na to, kedy sa vytvorený fond, prostriedky z neho čerpajú.
0 0
evae evae

evae je offline (nepripojený) evae

nevie mi niekto poradit, ked som kupovala zamestnancov zo SF kolekcie, v hodnote 130 sk kazdy, ako dam cerpanie SF do mzdy? (pripadne este lepsie, ako to zauctujem do programu MRP) dakujem
0 0
Italiana Italiana

Italiana je offline (nepripojený) Italiana

Ahojte, možno mi to pri čítaní príspevkov ušlo, ale mám jednoduchú otázku: Môže zamestnávateľ prispievať zamestnancovi na stravný lístok, tak, že zamestnanec neplatí nič? (55% do nákladov a 45% zo sociáneho fondu)
Nemusí zamestnanec nič zdaňovať, ak ide o nepeňažné príspevky na stravu? (nedostane peniaze, ale lístok) Alebo posledná veta platí, len ak sa tvorí SF aj prídelom zo zisku.
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Italiana
Ahojte, možno mi to pri čítaní príspevkov ušlo, ale mám jednoduchú otázku: Môže zamestnávateľ prispievať zamestnancovi na stravný lístok, tak, že zamestnanec neplatí nič? (55% do nákladov a 45% zo sociáneho fondu)
Áno, je to možné a pre zamestnanca tento príspevok nebude zdaniteľným príjmom.
0 0
Italiana Italiana

Italiana je offline (nepripojený) Italiana

Ďakujem, účtovala som to tak, ale ktosi mi to spochybnil. Tak som rada, že si mi to potvrdila a je to OK.
0 0
jojko19 jojko19

jojko19 je offline (nepripojený) jojko19

Ahojte. Mohli by ste mi poradit s mojím problémom? V 12/05 firma kúpila zamestnancom zo SF vianocne balicky. Oznámili mi to a bloky dali len nedávno. Čo s tým mám teraz robiť? Ako to dodaniť?
0 0
jojko19 jojko19

jojko19 je offline (nepripojený) jojko19

Skúsení poraďáci, neporadíte?
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

jojko19
Ahojte. Mohli by ste mi poradit s mojím problémom? V 12/05 firma kúpila zamestnancom zo SF vianocne balicky. Oznámili mi to a bloky dali len nedávno. Čo s tým mám teraz robiť? Ako to dodaniť?
Keďže tento prípad súvisí so mzdou a aj výdavkom/nákladom za rok 2005, nie je to jednoduché. Ak je rok už uzavretý , zaúčtovať aktuálne výdavok/náklad za nákup balíčkov ako nedaňový (aby bol správny zostatok v pokladni) a v najbližšej mzde príspevok vysporiadať a zdaniť

Alebo, ak ešte nie je uzavretý rok, opraviť všetko, čo s prípadom súvisí.......nákup, výplaty za december, 1/4-čný prehľad, ročné zúčtovanie.......

Alebo.....niekto bude mať lepší nápad.
0 0
BeaY BeaY

BeaY je offline (nepripojený) BeaY

co mam urobit so zostatkom SF z min. roka, ked firma skoncila v marci, a zostatok SF je v pokladnici. ked ho vyplatim teraz, zamestnancom ho uz nemozem zdanit
0 0
Oriešok Oriešok

Oriešok je offline (nepripojený) Oriešok

žena
BeaY
co mam urobit so zostatkom SF z min. roka, ked firma skoncila v marci, a zostatok SF je v pokladnici. ked ho vyplatim teraz, zamestnancom ho uz nemozem zdanit
Beay, asi by som ho v rámci uzávierkových operácií zaúčtovala do výnosov. Bude to asi najčistejšie riešenie z pohľadu daní.
0 0
jojko19 jojko19

jojko19 je offline (nepripojený) jojko19

Paula
Keďže tento prípad súvisí so mzdou a aj výdavkom/nákladom za rok 2005, nie je to jednoduché. Ak je rok už uzavretý , zaúčtovať aktuálne výdavok/náklad za nákup balíčkov ako nedaňový (aby bol správny zostatok v pokladni) a v najbližšej mzde príspevok vysporiadať a zdaniť

Alebo, ak ešte nie je uzavretý rok, opraviť všetko, čo s prípadom súvisí.......nákup, výplaty za december, 1/4-čný prehľad, ročné zúčtovanie.......

Alebo.....niekto bude mať lepší nápad.
A nedalo by sa to vyriešiť, aby som im to nemusel zdaňovať. Zamestnanci nemali zatial stravu, keby som im to dal ako prispevok na stravu. Je niečo také možné?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

jojko19
A nedalo by sa to vyriešiť, aby som im to nemusel zdaňovať. Zamestnanci nemali zatial stravu, keby som im to dal ako prispevok na stravu. Je niečo také možné?
Príspevok na stravu sa tiež zdaňuje.
0 0
jojko19 jojko19

jojko19 je offline (nepripojený) jojko19

Tweety
Príspevok na stravu sa tiež zdaňuje.
Teraz ma napadlo, ze zamestnanci majú len minimálne mzdy, ciže keď im tam nahodim ten SF, tak aj tak nebudu platiť daň. Uvažujem správne?
Len neviem, kde to mám dať. Mám MRP light verziu a príspevok zo SF som tam nenašiel.
0 0
Monika68 Monika68

Monika68 je offline (nepripojený) Monika68

Ahojte, ja mam takýto problém. Spoločnosť vznikla v r. 2005, SF tvoríme zatiaľ každý mesiac z miezd zamestnancov a čerpáme každý mesiac iba prispievaním na stravu zamestnancom. Žiadne iné čerpanie...dokonca sa nám podarilo cca o 2000 Sk za r. 2005 viac vyčerpať, ako vytvoriť. Čo všetko robíme zle? Vadí to, že sme viac vyčerpali, ako vytvorili?
0 0
Vrabcek Vrabcek

Vrabcek je offline (nepripojený) Vrabcek

Ahojte, prosím poraďte, sme nová firma - živnostník, ktorá funguje od novembra 2005, ale zatiaľ sme v strate. Máme zamestnanca v hlavnom pracovnom pomere len od 01.03.2006, takže aj sociálny fond vytvárame až od 01.03.2006. Na stravné lístky ktoré zamestnanec v marci dostal mu prispejem 30% z toho čo som vytvorila na soc. fonde za mesiac marec? Lebo SF za marec je iba 65,20 Sk. A na lístky by som mu potom mala prispieť 30% z 65,20 = 19,56 Sk x 23 lístkov v marci = 449,88 Sk!!!
Je to tak správne, keď mám v SF iba 65,20 prispieť z neho mám 449,88 !?Mám v tom zmätok, poraďte. ďakujem
Naposledy upravil Vrabcek : 03.04.06 at 16:41
0 0
Vrabcek Vrabcek

Vrabcek je offline (nepripojený) Vrabcek

Haló dobrí ľudkovia, kde ste? Prosím, prosíííííííííííííím poraďte.
0 0
Načítať ďalšie