Zavrieť

Porady

Fakturacie do CR a neplatcovia DPH

muž
Zdravim Vas,

riesim jeden zapeklity problem a to nasledovny:
Ako fakturovat do CR, ked je miesto dodania v Cechach a ja niesom platca DPH ? Pripadne, da sa o platcu DPH poziadat prostrednictvom posty a listom na Slovensko ?
Vie niekto poradit, co by vsetko obnasalo sa stat v CR danovym rezidentom ?
Dik moc za vsetky rady.
Usporiadat
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Takze ak to spravne chapem, kedze ide o neplatitela DPH zo Slovenska a neplatitela DPH z Ciech a miesto dodania je podla §16 tam kde sa nehnutelnost nachadza cize v Cechach, tak je povinna sa osoba zo Slovenska registrovat pre DPH v Cechach.

az potom som nasla tvoju citaciu ceskeho zakona. Tak ano v tomto pripade je mozny prenos dan.povinnosti. A ako je tu u nas s prijatymi sluzbami podla §16? Vdaka za odpoved si rychla.
Naposledy upravil nika.sum : 28.12.11 at 18:05
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

Takisto predsa funguje aj slovenský zákon

§69
(2) Zdaniteľná osoba, ktorá má sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň alebo bydlisko v tuzemsku, je povinná platiť daň pri službách uvedených v § 16 ods. 1 až 4, 10 a 11 a pri tovare dodanom s inštaláciou alebo montážou, ktoré jej dodala zahraničná osoba z iného členského štátu alebo zahraničná osoba z tretieho štátu, ak miesto dodania služby alebo tovaru je v tuzemsku.

Aj slovenský podnikateľ - neplatca DPH ktorý si objedná službu na nehnuteľnosti od českého dodávateľa, aj ked neplatcu (ale zdaniteľnej osoby) je povinný uhradiť daň podľa §69 ods.2 (ak český dodávateľ nemá prevádzku na slovensku a iné .... )
1 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

nika.sum Pozri príspevok
Takze ak to spravne chapem, kedze ide o neplatitela DPH zo Slovenska a neplatitela DPH z Ciech a miesto dodania je podla §16 tam kde sa nehnutelnost nachadza cize v Cechach, tak je povinna sa osoba zo Slovenska registrovat pre DPH v Cechach.
Nie.

Slovenský podnikateľ prenesie daňovú povinnosť na Ceského podnikateľa - tento český podnikateľ sa podľa českého zákona musí u nich registrovať za platiteľa a sam daň vypočíta a zaplatí. slovenský podnikateľ nemá dalsie povinnosti.

ak by však český odberateľ bol občan a teda nepodnikateľ, vtedy neni na koho preniesť daňovú povinnosť (na občana sa nedá), tak vtedy sa slovák registruje v ČR...
1 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

Takto to aspon celé chápem ja.
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

nika.sum Pozri príspevok
Takze ak to spravne chapem, kedze ide o neplatitela DPH zo Slovenska a neplatitela DPH z Ciech a miesto dodania je podla §16 tam kde sa nehnutelnost nachadza cize v Cechach, tak je povinna sa osoba zo Slovenska registrovat pre DPH v Cechach.

az potom som nasla tvoju citaciu ceskeho zakona. Tak ano v tomto pripade je mozny prenos dan.povinnosti. A ako je tu u nas s prijatymi sluzbami podla §16? Vdaka za odpoved si rychla.
Príspevok 83
1 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Opravila som to, mas pravdu, nejako som uz z tej DPH dopletena, to co mi je raz jasne, zrazu ked zacnem moc nad tym rozmyslat, tak sa dopletiem. Chapes to spravne.

P.S. piseme jedna cez druhu.
0 0
DodoSTI DodoSTI

DodoSTI je offline (nepripojený) DodoSTI

zk24 Pozri príspevok
Ahoj,

kedze si nadobudol službu z iného ČŠ s miestom dodania v tuzemsku, bol si este pred prijatím služby povinný registrovať sa podľa §7a pre IC DPH (ako osoba registrovana pre dan z titulu nadobudania / dodavania služby z /do inéoh ČŠ). Pod uvedeným císlom si bolo treba sluzbu objednat. FA z ciech mala byt vystavená bez DPH a ty si bol povinný z prijatej sluzby vypocítat a zaplatiť daň. Takisto podať daňové priznanie k DPH.
Ďakujem za odpoveď. Tak to som na seba ušil peknú búdu.
Nevieš mi povedať, aký je ďalší postup, resp. aká sankcia ma teraz čaká? Mám ísť na daňový úrad zaregistrovať sa pre IC DPH teraz, hoci je po termíne prijatia služby.

Čo z toho, pre mňa ako pre zaregistrovaného pre IC DPH vyplýva? budem musieť podávať 1/4 ročné správy? Ďakujem
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
naďalej budeš neplatiteľom DPH
ale nakupovať z EU budeš pod prideleným ičDPH bez DPH a dodaníš v SR slov.DPH. Za ten mesiac, v ktorom taký nákup budeš mať, vznikne ti daňová povinnosť a podáš DP DPH - teda nei za každý mesiac a nie 1/4-ročne.
sankcia - hm, neviem, to uvidíš. Závisí od toho či budeš riešiť minulosť, alebo sa iba zaregistruješ podľa §7a) a prípadné ďalšie nákupy už budeš riešiť správne.
Až budeš mať pridelené ičDPH zváž možnosť podať a dodaniť aj ten zmeškaný nákup - bude to DPH duplicitne, ale zasa by si mohol ušetriť na pokute a sankčných úrokoch, závisí od sumy.
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

DodoSTI Pozri príspevok
Ďakujem za odpoveď. Tak to som na seba ušil peknú búdu.
Nevieš mi povedať, aký je ďalší postup, resp. aká sankcia ma teraz čaká? Mám ísť na daňový úrad zaregistrovať sa pre IC DPH teraz, hoci je po termíne prijatia služby.

Čo z toho, pre mňa ako pre zaregistrovaného pre IC DPH vyplýva? budem musieť podávať 1/4 ročné správy? Ďakujem
Z akého obdobia je ta faktúra a je vystavena s či bez českej DPH?
Ja viem že to neni košér ale nedalo by s dodavateľom nejako dohodnúť? Na prerobení FA....
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
25 EUR?
iné nákupy neboli?, nebudú?
tak to nerieš, ved kolko je 20%DPH z 25 EUR?
Zaregistruješ sa nabudúce, alebo aj hned - pokiaľ nákupy nebudú, nemusíš DP DPH podávať.
DodoSTI Pozri príspevok
Zdravím,

chcel by som sa opýtať na môj konkrétny príklad.

Ja (neplatca, s.r.o.) som si u českej firmy (platca, s.r.o.) objednal hosting pre moje weby v celkovej hodnote 25€ za rok. Mám povinnosť stať sa platiteľom dane, resp. sa prihlásiť na daňový úrad pre IČ DPH?

Ďakujem za odpoveď
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

Aka je pokuta za nepodanie DP DPH? cca 100 € ci kolko?
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Bolo to tusim 66 EUR. Co sa Ti podarilo nepodat alebo reakcia na prispevok? Ja by som vyhodila aj tu fakturu za web aby to nikomu neprekazalo pri pripadnej kontrole.
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

Nie nie... len reagujem vyššie na "DodoSTI" že sa neregistroval podľa §7a pred prijatím služby z EU a tým pádom neodviedol daň a nepodal DP DPH...
0 0
DodoSTI DodoSTI

DodoSTI je offline (nepripojený) DodoSTI

Boli to 2 FA, dokopy v hodnote 23,3€ s DPH. Takže ich mám zaúčtovať klasicky a čakať na pokutu? Alebo sa mám ísť ešte dnes zaregistrovať k IC DPH? Alebo to neriešiť vôbec?

Ja by som vyhodila aj tu fakturu za web aby to nikomu neprekazalo pri pripadnej kontrole.
Podľa Teba ju nemám ani účtovať? alebo zaúčtovať, no FA vyhodiť?

Ďakujem Vám veľmi pekne za odpovede.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
bolo to myslené tak, že faktúry vyhodíš a vôbec sa tieto výdavky neobjavia v účtovníctve. Ak však tieto služby budú a majú byť v SV dodávateľa, tak to nepomôže, pri kontrole by mohli hľadať práve tie faktúry kvôli samozdaneniu. Píšem od veci, lebo dodávateľ ich fakturoval so svojou DPH, takže do SV to isto nedával.
Platí teda tá možnosť, že faktúry budeš ignorovať, prípadnú platbu z účtu vyrovnáš osobným vkladom - zahladíš stopy.
Môžeš však aj zaúčtovať do nákladov - ale len sumu bez českej DPH a ako píšeš, čakať na pokutu.
Zaregistrovať sa ti oplatí až pred dalším plánovaným nákupom služieb z EU, tak to zatiaľ nechaj tak.
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

Preto sa pytam ze ako je vystavená a s akým dátumom? Ty si právnická osoba či živnostník? Platil si to z akého účtu?
Predpokladám ze to je vrátane tej českej DPH vystavená faktúra. Ak si živnostník, tak by som sa skusila dohodnúť s dodávateľom ze ci tu fakturu nemoze prerobiť a vymazať odtial tvoje ičo - akože si si to objednal ako obyčajný občan, nie podnikateľ. Ak to vystavil on s DPH tak to pre neho nebude žiaden rozdiel, iba "vybielitkuje" ICO na tvojej FA... ty by si o faktúre neúčtoval, ani o výdavku z pokladne / z banky (dal ako osobnu spotrebu).

Ak bola FA vystavena bez českej DPH , tak by išlo o krátenie DPH, lebo DPH by nebola nikde zaplatená, ale tipujem ze FA je vystavená vrátane DPH.

A ak je to nová faktúra nejaká, tak dodávateľ ešte nerobil možno daňové priznanie k DPH a preto s tým nebude problem.

Ja by som sa takisto snažila to vyhodiť z účtovníctva. Nebudeš to mať v nákladoch, tak zaplatíš na dani o 5 € viacej, ale aspon nebudes stresovať ohladne prípadnej pokuty...
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

KEJKA ma predbehla
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
kombinácia našich odpovedí dáva kompletnú informáciu - už sa len musí rozhodnúť.....
0 0
DodoSTI DodoSTI

DodoSTI je offline (nepripojený) DodoSTI

Jedna FA z júla, druhá zo septembra. Som jednoosobová s.r.o., FA boli platené z českého firemného účtu z ktorého boli za celý rok účtované iba tieto 2 FA.

OK, takže FA vyhodím a nebudú v účtovníctve. Doteraz som ale bol v tom, že kontroly prebiehajú na základe kontroly, resp. porovnania pohybov na účte a účtovníctva. Ako to teda nezaúčtujem, keď peniaze boli odoslané z účtu? Veď nebude sedieť základ dane ...alebo
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
355/221............platba
211/355..............vyrovnanie pohľadávky voči spoločníkovi
to je v prípade, ak sa rozhodneš, že to bude súkromný nákup
najlepšie, ak sa dohodneš s dodávateľom, aby faktúry prerobil na tvoje meno nie na sro....ako radí zk24
0 0
Načítať ďalšie