Zavrieť

Porady

Fakturacie do CR a neplatcovia DPH

muž
Zdravim Vas,

riesim jeden zapeklity problem a to nasledovny:
Ako fakturovat do CR, ked je miesto dodania v Cechach a ja niesom platca DPH ? Pripadne, da sa o platcu DPH poziadat prostrednictvom posty a listom na Slovensko ?
Vie niekto poradit, co by vsetko obnasalo sa stat v CR danovym rezidentom ?
Dik moc za vsetky rady.
Usporiadat
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

a_je_to Pozri príspevok
... Ty sa nemáš pýtať, ale radiť ... keď všetko vieš ...
Nie vzdy si je clovek isty A co sa tyka zakona o DPH, doteraz mam v tom gulas

Dakujem velmi krasne za odobrenie a zargumentovanie mojich dedukcii
0 0
psps psps

psps je offline (nepripojený) psps

CHcem fakturovať českej firme za dopravu. Som živnostník, neplatca DPH. Česká firma je platca DPH. Ako na to?
0 0
a_je_to a_je_to

a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

Choď sa rýchlo na DÚ zaregistrovať pre daň podľa § 7a ... ešte stíhaš a na faktúre nezabudni uviesť svoje IČ pre daň. Daň nebudeš platiť žiadnu, bude ju platiť česká firma doma, ani nebudeš podávať priznanie na DPH, ... ale do 20.7.2011 musíš elektronicky podať súhrnný výkaz.
0 0
psps psps

psps je offline (nepripojený) psps

Chcem sa uistiť. My slovenská firma platca DPH chceme fakturovať českej firme platcovi DPH za prácu nášho zamestnanca. Mala by som nás-slov.firmu zaregistrovať na DÚ. Ale kde? Tu alebo v čechách? Musím každý mesiac posielať súhrnný výkaz alebo len za mesiac kedy budem fakturovať do čiech?
0 0
tinkas tinkas

tinkas je offline (nepripojený) tinkas

čo znamená "za prácu nášho zamestnanca" o akú prácu sa jedna??
0 0
psps psps

psps je offline (nepripojený) psps

tinkas Pozri príspevok
čo znamená "za prácu nášho zamestnanca" o akú prácu sa jedna??
Je to slovenský zamestnanec zamestnaný v našej sl.firme ako obchodný zástupca. Ale zháňa zákazky pre českú firmu, za čo dostáva základný plat + provízie z predaja od nás sl.firmy. A teraz jeho mzdu potrebujeme prefakturovať tej českej firme. A ako? Robíme to 1.raz a nevieme ako na to.
0 0
Jozef Hronček Jozef Hronček

Jozef Hronček je offline (nepripojený) Jozef Hronček

Naša firma so sídlom na Slovensku a registrovaná ako platca DPH fakturuje za kompletné zemné práce na slnečnej elektrárni postavenej na území Slovenskej republiky firme so sídlom v Českej republike tiež platcovi DPH. Ako správne vystaviť faktúru, keď miesto dodania služby bola Slovenská republika s DPH alebo bez DPH? Na daňovom úrade sa mi k tomuto nevedeli vyjadriť. Vie mi niekto poradiť?
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

Jozef Hronček Pozri príspevok
Naša firma so sídlom na Slovensku a registrovaná ako platca DPH fakturuje za kompletné zemné práce na slnečnej elektrárni postavenej na území Slovenskej republiky firme so sídlom v Českej republike tiež platcovi DPH. Ako správne vystaviť faktúru, keď miesto dodania služby bola Slovenská republika s DPH alebo bez DPH? Na daňovom úrade sa mi k tomuto nevedeli vyjadriť. Vie mi niekto poradiť?
Môj skromný názor:


§ 16

(1) Miestom dodania služby vzťahujúcej sa na nehnuteľnosť vrátane realitnej činnosti a činnosti znalcov, ubytovacích služieb, poskytnutia práva na užívanie nehnuteľnosti, služieb zameraných na prípravu a koordináciu stavebných prác, ako sú služby poskytované architektmi a osobami zabezpečujúcimi stavebný dozor, je miesto, kde sa nehnuteľnosť nachádza.


§ 69
Osoby povinné platiť daň správcovi dane

(1) Platiteľ, ktorý dodáva tovar alebo službu v tuzemsku, je povinný platiť daň, ak tento zákon neustanovuje inak.

(2) Zdaniteľná osoba, ktorá má sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň alebo bydlisko v tuzemsku, je povinná platiť daň pri službách uvedených v § 16 ods. 1 až 4, 10 a 11 a pri tovare dodanom s inštaláciou alebo montážou, ktoré jej dodala zahraničná osoba z iného členského štátu alebo zahraničná osoba z tretieho štátu, ak miesto dodania služby alebo tovaru je v tuzemsku
0 0
a_je_to a_je_to

a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

Jozef Hronček Pozri príspevok
Naša firma so sídlom na Slovensku a registrovaná ako platca DPH fakturuje za kompletné zemné práce na slnečnej elektrárni postavenej na území Slovenskej republiky firme so sídlom v Českej republike tiež platcovi DPH. Ako správne vystaviť faktúru, keď miesto dodania služby bola Slovenská republika s DPH alebo bez DPH? Na daňovom úrade sa mi k tomuto nevedeli vyjadriť. Vie mi niekto poradiť?
Načo sa chodíš pýtať na daňový úrad, keď máš Poradu ? Dodávateľ je slovenský, má slovenské IČ, miesto zdaniteľného plnenia - stavba je na Slovensku, pre platiteľa so slovenským IČ. Ide o dodanie v tuzemsku. Fakturuješ s DPH tak, ako by si dodával Slovákovi. Platiteľ DPH /Čech/ si uplatní odpočet.
Ak by elektráreň bola v ČR, prenášal by si daňovú povinnosť podľa § 16/1 na IČ CZ, ale na Slovensku fakturuješ so slovenskou DPH.
0 0
a_je_to a_je_to

a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

psps Pozri príspevok
Chcem sa uistiť. My slovenská firma platca DPH chceme fakturovať českej firme platcovi DPH za prácu nášho zamestnanca. Mala by som nás-slov.firmu zaregistrovať na DÚ. Ale kde? Tu alebo v čechách? Musím každý mesiac posielať súhrnný výkaz alebo len za mesiac kedy budem fakturovať do čiech?
Čo ešte chceš registrovať, keď ste platcom DPH ? Prečo v Čechách, keď obidve firmy sú registrované na Slovensku ? Ak by česká bola registrovaná iba v ČR a služba poskytnutá v ČR, tak SV sa podáva, inak nie. Nulový SV sa na rozdiel od nulového priznania DPH nepodáva. Sprostredkovateľské služby sa riadia § 16, ods. 13. Tam kde je služba, je aj dodanie ... zrejme v SR, aj keď Čechovi. Fakturuješ so slovenskou DPH, bez SV. Keby zamestnanec hľadal pre Čecha zákazky v ČR, fakturovalo by sa bez DPH a podával by sa SV na Slovensku.
0 0
Katarína Cigánová Katarína Cigánová
a_je_to Pozri príspevok
Čo ešte chceš registrovať, keď ste platcom DPH ? Prečo v Čechách, keď obidve firmy sú registrované na Slovensku ? Ak by česká bola registrovaná iba v ČR a služba poskytnutá v ČR, tak SV sa podáva, inak nie. Nulový SV sa na rozdiel od nulového priznania DPH nepodáva. Sprostredkovateľské služby sa riadia § 16, ods. 13. Tam kde je služba, je aj dodanie ... zrejme v SR, aj keď Čechovi. Fakturuješ so slovenskou DPH, bez SV. Keby zamestnanec hľadal pre Čecha zákazky v ČR, fakturovalo by sa bez DPH a podával by sa SV na Slovensku.
podľa §16 odst 13 sa riadia sprostredkovateľské služby iba v prípade , ak je služba sprostredkovaná pre nezdaniteľnú osobu.
V prípade , ak je služba sprostredkovaná pre zdaniteľnú osobu / čo sa mi pri otázke zdá reálne / tak sa riadi podľa §15 odst.1 . čiže fa bez DPH s prenosom daňovej povinnosti na dodavateľa odberatela. Zdá sa , že sú všetky podmienky splnené
Naposledy upravil Katarína Cigánová : 14.07.11 at 07:06
0 0
psps psps

psps je offline (nepripojený) psps

Katarína Cigánová Pozri príspevok
podľa §16 odst 13 sa riadia sprostredkovateľské služby iba v prípade , ak je služba sprostredkovaná pre nezdaniteľnú osobu.
V prípade , ak je služba sprostredkovaná pre zdaniteľnú osobu / čo sa mi pri otázke zdá reálne / tak sa riadi podľa §15 odst.1 . čiže fa bez DPH s prenosom daňovej povinnosti na dodavateľa odberatela. Zdá sa , že sú všetky podmienky splnené
Takže ešte raz, lebo už v tom mám mišung. Náš zamestnanec-obchodný zástupca v našej slovenskej firme (platca DPH) hľadá tu na slovensku zákazníkov. Tento zákazník je zákazníkom českej firmy (platca DPH). A ja chcem teraz tejto českej firme prefakturovať všetky náklady, ktoré máme na tohoto nášho zamestnanca. Myslím, že by som mala fakturovať bez DPH a túto DPH zaplatí česká firma. Žiadny súhrný výkaz by som nemala podávať. A nemala by som ani našu slov.firmu registrovať v ČR na Finančnom úrade.
Keď to takto urobím, urobím všetko správne?
0 0
Katarína Cigánová Katarína Cigánová
psps Pozri príspevok
Takže ešte raz, lebo už v tom mám mišung. Náš zamestnanec-obchodný zástupca v našej slovenskej firme (platca DPH) hľadá tu na slovensku zákazníkov. Tento zákazník je zákazníkom českej firmy (platca DPH). A ja chcem teraz tejto českej firme prefakturovať všetky náklady, ktoré máme na tohoto nášho zamestnanca. Myslím, že by som mala fakturovať bez DPH a túto DPH zaplatí česká firma. Žiadny súhrný výkaz by som nemala podávať. A nemala by som ani našu slov.firmu registrovať v ČR na Finančnom úrade.
Keď to takto urobím, urobím všetko správne?
No ja sa domnievam , že toto je služba podľa §15 odst.1 . Teda fakturácia je bez DPH , prenos daňovej povinnosti na prijímateľa služby a uvedená služba patrí do súhrnného výkazu .
doplnenie : v ČR sa nemusíte registrovat
Naposledy upravil Katarína Cigánová : 18.07.11 at 10:57 Dôvod: doplnenie
0 0
Mikolajova Mikolajova

Mikolajova je offline (nepripojený) Mikolajova

Dobry den, potrebujem prefakturovat sluzby opravu lode v Cechach pre neplatcu DPH v Cechach. Sme platcami DPH na Slovensku. Fakturovat s dph alebo bez dph.
0 0
Katarína Cigánová Katarína Cigánová
Mikolajova Pozri príspevok
Dobry den, potrebujem prefakturovat sluzby opravu lode v Cechach pre neplatcu DPH v Cechach. Sme platcami DPH na Slovensku. Fakturovat s dph alebo bez dph.
je to služba podla §15 odst. 1 - teda miesto ZP je v krajine príjemcu - teda v ČR.
je potrebné zistit , či v ČR existuje podobné ustanovenie zákona ako náš §69 - ktoré osoby sú povinné platit daň , a teda či nebola povinnost českého odberatela sa pred prijatím služby registrovat. / obdoba nášho ustanovenia §69odst.3./
doplnenie : náš zákon hovorí , že povinnost platit daň vznikne prijímatelovi aj vtedy , ak si nesplní povinnost registrácie pred prijatím služby / výklad ustanovenia §69 odst.3/
ak by bolo takéto ustanovenie aj v ČR - tak povinnost dane by mal prijímatel služby.
Naposledy upravil Katarína Cigánová : 21.07.11 at 10:14 Dôvod: doplnenie
0 0
Mikolajova Mikolajova

Mikolajova je offline (nepripojený) Mikolajova

Takze fakturovat bez DPH alebo s DPH?
0 0
Katarína Cigánová Katarína Cigánová
Mikolajova Pozri príspevok
Takze fakturovat bez DPH alebo s DPH?
bez DPH v každom prípade , pretože to nie je predmetom slovenskej dane . Je to predmetom českej dane , a túto v ČR niekto musí zaplatit . Treba si zistit v českom zákone o DPH , kto má túto povinnst zaplatit daň , dodavatel , alebo odberatel ?? toto neviem s určitostou, / domnievam sa že to odberatel /.
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Mikolajova Pozri príspevok
Dobry den, potrebujem prefakturovat sluzby opravu lode v Cechach pre neplatcu DPH v Cechach. Sme platcami DPH na Slovensku. Fakturovat s dph alebo bez dph.
Neplatitel DPH z Ciech si objednal u slovenskej firmy opravu lode - su to prace na hnutelnom majetku, tie ked sa vykonavaju pre ZO tak je miesto dodania §15 odst. 1 (to tu uz Katka pisala). Podnikatel/firma sa este pred dodanim sluzby mala povinnost zaregistrovat (nas § 7a) a urcite ho maju aj CZ. Vy si musite od nich vyziadat IC DPH. Kde sa nachadzala lod pri oprave? Pretoze ak by to bolo pre NZO (ak by vam odmietli poskytnut IC DPH vy by ste ich za NZO povazovali) tak miesto dodania je podla § 16, tam kde sa sluzby fyzicky nachadzaju.
Naposledy upravil nika.sum : 21.07.11 at 12:25
0 0
a_je_to a_je_to

a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

Mikolajova Pozri príspevok
Dobry den, potrebujem prefakturovat sluzby opravu lode v Cechach pre neplatcu DPH v Cechach. Sme platcami DPH na Slovensku. Fakturovat s dph alebo bez dph.
Ak fakturuješ službu pre neplatcu v ČR /neregistrovaného pre daň v ČR/, tak fakturuješ so slovenskou DPH 20%. Lebo ide o § 15, ods. 2 ... :
(2) Miestom dodania služby osobe inej ako zdaniteľnej osobe je miesto, kde má dodávateľ služby sídlo alebo miesto podnikania, a ak je služba dodaná z prevádzkarne dodávateľa služby, miestom dodania služby je miesto, kde má dodávateľ služby prevádzkareň. Ak dodávateľ služby nemá sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň, miestom dodania služby je jeho bydlisko alebo miesto, kde sa obvykle zdržiava.
Ak na odoslanej faktúre nebude uvedené IČ CZ DPH odberateľa, tak naša daňová kontrola Ti to môže dodaniť, lebo nejde o preukazateľný prenos daňovej povinnosti. Buď dá svoje IČ CZ, ktoré overíš na stránke drsr ... alebo fakturovať s DPH ... inak budeš DPH doplácať za neho.
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

a_je_to Pozri príspevok
Ak fakturuješ službu pre neplatcu v ČR /neregistrovaného pre daň v ČR/, tak fakturuješ so slovenskou DPH 20%. Lebo ide o § 15, ods. 2 ... :
(2) Miestom dodania služby osobe inej ako zdaniteľnej osobe je miesto, kde má dodávateľ služby sídlo alebo miesto podnikania, a ak je služba dodaná z prevádzkarne dodávateľa služby, miestom dodania služby je miesto, kde má dodávateľ služby prevádzkareň. Ak dodávateľ služby nemá sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň, miestom dodania služby je jeho bydlisko alebo miesto, kde sa obvykle zdržiava.
Ak na odoslanej faktúre nebude uvedené IČ CZ DPH odberateľa, tak naša daňová kontrola Ti to môže dodaniť, lebo nejde o preukazateľný prenos daňovej povinnosti. Buď dá svoje IČ CZ, ktoré overíš na stránke drsr ... alebo fakturovať s DPH ... inak budeš DPH doplácať za neho.
Ale pre tento zakon ZO - znamena osoba, ktora podnika, nie len ta kt. je registrovana pre DPH.
Ak boli opravy robene v CZ a bolo by to pre NZO tieto prace by sa riadili podla §16 (nie podla §15 odst.2) a miesto by bolo tam kde sa fyzicky vykonavaju. Cize DPH musi byt odvedena v Cechach, ci uz prenosom alebo zaregistrovanim sa v CZ (co je dost neprijemne riesenie).
Aspon takto chapem zakon ja.
1 0
Načítať ďalšie