Zavrieť

Porady

Má právo nájomca si vymeniť fab vložku do prenajatého bytu ?

Dobrý deň, prosím o radu. Chcem uzatvoriť nájomnú zmluvu na 2-izb.byt a majiteľ je zásadne proti tomu, aby som si vymenila fab vložku na vstupných dverách do bytu, aby som mohla mať k bytu iba ja kľúče a nie aj majiteľ ako to odo mňa žiada a argumentuje tým, že je to iba z dôvodu ochrany svojho majetku pred požiarom a vytopením.Je moja požiadavka oprávnená, alebo má majiteľ pravdu?Ďakujem Ela
Usporiadat
Téma je uzavretá.
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

tetragona Pozri príspevok
Uvedomujete si o čom vlastne hovoríte? Vy si chcete inkasovať peniaze za to, že budete dodržiavať zákonné normy týkajúce sa garantovania základných ľudských práv zakotvené v ústave pre každého občana tejto republiky?

Nehnevaj sa - ako pravo ?? Preco necitujes konkretny clanok zakona, ktory by mal byt podla teba poruseny? Ja ti garantujem, ze do bytu nebudem vstupovat, a ze tam vstupim iba za presne definovanych podmienok. Ty to podpisom zmluvy akceptujes. Nemusis, ale akceptujes.

Ty sa vobec nemusis ubytovat v najme, nikto nema povinnost poskytnut ti najom, ani ty nemas pravo to po nikom vyzadovat ako nejake zakladne ludsle pravo.

Mozes si kupit vlastny byt, alebo byvat pod mostom. Dnes je moznosti neurekom.
Naposledy upravil misomiso : 02.10.10 at 10:10
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

tetragona Pozri príspevok
Nenapadlo Vás, že nie každý má plnú peňaženku a preto si nemôže dovoliť zobrať ktorýkoľvek ponúkaný nájom?
Inak - situacia, v ktorej sa nachadzas svetci skor o tom, ze mas dost plnu penazenku. Taketo poziadavky majitela byvaju vacsinou sucastou zmluvy iba pri drahsich bytoch, vasto vtedy, ak sa prenajimaju aj so zariadenim.

Lacne sidliskove panelakove byty v povodnom stave bez zariadenia sa nezvyknu prenajimat cez takto detailne sofistikovane zmluvy.

Pokial ide v tvojom pripade o lacny panelakovy byt na sidlisku, bez zariadenia potom si vo vyhode. S majitelom sa vobec nebav a zober ktorukolvek inu ponuku. Urcite nebudes mat problem najst majitela, ktory nebude mat taketo poziadavky.
0 0
tetragona tetragona

tetragona je offline (nepripojený) tetragona

misomiso Pozri príspevok
Ak nemam plnu penazenku a chcem byvat v hoteli, tak budem akceptovat taky, an ktory mam a nebudem tam potom vyzadovat veci, ktore mozno vyzadovat v pathviedickovom.

Ved to ja, ako keby si si kupila letenku do turistickej triedy a potom sa pchala na sedadlo do prvej s tym, ze nie kazdy ma na to peniaze.

Ano - za to, ak niekomu zvysujem riziko sa plati. To, ze som napisal, ze pravo majitela bytu vlastnit kluc je standardne vo vsetkych navrhoch zmluvy este neznamena, ze nemozno uzavriet aj zmluvu, z ktorej sa to jednoducho po dohode zmluvnych stran vypusti.

Dnes je standard asi nasledovny. Najomnik plati jedno mesacne najomne ako navratny depizit na krytie drobnych skod, najomne uhradza mesiac vopred vo vyske X EUR.

Ak by som mal ponuku najmu, a najomnik by vyzadoval vlastnu vlozku (co je pre mna vyrazne vyssie riziko) - urcite by sme sa vedeli dohodnut. Najom by v tom pripade nebol povedzme 1000, ale 1300, depozit by musel zlozit vo vyske dvoch najmov, a neplatil by mesiac, ale dva mesiace vopred.

To nie je nic, co by sa nedalo vyjednat s vacsinou majitelov - za peniaze - ako ten dom v Praze - samozrejme.

Uz si si niekedy poziciavala auto? Chces, aby mal pravo soferovat auto aj spolujazdec (zvysene riziko)? Ziaden problem, priplatis, mas.

Chces sa ubytovat v hoteli s dvoma psami? Niektore hotely to neumoznuju. Musis si teda vybrat taky, ktory to umoznuje, a ak ti zalezi na cene, tak potom taky, ktory to umoznuje bez doplatku. Je na tom nieco komplikovane?

Uvedomujete si o čom vlastne hovoríte? Vy si chcete inkasovať peniaze za to, že dodržiavate zákonné normy týkajúce sa garantovania základných ľudských práv zakotvené v ústave pre každého občana tejto republiky?
Vy toto považujete za nadštandard?
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

tetragona Pozri príspevok
Uvedomujete si o čom vlastne hovoríte? Vy si chcete inkasovať peniaze za to, že dodržiavate zákonné normy týkajúce sa garantovania základných ľudských práv zakotvené v ústave pre každého občana tejto republiky?
Vy toto považujete za nadštandard?
Preco tu tapetujes forum rovnakymi prispevkami? Je to nevhodne a na vacsine for je to vyslovene zakazane. Ak niekto nema co povedat nove, nema co kopirovat svoje stare prispevky. Keby si sa aspon naucila slusnosti...
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Petra Nová Pozri príspevok
Vymeniť FAB-ku na dverách bytu je úplne legitímna požiadavka nájomcu. A to právna i faktická.
Za éry štátnych, služobných, či vojenských bytov by nikomu ani nenapadlo, meditovať o tom, či uživateľ(nájomca) má právo vymeniť fabku. Ani v súčasnosti v družstevných bytoch si nájomca nejde pýtať povolenie družstva k výmene zámku, ak sa mu ten pokazí. Podľa mňa takáto požiadavka na duplikát kľúčov alebo záväzok nevymeniť zámok na dverách má jediný význam. A to šmírovanie obydlia svojich nájomcov, najlepšie počas ich neprítomnosti a v rozpore so základným právom občana na nedotknuteľnosť jeho obydlia, zakotveným v ústave a chráneným trestným právom.

Ak by som ja mala záujem o nájomný byt, snažila by som sa prenajímateľovi vysvetliť, prečo nemôže odo mňa takéto nezákonné výhody požadovať. Ak by dohoda nebola možná, tak by som v nájomnej zmluve kľudne nechala ustanovenie o tom, že nevymením zámku. Totiž aj keď zámka nebola vymenená a prenajímateľ mal kľúč, nesmie bez môjho súhlasu vstúpiť a zdržiavať sa v riadne prenajatom byte, pretože by sa dopustil prečinu porušovania domovej slobody podľa § 194 Tr. Zák. Toto ustanovenie je doplnené ešte ďalšou skutkovou podstatou prečinu neoprávneného zásahu do práva k domu, bytu alebo k nebytovému priestoru podľa § 218 TZ. Ale samozrejme, že by som prenajímateľovi nedala šancu dopustiť sa niektorého z týchto trestných činov. Zámok by som vymenila.
V nájomnej zmluve by som možno zniesla dohodu, že raz za pol roka prenajímateľ má možnosť skontrolovať byt s tým, že čas tejto kontroly mi nahlási, napr. tri dni vopred.
To by bolo asi tak všetko, čo by mohol odo mňa vyžadovať. A samozrejme ešte sprístupnenie bytu za účelom odpočtu energií, vody a opráv. Ak totiž v dome s prenajímaným bytom nie je zriadená permanentná domovnícka služba, potom mať kdesi kľúč v zapečatenej obálke u prenajímateľa bývajúceho niekoľko km od prenajímaného bytu je nezmysel. Ak totiž treba bezprostredne zasiahnuť, potom v prvom rade sú hasiči a polícia. A ak by v prípade mimoriadnej udalosti vykopli dvere alebo odvŕtali zámok, tak by som tú škodu kľudne zaplatila.
Ahoj, Peťa.

Chceš nájom, najať si byť?

Prosím, vstúpte, pozrite sa, či vám vyhovuje.

No je pekný, aj pekné zariadený.

Ale, od prvého vy sem už nevstúpite!

Porosím, tamtie sú vchodové dvere, tými sa dostanete na WC.

Podáš trestné oznámenie, že Ti nemá záujem prenajať svoj byt za tvojich, preňho neprijatelných podmienok?

Je to trestný čin?

Najprv je zmluva o nájme bytu. Dohoda.

Potom je čin, potom prečin, trestný čin, zločin. Vieš koľko ja na Slovenskú zločincov? Prenajímateľov svojho majetku?
0 0
janot janot

janot je offline (nepripojený) janot

Prečo Vám už tečú nervy?
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
janot Pozri príspevok
Prečo Vám už tečú nervy?
...mne už slzy ...
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
tetragona Pozri príspevok
Dobrý deň, prosím o radu. Chcem uzatvoriť nájomnú zmluvu na 2-izb.byt a majiteľ je zásadne proti tomu, aby som si vymenila fab vložku na vstupných dverách do bytu, aby som mohla mať k bytu iba ja kľúče a nie aj majiteľ ako to odo mňa žiada a argumentuje tým, že je to iba z dôvodu ochrany svojho majetku pred požiarom a vytopením.Je moja požiadavka oprávnená, alebo má majiteľ pravdu?Ďakujem Ela
Ak chceš uzatvoriť zmluvu podľa tvojich podmienok, tak si vyber takého majiteľa, ktorý s nimi bude súhlasiť. Pokiaľ nie je zmluva uzavretá, tak nemáš žiadne právo od neho niečo vyžadovať. Až po uzatvorení zmluvy môžeš žiadať, aby bola dodržaná. Predpokladám, že to o tej vložke bude v zmluve uvedené. Predsa podobné "sprostosti" nebudú ošetrené v zákone.
1 0
Petra Nová Petra Nová

Petra Nová je offline (nepripojený) Petra Nová

misomiso Pozri príspevok
.....................

Alebo tu ideme zavadzat taku pravny poriadok, ze ak sa mi nepodari nieco do konecneho znenia zmuvy presadit, tak to podpisem bez toho a potom to mozem porusit?
A zavádzať tu taký právny poriadok, keď od druhej zmluvnej strany je požadované uzatvárať také nájomné zmluvy, ktoré nerešpektujú jej ústavné právo na nedotknuteľnosť obydlia , tak to OK ? Je to ďaleko väčšia nehoráznosť, ako porušenie zmluvy výmenou FAB-ky.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

buchač Pozri príspevok
...mne už slzy ...
Už nech je to stretko! Možno budú aj servítky? Výdrž!!!
0 0
Petra Nová Petra Nová

Petra Nová je offline (nepripojený) Petra Nová

misomiso Pozri príspevok
Preco tu tapetujes forum rovnakymi prispevkami? Je to nevhodne a na vacsine for je to vyslovene zakazane. Ak niekto nema co povedat nove, nema co kopirovat svoje stare prispevky. Keby si sa aspon naucila slusnosti...
Hádam by si mal zahamovať so svojimi lekciami, lebo o Tvojich príspevkoch, ktorých je v tejto téme požehnane, práve tie možno takto hodnotiť.
0 0
Petra Nová Petra Nová

Petra Nová je offline (nepripojený) Petra Nová

Sitko, a ďalší, bolo by ozaj dobré, keby ste aj túto tému zbytočne nezapleveľovali svojimi bohorovnostiami.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Petra Nová Pozri príspevok
Sitko, a ďalší, bolo by ozaj dobré, keby ste aj túto tému zbytočne nezapleveľovali svojimi bohorovnostiami.
Dobrá zmluva o prenájme bytu, že by bola plevel??? Nájomníci, niekto by to o nich mohol povedať, že nemajú na svoje. Asi ten nájomca, kto iný???
0 0
tetragona tetragona

tetragona je offline (nepripojený) tetragona

Petra Nová Pozri príspevok
Pre tetragonu. Samotné ustanovenie zmluvy o tom , že nájomca nevymení zámku nie je nebezpečné, ale samo o sebe by nemalo zmysel. Až tými ustanoveniami, kde si prenajímateľ v zmluve vyhradzuje právo vstúpiť do bytu v neprítomnosti nájomcu (z hocijakého dôvodu) a súhlas k tomuto vstupu, mu zabezpečuje beztrestnosť. Preto prenajímatelia tak vehementne trvajú na súhlase vstupu do bytu.

Ďakujem za radu. Ela
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Petra Nová Pozri príspevok
A zavádzať tu taký právny poriadok, keď od druhej zmluvnej strany je požadované uzatvárať také nájomné zmluvy, ktoré nerešpektujú jej ústavné právo na nedotknuteľnosť obydlia , tak to OK ? Je to ďaleko väčšia nehoráznosť, ako porušenie zmluvy výmenou FAB-ky.
Petra nikto ju nenúti uzavrieť takú zmluvu. A nikto nemôže nútiť majiteľa aby musel prenajať svoj majetok, za podmienok s ktorými on nesúhlasí. To rozhodne trh. Skrátka sa mu to nepodarí prenajať a príde o príjem.

Tu je z občianskeho zákonníka §665

§ 665
Nájomca je oprávnený užívať vec spôsobom určeným v zmluve; ak sa nedohodlo inak, primerane povahe a určeniu veci. Prenajímateľ je oprávnený požadovať prístup k veci za účelom kontroly, či nájomca užíva vec riadnym spôsobom.
Nájomca je povinný vec užívať iba v prípade, že sa tak dohodlo alebo že neužívaním by sa vec znehodnotila viac než jej užívaním.
Tu je zdroj z ktorého je to citované.

http://naprenajom.sk/nw/index.php/Ob...n%C3%A1_zmluva

Súhlasím s tým, že je to neštandardná požiadavka. Ale komu to nevyhovuje, nemusí takú zmluvu uzavrieť. Ani jedna strana.
4 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
Petra Nová Pozri príspevok
Sitko, a ďalší, bolo by ozaj dobré, keby ste aj túto tému zbytočne nezapleveľovali svojimi bohorovnostiami.
...hm ..ja Ďalší ale vravím ....

To už nie sú plevelnosti ...to sú už fakt blbosti ...

Predsa toľko názorov pre a aj proti ...a furt je to o ničom ...fakt balada o trte ...

Predsa je to o vzájomnej dohode , o nič iné NEJDE !!!
Načo tu meditovať , či áno alebo nie ....

Ja ako majiteľ si vyhradzujem nejaké podmienky a potencionálny záujemca má dve možnosti :
- akceptáciu
- tá druhá možnosť ...
- tretia , že by mi záujemca chcel nejak diktovať neexistuje !!!

Je ale fakt , teda za seba teraz vravím ...že tiež by som si vyhradil nejakú tú kontrolu svojho majetku , ale na úroveň prepadového komanda bez prítomnosti nájomcu by som neklesol ...
Ale taká námatková kontrola , akože ...." idem len tak , naokolo ..." to hej ...to by som asi zo začiatku určite urobil ...
O dobre postavenej zmluve ani nevraviac ...
2 0
Petra Nová Petra Nová

Petra Nová je offline (nepripojený) Petra Nová

Pre tetragonu. Z mojej strany už nemá význam ďalej pokračovať v téme. Už sa jej zmocnili tí, ktorí síce okrem servítok , pár smajlov a kopec bodiek k veci nič nepovedali, ale vo svojom presvedčení, že v každej téme musia zanechať pamiatku, tak vďačne prispeli. Svoj názor som povedala. Bude záležať na Tebe, či zmluvu za ponúkaných podmienok podpíšeš alebo nie.
2 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

V konečnom dôsledku je zodpovedný vlastník, nie nájomník. Ak vybuchne plyn, nájomník povie, ja som nebol poučený. Ako dokáže, vlastník, alebo nájomník, že nie??
0 0
Petra Nová Petra Nová

Petra Nová je offline (nepripojený) Petra Nová

marjankaj Pozri príspevok
Petra nikto ju nenúti uzavrieť takú zmluvu. A nikto nemôže nútiť majiteľa aby musel prenajať svoj majetok, za podmienok s ktorými on nesúhlasí. To rozhodne trh. Skrátka sa mu to nepodarí prenajať a príde o príjem.

Tu je z občianskeho zákonníka §665



Tu je zdroj z ktorého je to citované.

http://naprenajom.sk/nw/index.php/Ob...n%C3%A1_zmluva

Súhlasím s tým, že je to neštandardná požiadavka. Ale komu to nevyhovuje, nemusí takú zmluvu uzavrieť. Ani jedna strana.
Ak už si sa rozhodol odpovedať, tá odpoveď by sa mala týkať toho , na čo sa pýtala tetragona. A ona sa pýtala na niečo celkom iné. Poznámka k citovanému §665 Oč.zák. V žiadnom príspevku som netvrdila, že prenajímateľ nemá právo kontrolovať, ako sa predmet nájmu užíva. Lenže nič nebráni výkonu tejto kontroly v prítomnosti nájomcu. Vyjadrovala som sa len k tomu, že prenajímateľ nemá čo pohľadávať v prenajatom byte , keď nájomca nie je v ňom prítomný.
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

Petra Nová Pozri príspevok
A zavádzať tu taký právny poriadok, keď od druhej zmluvnej strany je požadované uzatvárať také nájomné zmluvy, ktoré nerešpektujú jej ústavné právo na nedotknuteľnosť obydlia , tak to OK ? Je to ďaleko väčšia nehoráznosť, ako porušenie zmluvy výmenou FAB-ky.
Vsetci ste tu "pravnici" ohanate sa dokonca ustavou, ale ani jeden paragraf neviete citovat.

Co chce od na szadavatelka pocut? Ze si moze vymenit vlozku? No ja jej to tu mozem 10 x schvalit, nic jej to nepomoze, pretoze v konecnom dosledku nevstupuje do zmluvneho vztahu so mnou ale s inou osobou. Dolezite je teda, aky nazor ma na to on.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať