Zavrieť

Porady

Má právo nájomca si vymeniť fab vložku do prenajatého bytu ?

Dobrý deň, prosím o radu. Chcem uzatvoriť nájomnú zmluvu na 2-izb.byt a majiteľ je zásadne proti tomu, aby som si vymenila fab vložku na vstupných dverách do bytu, aby som mohla mať k bytu iba ja kľúče a nie aj majiteľ ako to odo mňa žiada a argumentuje tým, že je to iba z dôvodu ochrany svojho majetku pred požiarom a vytopením.Je moja požiadavka oprávnená, alebo má majiteľ pravdu?Ďakujem Ela
Usporiadat
Téma je uzavretá.
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

Stefan2005 Pozri príspevok
... možná pre lepšie pochopenie problematiky treba rozlišovať medzi osobitnými druhmi nájmov, ktoré sú upravené v Občianskom zákonníku:
- nájom bytu
- nájom iných obytných miestností
- podnájom
- podnikateľský nájom hnuteľných vecí

Každá z uvedených kategorií má svoje osobitosti, a v praxi asi nemožno presadzovať osobitosti jednej do uplatňovania druhej. Potom nemožno položiť rovnítko medzi prenájmom postele v byte niekoho, kde sa nezdržujem súvisle, mám zo sebou nevyhnutne potrebné veci a medzi prenájmom celého bytu, v ktorom sa mám odohrávať môj celý rodinný život....
Alebo sa mýlim ?
No neviem, zatial som nemal vel acasu, ale co som googlil v OZ, tak som nasiel:

[hore]§ 694


" Nájomca nesmie vykonávať stavebné úpravy ani inú podstatnú zmenu v byte bez súhlasu prenajímateľa, a to ani na svoje náklady."


Podla mna vymena vlozky je podstatna zmena. Ziadne ine ustanovenie tam neriesi, ze by snad mal najomca (podnajomnik) pravo menit vlozku.

Prida sa este nejaky pravnik?
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

misomiso Pozri príspevok
No neviem, zatial som nemal vel acasu, ale co som googlil v OZ, tak som nasiel:

[hore]§ 694


" Nájomca nesmie vykonávať stavebné úpravy ani inú podstatnú zmenu v byte bez súhlasu prenajímateľa, a to ani na svoje náklady."


Podla mna vymena vlozky je podstatna zmena. Ziadne ine ustanovenie tam neriesi, ze by snad mal najomca (podnajomnik) pravo menit vlozku.

Prida sa este nejaky pravnik?
Nie je jednoduchšie dať rezervný kľúč do obálky, zapečatiť a zmluvne ošetriť, za akých okolností môže prenajímateľ bytu kľúč použiť? Aj vlk bude sýty, aj baran celý.
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

Kvaka Pozri príspevok
Nie je jednoduchšie dať rezervný kľúč do obálky, zapečatiť a zmluvne ošetriť, za akých okolností môže prenajímateľ bytu kľúč použiť? Aj vlk bude sýty, aj baran celý.
No ja by som sa tym nemal problem, ale zadavatel otazky ano - preto taka dlha debata.
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
misomiso Pozri príspevok
... co som googlil v OZ, tak som nasiel:

" Nájomca nesmie vykonávať stavebné úpravy ani inú podstatnú zmenu v byte bez súhlasu prenajímateľa, a to ani na svoje náklady."


Podla mna vymena vlozky je podstatna zmena....
Misomiso, vzdávam sa , proste na takéto argumenty nemám protiargumenty...

P.S. ak si pogooglime, najdeme na nete aj takéto niečo ( dávam to do pozornosti aj zadávateľke - tetragone ) - osobitne bod 3, ktorý je vlastne aj odpoveďou na úvodnú otázku tejto témy:

http://www.vlastnici.cz/pronajem-byt...e-rady-a-tipy/
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať