Zavrieť

Porady

Má právo nájomca si vymeniť fab vložku do prenajatého bytu ?

Dobrý deň, prosím o radu. Chcem uzatvoriť nájomnú zmluvu na 2-izb.byt a majiteľ je zásadne proti tomu, aby som si vymenila fab vložku na vstupných dverách do bytu, aby som mohla mať k bytu iba ja kľúče a nie aj majiteľ ako to odo mňa žiada a argumentuje tým, že je to iba z dôvodu ochrany svojho majetku pred požiarom a vytopením.Je moja požiadavka oprávnená, alebo má majiteľ pravdu?Ďakujem Ela
Usporiadat
Téma je uzavretá.
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Petra Nová Pozri príspevok
Pre tetragonu. Z mojej strany už nemá význam ďalej pokračovať v téme. Už sa jej zmocnili tí, ktorí síce okrem servítok , pár smajlov a kopec bodiek k veci nič nepovedali, ale vo svojom presvedčení, že v každej téme musia zanechať pamiatku, tak vďačne prispeli. Svoj názor som povedala. Bude záležať na Tebe, či zmluvu za ponúkaných podmienok podpíšeš alebo nie.

Petra tu je z ústavy.
Čl.21

(1) Obydlie je nedotknuteľné. Nie je dovolené doň vstúpiť bez súhlasu toho, kto v ňom býva.

(2) Domová prehliadka je prípustná len v súvislosti s trestným konaním, a to na písomný a odôvodnený príkaz sudcu. Spôsob vykonania domovej prehliadky ustanoví zákon.

(3) Iné zásahy do nedotknuteľnosti obydlia možno zákonom dovoliť iba vtedy, keď je to v demokratickej spoločnosti nevyhnutné na ochranu života, zdravia alebo majetku osôb, na ochranu práv a slobôd iných alebo na odvrátenie závažného ohrozenia verejného poriadku. Ak sa obydlie používa aj na podnikanie alebo vykonávanie inej hospodárskej činnosti, takéto zásahy môžu byť zákonom dovolené aj vtedy, keď je to nevyhnutné na plnenie úloh verejnej správy.
Majiteľ si tou zmluvou zabezpečuje súhlas na vstup. Podrobnosti by mali byť uvedené v zmluve.
0 0
tetragona tetragona

tetragona je offline (nepripojený) tetragona

marjankaj Pozri príspevok
Petra nikto ju nenúti uzavrieť takú zmluvu. A nikto nemôže nútiť majiteľa aby musel prenajať svoj majetok, za podmienok s ktorými on nesúhlasí. To rozhodne trh. Skrátka sa mu to nepodarí prenajať a príde o príjem.

Tu je z občianskeho zákonníka §665



Tu je zdroj z ktorého je to citované.

http://naprenajom.sk/nw/index.php/Ob...n%C3%A1_zmluva

Súhlasím s tým, že je to neštandardná požiadavka. Ale komu to nevyhovuje, nemusí takú zmluvu uzavrieť. Ani jedna strana.

Prosím prečítajte si znenie zadanej témy a môj príspevok na 1 strane.strane .
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
tetragona Pozri príspevok
Prosím prečítajte si znenie zadanej témy a môj príspevok na 1 strane.strane .
Čítal som to.
Hovoríš, že chceš uzatvoriť nájomnú zmluvu. A chcieť musí aj druhá strana.
Teda nájdi si takého majiteľa ktorý ti vyjde v ústrety tvojim požiadavkám.
Nemáš právo ho obmedzovať, ako má nakladať so svojim majetkom. Má to zaručené v ústave, tak ako aj ty.
0 0
Ľubomír Ľubomír

Ľubomír je offline (nepripojený) Ľubomír

janot Pozri príspevok
Nerozumiem o čom sa to tu točí. Viete si predstaviť, že v meste so stovkami nájomných bytov vo vlastníctve mesta, obce by nejaká úradníčka na mestskom úrade mala kľúče od všetkých bytov? To snáď nemyslíte vážne, treba sa na to pozrieť v prvom rade sedliackym rozumom a očami a nerozvíjať tu debatu o nepodstatných maličkostiach.
Tu vôbec nie je reč o obecných bytoch, alebo neviem. aká úradníčka by mama mať kľúč od môjho bytu Tuje vzťah nájomca a podnájomník, toho sa treba držať. Podnájomník užíva môj majetok !!!!!!!!!!!!!!!!!! T
0 0
tetragona tetragona

tetragona je offline (nepripojený) tetragona

Petra Nová Pozri príspevok
Pre tetragonu. Z mojej strany už nemá význam ďalej pokračovať v téme. Už sa jej zmocnili tí, ktorí síce okrem servítok , pár smajlov a kopec bodiek k veci nič nepovedali, ale vo svojom presvedčení, že v každej téme musia zanechať pamiatku, tak vďačne prispeli. Svoj názor som povedala. Bude záležať na Tebe, či zmluvu za ponúkaných podmienok podpíšeš alebo nie.
Veľmi pekne Vám ďakujem .Ela
0 0
janot janot

janot je offline (nepripojený) janot

Ľubomír Pozri príspevok
Tu vôbec nie je reč o obecných bytoch, alebo neviem. aká úradníčka by mama mať kľúč od môjho bytu Tuje vzťah nájomca a podnájomník, toho sa treba držať. Podnájomník užíva môj majetok !!!!!!!!!!!!!!!!!! T
Tu sa vôbec nerozpráva o podnájme, ak ste si nevšimli. Rozpráva sa tu o nájme.
0 0
Ľubomír Ľubomír

Ľubomír je offline (nepripojený) Ľubomír

janot Pozri príspevok
Prečo Vám už tečú nervy?
Tetragona by si mala kúpiť svoje bývanie, mala by pokoj a chránený majerok,a nie vyžadovať poslušnosť od iných. Ak jeď ešte nevyrobili zámku, ktorá by ju chránila pred zlodejmi, a to je jedno či, prenajímateľom, alebo iným.....Jednoduchá rada: nepodpisuj zmluvu, ktorá ti nevyhovuje, pohľadaj podnájom, ktorý je pre teba.
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

marjankaj Pozri príspevok
Petra tu je z ústavy.


Majiteľ si tou zmluvou zabezpečuje súhlas na vstup. Podrobnosti by mali byť uvedené v zmluve.

Ano, presne tak, som rad, ze sa nasiel niekto, kto sem hodila aj citat zo zakona.

(1) Obydlie je nedotknuteľné. Nie je dovolené doň vstúpiť bez súhlasu toho, kto v ňom býva. (Ten, ktory v nom byva - v tomto pripade podnajomnik, udeluje suhlas na vstup majitela za presne definovanych podmienok. Ak takyto suhlas neudeli, vystavuje sa samozrejme riziku, ze predmetny najom neziska).

(2) Domová prehliadka je prípustná len v súvislosti s trestným konaním, a to na písomný a odôvodnený príkaz sudcu. Spôsob vykonania domovej prehliadky ustanoví zákon.

(3)
Iné zásahy do nedotknuteľnosti obydlia možno zákonom dovoliť iba vtedy, keď je to v demokratickej spoločnosti nevyhnutné na ochranu života, zdravia alebo majetku osôb, na ochranu práv a slobôd iných alebo na odvrátenie závažného ohrozenia verejného poriadku. Ak sa obydlie používa aj na podnikanie alebo vykonávanie inej hospodárskej činnosti, takéto zásahy môžu byť zákonom dovolené aj vtedy, keď je to nevyhnutné na plnenie úloh verejnej správy. (Presne o to tu ide. Majitel potrebuje kluc nie na naopravneny vstup, ale pr moznost chranit svoj majetok.)
0 0
janot janot

janot je offline (nepripojený) janot

Ľubomír Pozri príspevok
Tetragona by si mala kúpiť svoje bývanie, mala by pokoj a chránený majerok,a nie vyžadovať poslušnosť od iných. Ak jeď ešte nevyrobili zámku, ktorá by ju chránila pred zlodejmi, a to je jedno či, prenajímateľom, alebo iným.....Jednoduchá rada: nepodpisuj zmluvu, ktorá ti nevyhovuje, pohľadaj podnájom, ktorý je pre teba.
Aká poslušnosť? Uvedomujete si, že prenajímateľ môže byť človek, ktorý sa dostal k bytu podvodom, môže byť mafián, môže byť úchylák, môže byť vrah, je to predsa len cudzí človek. Takémuto človeku mám umožniť vstup do môjho prenajatého bytu v hociktorú dennú alebo nočnú hodinu? A toto si chce zabezpečiť v zmluve? Ak by som mal ja podpísať takú zmluvu, tuho, veľmi tuho by som rozmýšľal.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
janot Pozri príspevok
Aká poslušnosť? Uvedomujete si, že prenajímateľ môže byť človek, ktorý sa dostal k bytu podvodom, môže byť mafián, môže byť úchylák, môže byť vrah, je to predsa len cudzí človek. Takémuto človeku mám umožniť vstup do môjho prenajatého bytu v hociktorú dennú alebo nočnú hodinu? A toto si chce zabezpečiť v zmluve? Ak by som mal ja podpísať takú zmluvu, tuho, veľmi tuho by som rozmýšľal.
A zase ja ako prenajímateľ, by som tiež rozmýšľal komu prenajať byt. Čo ak si tam vybudujú laboratórium a distribúciu drog. Potrebujem sa ja naťahovať s kriminálkou?
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
tetragona Pozri príspevok
Dobrý deň, prosím o radu. Chcem uzatvoriť nájomnú zmluvu na 2-izb.byt a majiteľ je zásadne proti tomu, aby som si vymenila fab vložku na vstupných dverách do bytu, aby som mohla mať k bytu iba ja kľúče a nie aj majiteľ ako to odo mňa žiada a argumentuje tým, že je to iba z dôvodu ochrany svojho majetku pred požiarom a vytopením.Je moja požiadavka oprávnená, alebo má majiteľ pravdu?Ďakujem Ela
Takže ešte raz.
Tvoja požiadavka je oprávnená.
A aj majiteľ má pravdu.
Keďže zmluva sa asi nedá napísať tak, aby boli splnené obidve požiadavky, tak sa ani nesnaž s ním tú zmluvu sformulovať, nieto ešte aj uzavrieť. Skrátka choď "o dům dál". Možno niekto iný ti vyjde v ústrety. Neskúšaj zaťahovať do toho políciu alebo súdy.
Prajem ti pekný víkend.
0 0
Ľubomír Ľubomír

Ľubomír je offline (nepripojený) Ľubomír

janot Pozri príspevok
Aká poslušnosť? Uvedomujete si, že prenajímateľ môže byť človek, ktorý sa dostal k bytu podvodom, môže byť mafián, môže byť úchylák, môže byť vrah, je to predsa len cudzí človek. Takémuto človeku mám umožniť vstup do môjho prenajatého bytu v hociktorú dennú alebo nočnú hodinu? A toto si chce zabezpečiť v zmluve? Ak by som mal ja podpísať takú zmluvu, tuho, veľmi tuho by som rozmýšľal.
Iste, je to na každom, ako sa rozhodne. Mám svoje skúsenosti. Prenajímam byt 11 rokov. Mám v zmluve, že jeden kľúč si nechám pre prípad havárie, odpisu meračov atď.Vždy, aj keď byt prenájmem je môj a ja som zaň zodpovený.
Nikdy sa mi nestalo, a to mám už druhého podnájomníka, aby ma podozrieval zo zlodejiny. Máme perfektný vzťah, nechodím tam, len v prípade, keď ma vyzve správca, vždy na to upozornim podnájomníka, že tam pôjdem. Má to jednu veľkú nevyhodu. Pri výmene nájomníkov som mal tak zdevastovaný byt, že mu pomohla len upratovacia služba, výmena bytérii ap.,keby som tam občas zašiel, videl by som tu neúctu k cudzirmu majetku a nestalo by sa to. A čo sa týka prenajimateľa: no ťažko radiť všetko je risk, a hlavne v tejto dobe. Preto dobrá zmluva, rešpektovať podmienky navzájom a neprehnaná suma za užívanie je 100 % úspech vo vzťahu dvoch: prenajímateľa a nájomcu.
Ja mať od začiatku pochybnosti, nemať istotu, do takého obchodu nepôjdem. Toľko moja rada. Odchádzam z tejto debaty.
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Nečítala som všetky príspevky, riešenie navrhujem len zo skúsenosti jednej priateľky, ktorá si prenajímala byt. Pri preberaní bytu bola vymenená zámka na byte za úplne novú, jeden kľúč si ponechal prenajímateľ, dal ho pred priateľkou do obálky, ktorú zalepili a ona ju cez miesto na otvorenie podpísala. Mal teda kľúč pre prípad, keby sa niečo v jej neprítomnosti náhle vyskytlo. Pri odpisovaní stavov meračov sa vždy telefonicky dohodli. Inak prístup do bytu nemal. Pri odovzdaní bytu jej vrátil kľúč v obálke, ona si zámku vzala a majiteľ si potom dal znovu tú svoju.
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

janot Pozri príspevok
Aká poslušnosť? Uvedomujete si, že prenajímateľ môže byť človek, ktorý sa dostal k bytu podvodom, môže byť mafián, môže byť úchylák, môže byť vrah, je to predsa len cudzí človek. Takémuto človeku mám umožniť vstup do môjho prenajatého bytu v hociktorú dennú alebo nočnú hodinu? A toto si chce zabezpečiť v zmluve? Ak by som mal ja podpísať takú zmluvu, tuho, veľmi tuho by som rozmýšľal.
Ja som este nepocul o pripade, kedby majitel zneuzil kluc proti najomnkovi. Netvrdim, ze sa to nikdy nemohlo stat,ale nepocul som o tom. Zato je mnozstvo znamych pripadov, kedy najomnik majotelovi byt bud zdevastoval, vykrado, alebo dokonca s pomocou sfalsovania jeho identity dokonca predal.

Proti tymto pripadom samozrejme ponechanie si kluca majitela nechrani. Hovorim to obe preto, ze majitel byva ovela castejsie ohrozeny ako najomnik.

A nerobte tu zasa z toho kovbojku. Nikto nemusi mat strach, ze by mu tak chodil jekay uchyl napr. v noci a obtazoval ho. Ak sa v byte zamknes a necha kluc zvnutra, tak sa dnu nedostane nitko ani sklucom.
0 0
Petra Nová Petra Nová

Petra Nová je offline (nepripojený) Petra Nová

misomiso Pozri príspevok
Ano, presne tak, som rad, ze sa nasiel niekto, kto sem hodila aj citat zo zakona.

(1) Obydlie je nedotknuteľné. Nie je dovolené doň vstúpiť bez súhlasu toho, kto v ňom býva. (Ten, ktory v nom byva - v tomto pripade podnajomnik, udeluje suhlas na vstup majitela za presne definovanych podmienok. Ak takyto suhlas neudeli, vystavuje sa samozrejme riziku, ze predmetny najom neziska).

(2) Domová prehliadka je prípustná len v súvislosti s trestným konaním, a to na písomný a odôvodnený príkaz sudcu. Spôsob vykonania domovej prehliadky ustanoví zákon.

(3)
Iné zásahy do nedotknuteľnosti obydlia možno zákonom dovoliť iba vtedy, keď je to v demokratickej spoločnosti nevyhnutné na ochranu života, zdravia alebo majetku osôb, na ochranu práv a slobôd iných alebo na odvrátenie závažného ohrozenia verejného poriadku. Ak sa obydlie používa aj na podnikanie alebo vykonávanie inej hospodárskej činnosti, takéto zásahy môžu byť zákonom dovolené aj vtedy, keď je to nevyhnutné na plnenie úloh verejnej správy. (Presne o to tu ide. Majitel potrebuje kluc nie na naopravneny vstup, ale pr moznost chranit svoj majetok.)
Demagogickejší výklad tohto článku Ústavy si už ani neviem predstaviť. Ak iné zásahy do nedotknuteľnosti musia byť upravené zákonom, prenajímateľovi na "iný zásah" stačí obyčajná nájomná zmluva.

A ešte jednu dôležitú vec pre tetragonu . Súhlas k vstupu a pobytu v obydlí môže oprávnená osoba kedykoľvek odvolať, aj konkludentne-výmenou zámky. Nájomnú zmluvu možno vypovedať len z dôvodov stanovených v § 711 Obč.zák. Viac Ti v Tvojej záležitosti neviem poradiť, ani našepkať.
0 0
tetragona tetragona

tetragona je offline (nepripojený) tetragona

Pre Petra Nová. Veľmi pekne Vám ďakujem za radu. Želám Vám všetko dobré a príjemný víkend. Ela
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

Kvaka Pozri príspevok
Nečítala som všetky príspevky, riešenie navrhujem len zo skúsenosti jednej priateľky, ktorá si prenajímala byt. Pri preberaní bytu bola vymenená zámka na byte za úplne novú, jeden kľúč si ponechal prenajímateľ, dal ho pred priateľkou do obálky, ktorú zalepili a ona ju cez miesto na otvorenie podpísala. Mal teda kľúč pre prípad, keby sa niečo v jej neprítomnosti náhle vyskytlo. Pri odpisovaní stavov meračov sa vždy telefonicky dohodli. Inak prístup do bytu nemal. Pri odovzdaní bytu jej vrátil kľúč v obálke, ona si zámku vzala a majiteľ si potom dal znovu tú svoju.
Ano, takto sa to robi medzi ludmi, ak si nedoveruju a je to uplne v poriadku. Medzi ludmi, ktori si doveruju sa to bezne robi dokonca bez tej obalky.
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

Teda na zaver . aby sme zadavatelke neporadili nahodou zle.

Rob si, co uznas za vhodne, mozno majitel skutocne nezisti, ze si vlozku vymenila, no ak taketo porusenie zmluvyv zisti, (a ak by mu tym nebodaj vznikla skoda), budu pre teba z toho vyplyvat prislusne nasledky.

Mala by si si od Petry vypytat aj kontakt, aby ta mohla zastupovat pre sudom v pripade, ak by si porusenim zmluvy majitelovi nahodou spobila skodu.

Ale - samozrejme nezelam nikomu nic zle, ani tomu, kto porusuje zmluvy nie, takze vela stastia.
Naposledy upravil misomiso : 02.10.10 at 13:58
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

Petra Nová Pozri príspevok
Demagogickejší výklad tohto článku Ústavy si už ani neviem predstaviť. Ak iné zásahy do nedotknuteľnosti musia byť upravené zákonom, prenajímateľovi na "iný zásah" stačí obyčajná nájomná zmluva.

A ešte jednu dôležitú vec pre tetragonu . Súhlas k vstupu a pobytu v obydlí môže oprávnená osoba kedykoľvek odvolať, aj konkludentne-výmenou zámky. Nájomnú zmluvu možno vypovedať len z dôvodov stanovených v § 711 Obč.zák. Viac Ti v Tvojej záležitosti neviem poradiť, ani našepkať.
Uz som myslel, ze sem nebudem pisat - ale predsa - Porada je myslim o hladani (legalnej) pravdy a spravneho vykladu zakonov, a ja som clovek, ktoremu neda, kym nieco nepochopi (alebo kym definitivne nepochopi, ze ti druhi urcite nemaju pravdu.) Teda - povedzme, ze si stale nie som isty, chcem zistit, kde robim chybu, ked mam iny nazor na vyklad zakona.

Tu teraz vobec nejde o to, ci si tetragona vymeni alebo nevymeni vlozku, ( myslim FAB vlozku), pre mna za mna, nech si vymeni aj parkety. Ide mi len o vyklad zakona.

Ak by bola pravda, co pises, ze na zasah do nedotknutelnosti nestaci zmluva, ako by mohla babka X prenajimat cast bytu studentke Y? Kedysi to bol prevladajuci typ najmu, dnes sa vacsinou prenajimaju cele byty, no stale su starsi ludia, ktori si k sebe beru najomnikov do bytu.

Teda - babka studentke prenajima nejaku izbu + spolocnu kuchyna, kupelnu a WC, na zaklade zmluvy. Studentka moze na zaklade zmluvy vstupovat vstupovat kedykolvek do obydlia babky X, zatial co ja nemozem uzatvorit zmluvu, ktora by mi umoznovala vstupovat do vlastneho bytu ani v pripade zivelnych udalosti?
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
... možná pre lepšie pochopenie problematiky treba rozlišovať medzi osobitnými druhmi nájmov, ktoré sú upravené v Občianskom zákonníku:
- nájom bytu
- nájom iných obytných miestností
- podnájom
- podnikateľský nájom hnuteľných vecí

Každá z uvedených kategorií má svoje osobitosti, a v praxi asi nemožno presadzovať osobitosti jednej do uplatňovania druhej. Potom nemožno položiť rovnítko medzi prenájmom postele v byte niekoho, kde sa nezdržujem súvisle, mám zo sebou nevyhnutne potrebné veci a medzi prenájmom celého bytu, v ktorom sa mám odohrávať môj celý rodinný život....
Alebo sa mýlim ?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať