Zavrieť

Porady

Otázky pre ministra práce, sociálnych vecí a rodiny, RNDr. Jozefa Mihála

admin
V tejto téme bude 22.12.2010 od 10:30 do 12:30 hod. prebiehať diskusia s RNDr. Jozefom Mihálom o zmenách v zákone o Sociálnom poistení a rodičovských príspevkoch.

V uvedenom čase tu môžete písať svoje otázky a podľa možností Vám bude minister na ne odpovedať (predtým aj potom bude téme uzavretá).
Usporiadat
Téma je uzavretá.
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
MIS Pozri príspevok
Moja otázka sa týka rodičovského príspevku a materskej.
Materská dovolenka mi končí presne 31.12.2010. Na úradoch mi povedali, že rodičovský príspevok nebudem dostávať vo výške 256€, ale len 191€, t.z. podľa nového zákona. Ale materská dovolenka nebude trvať 34 týždňov, ale len 28 týždňov, t.z. podľa starého zákona.
Tým pádom budem znevýhodnená oproti ostatným matkám a prídem o dosť peňazí. Existuje § podľa ktorého by som mala nárok buď na zvýšenú materskú alebo zvýšený rodičovský? Je to nefér, že v zákone sa neberú do úvahy aj tieto hraničné dátumy.
Vopred ďakujem za odpoveď.
Je to tak ako píšete, nemáte nárok ani na predĺženú materskú "po novom", ani na zvýšený RP "po starom". Je mi to ľúto, tento hraničný dátum sme neošetrili korektne.
0 0
Tánička Tánička

Tánička je offline (nepripojený) Tánička

Dobrý deň,
môže mať od 1.1.2011 konateľ mesačne odmenu za výkon funkcie 1,- EUR? Alebo bude min. VZ na SP týkajúci sa konateľov?
Ďakujem
0 0
wlladko wlladko

wlladko je offline (nepripojený) wlladko

Prosím o odpoveď, pán minister.. je podľa Vás spravodlivý rodičovský príspevok pre všetkých... aj keď porovnáme rómske "matky", ktoré v živote neodvádzali dane, nikde nerobili a na druhej strane ženy, čo robili dlhé roky na tri smeny, za minimálnu mzdu a poctivo platili všetky odvody? Skúste si vstúpiť do svedomia....možete kľudne spávať, pán minister???
0 0
Kikka777 Kikka777

Kikka777 je offline (nepripojený) Kikka777

Dobrý deň,
chcem sa spýtať, kedy budú spoločníci po prvykrát platiť odvody zo zisku. Ďakujem
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
hodmon Pozri príspevok
Dobry den, ja by som sa chcela opytat ohladne zmien v rodicovskom prispevku. Na RP mam narok do maja 2011. Dceru som zapisala do skolky od januara 2011, ale medzicasom mi bolo oznamene, ze mozem do zamestnania nastupit max na 50 percentny uvazok alebo dokonca vobec . Chcem sa opytat, ci v roku 2011 podla noveho zakona pridem o RP ak dam dceru do statnej skolky. S ohladom na RP je to jedno ci nastupim do zamestnania alebo budem doma? Na nejakom chate som citala, ze od noveho roka nebude RP zavisiet od toho ci zena pracuje alebo ci je dieta v skolke. Chcela by som si najst nove zamestnanie alebo rozbehnut zivnost, ale na vychodnom slobensku a navyse s dietatom doma je to nerealne. Rada by som si pracu zabezpecila zaciatkom roka, pretoze v lete pocas dovoleniek urcite nic nenajdem a budem minimalne pol roka bez prijmu.
Info k rodičovskému príspevku od roku 2011 nájdete tu:

http://blog.etrend.sk/mihalblog/2010...k-od-1-1-2011/

Ak dáte dcéru do škôlky, nárok na RP v roku 2011 budete mať.

Ale - ak vaše náklady na škôlku budú vyššie ako 190 eur, bude pre vás výhodnejší príspevok na staroslivosť o dieťa vo výške preukázaných výdavkov na škôlku, maximálne však 230 eur.
2 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
slavuska Pozri príspevok
Dobrý deň. Chcem sa opýtať, či zmeny v poistení bude mať aj nejaký vplyv na študentov pracujúcich na dohody. ďakujem.
Zatiaľ nie. Upozorňujem však, že budeme pozorne sledovať predpokladané narastajúce počty ľudí pracujúcich na dohody a ak to presiahne únosnú mieru, zasiahneme.
0 0
ACCREDO ACCREDO

ACCREDO je offline (nepripojený) ACCREDO

konateľ
Dobrý deň, pán minister,

aké registračné povinnosti voči SP a ZP budú mať po novelách zákonov:

a) spoločník spoločnosti zo štátu mimo EÚ, ktorý má so spoločnosťou uzatvorenú len dohodu o pracovnej činnosti,

b) konateľ spoločnosti zo štátu mimo EÚ, ktorý nie je spoločníkom a dostáva za to jednorazovú odmenu v poslednom mesiaci roka,

c) živnostník zo štátu mimo EÚ, ktorý bol zapísaný do obchodného registra dňa 29.06.2010?

Vopred ďakujeme za odpovede.
1 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

wlladko Pozri príspevok
Prosím o odpoveď, pán minister.. je podľa Vás spravodlivý rodičovský príspevok pre všetkých... aj keď porovnáme rómske "matky", ktoré v živote neodvádzali dane, nikde nerobili a na druhej strane ženy, čo robili dlhé roky na tri smeny, za minimálnu mzdu a poctivo platili všetky odvody? Skúste si vstúpiť do svedomia....možete kľudne spávať, pán minister???
toto sa ani mne nezda fer, hoci niekto sa stazoval ze ani studentky by nemali mat RP ked neplatili odvody, ale tieto predpokladam, raz pracovat budu a odvody zaplatia. Ale romske matky zase len zadarmo niečo získali, zatiaľ, čo ostatní len strácajú, a nielen rodičovským príspevkom, nebudem tu rozoberať, zmeny iných zákonov, ale mám dosť, po ich prečítaní.
0 0
Merika Merika

Merika je offline (nepripojený) Merika

Dobrý deň,
mám otázku ohľadne maximálneho vymeriavacieho základu. Zamestnanec má príjmy zo závislej činnosti, z kapitálového majetku, z dividend. Aký bude jeho vymeriavací základ na sociálne a zdravotné poistenie. Pre každú skupinu príjmov bude stanovený maximálny VZ, alebo z úhrnu všetkých príjmov bude maximálny VZ.
Ďakujem za odpoveď
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
drobeceva Pozri príspevok
Dobrý deň, p. minister
Od augusta tohto roku máme dozornú radu a prvýkrát im ideme vyplatiť odmenu v mesiaci decembri. Na SP som ich nenahlasovala /podľa starého zákona nie je potrebné/, prihlásila som ich na ZP.
Podľa nového zákona pôjde o nepravidelný príjem, tak by som ich mala prihlásiť na SP. Ale nevie sa, kedy im tá odmena bude vyplatená a či bude.
Mám ich nahlásiť od januára, alebo až vtedy, keď sa o tom dozviem, že odmena bude vyplatená? Ďakujem.
Ak budú mať vyplatenú odmenu zúčtovávanú do januára 2011 a neskôr, treba ich prihlásiť do SP ako zamestnancov s nepravidelným príjmom (na dôchodkové poistenie). Pokiaľ v tom nebudete mať jasno, neprihlasujte ich - ak ale budete mať info o takýchto odmenách, bude ich potrebné prihlásiť.
1 0
katka50 katka50

katka50 je offline (nepripojený) katka50

Dobrý deň, chcem sa opýtať, ak predč. st. dôchodca preruší poberanie dôchodku a ostane pracovať. Po ukončení PP požiada o prepočet dôchodku - vráti sa mu krátenie o 0,5% za dobu, po ktorú predč. st. dôchodok nepoberal ? Ďakujem.
2 0
majovrabel majovrabel

majovrabel je offline (nepripojený) majovrabel

Jozef Mihál Pozri príspevok
Áno, je povinne poistená osoba od 1.1.2011, viď § 21 ods. 5 (v novele). Podľa § 228 ods. 1 je povinná prihlásiť sa do 9.1.2011 v SP a od januára 2011 má povinnosť platiť poistné.
Nesuhlasim, ze to je v §21 ods 5. Pise sa tam "vzniká odo dňa, od ktorého sa opätovne stala samostatne zárobkovo činnou osobou". Osoba z prikladu sa nestava od 1.1.2011 SZCO. A zakon ucinny od 1.1.2011 ju nemoze spatne "donutit" aby sa prihlasila k augustu 2010.
0 0
mzdy_sk mzdy_sk

mzdy_sk je offline (nepripojený) mzdy_sk

Dobrý deň pán minister,
budú platiť pravidlá pre rok 2010 pri výpočte miezd za 12/2010 v roku 2011
napríklad zaokrúhľovanie VZ a odvodov do SP a akceptovanie pôvodných mesačných výkazov pre SP?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Merika Pozri príspevok
Dobrý deň,
mám otázku ohľadne maximálneho vymeriavacieho základu. Zamestnanec má príjmy zo závislej činnosti, z kapitálového majetku, z dividend. Aký bude jeho vymeriavací základ na sociálne a zdravotné poistenie. Pre každú skupinu príjmov bude stanovený maximálny VZ, alebo z úhrnu všetkých príjmov bude maximálny VZ.
Ďakujem za odpoveď
Odpoveď za sociálne poistenie:

Maximálny VZ sa sleduje osobitne za jednotlivých zamestnávateľov, spoločne za samotného poistenca.
1 0
maxipc maxipc

maxipc je offline (nepripojený) maxipc

Tánička Pozri príspevok
Dobrý deň,
môže mať od 1.1.2011 konateľ mesačne odmenu za výkon funkcie 1,- EUR? Alebo bude min. VZ na SP týkajúci sa konateľov?
Ďakujem
Dobrý deň pán minister

tiež sa pripájam k tejto otázke?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
mzdy_sk Pozri príspevok
Dobrý deň pán minister,
budú platiť pravidlá pre rok 2010 pri výpočte miezd za 12/2010 v roku 2011
napríklad zaokrúhľovanie VZ a odvodov do SP a akceptovanie pôvodných mesačných výkazov pre SP?
Výpočty a zaokrúhľovanie miezd za 12/2010 sú "po starom". Rovnako vykazovanie.
0 0
UZP UZP

UZP je offline (nepripojený) UZP

Dobrý deň pán minister,
mám otázku:
Ak nastúpi zamestnanec na rodičovský príspevok, potrebovala by som radu, čo v tomto prípade má urobiť zamestnávateľ voči zdravotnej poisťovni. Ukončí pracovný pomer, s tým že ho odhlási zo zdravotnej poisťovne a bude za zamestnanca platiteľ štát? Prestáva platiteľ za takéhoto zamestnanca posielať do zdravotnej poisťovne nulový výkaz preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie?
A čo v prípade, ak je zamestnanec na neplatenom voľne? Má ho platiteľ odhlásiť zo zdravotnej poisťovne ako svojho zamestnanca?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
katka50 Pozri príspevok
Dobrý deň, chcem sa opýtať, ak predč. st. dôchodca preruší poberanie dôchodku a ostane pracovať. Po ukončení PP požiada o prepočet dôchodku - vráti sa mu krátenie o 0,5% za dobu, po ktorú predč. st. dôchodok nepoberal ? Ďakujem.
Krátenie sa mu nevráti, má však nárok na prepočet dôchodku za dobu, kedy platil poistné (pracoval) a PSD mal pozastavený.
0 0
slavuska slavuska

slavuska je offline (nepripojený) slavuska

Nechcem zneužívať systém. Na dohodu som pracovala aj do teraz. Len sa pýtam, ži mi po novom vznikajú nejaké povinnosti. Prečo sa vyhrážate práve mne??
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Zdravotna poisťovňa-Union Pozri príspevok
Dobrý deň pán minister,
mám otázku:
Ak nastúpi zamestnanec na rodičovský príspevok, potrebovala by som radu, čo v tomto prípade má urobiť zamestnávateľ voči zdravotnej poisťovni. Ukončí pracovný pomer, s tým že ho odhlási zo zdravotnej poisťovne a bude za zamestnanca platiteľ štát? Prestáva platiteľ za takéhoto zamestnanca posielať do zdravotnej poisťovne nulový výkaz preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie?
A čo v prípade, ak je zamestnanec na neplatenom voľne? Má ho platiteľ odhlásiť zo zdravotnej poisťovne ako svojho zamestnanca?
Pán minister neodpovedá v tejto téme na otázky ohľadom zdravotného poistenia (je to mimo jeho pôsobnosti)!
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať