Zavrieť

Porady

Odpočítanie dane pri registrácii platiteľa

28 rokov,vydatá, zamestnaná,momentálne na MD ...viac
Dobrý deň prajem,
szčo sa od 01.02.2011 stáva platiteľom dph. Prosím vás môže si na základe § 55 zákona o DZPH Odpočítanie dane pri registrácii platiteĺa uplatniť nasledovné?
- osoba, ktorá sa stáva platiteľom môže odpočítať daň viažucu sa k majetku, ktorý nadobudla pred dňom, keď sa stala platiteľom, ak tento majetok nebol zahrnutý do daňových výdavkov podľa osobitného predpisu, v kalendárnych rokoch predchádzajúcich kalendárnemu roku, v ktorom sa stala platiteľom, okrem zásob.
Teda, od 01.02.2011 sa stáva platiteľom k 31.01.2011 si spraví inventúru tovaru / predaj syrových výrobkov /, zistí hodnotu tovaru na sklade, ale problém mám s tým ako vyčísliť dph z tejto hodnoty tovaru. Tovar bol nakúpeny od platiteľa dph.

Ďakujem za rady a trpezlivosť.
Usporiadat
SuzanB SuzanB

SuzanB je offline (nepripojený) SuzanB

Ahojte poraďáci, neviem, či zadám moju otázku na správnom mieste (nechcela som zadať novú tému a neviem veľmi ako to tu chodí...) tak vopred sorry, ak to nie je dobre... Vedel by mi niekto poradiť, či si môže platiteľ DPH odpočítať daň zo zásob, ktorú zaplatil ešte ako neplatiteľ registrovaný podľa § 7 zákona o DPH z tovaru, ktorý doviezol z Čiech? Dookola čítam § 55 zákona o DPH vo väzbe na § 49 až 51 a nejako sa nikdy neodvoláva presne na daň zaplatenú v zmysle § 7. Tak som z toho zmätená, môže sa táto DPH odpočítať?
Máte s tým niekto skúsenosti?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
ak máš ku dňu registrácie uvedené zásoby na sklade, tak môžeš odpočítať.
1 0
SuzanB SuzanB

SuzanB je offline (nepripojený) SuzanB

ďakujem za odpoveď :-)
0 0
nanika81 nanika81

nanika81 je offline (nepripojený) nanika81

Chcem sa opýtať, viem, že sa o tejto téme dosť popísalo, ale... môžme si odpočítať daň pri registrácii z tovaru /autodiely/, ktorý máme na sklade alebo nie? Dnes mi lektorka na kurze účtovníctva povedala, že sa to netýka tovaru ale majetku okrem zásob. Tak teraz neviem... Prosím Vás poradíte mi? Ďakujem...
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
môžeš aj zo zásob.
0 0
Stanka 2 Stanka 2

Stanka 2 je offline (nepripojený) Stanka 2

ahojte,
tiež sa chcem opýtať ohľadom tovaru na sklade nakúpeného zo zahraničia, trošku mi nie je jasné či si môžem aj z takéhoto tovaru DPH odpočítať. Kúpili sme ho aj s českou DPH-čkou. A čo taký tovar z USA tam si asi nič neuplatním nakoľko sa na colnici DPH neplatila. Idem na to správne??

Veľká vďaka za každú radu
Naposledy upravil Stanka 2 : 22.04.12 at 22:22 Dôvod: hľadala som a hľadala :))))
0 0
nanika81 nanika81

nanika81 je offline (nepripojený) nanika81

neviem, či som to pochopila správne, ale keď som si uplatnila odpočet DPH pri registrácii za tovar, tak to budem účtovať k 31.12. ako VOZD mínusovou sumou za tovar??? už som sa fakt zamotala... ďakujem za odpoveď...
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
a odkedy máš registráciu?
0 0
nanika81 nanika81

nanika81 je offline (nepripojený) nanika81

od 09.12. minulého roka, len teraz neviem, či som to dobre zaúčtovala do DP DzP za rok 2011, potrebujem vedieť, ako sa to má správne zaúčtovať, ak som to urobila zle, budem musieť podať dodatočné DP... pozn.robím jednoduché účtovníctvo...
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
v takom prípade mínus je dobrá voľba.
nanika81 Pozri príspevok
neviem, či som to pochopila správne, ale keď som si uplatnila odpočet DPH pri registrácii za tovar, tak to budem účtovať k 31.12. ako VOZD mínusovou sumou za tovar??? už som sa fakt zamotala... ďakujem za odpoveď...
nanika81 Pozri príspevok
od 09.12. minulého roka, len teraz neviem, či som to dobre zaúčtovala do DP DzP za rok 2011, potrebujem vedieť, ako sa to má správne zaúčtovať, ak som to urobila zle, budem musieť podať dodatočné DP... pozn.robím jednoduché účtovníctvo...
0 0
nanika81 nanika81

nanika81 je offline (nepripojený) nanika81

Ak sa môžem opýtať, viete mi vysvetliť, čo sa myslí v zákone o DzP po týmto pojmom - §17 ods.3 Do zakladu dane podľa odseku 1 sa nezahŕňa - daň z pridanej hodnoty (ďalej len "DPH") vzťahujúca sa na hmotný majetok a nehmotný majetok,
1. na ktorú si platiteľ DPH uplatnil nárok na odpočet pri registrácii, pričom DPH o je daňovník povinný znížiť vstupnú cenu hmotného a nehmotného majetku

ďakujem...
1 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
nanika81 Pozri príspevok
Ak sa môžem opýtať, viete mi vysvetliť, čo sa myslí v zákone o DzP po týmto pojmom - §17 ods.3 Do zakladu dane podľa odseku 1 sa nezahŕňa - daň z pridanej hodnoty (ďalej len "DPH") vzťahujúca sa na hmotný majetok a nehmotný majetok,
1. na ktorú si platiteľ DPH uplatnil nárok na odpočet pri registrácii, pričom DPH o je daňovník povinný znížiť vstupnú cenu hmotného a nehmotného majetku
ďakujem...
pred registráciou máš odpisovaný majetok povedzme 2000+400=2400 spolu s DPH.
Ak sa ešte v tom roku zaregistruješ, tak 400 si uplatníš ako odpočítanie DPH z dôvodu registrácie.
Súčasne znížiš cenu z 2400 na 2000 a odpisuješ z ceny 2000.
400 sa ti vráti v rámci DP DPH, tak to nemôže byť daňový výdavok.

Obdobne postupuješ aj pri majetku, ktorý sa už pred registráciou odpisoval 1,2,3...... roky. Uplatníš alikvotnú sumu z pôvodnej DPH pre odpočítanie z dôvodu registrácie, následne znížiš OC o túto DPH a odpisuješ ďalej zo zníženej OC /resp. ZC pri zrýchlenom odpisovaní pre daňové účely/.
0 0
nanika81 nanika81

nanika81 je offline (nepripojený) nanika81

a ak sa jedná o majetok, ktorý nie je odpisovaný, teda o zásoby - tovar na sklade... to sa tam nejako ponižuje DPH???
0 0
IvoM IvoM

IvoM je offline (nepripojený) IvoM

nanika81 Pozri príspevok
a ak sa jedná o majetok, ktorý nie je odpisovaný, teda o zásoby - tovar na sklade... to sa tam nejako ponižuje DPH???
Nie, spravíš inventúru zásob ku dňu registrácie DPH a odpočítaš si DPH z tých zásob ktoré sú nakúpné od "platiteľov DPH" a máš k nim daňové doklady.
1 0
adra22 adra22

adra22 je offline (nepripojený) adra22

Dobrý večer
chcela by som sa opýtať od 15.5. sme sa stali platcom DPH na sklade máme zásoby tovaru nakupeného z nemecka( vyčislená DPH vo fakture aj zaplatena). Čiže keď si urobím inventúru a doložím faktury môžem si uplatniť DPH z tohoto tovaru? V nemecku je 19% DPH ako to uvediem v DP k DPH myslím do ktorého riadku? Vopred ďakujem za pomoc.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
IvoM Pozri príspevok
Nie, spravíš inventúru zásob ku dňu registrácie DPH a odpočítaš si DPH z tých zásob ktoré sú nakúpné od "platiteľov DPH" a máš k nim daňové doklady.
toto je odpoved na tvoju otázku, zdôrazňujem - na Slovensku si môžeš odpočítať len slovneskú DPH.

adra22 Pozri príspevok
Dobrý večer
chcela by som sa opýtať od 15.5. sme sa stali platcom DPH na sklade máme zásoby tovaru nakupeného z nemecka( vyčislená DPH vo fakture aj zaplatena). Čiže keď si urobím inventúru a doložím faktury môžem si uplatniť DPH z tohoto tovaru? V nemecku je 19% DPH ako to uvediem v DP k DPH myslím do ktorého riadku? Vopred ďakujem za pomoc.
podľa zadania si zaplatila nemeckú DPH, takže isto nemôžeš v SR odpočítavať DPH, ktorá bola zaplatená v Nemecku.
0 0
adra22 adra22

adra22 je offline (nepripojený) adra22

ďakujem veľmi pekne a je nejaká možnosť ako neprísť o tu DPH kedže tovar teraz budeme predávať s 20% DPH?
0 0
adra22 adra22

adra22 je offline (nepripojený) adra22

KEJKA Pozri príspevok
toto je odpoved na tvoju otázku, zdôrazňujem - na Slovensku si môžeš odpočítať len slovneskú DPH.


podľa zadania si zaplatila nemeckú DPH, takže isto nemôžeš v SR odpočítavať DPH, ktorá bola zaplatená v Nemecku.
ďakujem veľmi pekne a je nejaká možnosť ako neprísť o tu DPH kedže tovar teraz budeme predávať s 20% DPH?
0 0
smejkaz smejkaz

smejkaz je offline (nepripojený) smejkaz

Ahoj, podla mojich vedomosti si mozes poziadat o vratenie DPH z Nemecka, ak mas doklady o kupe a dodani, resp. preprave (cmr) samozrejme.
Potrebujes k tomu ale elektronicky podpis, cize musis navstivit DU a ziadat on. Su s tym spojene poplatky.
0 0
adra22 adra22

adra22 je offline (nepripojený) adra22

smejkaz Pozri príspevok
Ahoj, podla mojich vedomosti si mozes poziadat o vratenie DPH z Nemecka, ak mas doklady o kupe a dodani, resp. preprave (cmr) samozrejme.
Potrebujes k tomu ale elektronicky podpis, cize musis navstivit DU a ziadat on. Su s tym spojene poplatky.
aj to som už pozerala ale tam je podmienka že musím byť platiteľ DPH už v tom období za ktoré žiadam vrátiť DPH.A to sa mňa netýka. Ak sa mýlim opravte ma.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať