Zavrieť

Porady

Odpočítanie dane pri registrácii platiteľa

28 rokov,vydatá, zamestnaná,momentálne na MD ...viac
Dobrý deň prajem,
szčo sa od 01.02.2011 stáva platiteľom dph. Prosím vás môže si na základe § 55 zákona o DZPH Odpočítanie dane pri registrácii platiteĺa uplatniť nasledovné?
- osoba, ktorá sa stáva platiteľom môže odpočítať daň viažucu sa k majetku, ktorý nadobudla pred dňom, keď sa stala platiteľom, ak tento majetok nebol zahrnutý do daňových výdavkov podľa osobitného predpisu, v kalendárnych rokoch predchádzajúcich kalendárnemu roku, v ktorom sa stala platiteľom, okrem zásob.
Teda, od 01.02.2011 sa stáva platiteľom k 31.01.2011 si spraví inventúru tovaru / predaj syrových výrobkov /, zistí hodnotu tovaru na sklade, ale problém mám s tým ako vyčísliť dph z tejto hodnoty tovaru. Tovar bol nakúpeny od platiteľa dph.

Ďakujem za rady a trpezlivosť.
Usporiadat
SilMar Group SilMar Group

SilMar Group je offline (nepripojený) SilMar Group

adra22 Pozri príspevok
aj to som už pozerala ale tam je podmienka že musím byť platiteľ DPH už v tom období za ktoré žiadam vrátiť DPH.A to sa mňa netýka. Ak sa mýlim opravte ma.
Podľa mňa s tým už, bohužiaľ, nič neurobíš.
0 0
ekofin ekofin

ekofin je offline (nepripojený) ekofin

zena,matka 3 detí,úctovník
Prosím o radu. s.r.o. vznikla 23.6.2012 (predajňa). od 1.8.2012 otvára predajňu. Dovtedy pripravovala priestory, nakupovala zásoby. Platcom DPH sa stala 18.7.2012. Podľa mňa si môže odpočítať DPH zo všetkého tovaru, pretože predávať začne až 1.8.2012. Tiež si môže odpočítať DPH zo zariadenia prevádzky napr. predajný pult, záclona, europokladnica, kniha ERP? A čo so službami: grafický návrh, tlač názvu firmy, vizitky, a drobný materiál predlžovačky, rôzne regály a ostatné drobnosti spojené so zavedením prevádzky - tu si DPH odpočítať nemôže? Ďakujem.
0 0
YVETTE YVETTE

YVETTE je offline (nepripojený) YVETTE

Dobrý deň, prosím o radu. Spoločnosť s.r.o. toho času neplatca DPH obstaráva majetok - stavbu, dodávatelia sú platcami DPH, čiže nám ide do ceny obstarania celková cena aj z 20% DPH. Po skolaudovaní stavby a zaradení do majetku budeme celú stavbu prenajímať čo bude cca v 12/2012. Ale už teraz sa chceme zaregistrovať ako dobrovoľný platba DPH. Môžme si už pri registrácii uplatniť odpočítanie DPH z obstarávanej hodnoty stavby do dňa registrácie (daňové doklady máme aj s vyčíslenou DPH) podľa § 55 o DPH alebo až po zaradení stavby do užívania?? Ďakujem
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
ekofin Pozri príspevok
Prosím o radu. s.r.o. vznikla 23.6.2012 (predajňa). od 1.8.2012 otvára predajňu. Dovtedy pripravovala priestory, nakupovala zásoby. Platcom DPH sa stala 18.7.2012. Podľa mňa si môže odpočítať DPH zo všetkého tovaru, pretože predávať začne až 1.8.2012. Tiež si môže odpočítať DPH zo zariadenia prevádzky napr. predajný pult, záclona, europokladnica, kniha ERP? A čo so službami: grafický návrh, tlač názvu firmy, vizitky, a drobný materiál predlžovačky, rôzne regály a ostatné drobnosti spojené so zavedením prevádzky - tu si DPH odpočítať nemôže? Ďakujem.
môže odpočítať komplet DPH zo zásob /podľa fyzickej inventúry/ ako aj z drobného majetku - odporúčam tiež evidovať ako zásoby zatiaľ nepoužívané. Môže sa to týkať aj režijného materiálu, ktorý spomínaš, ak predajňa je jediná prevádzka, ktorá je t.č. stále mimo - nie je otvorená. Ak však máte niekde kanceláriu a napr. predlžovačku si kúpila tam a používaš ju, tak to už je diskutabilné. regále sú podľa mňa mimo pochybnosť, zrejme sú určené do predajne.
Určite si nemôžeš odpočítať DPH zo služieb.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
YVETTE Pozri príspevok
Dobrý deň, prosím o radu. Spoločnosť s.r.o. toho času neplatca DPH obstaráva majetok - stavbu, dodávatelia sú platcami DPH, čiže nám ide do ceny obstarania celková cena aj z 20% DPH. Po skolaudovaní stavby a zaradení do majetku budeme celú stavbu prenajímať čo bude cca v 12/2012. Ale už teraz sa chceme zaregistrovať ako dobrovoľný platba DPH. Môžme si už pri registrácii uplatniť odpočítanie DPH z obstarávanej hodnoty stavby do dňa registrácie (daňové doklady máme aj s vyčíslenou DPH) podľa § 55 o DPH alebo až po zaradení stavby do užívania?? Ďakujem
odpočet DPH môžeš resp. máš riešiť v prvom zdaňovacom období po registrácii. Odpočet si však zváž vo vzťahu k budúcemu prenajímaniu - si si istá, že bude prenájom zaťažený DPH a nie oslobodený od DPH?
0 0
ekofin ekofin

ekofin je offline (nepripojený) ekofin

zena,matka 3 detí,úctovník
Ďakujem, všetko bolo nakupované len do predajne. Kanceláriu nemá. Evidovať ako zásoby, t.z. mať to niekde len v evidencii, pretože je to zaúčtované na účte 501?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
áno, v evidencii, plus smernica - účtovanie spôsobom B.
zahrnieš všetko do FI zásob, proste všetko a odpočítaš DPH.
Ja som v takýchto prípadoch účtovala radšej do dňa registrácie na 112, aby som to mala aj účtovne podchytené.
Dokonca - nebolo veľa dokladov - som rozúčtovala ZD a DPH na dve analytiky 112, takže som hned aj maala inventúru položiek, z ktorých som odpočítavala DPH. Registrácia bola istá, dokonca som dostala doklady až po registrácii, preto som si dovolila takéto účtovanie.
0 0
Katarína111 Katarína111

Katarína111 je offline (nepripojený) Katarína111

Mám otázku:
ak sro zatiaľ neplátca DPH zakúpi osobné auto s DPH. Keď sa neskôr stane plátcom DPH môže si túto DPH z auta uplatniť v prvom daňovom priznaní?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
Katarína111 Pozri príspevok
Mám otázku:
ak sro zatiaľ neplátca DPH zakúpi osobné auto s DPH. Keď sa neskôr stane plátcom DPH môže si túto DPH z auta uplatniť v prvom daňovom priznaní?
nenašla si odpoveď na Porade?
áno môže.
0 0
ekofin ekofin

ekofin je offline (nepripojený) ekofin

zena,matka 3 detí,úctovník
Ďakujem Kejka, s tou 112 je to výborné, urobím to aj ja tak. Bude to prehľadné.
0 0
SilMar Group SilMar Group

SilMar Group je offline (nepripojený) SilMar Group

Katarína111 Pozri príspevok
Mám otázku:
ak sro zatiaľ neplátca DPH zakúpi osobné auto s DPH. Keď sa neskôr stane plátcom DPH môže si túto DPH z auta uplatniť v prvom daňovom priznaní?
ale pozor, kedy auto kúpil a kedy sa stal platiteľom ... Od toho závisí, koľko si môže nárokovať.
0 0
Katarína111 Katarína111

Katarína111 je offline (nepripojený) Katarína111

Auto kúpi v decembri a plátcom by sa mohol stať asi v marci-apríli.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
Katarína111 Pozri príspevok
Auto kúpi v decembri a plátcom by sa mohol stať asi v marci-apríli.
to zn. že za rok 2012 si uplatní odpisy /už nie 1/4-nu, menej podľa mesiacov/ z ceny včítane DPH.
Túto časť DPH si na rok už pri registrácii nebude môcť odpočítať. odpočíta si DPH ktorá sa vzťahuje k zostatkovej cene - tú "rozdelí" na ZD a DPH.
DPH odpočíta, zníži OC a odpisuje z novej - zníženej ceny /poznámka mimo zadania/
0 0
Katarína111 Katarína111

Katarína111 je offline (nepripojený) Katarína111

Ďakujem za radu.
0 0
jacekova jacekova

jacekova je offline (nepripojený) jacekova

účtovník telom i dušou
KEJKA Pozri príspevok
môže odpočítať komplet DPH zo zásob /podľa fyzickej inventúry/ ako aj z drobného majetku - odporúčam tiež evidovať ako zásoby zatiaľ nepoužívané. Môže sa to týkať aj režijného materiálu, ktorý spomínaš, ak predajňa je jediná prevádzka, ktorá je t.č. stále mimo - nie je otvorená. Ak však máte niekde kanceláriu a napr. predlžovačku si kúpila tam a používaš ju, tak to už je diskutabilné. regále sú podľa mňa mimo pochybnosť, zrejme sú určené do predajne.
Určite si nemôžeš odpočítať DPH zo služieb.
je mi jasné že pri registrácii sa dá odpočítať dph z majetku a zo zásob... čiže aj z drobného majetku (to má logiku).... ale z réžie? takže ak kúpi žiarovky, čistiace potreby a podobne... môže si v tom roku narokovať dph? je to divné... vyjadríte sa prosím niekto? dakujem
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

jacekova Pozri príspevok
je mi jasné že pri registrácii sa dá odpočítať dph z majetku a zo zásob... čiže aj z drobného majetku (to má logiku).... ale z réžie? takže ak kúpi žiarovky, čistiace potreby a podobne... môže si v tom roku narokovať dph? je to divné... vyjadríte sa prosím niekto? dakujem
Môžeš si uplatniť odpočet DPH zo zásob, ktoré máš ku dňu registrácie na sklade. Ak si už čistiace potreby, žiarovky spotrebovala - nemáš nárok na odpočet DPH ku dňu registrácie.
3 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
jacekova Pozri príspevok
je mi jasné že pri registrácii sa dá odpočítať dph z majetku a zo zásob... čiže aj z drobného majetku (to má logiku).... ale z réžie? takže ak kúpi žiarovky, čistiace potreby a podobne... môže si v tom roku narokovať dph? je to divné... vyjadríte sa prosím niekto? dakujem
reagovala som na zadanie, že predajňa nie je otvorená a iné priestory neexistujú. Takže ak žiarovky sú namontované v neotvorenej predajni, nepovažujem ich za spotrebované /ale môžu byť, nehádam sa/, čistiace potreby môžu a nemusia byť spotrebované - to už si musí zadávateľka rozhodnúť sama, ona vie, čo spotrebovala a čo nie.
Naposledy upravil KEJKA : 01.08.12 at 08:13 Dôvod: preklep
1 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
jacekova Pozri príspevok
je mi jasné že pri registrácii sa dá odpočítať dph z majetku a zo zásob... čiže aj z drobného majetku (to má logiku).... ale z réžie? takže ak kúpi žiarovky, čistiace potreby a podobne... môže si v tom roku narokovať dph? je to divné... vyjadríte sa prosím niekto? dakujem
Ak by boli súčasťou inventarizácie zásob ku dňu registrácie DPH , tak áno.Inak nie .
1 0
jacekova jacekova

jacekova je offline (nepripojený) jacekova

účtovník telom i dušou
veronikasad Pozri príspevok
Môžeš si uplatniť odpočet DPH zo zásob, ktoré máš ku dňu registrácie na sklade. Ak si už čistiace potreby, žiarovky spotrebovala - nemáš nárok na odpočet DPH ku dňu registrácie.
super, dík za upresnenie. pretože práve mi doniesol nový klient doklady. stal sa platcom dph 10.7.2012 a bude mať internetový obchod. všetko sa "spúšta" 1.8.2012, takže by som mu relatívne na všetko (režia, drobný majetok) mohla nárokovať dph, pretože ešte nič sa nepoužíva. díííík
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

jacekova Pozri príspevok
super, dík za upresnenie. pretože práve mi doniesol nový klient doklady. stal sa platcom dph 10.7.2012 a bude mať internetový obchod. všetko sa "spúšta" 1.8.2012, takže by som mu relatívne na všetko (režia, drobný majetok) mohla nárokovať dph, pretože ešte nič sa nepoužíva. díííík
Spíš si inventúrne súpisy na zásoby (vrátane tých čistiacich prostriedkov a pod.-uveď ich v samostatnom súpise)+ kartu drobného hmotného majetku na DrHM do 1700€

Pri daňovej kontrole u môjho klienta žiadali v inv.súpise aj Dodávatela a číslo dokladu, pod ktorým boli položky v účtovníctve zaúčtované. Kontrolovali každý jeden doklad.
2 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať