Zavrieť

Porady

Odpočítanie dane pri registrácii platiteľa

28 rokov,vydatá, zamestnaná,momentálne na MD ...viac
Dobrý deň prajem,
szčo sa od 01.02.2011 stáva platiteľom dph. Prosím vás môže si na základe § 55 zákona o DZPH Odpočítanie dane pri registrácii platiteĺa uplatniť nasledovné?
- osoba, ktorá sa stáva platiteľom môže odpočítať daň viažucu sa k majetku, ktorý nadobudla pred dňom, keď sa stala platiteľom, ak tento majetok nebol zahrnutý do daňových výdavkov podľa osobitného predpisu, v kalendárnych rokoch predchádzajúcich kalendárnemu roku, v ktorom sa stala platiteľom, okrem zásob.
Teda, od 01.02.2011 sa stáva platiteľom k 31.01.2011 si spraví inventúru tovaru / predaj syrových výrobkov /, zistí hodnotu tovaru na sklade, ale problém mám s tým ako vyčísliť dph z tejto hodnoty tovaru. Tovar bol nakúpeny od platiteľa dph.

Ďakujem za rady a trpezlivosť.
Usporiadat
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
bod 2 - ano pred terminom registracie ale sucasne v tomto roku.
uctovanie - ja by som to dala minusom, ale neviem usmernenie
1 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
prosím, neposielajte mi upresnenia cez ss-ku, ak to mení význam zadania. Musím citovať
.................. z takého majetku sa nedá uplatniť DPH - nakolko už sa používa - pneumatiky sú už namontované na auto.....
samozrejme, je to drobný majetok kúpený v roku registrácie.
................................
na toto sú rôzne názory. Odpočítanie je možné zo zásob na sklade. Pneumatiky sú na sklade? Nie sú, sú namontované na aute.
Otázka - jedná sa o drobný DM? definícia D-DM zahrňuje aj slovné spojenie ...........má samostatné ekonomicko-techniceké určenie, platí to pre pneumatiky? Tie sa "samy nekotúľajú po ceste", či? Musia byť namontované na auto.
Ak odpoveď na otázku, či sa jedná o D-DM nie je jednoznačná, musia zákonite vznikať pochybnosti o tom, či sa z neho dá alebo nedá odpočítať DPH.
0 0
Alena T. Alena T.

Alena T. je offline (nepripojený) Alena T.

Dobrý deň, potrebujem sa presvedčiť, či som danú problematiku pochopila správne...
klient sa stal platcom DPH k 15. 05. 2011
14. 03. 2011 keď ešte nebol platcom DPH kúpil nákladné vozidlo potrebné k vykonávaniu podnik. činnosti. Bez dane 5100EUR, 20% DPH = 1020, suma spolu = 6120EUR
podľa § 55 zákona o DPH si môže uplatniť daň na vstupe z tohto nákladného auta v plnej výške, keďže tento majetok nebol zahrnutý do daňových výdavkov podľa zákona o dani z príjmov v kalendárnych rokoch predchádzajúcich kalendárnemu roku, v ktorom sa stal platiteľom. Čiže môj klient nemá povinnosť znížiť o pomernú časť dane zodpovedajúcu odpisom. chápem to správne? môžem mu odpočítať plnú sumu DPH, t. j. 1020EUR?
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

Alena T. Pozri príspevok
Dobrý deň, potrebujem sa presvedčiť, či som danú problematiku pochopila správne...
klient sa stal platcom DPH k 15. 05. 2011
14. 03. 2011 keď ešte nebol platcom DPH kúpil nákladné vozidlo potrebné k vykonávaniu podnik. činnosti. Bez dane 5100EUR, 20% DPH = 1020, suma spolu = 6120EUR
podľa § 55 zákona o DPH si môže uplatniť daň na vstupe z tohto nákladného auta v plnej výške, keďže tento majetok nebol zahrnutý do daňových výdavkov podľa zákona o dani z príjmov v kalendárnych rokoch predchádzajúcich kalendárnemu roku, v ktorom sa stal platiteľom. Čiže môj klient nemá povinnosť znížiť o pomernú časť dane zodpovedajúcu odpisom. chápem to správne? môžem mu odpočítať plnú sumu DPH, t. j. 1020EUR?
Chápeš to správne... Klient má možnosť uplatniť si DPH z majetku pri registrácii za platiteľa DPH, podľa § 55 Zákona o DPH...
3 0
Tita Tita

Tita je offline (nepripojený) Tita

Dá sa uplatniť odpočítanie dane pri registrácii aj na DROBNY MAJETOK??

zaregistrovani sme do 1.4.2011
Pýtam sa na majetok kúpený medzi 1.1. - 31.3.2011
Nakolko to nieje HIM, ale doba použitia je viac ako rok,
bol zauctovany v roku 2011 s dph na ucty 501 (hmotny) a 518 (nehm.).

z 501 som k 1.4.2011 preuctovala ID-om DPH na 343, a dala ju do Danoveho priznania.
ale z 518 som nemala istotu.

Mala som nárok aj na to?
pre upresnenie : Drobny nehmotny majetok - tam mam zakúpené programy - NOD32 a POHODA.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
z 518-ky by som to neodpočítavala, z 501-ky je to správne.
0 0
Tita Tita

Tita je offline (nepripojený) Tita

KEJKA Pozri príspevok
z 518-ky by som to neodpočítavala, z 501-ky je to správne.
Dakujem!
Dnes som danové odniesla a známa mi vravela ze som mala nárok aj na odpocitanie dane z tých programov ( vraj môžem celý majetok...ale čítam si o tom hore dole a nemám ten pocit. Už pri tom drobnom HM (tlačiareň,pevný disk a myš)

tak som rozmýšlala, že to ešte stíham prerobiť a isť tam opať, ak to bude názor a prax viacerých.
0 0
a_je_to a_je_to

a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

Tita Pozri príspevok
Dakujem!
Dnes som danové odniesla a známa mi vravela ze som mala nárok aj na odpocitanie dane z tých programov ( vraj môžem celý majetok...ale čítam si o tom hore dole a nemám ten pocit. Už pri tom drobnom HM (tlačiareň,pevný disk a myš)

tak som rozmýšlala, že to ešte stíham prerobiť a isť tam opať, ak to bude názor a prax viacerých.
Pri posudzovaní treba brať do úvahy § 13 PÚP a § 55 ZoDP, ktoré uvádzajú :

§ 13
Zásady pre členenie dlhodobého majetku a jeho účtovanie
(3) Nehmotný majetok, ktorého ocenenie sa rovná sume podľa osobitného
predpisu5) alebo je nižšie, s dobou použiteľnosti dlhšou ako jeden rok, ktorý nebol zaradený do dlhodobého nehmotného majetku, sa účtuje na ťarchu účtu 518 – Ostatné služby.


§ 55
Odpočítanie dane pri registrácii platiteľa

(1) Osoba, ktorá sa stala platiteľom, môže odpočítať daň viažucu sa k majetku, ktorý nadobudla pred dňom, keď sa stala platiteľom, ak tento majetok nebol zahrnutý do daňových výdavkov podľa osobitného predpisu 27a) v kalendárnych rokoch predchádzajúcich kalendárnemu roku, v ktorom sa stala platiteľom, okrem zásob. Daň pri majetku, ktorý je podľa osobitného predpisu odpisovaným majetkom, 26) platiteľ zníži o pomernú časť dane zodpovedajúcu odpisom; platiteľ, ktorý nie je účtovnou jednotkou, použije pri znížení odpočítateľnej dane postup ako platiteľ, ktorý je účtovnou jednotkou. Platiteľ nemôže odpočítať daň, ak majetok nepoužije na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ.

Programy NOD a Pohoda podľa § 13/3 PÚP sú a zostávajú majetkom, aj keď sa nezaradia do dlhodobého, zaúčtovanie na 518 ich nemení na službu. Nie je 518, ako 518. Podľa mňa nárok na odpočet pri registrácii zostáva zachovaný, iba sa účtuje ako služba, ktorá má dlhodobé použitie aj v období po zaregistrovaní na platiteľa. Rozhodujúci je fakt, že po registrácii je tento majetok ďalej využívaný pri uskutočnených zdaniteľných plneniach a jeho DPH ešte nebola trvale /priznaním DP/ zahrnutá do daňových výdavkov. Z vlaňajších nákupov DPH nemožno odpočítať, ale z tých v roku registrácie áno.
3 0
Tita Tita

Tita je offline (nepripojený) Tita

Aha! dokelu že som toto nepísala skôr
Dá sa to iba pri prvom danovom však?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
len pri prvom - ale môžeš podať dodatočné.
0 0
Timka1 Timka1

Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

robím istú spoločnosť, ktorá vznikla v máji 2011, nebola platiteľom dph od začiatku, od 1.7.2011 je platiteľom DPH

1. V máji a júni prebehli rekonštrukčné práce na prenajatých priestoroch, v podstate išlo o technické zhodnotenie priestorov, v zmluve o prenájme majú uvedenú klauzulu, že TZ, rekonštrukcie atď. budú prevedené z investícii nájomcu, čiže to je ok. Rekonštrukcia bola prevedená vo väčšom rozsahu, čiže TZ na odpisy.
Mňa však zaujíma, keďže je od 1.7. platiteľ DPH, môže si uplatniť dph z tejto rekonštrukcie v prvom zdaň. období - teda v 3Q 2011? Vychádza mi, že áno, potrebujem však odobriť.

2. Taktiež zariadenie interiéru priestorov, krátkodobý majetok, zakúpený pred registráciou dph, ale v bežnom roku registrácie - uplatňujem dph.

3. Drobný spotrebný majetok, zakúpený pred registráciou dph, ako sú poháre, lyžičky, tacky (ide o kaviareň) - môžem si aj z týchto drobností uplatniť dph?

ďakujem za usmernenie
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
1. DPH z rekonštrukcie - odpočet je možný, ak všetko, čo píšeš je pravda a priestory využívate na dosahovanie príjmov podliehajúcich DPH.
2. áno, odpočet je možný
3. áno odpočet je možný, ale zaeviduj to tiež ako krátkodobý majetok podľa bodu 2.
bod 1 a 3 sú citlivé
bod 2 je bezproblémový.
1 0
Timka1 Timka1

Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

KEJKA Pozri príspevok
1. DPH z rekonštrukcie - odpočet je možný, ak všetko, čo píšeš je pravda a priestory využívate na dosahovanie príjmov podliehajúcich DPH. áno, využíva na podnikanie, v podstate je to kaviareň, nahlásená na všetkých úradoch, takže v prípade miestneho zisťovania nebude problém a Zmluva je v poriadku, čo prvé som sa pozrela do nej ako to tam je uvedené
2. áno, odpočet je možný áno, tento bod by mal byť bez problémov v prípade kontroly
3. áno odpočet je možný, ale zaeviduj to tiež ako krátkodobý majetok podľa bodu 2. tieto drobnosti ešte zvážime po konzultácii s majiteľom kaviarne

bod 1 a 3 sú citlivé
bod 2 je bezproblémový.

ďakujem krásne Kejka, napísala som aj podnet na drsr, tak uvidím aký postoj k danej problematike zaujmu

ešte sa spýtam, lebo premýšľam, zariadenie kaviarne, konferenčné stolíky niekoľko kusov, rôzne kresielka, stoličky, lavice, vešiaky na kabaty atď., jednotlivo za kus sumy neprevyšujú 1700,0 eur, zaevidovať to ako drobný majetok, alebo ako súbor hnuteľných vecí, spolu suma prevyšuje 1700 eur a prevádzkova doba použiteľnosti je dlhšia ako jeden rok


ďakujem
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
spomenuté drobnosti netvoria súbor ale ide o samostatné veci. nechaj to len ako drobný ale dlhodobý majetok, DPH si môžeš odpočítať, ked bol kupovaný v r. 2011.
1 0
Timka1 Timka1

Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

ďakujem veľmi pekne za usmernenie
0 0
ioanes ioanes

ioanes je offline (nepripojený) ioanes

Prosím, je možné odpočítať daň zo zásob pri prvej registrácii aj v prípade, že boli nakúpené od neplátcov DPH???? Jedná sa o palety.
0 0
vikinka vikinka

vikinka je offline (nepripojený) vikinka

Nie, ak nebola vyčíslená DPH nie je čo odpočítať.
0 0
ioanes ioanes

ioanes je offline (nepripojený) ioanes

vikinka Pozri príspevok
Nie, ak nebola vyčíslená DPH nie je čo odpočítať.

Ďakujem.
ioanes
0 0
Majkas Majkas

Majkas je offline (nepripojený) Majkas

Zita5 Pozri príspevok
Pripomínam v tejto súvislosti aj Zákon o dani z príjmu § 17 odst.18 a).
Prosim Vas a s odvolaním na prísp.6 od Zitky:

uplatnila som v r.2011 DPH pri zaregistrovaní zo zásob materiálu (2009-2011), MÁM TERAZ POVINNOST V DP za rok 2011 o tú DPH zvýšit základ dane ???
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Majkas Pozri príspevok
Prosim Vas a s odvolaním na prísp.6 od Zitky:

uplatnila som v r.2011 DPH pri zaregistrovaní zo zásob materiálu (2009-2011), MÁM TERAZ POVINNOST V DP za rok 2011 o tú DPH zvýšit základ dane ???


Uplatnenie DPH ...z nespotrebovaných zásob na základe Inventarizácie zásob ku dňu registrácie platiteľa DPH .

Príjem upravíte v peňažnom denníku ako nepeňažnú operáciu (ID) a to podľa postupov účtovania v JU ....
Postup pri otvorení a uzavretí účtovných kníh
§ 8


(4) Pri uzavretí účtovných kníh sa
a) v peňažnom denníku
1. účtujú uzávierkové účtovné operácie tak, že sa
1a.zvýšia príjmy o sumy doteraz nezaúčtované v peňažnom denníku, ktoré sa zahrnujú do základu dane z príjmov4) do položky príjmy celkom a do položiek príjmov podľa § 4 ods. 6 písm. d),

1b.znížia príjmy o sumy, ktoré sa nezahrnujú do základu dane z príjmov4) do položky príjmov celkom, a do položiek príjmov podľa ich druhového členenia, ak takéto členenie vyplýva z vnútorného predpisu účtovnej jednotky,

1c. zvýšia výdavky o sumy doteraz nezaúčtované v peňažnom denníku, ktoré sa zahrnujú do základu dane z príjmov4) do položky výdavky celkom a do položiek výdavkov podľa § 4 ods. 6 písm. e),


1d.znížia výdavky o sumy, ktoré sa nezahrnujú do základu dane z príjmov4) do položky výdavkov celkom a do položiek výdavkov podľa ich druhového členenia, ak takéto členenie vyplýva z vnútorného predpisu účtovnej jednotky,

2. uvedú súhrnné sumy príjmov a súhrnné sumy výdavkov v členení podľa § 4 ods. 6,
3. uvedie výsledok hospodárenia za účtovné obdobie, ktorým je rozdiel medzi príjmami
a výdavkami po zohľadnení uzávierkových účtovných operácií,
b) v knihe pohľadávok, v knihe záväzkov a v pomocných knihách uvedú súhrnné sumy prírastkov a úbytkov a konečný stav,
c) označí ukončenie účtovného obdobia, ak sa v účtovných knihách podľa písmena b) bude účtovať aj v nasledujúcom účtovnom období.
1 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať