Zavrieť

Porady

Zúčtovanie upomienky

Na dodávateľskej faktúre mám sumu za poskytnuté služby + upomienka 40,-- Sk. Ľudkovia dobrí, kam s tým v PÚ? Na zmluvné pokuty a penále sa mi to akosi nevidí.
Usporiadat
ormika ormika

ormika je offline (nepripojený) ormika

Ďakujem pekne za radu. A v tomto prípade neplatí že náklady úhradené do konca januára 2006 sú nákladom roka 2005 (tak ako je to pri mzdách)?
0 0
548 548

548 je offline (nepripojený) 548

Pekny den,
o upomienkach je tu uz toho pisane vela.... napriek tomu nemam jasno v nasledovnom.... kam by ste zauctovali poplatky za upomienky uctovane bankou (ucet? 544? / danove?). Poradite mi prosim? Su za prekrocenie nuloveho zostatku. Vdaka za pomoc.
0 0
548 548

548 je offline (nepripojený) 548

Ahojte, vie mi niekto odpovedat na otazku spred roka? :-) Na doplnenie... mam dilemu, ci to dat na 568 alebo 544 :-) dik este raz
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

548 Pozri príspevok
Ahojte, vie mi niekto odpovedat na otazku spred roka? :-) Na doplnenie... mam dilemu, ci to dat na 568 alebo 544 :-) dik este raz
Zmluvné pokuty a penále, úroky z omeškania účtujeme na 544.
0 0
janaGT janaGT

janaGT je offline (nepripojený) janaGT

548 Pozri príspevok
Ahojte, vie mi niekto odpovedat na otazku spred roka? :-) Na doplnenie... mam dilemu, ci to dat na 568 alebo 544 :-) dik este raz
§17 zákon o DzP

(21) Zmluvné pokuty, poplatky z omeškania a úroky z omeškania 79) okrem úrokov z omeškania z úverov platených bankám a prijatých bankami a úrokov v prípade vzniku nepovoleného debetného zostatku na bežnom účte platených bankám a prijatých bankami, sa zahrnú do základu dane u veriteľa po prijatí úhrady alebo u dlžníka po ich zaplatení.

nemal by to byť potom náklad nedaňový ? Potom by to išlo na 545 ... aj ja mám takýto prípad, neviem čo s tým ... potom by aj upomienka mala byť nedaňová.
0 0
Alexandra777 Alexandra777

Alexandra777 je offline (nepripojený) Alexandra777

prosím Vás neviete mi poradiť? Ak mi prídu sankčné úroky, dorubenie dane a poplatky z daňového úradu, môžem si to zaúčtovať iba prostredníctvom interného dokladu a nemusím k tomu dokladať aj rozhodnutia daňového úradu, ak ich nemám?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Alexandra777 Pozri príspevok
prosím Vás neviete mi poradiť? Ak mi prídu sankčné úroky, dorubenie dane a poplatky z daňového úradu, môžem si to zaúčtovať iba prostredníctvom interného dokladu a nemusím k tomu dokladať aj rozhodnutia daňového úradu, ak ich nemám?
Zaúčtuješ to na základe oznámení z DÚ cez IUD.
0 0
Alexandra777 Alexandra777

Alexandra777 je offline (nepripojený) Alexandra777

A ak tie oznámenia z DU niektoré nemám, čo môžem robiť? Musím ísť na DÚ? Začala som ako nová účtovníčka v jednej firmy a tá predchádzajúca žiadne záväzky (okrem dane z príjmu) neúčtovala a ani neviem, kde ich má. teraz nám stiahol Dú peniaze z účtu a musím to nejako zaúčtovať. Môžem tie pokuty, preddavky a dorubenia dane doúčtovať spätne?
0 0
janaGT janaGT

janaGT je offline (nepripojený) janaGT

janaGT Pozri príspevok
§17 zákon o DzP

(21) Zmluvné pokuty, poplatky z omeškania a úroky z omeškania 79) okrem úrokov z omeškania z úverov platených bankám a prijatých bankami a úrokov v prípade vzniku nepovoleného debetného zostatku na bežnom účte platených bankám a prijatých bankami, sa zahrnú do základu dane u veriteľa po prijatí úhrady alebo u dlžníka po ich zaplatení.

nemal by to byť potom náklad nedaňový ? Potom by to išlo na 545 ... aj ja mám takýto prípad, neviem čo s tým ... potom by aj upomienka mala byť nedaňová.
posúm...
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

janaGT Pozri príspevok
posúm...
A otázka? V prísp. č. 21 píšem, že sú daň. nákladom po zaplatení,(zahrň. do ZD) a takto je aj v tom odst. 21, alebo chceš nie čo iné?.
0 0
janaGT janaGT

janaGT je offline (nepripojený) janaGT

Tweety Pozri príspevok
A otázka? V prísp. č. 21 píšem, že sú daň. nákladom po zaplatení,(zahrň. do ZD) a takto je aj v tom odst. 21, alebo chceš nie čo iné?.
§17 zákon o DzP

(21) Zmluvné pokuty, poplatky z omeškania a úroky z omeškania 79) okrem úrokov z omeškania z úverov platených bankám a prijatých bankami a úrokov v prípade vzniku nepovoleného debetného zostatku na bežnom účte platených bankám a prijatých bankami, sa zahrnú do základu dane u veriteľa po prijatí úhrady alebo u dlžníka po ich zaplatení.

nemal by to byť potom náklad nedaňový ? Potom by to išlo na 545 ... aj ja mám takýto prípad, neviem čo s tým ... potom by aj upomienka mala byť nedaňová.

chcela som tým povedať, že ak dostanem upomienku za vznik nepovoleného debetu na účte, že potom je tá upomienka nedaňová, bez ohľadu ne zaplatenie ... a tak isto aj úroky v prípade nepovoleného prečerpania do debetu.
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

janaGT Pozri príspevok
§17 zákon o DzP

(21) Zmluvné pokuty, poplatky z omeškania a úroky z omeškania 79) okrem úrokov z omeškania z úverov platených bankám a prijatých bankami a úrokov v prípade vzniku nepovoleného debetného zostatku na bežnom účte platených bankám a prijatých bankami, sa zahrnú do základu dane u veriteľa po prijatí úhrady alebo u dlžníka po ich zaplatení.
nemal by to byť potom náklad nedaňový ? Potom by to išlo na 545 ... aj ja mám takýto prípad, neviem čo s tým ... potom by aj upomienka mala byť nedaňová.
chcela som tým povedať, že ak dostanem upomienku za vznik nepovoleného debetu na účte, že potom je tá upomienka nedaňová, bez ohľadu ne zaplatenie ... a tak isto aj úroky v prípade nepovoleného prečerpania do debetu.
Upomienka nie je úrok z nepovoleného debetného zostatku, ale v podstate zmluvná pokuta, ktorej výška a podmienky sú spravidla zakotvené vo všeobecných obchodných podmienkach príslušnej banky. Podľa mňa účtovne patrí na účet 544 a je daňovým výdavkom v tom zdaňovacom období, v ktorom dôjde k jej úhrade.
Pozrel som si cenník jednej z rozhodujúcich komerčných bánk. V časti 8.2. - Ďalšie služby súvisiace s poskytovaním a správou úverov je napr. aj služba Zaslanie každej upomienky o nezaplatení dlžnej sumy - komerčné a komunálne úvery - 500,- Sk. a v časti 2.1. Bežný účet v Sk a CM položka Zaslanie každej upomienky v súvislosti s prečerpaním debetu na účte 500,- Sk . Upomienka by sa teda mala účtovať ako ostatné bankové poplatky (a v rovnakom daňovom režime) na účet 568.

Úroky z nepovoleného debetu (tzv. sankčné úroky) sa účtujú na účet 562 rovnako ako ostatné bankové úroky a sú daňovým výdavkom v čase vyrubenia resp. zaúčtovania, nie až v čase úhrady, ako je to stanovené pre ostatné úroky z omeškania .
Naposledy upravil andrej_rv : 11.02.08 at 16:20
0 0
Alexandra777 Alexandra777

Alexandra777 je offline (nepripojený) Alexandra777

Tweety mohla by si mi prosím ťa poradiť, či sa §17 zákon o Dzp ods. 21 vzťahuje aj na sankčné úroky a pokuty daňového úradu? Píše sa tam totiž o zmluvných pokutách a poplatkoch z omeškania.
0 0
RenataK RenataK

RenataK je offline (nepripojený) RenataK

Sankčné úroky a pokuty z daňového úradu (všetky štátne inštitúcie) sú vždy nedaňové náklady - 545, a účtujú sa v tom období, v ktorom vznikli, bez ohľadu na to či boli zaplatené alebo nie
0 0
Alexandra777 Alexandra777

Alexandra777 je offline (nepripojený) Alexandra777

Renátka takže musím mať všetky oznámenia z daňového, alebo to môžem zaúčtovať iba na základe interného dokladu.
0 0
RenataK RenataK

RenataK je offline (nepripojený) RenataK

Ja si to účtujem ID na základe rozhodnutí z DÚ a samozrejme tak ako som písala, je to vždy nedaňový náklad - pripočítateľná položka
0 0
Alexandra777 Alexandra777

Alexandra777 je offline (nepripojený) Alexandra777

A nevieš, či to môžem zaúčtovať aj bez rozhodnutí z DU?
0 0
RenataK RenataK

RenataK je offline (nepripojený) RenataK

Podľa mňa áno, veď peniaze Ti odišli z banky, a aj tak je to nedaňový náklad
Naposledy upravil RenataK : 13.02.08 at 13:58 Dôvod: úprava
0 0
L-M L-M

L-M je offline (nepripojený) L-M

Môžem poprosiť o radu, o upomienkách je tu toho veľa- z toho čo som sa dočítala je to daňový náklad (upomienka - ZSE + za dodávku elektriny na jednej FA). Píše sa tu o PÚ. Môžem poprosiť o radu v JÚ. Dám to celé ako výdavok - prevádzková réžia? Len v rozpise DPH dám tých 28,- do 0% DPH?
Je to tak správne?
ďakujem za radu
Lucia
0 0
L-M L-M

L-M je offline (nepripojený) L-M

L-M Pozri príspevok
Môžem poprosiť o radu, o upomienkách je tu toho veľa- z toho čo som sa dočítala je to daňový náklad (upomienka - ZSE + za dodávku elektriny na jednej FA). Píše sa tu o PÚ. Môžem poprosiť o radu v JÚ. Dám to celé ako výdavok - prevádzková réžia? Len v rozpise DPH dám tých 28,- do 0% DPH?
Je to tak správne?
ďakujem za radu
Lucia
Možno je to pre Vás hlúpa otázka,ale prosím poradíte?
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať