Zavrieť

Porady

Totálna škoda - oprava

V 06/05 bola totálna škoda na vozidle, znalec z poisťovne nedoporučil opravovať - stanovisko z 06/05, poisťovňa ukončila likvidáciu v 11/05 - vyplatila plnenie za totálnu škodu. Leas. spoločnosť ukončila leasing v 11/05 a odpredala vrak nájomcovi. Vozidlo bolo opravené na náklady nájomcu v 10/05 a zaradené do majetku firmy ( hodnota vraku + oprava + ostatné náklady spojené so spojazdnením) a odpisované. Vidíte v tom nejaký problém z hľadiska nákladov a aj iných súvislosti - vzľadom na dátumy. Ďakujem vám.
Usporiadat
alex1 alex1

alex1 je offline (nepripojený) alex1

V roku 2004 to tak začala účtovať prvá účtovníčka, tak ja pokračujem. Mám leas. zmluvu a splátkový kalendár.
0 0
alex1 alex1

alex1 je offline (nepripojený) alex1

A čo teraz mám s tým zostatkom robiť. Ten rozdiel niekam musím zaúčtovať.

Ešte mám aj iné perličky.
0 0
alex1 alex1

alex1 je offline (nepripojený) alex1

Keďže splátky sa platia štvrťročne t.j. 29.7.2005 sme zaplatili na 29.7-28.10. a 18.10.2005 bola škoda, LS si upravila DPH o alikvotnu čiastku. My musíme podať tiež opravné DPH.
0 0
Katarína STR Katarína STR

Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

Myslím, že áno, mali by ste dať opravné.
0 0
Katarína STR Katarína STR

Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

Tak skús prosím ťa ešte jednu vec.
Skús si zobrať splátkový kalendár a skús si to prepočítať podľa mojho zaúčtovania a uvidíš, aká suma ti vyjde na účte 474.
Dobre ?
0 0
Katarína STR Katarína STR

Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

Vypočítaj si presne, koľko sa malo dať do nákladov vo forme odpisov, koľko vo forme vytvorenia interných dokladov.

A tiež uvidíš ako ti bude pekne pribúdať a ubúdať na účte 474.

Potom uvidíme čo s rozdielom. A kde vlastne ten rozdiel vznikol, ak vznikol.
0 0
alex1 alex1

alex1 je offline (nepripojený) alex1

Skúsim a zajtra sa ti ozvem. Zatiaľ ďakujem.
0 0
Katarína STR Katarína STR

Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

Neni zač.
Zajtra to skúsime niekam zaúčtovať, podľa toho, kde ti ten rozdiel vznikne.

Ahojky
0 0
tonkat tonkat

tonkat je offline (nepripojený) tonkat

Katarína STR
V roku 2005 si už nemôžeš dať odpisy do nákladov.

Ale mesačne ich podľa splátkového kalendára budeš účtovať až do vysporiadania leasingu, ale sa ti už neuznajú do N.
Katka, ja si myslím, že za počet mesiacov, ktoré využíval predmet leasingu si v roku 2005 môže uplatniť odpis v nákladoch.
Pozri §22 ods. 12: (12) Pri vyradení hmotného majetku a nehmotného majetku odpisovaného podľa § 26 ods. 6 až 9 uplatní daňovník odpis vo výške pripadajúcej na počet celých mesiacov, počas ktorých daňovník majetok účtoval1) alebo majetok evidoval podľa § 6 ods. 11.
0 0
Katarína STR Katarína STR

Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

Tonka, ale skús si pozrieť aj § 22 odstavec 11
0 0
Katarína STR Katarína STR

Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

A ty ten majetok už podľa mňa nebudeš evidovať k 31.12.
0 0
tonkat tonkat

tonkat je offline (nepripojený) tonkat

Katarína STR
Tonka, ale skús si pozrieť aj § 22 odstavec 11
Ja si myslím, že odsek 11 platí pre tie prípady, keď je majetok evidovaný k 31.12. Ale špeciálne pre majetok obstaraný formou fin. leasingu a ostatné prípady vymenované v 6-9 pri jeho vyradení platí odsek 12. Pre majetok obstaraný kúpou tento odsek neplatí, aj keď takýto majetok ak vyradíš v priebehu roka, jeho zostatková cena je daňovým výdavkom. Mne sa to tak javí, nech sa vyjadria aj ostatní.
0 0
Katarína STR Katarína STR

Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

Keby sa niekto vyjadril, budem rada, ale veľa ľudí na túto tému nereaguje, škoda.
Potrebovala by som to aj ja zistiť, ako sa to má správne urobiť.
Ale inak Tonka, keď som ti písala príspevok č. 8 do tejto témy, tak tom som citovala z jednej knižky, kde bolo presne napísané, že sa už nemôže uplatniť odpis v roku porušenia podmienok.
Škoda, že ju tu nemám.
Zajtra ju donesiem a kukneme na to.
Dobre ?
0 0
tonkat tonkat

tonkat je offline (nepripojený) tonkat

pozri aj § 26 odsek 9:


nedá sa mi to prilepiť.
0 0
Katarína STR Katarína STR

Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

Pozerám, nemusíš prilepovať
0 0
Katarína STR Katarína STR

Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

Ale bolo by to samozrejme výhodné pre nájomcu, ak sa môže uplatniť ešte odpis do ukončenia leasingu.
0 0
Katarína STR Katarína STR

Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

Podľa § 17 ods. 26 zákona o dani z príjmov pri nedodržaní uvedených podmienok je nájomca povinný upraviť základ dane o rozdiel medzi odpismi už uplatnenými už v daňových výdavkoch podľa § 26 ods. 8 zákona o dani z príjmov a rovnomernými alebo zrýchlenými odpismi, ktoré by uplatnil ako vlastník podľa § 27 alebo § 28 zákona o dani z príjmov.

Lenže keď budeš postupovať podľa tohto, tak budeš porovnávať odpisy, ktoré si si uplatnil na základe leasinovej zmluvy a teda do mesiaca vysporiadania leasingu a

odpismi, ktoré by si urobil ako vlastník !
A ako vlastník by si si predsa nemohol uplatniť odpis, ak by si majetok nemal v evidencii k 31.12, je tak ?
0 0
tonkat tonkat

tonkat je offline (nepripojený) tonkat

Katarína STR
Podľa § 17 ods. 26 zákona o dani z príjmov pri nedodržaní uvedených podmienok je nájomca povinný upraviť základ dane o rozdiel medzi odpismi už uplatnenými už v daňových výdavkoch podľa § 26 ods. 8 zákona o dani z príjmov a rovnomernými alebo zrýchlenými odpismi, ktoré by uplatnil ako vlastník podľa § 27 alebo § 28 zákona o dani z príjmov.

Lenže keď budeš postupovať podľa tohto, tak budeš porovnávať odpisy, ktoré si si uplatnil na základe leasinovej zmluvy a teda do mesiaca vysporiadania leasingu a

odpismi, ktoré by si urobil ako vlastník !
A ako vlastník by si si predsa nemohol uplatniť odpis, ak by si majetok nemal v evidencii k 31.12, je tak ?
To áno, súhlasím, ale tento rozdiel sa bude robiť už neúčtovne, čiže neovplyvní ti súvahu. Ja si myslím, že je to aj logické, lebo u leasingu sa odpisuje len podľa mesiacov využívania. Teda aj v roku nadobudnutia nedávaš ročný odpis, ale len určitý počet mesiacov. To isté pri ukončení, ale pozor, hovorí sa o celých mesiacoch pri ukončení. Ten rozdiel v odpisoch sa dorovná v úprave základu dane v daňovom priznaní ako si napísala.
0 0
Katarína STR Katarína STR

Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

Tonka, však tak som to aj myslela a myslím som ti to aj niekde písala, že účtovať sa to musí, ale teraz hovorím o tom, že sa ti to vlastne neuzná do nákladov.

Úprava základu dane sa urobí v daňovom priznaní, to mi je jasné.
0 0
alex1 alex1

alex1 je offline (nepripojený) alex1

Ahojte, slúbila som že si ten môj prípad prepočítam, žiaľ nemala som čas. Ale požiadali sme auditora nech sa vyjadrí a potom napíšem, ako sme to poriešili.

Inak súhlasím s Katkou, účtovné odpisy do mesiaca skončenia a pripočitujeme ich v DP.

Zatiaľ sa majte.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať