Zavrieť

Porady

Predaj bytu zatazeneho hypotekou?

Dobry vecer,

moze mi prosim niekto poradit, ci je mozne predat byt zatazeny hypotekou (na 30rokov a teraz nam bezi este len 4.)? Je aj ina moznost ako "preniest" hypoteku na inu nehnutelnost? Mame ju rozdelenu na 2 casti, vraj kvoli prispevku na byvanie pre mladych...hypo sme brali cez financneho poradcu :-/

Vopred dakujem a ospravedlnujem sa za terminologiu, ale v tychto zalezitostiach sa nie velmi vyznam....
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    zk24 je offline (nepripojený) zk24

    zk24
    brezicka Pozri príspevok
    Dobry vecer,

    moze mi prosim niekto poradit, ci je mozne predat byt zatazeny hypotekou (na 30rokov a teraz nam bezi este len 4.)? Je aj ina moznost ako "preniest" hypoteku na inu nehnutelnost? Mame ju rozdelenu na 2 casti, vraj kvoli prispevku na byvanie pre mladych...hypo sme brali cez financneho poradcu :-/

    Vopred dakujem a ospravedlnujem sa za terminologiu, ale v tychto zalezitostiach sa nie velmi vyznam....
    Predaj bytu zatazeneho hypotekou nie je v dnesnej dobe ziaden problem. Teraz som prave absolvovala (este stale som na LV predavaneho bytu). Jednoducho som si dala inzerat, nasla kupca, dohodla sa s nim. Este predtym som sa informovala v banke ako to chodi, a vsetko mi vysvetlili, takze som vedela ze ked mam kupcu, ze mam prist do banky a vyziadat od nich "Povolenie o predcasnom splateni hypoteky". Podotykam ze nesmies mat v zmluve napisane ze nemas moznost vyplatit hypoteku predcasne. zaplatila som za vystavenie potvrdenia 16,60 € a termin vyplatenia bol najblizsi datum splatky. Nebolo to vyrocie hypoteky (teda termin konca fixacie, mohla som vyplatit hypoteku kedy chcem (vzdy ku dnu splatky) samozrejme so 4% pokutou z nesplatenej sumy).

    Tento papier od banky som dala kupujucim a ti ho odniesli do svojej banky (inej banky). Tiez brali hypoteku. Potrebujes tento papier z tvojej banky aj preto, lebo tvoja banka je na LV zapisana ako ťarcha (alebo niečo take). A tento papier je zavazok tvojej banky ze pustaju prve miesto na LV novej banke. na tom potvrdeni je aj vycislena konecna suma ktoru budes dlzit k tomu ktoremu datumu a kam ju treba uhradit a ako.

    V kupnej zmluve sme si potom dohodli 3 splátky:
    1) Zálohu
    2) Suma ktora bola uvedena na tom potvrdení - ta isla na speciálny ucet so speciálnymi udajmi
    3) zvysná cast na moj ucet. Predajna cena mínus záloha mínus suma v bode 2)

    Jedina dolezita vec je ze by si mal predat byt drahsie ako mas vysku hypoteky, aby si nahodou nemusel este doplacat

    A nie zas za taku vysoku cenu, ze novym majitelom nebude stacit znalecky posudok (vacsinou o 10 percent nizsi ako predajna cena) na ziskanie novej hypoteky.

    Takze da sa. Absolvovala som to.

    Len pre info: Moja banka CSOB. Ich banka: VUB.

    zk24 je offline (nepripojený) zk24

    zk24
    Pri novej hypoteke (kedze som predavala byt a kupovala novy a teda brala aj novu hypo) som si davala pozor aby som zas mala moznost predcasneho vyplatenia hypoteky. K datumu zemny urokovej sadzby bez poplatku, hocikedy inokedy s poplatkom. Viem ze napriklad DEXIA NEMA VOBEC MOOZNOST PREDCASNEHO SPLATENIA.

    V Dexii povedali ze nemozes predcasne splatit kedy chces. Iba v pripade ze ti zdvihnu urok. ak mas ten isty urok, nie je moznost zbavit sa jej. Ale pracovnicka banky mi posepkala pri odchode: "Ale nebojte sa, my vam urok aj tak urcite zvysime "

    Len viem ze tam by som urcite nikdy nesla

    brezicka je offline (nepripojený) brezicka

    brezicka
    Dakujem za info, ja zatial len predbezne uvazujem a zbieram informacie. Uver mame takisto vo VUBke a v zmluve stoji, ze poplatok za predcasne splatenie je 5% z nezaplatenej ciastky a inu formulku o nemoznosti predcasneho splatenia som nenasla.

    zk24 je offline (nepripojený) zk24

    zk24
    brezicka Pozri príspevok
    Dakujem za info, ja zatial len predbezne uvazujem a zbieram informacie. Uver mame takisto vo VUBke a v zmluve stoji, ze poplatok za predcasne splatenie je 5% z nezaplatenej ciastky a inu formulku o nemoznosti predcasneho splatenia som nenasla.
    Tak ptoom to mas v suchu, ak si ochotna obetovat tych 5 percent O to treba navysit cenu bytu

    brezicka je offline (nepripojený) brezicka

    brezicka
    zk24 Pozri príspevok
    Tak ptoom to mas v suchu, ak si ochotna obetovat tych 5 percent O to treba navysit cenu bytu

    Ak sa k tomu vobec odhodlame Inak vedela by si mi este poradit, ze ak spoludlznik (nie sme este manzelia) dovrsi tento rok 35r, stracame od tej chvile aj St. prispevok mladych? Vdakaaaaaa

    Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

    Ice dive
    brezicka Pozri príspevok
    Dakujem za info, ja zatial len predbezne uvazujem a zbieram informacie. Uver mame takisto vo VUBke a v zmluve stoji, ze poplatok za predcasne splatenie je 5% z nezaplatenej ciastky a inu formulku o nemoznosti predcasneho splatenia som nenasla.
    ZK24: dobre napísané 100 % súhlas,

    ešte pre doplním, keďže ste brali zvýhodnený úver pre mladých jediná možnosť ako ho splatiť bez poplatku a bez vrátenia príspevku je od 48 mesiaca do 60 mesiaca, je to z toho dôvodu, že hypoúver je úver so splatnosťou min 4 a max 30 rokov... t.j. zvýhodnenú hypotéku je možné splatiť bez poplatku do 5 roku čerpania, avšak najskôr po 4 roku od prvého čerpania, aby bol posudzovaný ako hypotéka... pri skoršom splatení treba vrátiť banke poskytnutú zľavu na úrokoch + vrátiť celý príspevok štátu...

    keďže Vám beží len 4 rok splácania, tak budete pri predčasnom splatení zaplatiť tých 5 % z predčasne splatenej sumy, ako aj vrátiť celý štátny príspevok a banke ich odpustenú časť úrokov...

    Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

    Ice dive
    brezicka Pozri príspevok
    Ak sa k tomu vobec odhodlame Inak vedela by si mi este poradit, ze ak spoludlznik (nie sme este manzelia) dovrsi tento rok 35r, stracame od tej chvile aj St. prispevok mladych? Vdakaaaaaa
    nie nestrácate, avšak už si o štátny príspevok požiadať nebude môcť...

    mamon123 je offline (nepripojený) mamon123

    mamon123
    vravite ze sa to da predat ten byt v pohode. kolko ale preplatite banke ? ked si zoberiem 50 tis eur na byt a chcem ho predat po 5tich rokoch kolko vlastne budem musiet banke zaplatit aby som ten dlh vyplatil. sumu co som si bral + to percento za predcasne splatenie ?

    Predaj bytu zatazeneho hypotekou?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.