Zavrieť

Porady

Na slovíčko, Slováci

erzet erzet

erzet je offline (nepripojený) erzet

Dôchodca

Anketa: Pokračovať v téme?

Počet hlasujúcich
10. Na účasť v tejto ankete nemáte prístupové práva.
  • áno?

    7 70.00%
  • nie?

    3 30.00%
Na slovíčko, Slováci (z Rádia Slovensko)
Naposledy upravil erzet : 04.05.11 at 08:20
Usporiadat
erzet erzet

erzet je offline (nepripojený) erzet

Dôchodca
Cukrársky a cukrárenský

V slovenčine máme prídavné mená cukrársky a cukrárenský. Kým prídavné meno cukrársky je utvorené priamo od podstatného mena cukrár, ktorým pomenúvame odborníka zhotovujúceho zákusky, torty, krémy a pod., prídavné meno cukrárenský je utvorené od podstatného mena cukráreň, ktorým pomenúvame výrobňu, resp. predajňu takýchto výrobkov. Od názvu osoby cukrár je utvorené aj pomenovanie odboru činnosti cukrárstvo. Slovným spojením cukrársky výrobok zdôrazňujeme, že ide o výrobok zhotovený cukrárom, slovné spojenie cukrárenský výrobok použijeme vtedy, keď chceme zdôrazniť, že ide o výrobok zhotovený v cukrárni a nie doma.
1 0
erzet erzet

erzet je offline (nepripojený) erzet

Dôchodca
Nové Zámky – Novozámčan, novozámocký

Dostali sme otázku, akú podobu má mať obyvateľské meno od názvu mesta Nové Zámky, či Novozámčan, alebo Novozámočan. Odpoveď možno nájsť napríklad v Pravidlách slovenského pravopisu v časti Názvy obcí na Slovensku, kde sa pri názvoch miest a obcí uvádza nielen rod názvu a kde sa naznačuje skloňovanie názvu, ale kde sa uvádzajú aj obyvateľské mená a príslušné prídavné mená. Od názvu Nové Zámky má obyvateľské meno mužského rodu podobu Novozámčan, obyvateľské meno ženského rodu podobu Novozámčanka a prídavné meno má podobu novozámocký.
0 0
erzet erzet

erzet je offline (nepripojený) erzet

Dôchodca
Priepust, nie priepusť

Na pomenovanie menšej železničnej alebo cestnej stavby, resp. na pomenovanie časti hate umožňujúcej voľný odtok vody sa používa podstatné meno mužského rodu priepust, napr. horný priepust, dolný priepust. Slovo priepust sa používa aj v elektronike napríklad v spojení pásmový priepust. Podstatné meno priepust je utvorené od slovesa prepustiť takzvanou konverziou, t. j. prevedením slovesa do kategórie podstatných mien bez prípony, pričom mäkká spoluhláska ť, ktorá je v slovese prepustiť, sa v podstatnom mene mení na tvrdú spoluhláskou t, teda priepust. Rovnakým slovotvorným postupom sú utvorené aj podstatné mená vpust a výpust od slovies vpustiť a vypustiť.
1 0
erzet erzet

erzet je offline (nepripojený) erzet

Dôchodca
Slovo merítko je nespisovné

V rečových prejavoch sa nezriedka stretáme s používaním slova merítko. Slovo merítko však nepatrí medzi spisovné jazykové prostriedky, lebo názvy vecí, nástrojov a pod. sa príponou -tko netvoria a okrem toho v slovenčine na pomenovanie zisťovania rozmeru nemáme sloveso meriť, od ktorého je slovo merítko utvorené, ale sloveso merať. Na pomenovanie prostriedku na meranie máme od slovesa merať príponou -dlo utvorené slovo meradlo, ktoré sa používa aj v prenesenom význame, napr. v celosvetovom meradlo. Pomer zmenšenia na mape alebo pláne ku skutočným rozmerom sa volá mierka.
1 0
erzet erzet

erzet je offline (nepripojený) erzet

Dôchodca
Absolventka magisterského štúdia je magisterka

Blíži sa čas, keď absolventi magisterského vysokoškolského štúdia úspešne končia svoje štúdium a keď im bude slávnostne udelený titul magister, ktorý má skratku Mgr. S používaním titulu magister, ak jeho nositeľom je muž, nie sú problémy. Ak však nositeľom titulu je žena, v jazykovej praxi sa stretáme s dvoma podobami pomenovania, a to magisterka aj magistra. Na označenie absolventky magisterského štúdia je vhodné používať podobu magisterka, kým podobu magistra je vhodné používať iba v súvislosti s označením odborne vzdelanej lekárničky.
1 0
erzet erzet

erzet je offline (nepripojený) erzet

Dôchodca
Ísť príkladom?

V jazykových prejavoch sa môžeme stretnúť s vyjadreniami typu mal by ísť príkladom, každý z nás môže ísť príkladom, v ktorých sa pri slovese ísť vyskytuje podstatné meno príklad v tvare inštrumentálu jednotného čísla. Konštrukcia s bezpredložkovým inštrumentálom v úlohe doplnku v spojení ísť príkladom v súčasnom spisovnom jazyku nie je bežná. Namiesto nej je vhodné siahnuť za inými prostriedkami, a to za spojením so slovesom byť alebo za spojením so slovesom slúžiť a prirovnávacou spojkou ako, teda byť príkladom, slúžiť ako príklad.
0 0
erzet erzet

erzet je offline (nepripojený) erzet

Dôchodca
Globál – v globále

Slovo globál, ktoré má pôvod v latinčine, význam „celkový súhrn položiek“ a používa sa najmä v administratíve a v publicistike, skloňujeme podľa vzoru dub. V genitíve jednotného čísla má tvar globálu, napr. technológia umožňuje prechádzať z globálu na detail. V lokáli jednotného čísla má tvar s príponou -e, v globále, napr. posudzovať veci v globále, v globále sa dá povedať, hodnotiť výsledky v globále, v globále sa im darilo. Namiesto predložkového spojenia v globále môžeme použiť aj príslovku celkovo, napr. celkovo sa dá povedať, celkovo sa im darilo.
0 0
BIZAL BIZAL

BIZAL je offline (nepripojený) BIZAL

erzet Pozri príspevok
Dve deci, nie dva deci

Číslovka dva má tri rozličné tvary. Pred životnými podstatnými menami mužského rodu tvar dvaja, napr. dvaja chlapci, dvaja hokejisti, pred neživotnými podstatnými menami mužského rodu tvar dva, napr. dva domy, dva stromy, pred podstatnými menami ženského a stredného rodu tvar dve, napr. dve ženy, dve autá. Podstatné meno deci je stredného rodu, preto sa spája s číslovkou dve, ktorá sa spája s podstatnými menami stredného rodu. Správne teda povieme: vypiť dve deci mlieka, dať si dve deci vína, ísť na dve deci.
dva decilitre
0 0
erzet erzet

erzet je offline (nepripojený) erzet

Dôchodca
Rezance a slíže

Na pomenovanie tenkých pásikov z cesta, ktoré sa používajú ako závarka do polievky alebo ako samostatný pokrm, máme slovo rezance, napr. rezance do polievky, makové rezance, tvarohové rezance. Okrem slova rezance sa v tom istom význame používa aj slovo slíže. Obidve slová majú oporu aj v slovenských nárečiach. No kým slovo rezance v rámci spisovného jazyka patrí medzi štylisticky neutrálne jazykové prostriedky a funguje aj ako termín v potravinárstve, slovo slíže je štylisticky príznakové, hovorové, vhodné v rámci neoficiálnej komunikácie alebo v súkromných prejavoch.
0 0
erzet erzet

erzet je offline (nepripojený) erzet

Dôchodca
Spomínam to preto, pretože

V rečových prejavoch sa môžeme stretnúť aj so súvetiami typu Spomínam to preto, pretože prerokúvame už druhý návrh zákona, v ktorých sa vyskytuje súvzťažná dvojica príčinnej spojky pretože a odkazovacieho výrazu preto. Súvzťažná dvojica preto - pretože je štylisticky neobratná a použitie odkazového výrazu preto je v nej nadbytočné, lebo už sama spojka pretože dostatočne vyjadruje príčinnú súvislosť. Citovanú vetu možno upraviť tak, že sa vynechá odkazovací výraz preto alebo sa použije súvzťažná dvojica preto – lebo, teda Spomínam to, pretože prerokúvame už druhý návrh zákona alebo Spomínam to preto, lebo prerokúvame už druhý návrh zákona.
0 0
erzet erzet

erzet je offline (nepripojený) erzet

Dôchodca
Na oplátku?

V rečových prejavoch sa niekedy používa slovo oplátka vo význame „tenké krehké pečivo“. V neutrálnych spisovných prejavoch je vhodné namiesto neho používať slovo oblátka, napr. kúpeľné oblátky, citrónové oblátky. So slovom oplátka sa stretáme aj v spojení na oplátku, napr. Premiér na oplátku sľúbil druhé referendum. Deti im na oplátku zaspievali. Tu ide o význam „odplata, odveta“. Namiesto nespisovného slovného spojenia na oplátku môžeme siahnuť za predložkovým spojením za to, napr. Premiér za to sľúbil druhé referendum. Môžeme však použiť aj iný lexikálny prostriedok, napr. Deti sa im odvďačili spevom.
1 0
erzet erzet

erzet je offline (nepripojený) erzet

Dôchodca
Krúpy, ľadovec a kamenec

V letných mesiacoch výdatné búrky bývajú nezriedka sprevádzané padaním drobných kúskov ľadu obyčajne vo forme guľôčok. Takéto kúsky ľadu sa volajú krúpy. Slovom krúpy sa pomenúvajú nielen padajúce kúsky ľadu pri búrkach, ale aj nahrubo zomleté zrno, napr. jačmenné krúpy. Okrem slova krúpy sa vo význame „drobné kúsky ľadu“ používa aj slovo ľadovec a v niektorých oblastiach Slovenska aj slovo kamenec. Pri letných búrkach teda môžu padať krúpy, ale môže padať aj ľadovec alebo kamenec.
1 0
erzet erzet

erzet je offline (nepripojený) erzet

Dôchodca
Bielko a bielok

V jazykovej praxi sa niekedy stretáme so zamieňaním dvoch príbuzných slov utvorených od prídavného mena biely, a to slov bielko a bielok. Podstatným menom stredného rodu bielko sa pomenúva biela časť oka. Správne teda vravíme očné bielko. Slovné spojenie očné bielko funguje aj ako lekársky termín. Podstatným menom mužského rodu bielok sa pomenúva priehľadná lepkavá tekutina vo vajci, ktorá varením zbelie. Správne teda vravíme vaječný bielok, dať do cesta dva bielky. Rovnako mužského rodu je aj podstatné meno žĺtok, ktorým pomenúvame vnútornú, žltú časť vajca, napr. surový žĺtok, rozmiešať žĺtky s cukrom.
1 0
erzet erzet

erzet je offline (nepripojený) erzet

Dôchodca
Promovaný za magistra, promovaná za inžinierku

Úspešní absolventi vysokoškolského štúdia sa zúčastňujú na slávnostnom udeľovaní vysokoškolských diplomov, na promócii. So slovom promócia súvisí sloveso promovať s významom „udeľovať, udeliť vysokoškolský diplom, akademický titul alebo vedeckú hodnosť“ a tento akt vykonáva promótor. Sloveso promovať sa viaže s predložkou za, napr. promovali ho za magistra práva. Väzba s predložkou za sa má používať aj v promočných oznámeniach, napr. bude promovaný za magistra práva, bude promovaná za inžinierku ekonómie.
1 0
erzet erzet

erzet je offline (nepripojený) erzet

Dôchodca
Nie lehátko, ale ležadlo

Ľahký, obyčajne skladací kus nábytku určený na odpočívanie, resp. jednoduché, často sklápacie lôžko v dopravnom prostriedku, napr. vo vlaku, sa volá ležadlo. Slovo ležadlo je utvorené od slovesa ležať príponou -dlo, ktorou sa tvoria názvy vecí. Na pomenovanie uvedených vecí určených na odpočívanie sa nezriedka používa aj slovo lehátko. Je to však nespisovné slovo, lebo v spisovnej slovenčine sa názvy vecí netvoria príponou -tko a v slovenčine nemáme sloveso lehať, ale iba sloveso ležať. Preto by sme mali v každej súvislosti používať iba náležite utvorené slovo ležadlo.
0 0
erzet erzet

erzet je offline (nepripojený) erzet

Dôchodca
Okamžik?

V jazykovej praxi sa nezriedka môžeme stretnúť so slovom okamžik. Ide o zložené slovo, v ktorého prvej časti je tvar podstatného mena oko a druhá časť súvisí so slovesom mžikať. Ibaže také sloveso spisovná slovenčina nepozná, ale namiesto neho má sloveso mihať. Preto na označenie veľmi krátkeho časového úseku by sme mali používať podstatné meno okamih, napr. vrátiť sa za okamih, prísť v poslednom okamihu, v okamihu sa rozhodnúť. Nedokonavé sloveso mihať je základom aj ďalších slov, dokonavého slovesa mihnúť, príslovky mihom, podstatného mena mihot i nedokonavého slovesa mihotať.
1 0
erzet erzet

erzet je offline (nepripojený) erzet

Dôchodca
Umyváreň a umyvárka

Miestnosť vyhradená na umývanie sa nazýva umyváreň. Slovo umyváreň je utvorené od slovesa umývať príponou -áreň, ktorou sa v spisovnej slovenčine tvoria názvy miesta. Umyváreň môže slúžiť aj na umývanie vecí. Poznáme napr. umyváreň riadu, umyváreň áut, umyváreň autobusov. Umyváreň áut sa často pomenúva aj zloženým slovom autoumyváreň. V jazykovej praxi sa stretáme aj s názvami umyvárka, autoumyvárka. Tieto slová však nepatria medzi neutrálne spisovné jazykové prostriedky. Vo verejných jazykových prejavoch by sme mali používať spisovné, štylisticky neutrálne slová umyváreň, autoumyváreň.
1 0
erzet erzet

erzet je offline (nepripojený) erzet

Dôchodca
Postav sa k stĺpu, nie pri stĺp

Dostali sme otázku, či vyjadrenia postav sa pri stĺp, idem pri more, teda s predložkou pri a s tvarom akuzatívu podstatného mena, sú správne. Naša odpoveď na položenú otázku je záporná, lebo v spisovnej slovenčine sa predložkou pri nevyjadruje smerovanie do blízkosti niečoho, približovanie sa, ale iba miesto blízko niekoho alebo niečoho, pravda, podstatné meno musí byť v tvare lokálu, napr. stojí pri stĺpe, bol pri mori. Vyjadrenia typu postav sa pri stĺp, idem pri more sú nárečové. Na vyjadrovanie smerovania do blízkosti niečoho v spisovnom jazyku používame predložku k s tvarom podstatného mena v datíve, teda postav sa k stĺpu, ide k moru.
0 0
erzet erzet

erzet je offline (nepripojený) erzet

Dôchodca
Nie vývojová vada, ale vývojová chyba

Slovo vada nepatrí medzi spisovné jazykové prostriedky, preto by sme vo verejných rečových prejavoch nemali používať slovné spojenia vývojová vada, rečová vada, srdcová vada, vady materiálu, skryté vady, vady motora. Namiesto nespisovného slova vada si môžeme podľa potreby vybrať niektorý zo spisovných jazykových prostriedkov, ako sú podstatné mená chyba, kaz, nedostatok, porucha. Správne sú spojenia vývojová chyba, rečová chyba, srdcová chyba, kazy materiálu, skryté nedostatky, poruchy motora.
0 0
erzet erzet

erzet je offline (nepripojený) erzet

Dôchodca
Zdrobnený, zdrobnenina, nie zdrobnelý, zdrobnelina

V jazykovej praxi sa môžeme stretnúť s používaním prídavného mena zdrobnelý, napr. zdrobnelý variant, zdrobnelá forma, zdrobnelé plemeno, zdrobnelé tvary, aj s podstatným menom zdrobnelina. Prídavné meno zdrobnelý ani podstatné meno zdrobnelina nepatria medzi spisovné jazykové prostriedky. Namiesto nich máme prídavného meno utvorené príponou -ený, teda zdrobnený, napr. zdrobnený variant, zdrobnená forma, zdrobnené plemeno, zdrobnené tvary, a od neho príponou -ina utvorené podstatné meno zdrobnenina, ktorým pomenúvame niečo malé, drobné alebo niečo, k čomu máme citový vzťah.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať