Zavrieť

Porady

dovolenkový priemer

Chcem sa poradiť, robím ručne mzdy a keďže zamestnanci čerpali dovolenku v mesiaci august, potrebujem vypočítať dovolenkový priemer. Sú odmeňovaní mesačnou mzdou, dovolenkový priemer rátam za posledné 3 mesiace (05, 06, 07) alebo za posledný kalendárny štvrťrok (04, 05,06)? Ak teda zamestnanec nastúpil do zamestnania v polovici júna potom jeho dovolenkový priemer bude vypočítaný ako hrubá mzda / počet odpracovaných dní v júni? Ako zaokrúhliť - stačí na jedno desatinné miesto aritmeticky?
Usporiadat
katka50 katka50

katka50 je offline (nepripojený) katka50

Katka0208 Pozri príspevok
Neviem, či sa môžem pýtať na tomto mieste, ale skúsim. Takže, ak zamestnanec nastúpil 1.4.2010 do PP, ako mu vypočítam náhrady za sviatok v mesiaci apríl, kde boli teda 2 sviatky a 20 pracovných dní, ak jeho HM je 400,- Eur. Vďaka
Zákonník práce § 134 ods.3
(3)Ak zamestnanec v rozhodujúcom období neodpracoval aspoň 22 dní alebo 170 hodín, používa sa namiesto priemerného zárobku pravdepodobný zárobok. Pravdepodobný zárobok sa zistí zo mzdy, ktorú zamestnanec dosiahol od začiatku rozhodujúceho obdobia, alebo zo mzdy, ktorú by zrejme dosiahol.
2 0
vieraaaa vieraaaa

vieraaaa je offline (nepripojený) vieraaaa

Ivenka Pozri príspevok
Poprosím Vás o vysvetlenie §134ZP odst.5.
4.Q 2009 som odpracovala napr. 60 hod/900Eur
v 1/2010 mám skrátený úväzok na 10 hod./týždenne.
Aký priemer použijem ak som mala v januári dovolenku?
Z toho mi vychádza, že v 1.Q budem zisková ale zasa v 2.Q keďže budem mať v 1/2010 skrátený úväzok tam napr. v apríli pri čerpaní D budem mať nižšiu mzdu ?
Neviem si to podľa toho § poskladať. Vďaka za pomoc. Už mi z toho šibe.
Áno, v januári, tj. v I.Q 2010 budeš mať priemer na dovolenku zo IV.Q 2009 a v II.Q 2010 budeš mať dovolenkový priemer z I.Q 2010.
Výška dovolenkového priemeru nezávisí iba od počtu odpracovaných hodín, ale samozrejme aj od výšky zárobku.
Z uvedeného nie je jasné, aký úväzok si mala vo IV.Q, alebo od kedy si pracovala, lebo ak máš v I.Q 2010 - 10 hod./týždeň, tak keď by sme brali do úvahy mesiac po 4 týždne, bolo by to 10 hod. x 4 týž. x 3 mesiace = 120 hodín, čo je viac, ako si uviedla v IV.Q 2009.
2 0
vieraaaa vieraaaa

vieraaaa je offline (nepripojený) vieraaaa

Ivenka Pozri príspevok
No asi som našla sama odpoveď, keďže priemerný zárobok podLa §134 ZP odst. 4 sa zisťuje ako hodinový.
Áno, je to tak. To sa stáva, že keď si to človek napíše a porozmýšla, príde na to aj sám.
2 0
Ivenka Ivenka

Ivenka je offline (nepripojený) Ivenka

No asi som našla sama odpoveď, keďže priemerný zárobok podLa §134 ZP odst. 4 sa zisťuje ako hodinový.
1 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
konopes Pozri príspevok
mam otazku:
ako sa rata dovolenkovy priemer?

v aprilovej vyplate(10.4.) som dostal bonus, aprilova vyplata sa rata do druheho stvrtroka(april,maj,jun) a tym padom budem mat vyssi dovolenkovy priemer v juli, augusute,septembri...

alebo:
aprilova vyplata sa vyplaca za odpracovany marec, a preto sa rata do prveho kvartalu(jan,feb,mar) a preto mi zdvihne dovolenkovy priemer v Q2(apr,maj,jun)??

Dakujem
ak ide o výplatu za mesiac apríl, vyplatenú v máji - tak prvá možnosť je správna
ak ide o výplatu za mesiac marec, vyplatenú v apríli - tak druhá možnosť je správna
1 0
katka50 katka50

katka50 je offline (nepripojený) katka50

Arava Pozri príspevok
Ďakujem za odpoveď. a ešte by som sa chcela uistiť či je to správne keď pripočítam ku muzde aj príplatky za poobednajšiu a nočnú smenu a k opracovaným hodinám aj hodiny ktoré zamestnanec odpracoval v poobednajšej a nočnej smene.
ZP § 134
Priemerný zárobok na pracovnoprávne účely
§ 134
(1)Priemerný zárobok na pracovnoprávne účely (ďalej len „priemerný zárobok“) zisťuje zamestnávateľ zo mzdy zúčtovanej zamestnancovi na výplatu v rozhodujúcom období a z obdobia odpracovaného zamestnancom v rozhodujúcom období.

To znamená, že všetky príplatky, ktoré súvisia s výkonom práce zamestnanca sa rátajú pri výpočte priemer. zárobku. Odratávaš len náhrady mzdy /dovolenka, paragraf, sviatky/
1 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

nikulik Pozri príspevok
Poprosila by som vas o radu ohladom priemeru na dovolenku. Bola som od 12.mesiaca 2007 na materskej, a potom na druhej materskej, do prace nastupim teraz vo februari 2012. Ked som ale robila rezervy na dovolenky vysiel konkretne mne ako zamestnancovi priemer 5,0920. Co je dosť vysoky oproti priemeru ktorý maju ostatní zamestnanci ktorý stale pracuju. Robi mi to softwer, vedeli by ste mi povedat ako mam vyratat svoj priemer ked som pracovala naposledy v r.2007? Mohlo to byt tym ze som mala vyssiu matersku,kvôli tomu ze som mala vysoky VZ?
Teraz pri preplatení dovolenky, tej, čo si o nej na inom mieste písala, nepoužiješ priemer, ktorý si naposledy mala, ale použiješ pravdepodobný zárobok podľa ZP .
§ 134
Priemerný zárobok na pracovnoprávne účely
(1) Priemerný zárobok na pracovnoprávne účely (ďalej len "priemerný zárobok") zisťuje zamestnávateľ zo mzdy zúčtovanej zamestnancovi na výplatu v rozhodujúcom období a z obdobia odpracovaného zamestnancom v rozhodujúcom období.

(2) Rozhodujúcim obdobím je kalendárny štvrťrok predchádzajúci štvrťroku, v ktorom sa zisťuje priemerný zárobok. Priemerný zárobok sa zisťuje vždy k prvému dňu kalendárneho mesiaca nasledujúceho po rozhodujúcom období používa sa počas celého štvrťroka, ak tento zákon neustanovuje inak.

(3) Ak zamestnanec v rozhodujúcom období neodpracoval aspoň 22 dní alebo 170 hodín, používa sa namiesto priemerného zárobku pravdepodobný zárobok. Pravdepodobný zárobok sa zistí zo mzdy, ktorú zamestnanec dosiahol od začiatku rozhodujúceho obdobia, alebo zo mzdy, ktorú by zrejme dosiahol.

(4) Priemerný zárobok sa zisťuje ako priemerný hodinový zárobok. Priemerný hodinový zárobok sa zaokrúhľuje na štyri desatinné miesta. Ak sa podľa pracovnoprávnych predpisov má použiť priemerný mesačný zárobok, postupuje sa tak, že priemerný hodinový zárobok sa vynásobí priemerným počtom pracovných hodín pripadajúcich v roku na jeden mesiac podľa týždenného pracovného času zamestnanca. Priemerný mesačný zárobok sa zaokrúhľuje na najbližší eurocent nahor.
Naposledy upravil Tweety : 15.01.12 at 11:06
1 0
ZuzanaA ZuzanaA

ZuzanaA je offline (nepripojený) ZuzanaA

Dovolenkový priemer rátaš za kalendárny štvrťrok, teda 4,5,6/2004.
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
- priemer zaokrúhli na dve desatinné miesta matematicky
- ak zamestnanec nastúpil v polovici mesiaca, tak mu vypočítaš dovolenkový priemer: hrubá mzda bez náhrad mzdy / počet skutočne odpracovaných hodín (ja rátam hodinový priemerný zárobok, a myslím, že o tom hovorí aj zákonník práce)
- priemer rátaš za mesiace ako uviedla ZuzanaA
- priemer, ktorý vyrátaš je k 1.7.2004 a používaš ho po celý III. štvrťrok, čiže 07-08-09/2004
Pekný deň
Naposledy upravil vladan : 30.08.04 at 08:53
0 0
Katty Katty

Katty je offline (nepripojený) Katty

ja zaokrúhlujem dovolenkový priemer na jedno desatinné miesto... zle?
0 0
MirkaV MirkaV

MirkaV je offline (nepripojený) MirkaV

hm a ja na cele
0 0
Katty Katty

Katty je offline (nepripojený) Katty

no my sme dobreee čoo :p

vie niekto kde sa píše o správnom zaokrúhlovaní????
0 0
janaGT janaGT

janaGT je offline (nepripojený) janaGT

nám softvér zaokrúhľuje na 2 des. miesta, ale kde sa o tom píše, neviem povedať.
0 0
Jamka Jamka

Jamka je offline (nepripojený) Jamka

Môžeš si pesne pozrieť priemerný zárobok v zákonníku práce §134, tam máš presný popis. Inak samozrejme, že sa počíta kalendárny štvrťrok dozadu.
0 0
Katty Katty

Katty je offline (nepripojený) Katty

Jamka v §134 sa ale nepíše nič o zaokrúhlovaní...
0 0
Jamka Jamka

Jamka je offline (nepripojený) Jamka

Myslela som v§134 pokec okolo dovolenkového priemeru, lebo na začiatku bola otázka, z ktorých mesiacov sa počíta. Zaokrúhľovanie je spomenuté len v §130, kde sa uvádza, že mzda sa zaokrúhľuje na celé koruny nahor. Priemer by som zaokrúhlila na 3 destinné miesta, ak to program neumožnuje, 2 desatinné miesta nie sú chybou, to určite. Nenašla som ale žiadny pokyn k tomuto zaokrúhľovaniu.
0 0
Katty Katty

Katty je offline (nepripojený) Katty

Jamka o.k.

dospeli sme teda k tomu, že vzhľadom na to, že sa nikde nepíše o zaokrúhľovaní, je to len a len na účt.jednotke aký formát si zvolí alebo ako má nastavený soft....
0 0
Viki Viki

Viki je offline (nepripojený) Viki

žena
Ja by som sa chcela poradit ako vstupuje, ci nevstupuje sviatok do priemerneho zarobku na dovolenku pri mesacnej mzde. §122 ods. 3 hovori, ze u zamestnanca odmenovaneho mesacnou mzdou, sa sviatok, ktory pripadne na jeho obvykly pracovny den, povazuje za odpracovany den...

Vypocet priemerneho zaroboku na dovolenku na 3.Q :
april 20 prac. + 2 sviatok 160 + 16 = 176 hod.
maj 21 prac. = 168 hod
jun 22 prac = 176 hod
dovolenka v 2.Q necerpana
HM=16000 Sk 16000x3=48000 Sk

a) sviatok vstupuje do priemeru - t.j. 176+168+176=520 hod.
48000/520 = 92,31 Sk
b) sviatok nevstupuje do priemeru - t.j. 160+168+176=504 hod.
48000/504 = 95,24 Sk

Hmmmm ??? Ktora moznost je spravna? Ako si to vysvetlujete Vy?
Dakujem a prajem pekny den.
0 0
Magma Magma

Magma je offline (nepripojený) Magma

Viki, ako si sama napísala, sviatok... sa považuje za odpracovaný deň, teda a) je správne.
0 0
Katty Katty

Katty je offline (nepripojený) Katty

Viki

my to počítame spôsobom a) kedy sviatok vstupuje do piemeru, keďže ho považuješ za odpracovaný deň a vyplácaš aj za tento deň mzdu čo je vlastne už započítané v tých 48.000,- tak by bolo nesprávne započítať peniaze a nezapočítať dni
0 0
Načítať ďalšie