Zavrieť

Porady

Únik vody v dome

V nedokončenej novostavbe sme zistili podľa merača únik vody z potrubia. Je to denne od 10-20 litrov, spolu asi 600 litrov. Potrubie je plastové, vedené v podlahách a stene. Zloženie podlahy okolo potrubia: 8cm polystyrén, 6cm poter s vodnou podlahovkou. Únik nie je nikde viditeľný, kontrolujem stropy, steny, pokúsil som sa dostať do podlahy (je to problém, aby som netrafil kúrenie)doteraz som nič nezistil. Neviete poradiť, ako únik odhaliť bez toho, aby som nemusel rozbúrať podlahy s kúrením v niekoľkých izbách? Ešte dodávam, že pred zimou bolo všetko v poriadku, v dome boli ale mínusové teploty
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Letko je offline (nepripojený) Letko

    ...letom-svetom... Letko
    Skús vypustiť vodu a do systému vhnať nejaký neškodný smradľavý plyn. Mohlo by ho byť cítiť, keď bude unikať z potrubia. Je to len taký nápad, ktorý som nikdy nevyskúšal.

    RBS je offline (nepripojený) RBS

    RBS
    Je to isté riešenie, len aký plyn by to mal byť. Propán-bután síce smrdí a mám ho, ale dom do vzduchu vyhodiť nechcem.

    dolfort je offline (nepripojený) dolfort

    dolfort
    Keď si písal ze cez zimu boli v dome mínusové teploty, dúfam že si nemal vodu v trubkách?

    Tak ako napísal vladoziak, dá sa akustickou metódou. Robí to niekoľko firiem na SVK ako službu, cena cca 200 €. Zvyčajne sa to používa pre vodárov, keď majú nejaké úniky vody z potrubí, aby presne vedeli kde kopať.
    V dome sa dá tiež, ale ten únik vody musí byť určitej sily / veľkosti, aby sa dal vôbec zachytiť.

    Druhá metóda je použiť termovíziu, t.j. ten istý prístroj s ktorým sa odhaľujú tepelné mosty a pod. - do systému napustíš horúcu vodu a termovízia by mala odhaliť únik tam kde sa voda vylieva z prasknutého potrubia.
    Chce to však tiež určité podmienky - rúrky nie príliš hlboko v stene + ak máš rúrky s vodou zakryté pod podlahovkou = pod izoláciami, termovízia samozrejme nepomôže.

    Tretí spôsob - najjednoduchší, počkať kým sa na stene zvonku či z vnútra neurobí nejaká mapa a vieš na čom si.

    Veľa šťastia.

    RBS je offline (nepripojený) RBS

    RBS
    Prístroj som si požičal, firma veľmi seriózna, prístroj bol tiež dobrý, ale asi nie je vhodný na zistenie takéhoto úniku, alebo potrebuje človeka, ktorý presne vie, ako to robiť a kde hľadať. Hľadám iné riešenie, je mi ťažko, asi postupne budeme búrať. Alebo sa konečne niekde ten únik ukáže.
    Namontoval som tlakomer a pozorujem v niekoľkominútových intervaloch jemný pohyb ručičky. Akoby došlo v istom okamihu k povoleniu tlaku (asi únikom vody) a potom sa ručička zasa vráti. To by naznačovalu nejakú prasklinu, ktorá sa cyklicky tlakom roztvára.

    lubko6394 je offline (nepripojený) lubko6394

    Strojár lubko6394
    RBS Pozri príspevok
    Prístroj som si požičal, firma veľmi seriózna, prístroj bol tiež dobrý, ale asi nie je vhodný na zistenie takéhoto úniku, alebo potrebuje človeka, ktorý presne vie, ako to robiť a kde hľadať. Hľadám iné riešenie, je mi ťažko, asi postupne budeme búrať. Alebo sa konečne niekde ten únik ukáže.
    Namontoval som tlakomer a pozorujem v niekoľkominútových intervaloch jemný pohyb ručičky. Akoby došlo v istom okamihu k povoleniu tlaku (asi únikom vody) a potom sa ručička zasa vráti. To by naznačovalu nejakú prasklinu, ktorá sa cyklicky tlakom roztvára.
    Tak ma napadlo, ýe by asi bolo dobré tam natlakovať vyšší tlak ako je v prívode, ale menší ako znesie trubka. Teda ak tlak vody je 3 a trubka znesie 10, tak tam natlakuj tých 10, trubka v mieste úniku povolí a prístroj by tento únik mal zachytiť.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.